MASTER i SLAVE device - pitanje u vezi IDE hard diskova ?

OrangeC

Iskusan
Poruka
6.363
Mislim da umesto jednog Maxtora, ubacim dva (jedan sigurno) SATA 1 diska uz pomoć IDE to SATA adaptera. Piše u uputstvu za ploču da se drugi disk mora podesiti kao SLAVE, jumperima !

E sad, interesuje me šta to praktično znači MASTER i SLAVE disk, jer me otac teroriše svojom teorijom da je taj SLAVE, kao neki bekap. Ja mislim da to NIJE, to , molim objašnjenje, šta jeste, odnosno, šta to praktično znači. Help !
 
Za pocetak prevedi " master" i "slave" na srpski - gospodar i rob.Prevedeno na jezik kontrolera to znaci da ce onaj setovan kao master imati prioritet u odnosu na slave tj. bice prvi u hijerarhiji (npr master :device 0 bus 0 slave: device 0 bus 1) sto nema nikakve veze ni sa brzinom protoka podataka ni sa backupom.Prosto receno,to je samo informacija cipsetu koji se HDD/DVD nalazi na kom konektoru ATA kabla.Imas i opciju jumpera CS (cable select) i onda je onaj na kraju kabla master a onaj u sredini slave.
 
Za pocetak prevedi " master" i "slave" na srpski - gospodar i rob.Prevedeno na jezik kontrolera to znaci da ce onaj setovan kao master imati prioritet u odnosu na slave tj. bice prvi u hijerarhiji (npr master :device 0 bus 0 slave: device 0 bus 1) sto nema nikakve veze ni sa brzinom protoka podataka ni sa backupom.Prosto receno,to je samo informacija cipsetu koji se HDD/DVD nalazi na kom konektoru ATA kabla.Imas i opciju jumpera CS (cable select) i onda je onaj na kraju kabla master a onaj u sredini slave.

Znači kad postavim dva od 120 GB, oni će biti zbirno biti 240 GB na toj staroj ploči sa IDE standardom, jedan kao MASTER, drugi kao SLAVE ? Znam da zvuči glupo, ali mozak mi se svakodnevno ispira sa "teorijom" , da će taj "slave" biti kao neki disk koji nije iskorišten. Treba mi potvrda, jer vidim da si jako komptentan !
 
da,bice ukupno 240 gb,svaki zadrzava svoj kapacitet u stvarnosti je 120Gb oko 117 Gb.

Hvala :worth::ok:

Što se tiče pitanja, preko pp, ako si ga primetio, malo kasnije posle slanja na samom ADAPTERU setih se da se adapteru nalaze tri pina i dve kombinacije tako da je i to Ok , znači ništan na samom hd-u

Ali još NEŠTO samo : kad se podiže OS i u onom plavom ekranu kreiraju particije, tu nema nikakvog pomena o tome zar ne, jer ispada da OS treba da bude na MASTER device ?
 
Poslednja izmena:
OS mozes da instaliras i na master i na slave i na usb flash ili digitalni fotoaparat ako hoces.Ako imas npr.4 ata hdd-a (2 mastera i 2 slejva) mozes da instaliras na bilo koji od njih jer ce ti se u tom "plavim ekranu gde se kreiraju particije"prijaviti kao "disk 0","disk 1","disk 2"i "disk 3" i na bilo koju particiju,mada se skoro uvek instalira na primary master i na njegovu primarnu particiju (mrzi me da objsnjavam zasto,kako,zbog cega...:tajna:
 
Da li to znači, da ću kad dodam i drugi disk morati da širim ove particije koje su nastale prilikom dizanja , na račun dodatog diska, da bi i njegov kapacitet bio iskorišćen ?
Не, 2 хард диска су 2 физички одвојена хард диска и на сваком од њих правиш засебне партиције. Кад прикључиш други диск, простор на њему ће се водити као "Unallocated space" (нераспоређен простор) све док му не креираш партиције, а то можеш урадити и из Windowsovog Disk Managementa.
 
Не, 2 хард диска су 2 физички одвојена хард диска и на сваком од њих правиш засебне партиције. Кад прикључиш други диск, простор на њему ће се водити као "Unallocated space" (нераспоређен простор) све док му не креираш партиције, а то можеш урадити и из Windowsovog Disk Managementa.

Znači stavim jedan kao master, tu instaliram OS i formiram druge particije, zatim isključim stavim drugi disk, gde ću imati pregled da je unpartitioned space na tom drugom disku , objasni celu proceduru :)
 
Ma priključi ti oba diska i ne se sekiraj , kada pokreneš xp instalacioni disk obriši sve particije sa svih diskova i kreiraj jednu sistemsku particiju sa prvog diska na listi gledaj da bude oko 60 GB veličine i na njega instaliraj lepo windows , on će postati c disk .
Ostale diskove kreiraj po svom nahođenju kada završiš instalacijuwindowsa , pokreneš windovs i iz windovsovog disc menagmenta kreiraš particije i formatiraš ih.
 
Ma priključi ti oba diska i ne se sekiraj , kada pokreneš xp instalacioni disk obriši sve particije sa svih diskova i kreiraj jednu sistemsku particiju sa prvog diska na listi gledaj da bude oko 60 GB veličine i na njega instaliraj lepo windows , on će postati c disk .
Ostale diskove kreiraj po svom nahođenju kada završiš instalacijuwindowsa , pokreneš windovs i iz windovsovog disc menagmenta kreiraš particije i formatiraš ih.

Ok, to je jasno. Znači pri pokretanju instalacije formiram SAMO jednu particiju. A kako ulazim u taj windows disk menagment ?
 

Back
Top