Масовне ликвидације Ђуришићевих четника 1945. године

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
04. 11. 2014. - Autor: Novosti
Zakopavao sam ubijene Đurišićeve četnike!

Miodrag Čenić (87), za „Novosti“, otkriva detalje stravičnog partizanskog zločina kod Banjaluke. Na proleće bi trebalo da počne otkopavanje grobnice na uzvišenju Šibovi, na koje su dovođene žrtve


rep-cetnik_novosti.jpg


BANjALUKA - Na uzvišenju Šibovi u Banjaluci nalazi se masovna grobnica. Tačno tu su partizani posle oslobođenja Banjaluke, maljevima pobili više od 700, a možda i 1.000 zarobljenih četnika vojvode Pavla Đurišića. Ja sam jedan od onih koji su zakopavali tela.


Ovako počinje svedočenje za „Novosti“ Banjalučanin Miodrag Čenić (87), koji tvrdi da je nešto više od mesec dana po oslobođenju Banjaluke, po naredbi tadašnjih novouspostavljenih komunističkih vlasti, morao da zakopava tela ubijenih četnika, koji su prethodno zarobljeni tokom povlačenja od aprila do juna 1945.

- Bio je kraj maja ili početak juna 1945. godine kada su mi jedno jutro naredili da ustanem, uzmem lopatu i kramp i pođem od kuće prema uzvišenju Šibovi. Ja sam bio najmlađi od trojice braće i mene su uhvatili. Inače, radi se o strateškom uzvišenju, na Šibovima je bila linija ustaške odbrane grada gde su ostali njihovi napušteni rovovi i bunkeri koje su koristili za odbranu Banjaluke od partizana. Kad smo došli do Šibova, zatekli smo rovove pune tela. Širio se smrad, a na telima su se rojile muve. Jedni su bili u uniformama, drugi u donjem vešu. Svi su bili izuzetno mladi, po 20, najviše do 30 godina. Zatrpavali smo ih zemljom sedam-osam dana dok nismo završili - priča Miodrag.

Čenić tvrdi da tačno zna liniju gde su bili rovovi i da kosti stradalih nisu zakopane duboko. On sam, kaže, nije prisustvovao egzekucijama, ali ono što je mogao da vidi na potvrdilo je priče koje su kolale među narodom.

- Ubijeni su udarcima maljem u glavu. Nisam primetio rupe od metka na njima. Zarobljene četnike partizani su prikupljali tu, nešto niže moje kuće u naselju Lauš, u objektu takozvane kačare, gde je za vreme rata bila bolnica, a kasnije fabrika „Jadranka“, odakle su ih odveli i pobili na Šibovima - priča ova starina.


Miodraga, koji je još uvek dosta vitalan i samo malo slabije čuje, odmah smo pitali ono što verovatno najviše intrigira sve - zašto je o svemu ćutao do sada?

- Tada se znalo. Za priču ode glava. Niko me na to nije ni morao upozoravati. Ljudi su nestajali preko noći. I tada i kasnije, kaže Miodrag i nastavlja:

- Kasnije, kad je prošlo puno godina i komunisti otišli sa vlasti, nikoga to nije interesovalo. Niko me do danas nije ni pitao. Ma koga to interesuje i sada. Narodu daj da pojede i popije, da ode u kafanu. Ali znali su svi za to. Znali, samo niko nije smeo da priča.

Svedočenje Miodraga Čenića do koga su došli članovi banjalučkog Ravnogorskog pokreta biće, kažu u ovoj organizaciji, ključno kako bi od gradskih, banjalučkih vlasti tražili dozvolu za iskopavanje, koje bi trebalo da bude najverovatnije na proleće.

A odmah ispod Šibova je groblje, poznatije kao partizansko.



DžOMIĆ: PROŠLI GOLGOTU

Dostupni istorijski podaci govore da su se četnici Pavla Đurišića od kraja 1944. godine pa sve do kraja rata povlačili od Crne Gore, a potom pravcem Rudo - Gornje Rudance - Višegrad - planina Semić - Brankovići - planina Devetak - Olovo - Kladanj - planina Konjuh - Maglaj - planina Ozren - Trebava.

- Po zaleđenim planinama, bez adekvatne odeće i obuće, bez hrane i lekova, kolona je prolazila kroz spaljena i opustela srpska sela po Bosni. U selima nije bilo žive duše. Mnogi su se u tim teškim uslovima smrzli, neki su zalutali, a bilo je i onih koji su samovoljno napuštali kolonu i odlazili u drugom pravcu. Oni koji su išli u pravcu suprotnom od komande, odlazili su pravo ustašama i komunistima pod nož ili na nišan. Svi su nemilosrdno pobijeni po Bosni - piše protojerej mr Velibor Džomić u tekstu „Put od Vezirovog do Zidanog mosta“.


Đurišića su ubile ustaše u Staroj Gradišci sa većom grupom četničkih oficira i vojnika.

******************************************************************************
@ moderatori
@ prisutni komunisti ili potomci istih

Упозоравам вас да ова тема НИЈЕ ЗА ХРОНИКУ - ради се о савременом сведочењу о злочинима комуниста и усташа (на истом "радном задатку") које обелодањује сведок и о којима
тек треба да се расправља и да се суди.

Ради се О ОТВАРАЊУ МАСОВНЕ ГРОБНИЦЕ..........
 
.. ма како објаснити, овом, тупавом народу ко је и шта је црвена банда и колико српскијех глава је коштало благостање од чет'ре'с пе- шест година и јели било вредно?? па било је, јер ко год је био друг члан, је профитирао, на неки начин: или се огребао за неколико гајби, или за позицију у вирми( која сама по себи доноси одређене привилегије), или за кућу на неком мору, или за викендицу, којекуде, или за дипломатску позицију... могу да набрајам до сјутри... и колико видим, њина деца су се добро ухлебила, што овде, што по којекаковим иноземствима и никог не боли коорац што су њина деца јопе' на власти...........
 

.. ма како објаснити, овом, тупавом народу ко је и шта је црвена банда и колико српскијех глава је коштало благостање од чет'ре'с пе- шест година и јели било вредно?? па било је, јер ко год је био друг члан, је профитирао, на неки начин: или се огребао за неколико гајби, или за позицију у вирми( која сама по себи доноси одређене привилегије), или за кућу на неком мору, или за викендицу, којекуде, или за дипломатску позицију... могу да набрајам до сјутри... и колико видим, њина деца су се добро ухлебила, што овде, што по којекаковим иноземствима и никог не боли коорац што су њина деца јопе' на власти...........

То је права страхота. Турцима ни са Ћеле Кулом застрашивање није успело а банда је створила масу полтрона преко ноћи. Мислим да је то савремена, и убрзана, динамика потурчењавања.
 
То је права страхота. Турцима ни са Ћеле Кулом застрашивање није успело а банда је створила масу полтрона преко ноћи. Мислим да је то савремена, и убрзана, динамика потурчењавања.

.. ниси ни свестан колико си у праву, па српски одроди, читај комуљисти, су чували највећег српског џелата- броза,. до задњег' дана, а зашто... зато што су се највећи паразити и олош масовно учлањивали у кољ- партију... што се види и дан данас, јер су њи'ови следбеници и деца и даље на власти, све го паразит до паразита...
 
Sta su radili na banjici tokom rata?

Робијали исто као и партизани.

Jos ni jedna masovna grobnica NIGDE nije otkrivena a u Srbiji su cetnici na vlasti vec 14 godina!

Прво 14 година на власти нису четници него потомци некадашњих комунистичких функционера.
Друго, има откривених гробница него када ми дамо линк ти збришеш са теме да би на другој понављао исту песму.

Бањалука: 1.000 четника у масовној гробници из лета 1945.

http://www.pogledi.rs/category/istorija-2/zlocini-komunista/
 
Да ли се овде ради о Ђуришићевим четницима који су заробљени од стране партизана у битки са њима непосредно пре битке на Лијевче пољу, или су то четници које су можда усташе предале партизанима после Лијевча поља?
Колико су онда убиле усташе особа ако су комунисти побили око 700?

Да подсетим судбина Драгише Васића још није позната, да ли је убијен тада од стране усташа или комуниста.
 
Да ли се овде ради о Ђуришићевим четницима који су заробљени од стране партизана у битки са њима непосредно пре битке на Лијевче пољу, или су то четници које су можда усташе предале партизанима после Лијевча поља?
Колико су онда убиле усташе особа ако су комунисти побили око 700?

Да подсетим судбина Драгише Васића још није позната, да ли је убијен тада од стране усташа или комуниста.

Вероватно о херцеговачким четницима који су били у сендвичу између усташа и комуниста.
У вези Васића-заклан је у Јасеновцу, то су потврдили капетани Куреш и Бубрешко, који су се спасили бекством из истог...
 
Није ђаво ко ђаволи што су, већ Титови комунисти то су.
-Комунисти су тражили од "савезника" да бомбардују само српска мјеста. За само један дан (мислим да је био 6. септембар) 1944. у Лесковцу је погинуло 6 000 Срба и ниједан Нијемац.
-У јаму Голубинку усташе су бациле преко 500 Срба из села Пребиловци, и после рата те јаме су забетониране и није дозвољено да свештеници врше опело све до 1991. када су Срби за само један дан пронашли у Херцеговини кости 5000 Срба. Зашто то комунисти нису дали?
Просто:
"Некад ће неко рећи, и скинути вео таме, да су црни и црвени два сјечива исте каме."

А чим ти сматраш да је српски партиотизам био лаж, с тобом је сувишно расправљати.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top