Marksizam-san ili realnost?

Zavisi koji aspekti se uzimaju u obzir: Ima onih koji imaju smisla i dobri su za primenu, a ima i onih koji su potpuno besmisleni. Uzeću samo dva principa marksističkog društva koje je uzeo gospodin Marks u obzir:

Ukidanje država i vlasti, na primer, je nešto što je meni nerazumljivo i banalno. Razumem kontekst da su države nastale u većini slučajeva putem nasilja, ali da su one instrument manipulacije je preterivanje. Da se ukine svaka forma vlasti? Kako će čovečanstvo da napreduje ako se bude ograničilo na gradove? Ovo je jedan od onih slučajeva gde je princip besmislen.

Ali drušvo bez novca i klasa već mogu da zamislim. To bi dovelo do ubrzanog razvoja i do velikih dostignuća za kratko vreme.
 
Džejms, društvo koje možeš da zamisliš je kao prekucavanje latinice u ćirilicu... Svi znamo da je to posao sa svrhom, ali ko bi time da se bakće, ako već može da se pročita... :mrgreen:

Inače, ovi na temi o anarhiji tvrde da je društvo bez vlasti moguće, hm, za mnoge sam stvari rekla da su van ljudskih mogućnosti shvatanja, barem trenutno, ali kada društvo već samo nešto izmisli, neke su stvari prosto - očigledne...
 
San,jer pravi istu kobnu gresku kao i hriscanstvo bas u filozofskom pristupu- precenjuje coveka;nudi mu spasenje a on ne zeli ne moze i NE TREBA da se spasava......zasto menjati svet kad je on samo slika i prilika toga kakvi ljudi istinski jesu.Coveka jeste moguce promeniti,ali samo na gore nikad na bolje-praksa komunizma i Nacizam su dokazi za to.
 
Lexa:
A kakvo spasenje? Mislim, ne znam o čemu govoriš...
Pa koja je svrha Marksizma?Doci do drugacijeg,boljeg,da ne kazem idealnog drustva u kome ce rad biti nesto kao umetnost...ne mogu sad da se setim konkretne fraze.Podcenjuje se nesavrsenost ljudske prirode,nesvojstvenost coveka da radi za druge i "opste dobro" a ne samo za sebe.....a Marksizam je i ekonomski neodrziv.Kad se pogleda u srzi nema neke razlike izmedju onoga sta su zeleli Isus i Marks,ili bar za sta su se javno zalagali-oslobodjenje coveka(spasenje u mislu olobodjenja) i stvaranje novog boljeg sveta,a u tome i lezi problem jer za bolji svet potrebni su bolji ljudi a njih nema.
 
Unicus:
tema kaze sve.......

Marksizam je realan i praktican i nadam se da ce jednom neko da ga shvati bez nekih maloumnih mitingaskih parola. Uostalom, vidim ga kao filozofiju i savetnik, obrazovno stivo, za svakoga ko se pita sta je to drustvo, kakvi su odnosi medju ljudima, sta i kako misli onaj koji ima i onaj koji nema... mislim da mu je bio cilj otvaranje ociju ljudima kako bi sebe vise cenili i da ne dozvole da ih neko smatra robljem. Preporucujem svakome.

Velika je greska a to je najcesce zloupotrebljavaju oni koji o tome nemaju pojma (mada je to poteklo upravo od onih koje je Marks opisao kao velikoposednike, kapitaliste, koji su to plasirali da bi pomutili ionako malu svest, kod neobrazovanih) je ta, sto ideju komunizma (mada je i meni nejasan i nestvaran), socijalizma (koji je upravo najrealniji) uporedjuju sa kjizevnim delom Tomasa Mora "Utopija", koja je pisana kao i dela Artura Klarka. Dakle, ne kao filozofija vec kao naucna fantastika.
 
frozen1982.:
Pa koja je svrha Marksizma?Doci do drugacijeg,boljeg,da ne kazem idealnog drustva u kome ce rad biti nesto kao umetnost...ne mogu sad da se setim konkretne fraze.Podcenjuje se nesavrsenost ljudske prirode,nesvojstvenost coveka da radi za druge i "opste dobro" a ne samo za sebe.....a Marksizam je i ekonomski neodrziv.Kad se pogleda u srzi nema neke razlike izmedju onoga sta su zeleli Isus i Marks,ili bar za sta su se javno zalagali-oslobodjenje coveka(spasenje u mislu olobodjenja) i stvaranje novog boljeg sveta,a u tome i lezi problem jer za bolji svet potrebni su bolji ljudi a njih nema.
u pravu si trebaju bolji ljudi......ali i ovi ,,iskvareni ljudi'' mogu primeniti barem neke aspekte marksizma...
 
Kazanova:
Marksizam je realan i praktican i nadam se da ce jednom neko da ga shvati bez nekih maloumnih mitingaskih parola. Uostalom, vidim ga kao filozofiju i savetnik, obrazovno stivo, za svakoga ko se pita sta je to drustvo, kakvi su odnosi medju ljudima, sta i kako misli onaj koji ima i onaj koji nema... mislim da mu je bio cilj otvaranje ociju ljudima kako bi sebe vise cenili i da ne dozvole da ih neko smatra robljem. Preporucujem svakome.

Velika je greska a to je najcesce zloupotrebljavaju oni koji o tome nemaju pojma (mada je to poteklo upravo od onih koje je Marks opisao kao velikoposednike, kapitaliste, koji su to plasirali da bi pomutili ionako malu svest, kod neobrazovanih) je ta, sto ideju komunizma (mada je i meni nejasan i nestvaran), socijalizma (koji je upravo najrealniji) uporedjuju sa kjizevnim delom Tomasa Mora "Utopija", koja je pisana kao i dela Artura Klarka. Dakle, ne kao filozofija vec kao naucna fantastika.

Delimicno jesi u pravu....ali ukinuti oblike vlasti....kao sto je Bond rekao to je ne zamislivo...
 
Unicus:
u pravu si trebaju bolji ljudi......ali i ovi ,,iskvareni ljudi'' mogu primeniti barem neke aspekte marksizma...
Naravno.Pa sam kapitalizam kao dominantni ekonomski obrazac u svojim "deformisanjima"uneo je u sebe mnogo od marksistickih pogleda na ekonomiju....da bi se samoodrzao.Marksizam precenjuje a kapitaizam potcenjuje coveka.Kolka god bila pobeda kapitalizma ostaje da je on je pre svega nehuman i nelogican,Marksizam bar tezi boljem ma kakva katatrofa bila praksa komunizma kroz koji se pokusalo to bolje da se sprovede.U Marksizmu stvaras kolko mozes-uzimas kolko ti je potrebno(parafraziram) a u kapitalizmu stvaras sto vise ne uzimas nista i sve ulazes da bi obrnuo kapital uz sto vecu maksimilizaciju profita i tako u krug.-nema svrhe,gomianje je samo sebi cilj.
 
James 007:
Ali drušvo bez novca i klasa već mogu da zamislim. To bi dovelo do ubrzanog razvoja i do velikih dostignuća za kratko vreme.


Ja sam isto za zivot bez para. Jer pare prave najvecu prazninu u zivotu. Ne predstavljaju nista. Pare ce uvek negde stojati i samo ce da prave guzvu. Jedna novcanica proputuje toliko ljudi. Na neki nacin mi zelimo da se resimo para za neke materijalne stvari.
Kada bi novac zamenili sa nekom drugom vrednom imovinom mislim da bi bilo bolje. A jos veca glupost mi je kursna lista. Jedna novcanica vreedi 100 druga 0,3 dinara a imaju skoro isti kvalitet. Mene je jednom moj mladji brat iznenadio. Uzeo mi je novcanicu iz ruke i pocepao. Ja sam ga pitao zasto je to uradio on mi rece pa to je samo papir. Njegov postupak nijedna odrasla osoba koja je bila vaspitana na kapitalisticki nacin ne bi opravdala njegov postupak. Rekli bi da je razmazen ili tako nesto. Taj njegov postupak bi istog momenta odbacili. Ali kada sam se dao na razmisljanje svatio sam da to nije toliko glupo. Svatio sam da je to mnogo pametan postupak. Jedno parce papira nase zivote menja na sve moguce nacine. Ali sto? Jer smo mi tako prihvatili. Treba izmeniti svet novac
Kao neko osnovno sredstvo za zivot ne bi trebao da postoji. THE END.
 

Back
Top