Šta je izvor mašte a šta (intelektualnog) znanja?
Koje su njihove osnovne karakteristike, sličnosti, razlike i neophodnosti zajedništva?
Mašta ili vizionarstvo je duhovna karakteristika jedne osobe. Ovom osobinom pojedinac može kreirati, stvarati... Takve osobe po pravilu su tolerantnije, punije razumevanja, ljubavi... Takva osoba ima pristup višim kreativnim sferama.
Intelektualnost pripada umu koji funkcioniše po principu računara. On obrće samo ono što u njega stavimo. Nema mašte, nema ljubavi. Obično je krut i nefleksibilan.
(Ovo još uvek ne znači da se ove dve kategorije mogu potpuno izolovati, ali oni prvi su duhovno napredniji.)
Mašta ili vizionarstvo je pokretač svih kreativnih ideja u čoveku. Medjutim, osobine koje ima um kao izvršioc jesu neophodne za realizaciju ideja u ovom svetu.
Slično je i u zajednici a to je da je spoj ove dve pretežne grupe ljudi neophodan u ovom svetu - iako je onih prvih u manjini.
Kada pojedinac uznapreduje u duhovnom razvitku onda tehnička kreativnos njega više ne interesuje i takva osoba zalazi u područje čisto duhovnih znanja. Podsetimo se minulih duhovnih učitelja i neće biti teško shvatiti da njih nauka gotovo nimalo nije interesovala.
Ajnštajn je naslutio ono što su duhovni učitelji milenijumima unazad znali.
Svaki čovek kao duhovno biće prolazi sve faze u svom sveukupnom razvitku; od teškog emocionaliste, preko krutog intelektualca do duhovnog vizionara.