• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Мапа савезничких бомбардовања + историјски преглед становништва циљаних градова, демографија, стратешка вредност итд.

Njegos88

Primećen član
Poruka
598
Почнимо од самог врха карте и фокусирајмо се на модерну 'Словенију'. Почећемо са следећим градовима: Марибор, Дравоград, Јесенице, Цеље и Љубљана.

Зашто су бомбардовани? Ко је тамо живео? Каква је демографија, становништво, историја сваког града? Почећу од Марибора.

Марибор је био град са већинским немачким Популацију .Бомбардован је јер је био велики град у оквиру Немачког Рајха са већинским немачким становништвом. Једини период у својој историји који није био одвојен од веће немачке државе, краљевине, империје итд. био је између 1919-1941 (двадесет година).

Занимљиво је уочити разлику између бомбардовања Љубљане (већинско словеначко становништво) и Марибора (већинско немачко становништво). Да ли неко зна који је од два града био важнији у том периоду? Марибор (2.800т) је бомбардован 30 пута више од Љубљане (45т). Лудило...

246049123_10220154106589668_3758825675927414701_n.jpg

Prilozi

• 246049123_10220154106589668_3758825675927414701_n.jpg
    246049123_10220154106589668_3758825675927414701_n.jpg
    118,1 KB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:

Njegos88

Primećen član
Poruka
598
A što je Bosanski brod toliko bombardovan?
Претпостављам због железничких веза. Графикон показује колико је тона бачено на град, али не и где је то бачено. Претпостављам да су места бомбардовања у Славонском/Босанском Броду, баш као иу Винковцима, била логистичка – конкретно циљана на железничку станицу и железничке пруге. Град Винковци (градска метропола) није посебно бомбардован (осим Босутског моста), али ова карта каже да је бачено 450 т - што је ВЕЛИКА количина за мали град као што су Винковци.

Винковци и Славонски Брод били су свјетски познати по својим жељезничким линијама које повезују цијелу Европу. Крими роман Агате Кристис „Убиство у Оријент експресу“ објављен је тридесетих година прошлог века, а радња се одвија у возу заглављеном у лавини између Винковаца и Брода.

Brđanin

Domaćin
Poruka
4.167
Претпостављам због железничких веза. Графикон показује колико је тона бачено на град, али не и где је то бачено. Претпостављам да су места бомбардовања у Славонском/Босанском Броду, баш као иу Винковцима, била логистичка – конкретно циљана на железничку станицу и железничке пруге. Град Винковци (градска метропола) није посебно бомбардован (осим Босутског моста), али ова карта каже да је бачено 450 т - што је ВЕЛИКА количина за мали град као што су Винковци.

Винковци и Славонски Брод били су свјетски познати по својим жељезничким линијама које повезују цијелу Европу. Крими роман Агате Кристис „Убиство у Оријент експресу“ објављен је тридесетих година прошлог века, а радња се одвија у возу заглављеном у лавини између Винковаца и Брода.
Vjerovatno je isto i za Mateševo.

Njegos88

Primećen član
Poruka
598
Да вероватно. И зато што је то била главна линија снабдевања Колашина где су четници били најјачи. Исто су урадили и са Миоче код Подгорице и Пљеваља (Пива) где су четници такође били добро подржавани. Сумњам да би железничке линије у Црној Гори 1940-их биле толико важне - Немци су се вероватно повукли пре него што су савезници чак и бомбардовали циљеве. Имам осећај да ниједан од циљева у Црној Гори није бомбардован у стратешке сврхе. Сви су бомбардовани из политичких разлога.

Brđanin

Domaćin
Poruka
4.167
И зато што је то била главна линија снабдевања Колашина где су четници били најјачи. Исто су урадили и са Миоче код Подгорице и Пљеваља (Пива) где су четници такође били добро подржавани. Сумњам да би железничке линије у Црној Гори 1940-их биле толико важне - Немци су се вероватно повукли пре него што су савезници чак и бомбардовали циљеве. Имам осећај да ниједан од циљева у Црној Гори није бомбардован у стратешке сврхе. Сви су бомбардовани из политичких разлога.
Za vrijeme savezničkog bombardovanja, tamo četnici nisu bili najjači.
Nije bilo kao u Pivi. Pogledaj mapu. U Mataševu 500t, nigdje drugdje sem u PG nije preko 100.

Njegos88

Primećen član
Poruka
598
Шта је са Осијеком, Сиском и Вараждином? Да ли су и они железничке везе? Осијек је на Дунаву, зар не?

Brđanin

Domaćin
Poruka
4.167
Шта је са Осијеком, Сиском и Вараждином? Да ли су и они железничке везе? Осијек је на Дунаву, зар не?
Mislim da je na Dravi, ali nisam siguran.

Njegos88

Primećen član
Poruka
598

Njegos88

Primećen član
Poruka
598
U Pljevaljima samo 21t.
Верујем да су све те бомбе пале на сам цири. Сећам се да сам читао о томе у оној књизи коју сам раније објавио.

Njegos88

Primećen član
Poruka
598
Почињем од самог врха. Град је Јесенице у северној Словенији на граници са Аустријом. Колико сам прочитао, град је био велики центар за производњу гвожђа, као и кључна транзитна рута која је повезивала и са фашистичком Италијом и нацистичком Немачком током Другог светског рата.

Jesenice​

Screenshot_20220929-005850_Chrome.jpg

Screenshot_20220929-005927_Chrome.jpg

Screenshot_20220929-010046_Chrome.jpg

Prilozi

• Screenshot_20220929-005850_Chrome.jpg
    Screenshot_20220929-005850_Chrome.jpg
    151,3 KB · Pregleda: 0

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
26.817
Inače je zanimljivo što je samo 300 t bačeno na Leskovac, koji se sravljen za zemljom. Tako da komuljarska priča o 1300 t na Zagreb ne znači ništa.
Profesore Amerikanci i Englezi su objavili kada i koja mesta su bombardovali i koliko su tona bombi bacili, a ti kazes ''komunjarske price''...cccc
Po tebi ispada da su saveznici sami falsifikovali svoja dokumenta....

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
26.817
Antisaveznicka_propaganda.jpg

Rogatica
Tokom Drugog svjetskog rata Rogatica je praktično sravnjena sa zemljom. Od javnih objekata ostale su zgrade narodne osnovne škole, dvije oštećene i oskrnavljene džamije, Čaršijska i Arnautovića, te dvije crkve: pravoslavna i katolička.
Bomba.jpg

rogatica 1.jpg

Brđanin

Domaćin
Poruka
4.167
Profesore Amerikanci i Englezi su objavili kada i koja mesta su bombardovali i koliko su tona bombi bacili, a ti kazes ''komunjarske price''...cccc
To što je na neko mjesto bačeno više ili manje tona nije dobar pokazatelj razaranja.

Njegos88

Primećen član
Poruka
598
Pogledajte prilog 1229745
Rogatica
Tokom Drugog svjetskog rata Rogatica je praktično sravnjena sa zemljom. Od javnih objekata ostale su zgrade narodne osnovne škole, dvije oštećene i oskrnavljene džamije, Čaršijska i Arnautovića, te dvije crkve: pravoslavna i katolička.
Pogledajte prilog 1229747
Pogledajte prilog 1229748
кога је брига? Било је пуно усташа и муслиманских усташа. Био је и на стратешки важном прелазу преко Дрине, и на железници која је повезивала нацистичко повлачење преко Грчке до Европе. Наравно да ће бити бомбардовано. Мислим да не разумете аргументе које износите....

СРПСКИ И ЦРНОГОРСКИ ГРАДОВИ НИСУ

Brđanin

Domaćin
Poruka
4.167
Aj pročitaj šta sam napisao.
Rekao sam da broj bačenih bombi nije nužan pokazatelj razaranja.

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
26.817
кога је брига? Било је пуно усташа и муслиманских усташа. Био је и на стратешки важном прелазу преко Дрине, и на железници која је повезивала нацистичко повлачење преко Грчке до Европе. Наравно да ће бити бомбардовано. Мислим да не разумете аргументе које износите....

СРПСКИ И ЦРНОГОРСКИ ГРАДОВИ НИСУ
Da li ti razumes svoju ''istoriju'' koju izmisljas, da Atina, Prag, francuski, holandski, belgijski gradovi nisu ''bombardovani''..a bili su
Ono sto ti izmislis ne moze da buse istorijska cinjenica.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.