MASTER STUDIJE

NAjbolje na istom faksu gde si i zavrsio, jer ce ti traziti da polazes razliku ispita... Po meni je najbolje samo nastaviti master za ono sto si zavrsio... Ja sam na saobracajnom, ovde je bar tako... Ako mozes preko idi, to je nabolje
 
NAjbolje na istom faksu gde si i zavrsio, jer ce ti traziti da polazes razliku ispita... Po meni je najbolje samo nastaviti master za ono sto si zavrsio... Ja sam na saobracajnom, ovde je bar tako... Ako mozes preko idi, to je nabolje

Zasto? Ako ti posao to ne zahteva, odnosno ako te ne uslovljavaju da imas master ne bi li uopste uzet u ozbir, onda je bolje uzeti master na drugom, srodnom fakultetu. Imas dve diplome, i siri spektar mogucnosti za posao.
 
Evo kako bih ja uradila.
Nasla bih master ciji program mi se dopada. Ako je to nesto na mom faksu, super- tu ostajem, ako je na nekom drugom- idem tamo, ako je negde van- idem van ako mogu.
Ako ima vise mastera koji mi se podjednako dopadaju, ukljucuju se neki drugi kriterijumi. Ali u tom slucaju odluka zavisi od konkretne situacije i coveka koji odlucuje.
 
Ljudi, ako mislite da naučite nešto na tom masteru i da vam plus bude priznata diploma po inostranstvu, okanite se privatnih fakulteta. Jedino ako vam je cena povoljnija, onda - ok. Bolje otići i u inostranstvo na master. Sve u svemu, najgore je ostati kod nas na privatnom.
 
A koji su to srodni fakulteti? Jesu li Filoloski i Filozofski srodni? trebalo bi da jesu donekle... Ali da li to pruza mogucnost za nekog ko je zavrsio engleski jezik i knjizevnost da zavrsi master i doktorske na psihologiji? i to da nije vezano za lingvistiku.. mozda postoje odredjeni ispiti koji moraju da se poloze, ali to nije strasno.. bar ja mislim..
 
Sve zavisi od fakulteta, ali mislim da skoro svaki fakultet prima na master ljude sa vecine fakulteta, ako imaju barem neku dodirnu tacku. Odes kod prodekana za nastavu, i on ce te verovatno pustiti (naravno, zbog para, jer ces platiti oko 1000 evra godinu). Sto se tice srodnih, to znaci da je istoriji recimo srodni ekonomski, pravni, politikoloski, sociologija, psihologija, knjizevnost...Prosto, svaki drustveni je jedan srugom srodan. Ne verujem da bi te bas primili sa istorije na hemiju :)
 
Ma da, to su vec velika odstupanja.. Ali recimo filoloski i filozofski mi deluju dosta bliski.. Ali bas me interesuje da li bi filolog mogao da doktorira na psihologiji. Mozda postoji neki program za polaganje odredjenih strucnih ispita iz psihologije, recimo 10-15 njih pa onda... Sta mislite?
 
Ma da, to su vec velika odstupanja.. Ali recimo filoloski i filozofski mi deluju dosta bliski.. Ali bas me interesuje da li bi filolog mogao da doktorira na psihologiji. Mozda postoji neki program za polaganje odredjenih strucnih ispita iz psihologije, recimo 10-15 njih pa onda... Sta mislite?

Katedra za psihologiju je jako zahtevna sto se tice upisa na master ,ako niste zavrsili osnovne studije kod njih.Onaj ko je recimo na Defektoloskom zavrsio specijalnu pedagogiju mora da polaze 14 predmata ,kao razliku ispita,pa tek onda da upise master.
 
Ma da, to su vec velika odstupanja.. Ali recimo filoloski i filozofski mi deluju dosta bliski.. Ali bas me interesuje da li bi filolog mogao da doktorira na psihologiji. Mozda postoji neki program za polaganje odredjenih strucnih ispita iz psihologije, recimo 10-15 njih pa onda... Sta mislite?

Mislim da tema za master ili doktorat mora imati veze sa oba fakulteta. Recimo, ako istoricar ode na ekonomiju da radi master ili doktorat, trebalo bi da pise o, na primer, istoriji evropske unije, ili o ekonomskoj krizi 1929...A ako ne zelis da ima ikakve veze, onda ces sigurno polagati brdo ispita.
 
Mislim da tema za master ili doktorat mora imati veze sa oba fakulteta. Recimo, ako istoricar ode na ekonomiju da radi master ili doktorat, trebalo bi da pise o, na primer, istoriji evropske unije, ili o ekonomskoj krizi 1929...A ako ne zelis da ima ikakve veze, onda ces sigurno polagati brdo ispita.

To bi vec bilo logicno. Recimo uzme neko temu 'Manifestovanje bolesti sizofrenije kroz jezik ispitanika' ili ''Psihoterapija kroz dijalog: specijalna upotreba jezika'.. to je dosta povezano. Mozda je i to tacno, mada ne verujem da postoji jasno iscrtan pravilnik. Hvala na odgovorima
 
Mislim da tema za master ili doktorat mora imati veze sa oba fakulteta. Recimo, ako istoricar ode na ekonomiju da radi master ili doktorat, trebalo bi da pise o, na primer, istoriji evropske unije, ili o ekonomskoj krizi 1929...A ako ne zelis da ima ikakve veze, onda ces sigurno polagati brdo ispita.

Vrlo dobro razmisljanje. To je interdisciplinarnost. Pa tako imas osobu koja je zavrsila pedagogiju recimo, a na istoriji uzela master iz metodike nastave istorije, pa radi kao prof na grupi istorija, ono praksu vodi i sl. Tako neko bi trebalo da predaje na primer istoriju na ekonomiji, ako je zavrsio istoriju ekonomije na masteru.
 
Hvala ti na odgovoru :D

Tek se upisujem u prvu godinu :D
samo me je zanimalo jer zbog mog znanja neamckog imam ponudu da zavrsim master u zenevi, kad budem zavrsio osnovne akademske studiej :D

pa s obzirom da zavrsavas osnovne akademske studije ne vidim zaista nikakav problem da upises master bilo gde u uevropi.. pitanje je samo cene kostanja... na vecini evropskih univerziteta ces jeftinije proci nego u Beogradu, a dobices bolje obrazovanje nego u Bg. Recimo arhitektura je jeftinija u ALikanteu gde se nalazi jedan od najjacih arhitektonskih faxova u Evropi. :)

To je bolonja, tome sluzi... samo sto smo mi bili van sveta. Poenta i jeste da mozes da ides gde god pozelis.. uslovno da znas jezik... na zalost britanija je jedina gde se govori engleski, a tamo je skola preskupa .. zato deco ucite i jos neki jezik :)
 

Back
Top