Maroko: u neredima pet mrtvih, 128 ranjenih

Mingo

Poznat
Banovan
Poruka
8.115
110221063.jpg

Foto: AFP

Maroko
U neredima pet mrtvih, 128 ranjenih

Pet soba je izgubilo život, a 128 povrijeđeno, među kojima 115 pripadnika snaga reda, u neredima nakon mirnih demonstracija koje su se odvijale u nedjelju u Maroku, saopćile su vlasti u ponedjeljak.



"Pet ugljenisanih tijela je pronađeno u jednoj od zapaljenih bankovnih filijala u gradu Al-Hoceima" na sjeveru zemlje, izjavio je ministar unutarnjih poslova Taib Cherkaoui za štampu.

Istraga je u toku, dodao je ministar i precizirao de je uhapšeno 120 osoba nakon nereda u neoliko gradova, prenio je AFP.

Hiljade ljudi su demonstrirale u nedjelju u Maroku tražeći političke reforme i ograničavanje kraljeve vlasti, na poziv koji su mladi uputili na Facebooku, a zatim isto učinile i razne nevladine organizacije.

Ministar je ocijenio da su "demokratska praksa" u Maroku i "pravo na slobodu izražavanja koje zemlja poznaje" učinili da se demonstracije u nedjelju "odvijaju u mirnoj klimi".

Neredi su izbili poslije demonstracija u gradovima Tanger, Tetuan, Larache, Al-Hoceima na sjeveru, Marrakech i Guelmin na jugu i u Sefrou, kad su se maloljetnici i huškači domogli droge i alkohola u jednoj carinskoj zgradi.

Cherkaoui je izjavio da su zapaljene ili oštećene 33 javne zgrade, 24 bankovne filijale, 50 trgovina i 66 vozila.

(FENA)
 
Mislim da Kanarska Ostrva i gradovi luke Melila i Ceuta moraju prijeci u Marokanske ruke jer zamislite Spanija jos drzi dvije luke prema Sredozemnom Moru kao sto Britanija drzi Gibraltar.Mislim da se Maroko mora pobuniti protiv toga i da te dvije luke pripadnu Maroku a za Kanarska Ostrva bi se pregovaralo jer Kanarska ostrva su preblizu Marokanske granice.Znate li da su nekada muslimani vladali cijelom Anadaluzijom i da Spanija mora znati dokle je bio Islam u Spaniji.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je poslije Libije na redu Maroko da se preuredi i demonstranti ne traze svrgavanje monarhije nego traze liberalizaciju Monarhistickog rezima i umanjenje ovlasti Kralja.Mislim da je Maroko jedna lijepa drzava koja se odmah po ovoj mapi moze vidjeti da je to jedna historijska zemlja koja pociva na samom Maghrebu i da je to jedna drzava koja je imala kontakte sa islamskom Spanijom.Meni je osobno zao sto vise nema Islamske drzave u Spaniji jer bi danas stvari bile drugacije i mnogo muslimani zale za prelijepom Kordobom, Granadom, Seviljom, Malagom i vejerujte zao mi je svih onih zrtava koje su Spanci pobili i protjerali za Maroko.Mislim da Maroko treba imati potpune ovlasti na cijelom prostoru Maroka takop da ne dolazi u obzir da se Marokanske luke kontrolisu od strane Spanije jer to nema logike.To dodatno podgrijava strast i nelagodu muslimana i podsjecanje na Spansku inkviziciju i genocid koje je sprovela srednjovjekovna Spanija.da je bilo pravde ne bi Kanarska ostrva bila Spanska nego bi bila Marokanska i to sve utjece na nekiu nelagodu muslimana prema prisustvu Spanaca na njihovom teritoriju.
 
Mislim da Maroko treba izvrsiti samo male reforme i da se ogranice neka ovlascenja Kralja inace od svih zemalja u regionu Maroko je najdemokratskija zemlja i ima jak standard.Ipak demosntranti moraju da ucine svoje ui moraju se izboriti za svoje ciljeve kako bi Maroko bio ljepsa drzava i kako bi bio jedna slobodna drzava u kojoj ce vladati muslimani.Kao sto mozete vidjeti sa mape Maroko je jedna drzava koja treba da se posjeti i da se vidi koliko je ta drzava lijepa i koliko ima lijepih Dzamija.
 
Procitao sam.To ipak nije priznata teritorija Maroka jer to je anektirano i drzi se pod Marokanskom okupacijom a UN nije jos priznao takav Maroko tolike velicine.Ipak Maroko je ovakav kakav je predstavljen na ovoj mapi i lijep je i sladak jer ima niziju ravnicu na primorju i i ima planine u sredistu zemlje.Maroko podsjeca na Islamsku Spaniju i zato Maroko mora biti slobodan i mora biti Islamska drzava u pravom smislu.
 

Back
Top