Quantcast

manuelna proizvodnja struje

Grof Vronski

Legenda
Banovan
Poruka
60.496
Ako bi recimo, proizvodio struju na sobnoj bicikli, kako bi moglo da se izracuna koliko struje se moze proizvesti za nekih 8-10 sati dnevno. I moze li se ta struja nekako unovciti (prodati nekome, ako je neko otkupljuje)?
Prve komšije su ti zagarantovani kupci.
Jer rastur zbog transporta bi bio minimalan ili nikakav,
pa bi to svima išlo u račun.
Centralu da prodaješ,ne isplati se !
Ne troši ugalj,a kad ispusti gasove,malo proluftiraš sobu.
I svi zadovoljni,a sijalice samo piče !

Poslednja izmena:

Grof Vronski

Legenda
Banovan
Poruka
60.496
Ti bi 8 sati proveo na bajsu proizodeci struju :lol: ?
Ne bi mogao proizvesti dovoljno energije za svoj stan , a ne jos da prodajes ...
Ukljucis mikser i ode sve sto si proizveo :hahaha:
Ma,ne ti da vrtiš !
Unajmiš Šiptara da vrti.
One što su ranije strugali drva po kućama !
Sklopiš ugovor,napismeno,30 % od naplate - njemu,
a vrti kol'ko može.
'Rana,marmeljad i ljimunad,obezbeđeni....
I ko jebbe EDB sa njihovim konfuznim računima !?

Paganko

Elita
Poruka
16.645
Ako bi recimo, proizvodio struju na sobnoj bicikli, kako bi moglo da se izracuna koliko struje se moze proizvesti za nekih 8-10 sati dnevno. I moze li se ta struja nekako unovciti (prodati nekome, ako je neko otkupljuje)?
Možeš proizvoditi struju i prodavati je elektrodistribuciji, ali ne na sobnom biciklu. Mislim možeš i na sobnom biciklu, al ne bi zaradio ni za užinu.

dinosaurusi

Obećava
Poruka
71
Ne bih na taj nacin to radio :ok:. Malo karikiram, jer se polako ali sigurno vracamo u srednji vek kao drustvo. Znaci elektrodistribucija bi otkupljivala struju od svakog ko bi je na neki nacin proizvodio (postoji otkup na veliko)?

A koje bi bile neke realnije opcije za proizvodnju, sa ulogom od do nekoliko hiljada eura na nasem podneblju. Npr solarne table za proizvodnju el energije, ili vetrenjace kao u Holandiji... i sta vi mislite, sta bi tu moglo biti perspektivna i dobra investicija, koja posle par godina sama sebe otplati i nastavlja da doprinosi.

Paganko

Elita
Poruka
16.645
Ne bih na taj nacin to radio :ok:. Malo karikiram, jer se polako ali sigurno vracamo u srednji vek kao drustvo. Znaci elektrodistribucija bi otkupljivala struju od svakog ko bi je na neki nacin proizvodio (postoji otkup na veliko)?

A koje bi bile neke realnije opcije za proizvodnju, sa ulogom od do nekoliko hiljada eura na nasem podneblju. Npr solarne table za proizvodnju el energije, ili vetrenjace kao u Holandiji... i sta vi mislite, sta bi tu moglo biti perspektivna i dobra investicija, koja posle par godina sama sebe otplati i nastavlja da doprinosi.
Tako je. Elektrodistribucija je dužna da prema utvrđenom cenovniku otkupi svaki kilovat struje koji proizvedeš. Dodatno, ako je proizvodnja zasnovana na obnovljivim izvorima: male hidroelektrane, solarna i energija vetra postoje posebne pogodnosti. Po nekom pravilniku (ne znam da li je isti usvojen) trebalo bi da ti svki proizveden kilovat cene duplo.

E sad, ulaganja nisu mala. Neka zadnja informacija koju imam je da su ulaganja za solarne elektrane oko milion evra po megavatu uz isplativost posle 7-10 godina. Za eolske i mini hidorelektrane nemam nikakve podatke.

dinosaurusi

Obećava
Poruka
71
Ako je milion eura ulog po megavatu snage, znaci li to da je oko 1000 eura po kilovatu (ulog proporcionalan). Ako je tako, znaci da na ulozenih 1000 e, imamo elektranu snage oko 1 KW. Ako je ta elektrana danas aktivna oko 10 sati, ona ce proizvesti: 1KW x 10h = 10KWh elektricne energije. Zatim pogledamo u cenovnik, u kome je npr. otkupna cena za 1KWh 0,10 eura/KWh. Posto smo mi proizveli 10 KWh x 0,10 eura/KWh =1 euro je zarada za taj dan. Ispravite me ako nisam u pravu.

Paganko

Elita
Poruka
16.645
Ako je milion eura ulog po megavatu snage, znaci li to da je oko 1000 eura po kilovatu (ulog proporcionalan). Ako je tako, znaci da na ulozenih 1000 e, imamo elektranu snage oko 1 KW. Ako je ta elektrana danas aktivna oko 10 sati, ona ce proizvesti: 1KW x 10h = 10KWh elektricne energije. Zatim pogledamo u cenovnik, u kome je npr. otkupna cena za 1KWh 0,10 eura/KWh. Posto smo mi proizveli 10 KWh x 0,10 eura/KWh =1 euro je zarada za taj dan. Ispravite me ako nisam u pravu.
Pa pitanje je da li možeš da napraviš elektranu od 1000e. Ne znam kolika su minimalna ulaganja. Pri tome svakako ne možeš očekivati da imaš 10 sunčanih sati na dan. Recimo da bi ti realnija procena bila 0.3-0.5e/danu.

starolecanin

Primećen član
Poruka
852
U Srbiji se nikako ne isplati raditi tako nešto, gledao sam masu likova po TV-u što su imali uslova za tako nešto ali su ih naši pametnjakovići ubili sa dokumentaacijom i plaćanjem iste... I tš je najlepše nekima od njih su obećavali da ništa nije problem, ljudi roknuli keš i onda u jednom trenutku nema dalje.

Pre bilo kakvih radova doooobro proveri kako stoje stvari sa birokratijom, verujem da će te to više koštati nego sama izrada projekta :rtfm::banovati:

Paganko

Elita
Poruka
16.645
U Srbiji se nikako ne isplati raditi tako nešto, gledao sam masu likova po TV-u što su imali uslova za tako nešto ali su ih naši pametnjakovići ubili sa dokumentaacijom i plaćanjem iste... I tš je najlepše nekima od njih su obećavali da ništa nije problem, ljudi roknuli keš i onda u jednom trenutku nema dalje.

Pre bilo kakvih radova doooobro proveri kako stoje stvari sa birokratijom, verujem da će te to više koštati nego sama izrada projekta :rtfm::banovati:
Mislim da je ta birokratija pojednostavljena u zadnje vreme baš da bi se promovisala zelena proizvodnja....

starolecanin

Primećen član
Poruka
852
Ako je tako onda super, ovo nije imalo nikakvog smisla... Ćovek negde dole u Srbiji hteo da napravi minielektranu na nekom potocicu, pa snabdeva strujom selo i možda pored još jedno, tačnije da im preko EPS-a prodaje, uložio 100k eura i kada je trebalo da počne sa radom čuveno FT1P (fali ti jedan papir)...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.