Manjak inzenjera i radnika zaustavlja nove investicije

norge_srbin

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.530
1573856146600-png.613840

Gornji levi ugao. Tacno kako sam mogao i da predpostavim. Ono sto pricam svim ljudima koji nesto znaju! NE radite za drzavu, NE radite za vojsku, posebno za vojne razvojne ustanove. Ne radite za institute... Bezite u inostranstvo, koliko vas noge nose! Bezite, jer radite za robovlasnike. Za izrabljivace. Yayare. Kriminalce. Probisvete. Gole lazove.

I tacno kako sam predvideo pre nekoliko godina, tako se i desava. :hvala:
 
Nek plate dobre plate pa cu se ljudi vratiti iz inostrantstva.

Nisu u pitanju plate. U pitanju je vlast idiota i neznalica nad postenim radnim ljudima, koji se tako bolesni sile, bahate, i pokusavaju na prevare i ucene da navaraju naivne da rade za njih za dzabe. Nikakve plate oni da daju nece. To samo zaboravis!
 
Климоглавци су са свих битних места истерали предузимљиве... Јел треба да се чудимо? Не треба.

Без морала, без принципа, нисмо обавештени, немамо појма... Једино се (у просеку) деремо.

Нису само паре разлог. Ни на западу се ретко ко обогати само од сопствене плате. Али се зна ред. Зна се шта колико кошта, која је процедура и колико траје. И наравно, разлика је у култури. Ми имамо, у просеку, од општинске гарнитуре до председника земље, некакве типове који 99 % имају странку а остало је статистичка грешка. Нема ту простора ни за једну струку. Принцип је "отми као да сутра не постоји".

У општем брлогу је највише у праву онај ко се највише дере. Председник земље је сваки дан у главним вестима. Сваког дана драма... Да ли се сваког дана нешто историјско дешава? Ни случајно.
Чак ни то нису ови измислили - то је било и раније. Највећа мана тога је што један човек не може да управља сваким послом у земљи. Климоглавци се наравно плаше и сопствене сенке јер наравно немају појма шта раде. Где је вођа, ту се некако и ради. Где није... лаку ноћ.
 
Srbija nije drzava treceg sveta
А шта јесте?
Јел назив "колонија" бољи? Територија? Покрајина? Губернија? Испостава? Глупост до глупости.

Они који би нас макар поклонили Русима вриште на ове што би нас било како дали западу (на западу би се барем живело са редом и културом).

Ретко се ту неко бави нама. Нас и Руса, нас и Кинеза... Слепило ће нам доћи главе, а не запад, Нато, Руси, Кинези, Амери, марсовци итд.
 
Ne može.I susedi beže glavom bez obzira.
To je istina. Iz Bosne uglavnom gravitiraju ka Sloveniji i Austriji,mada opet postoji jedan broj ljudi kojima je mrsko učiti njemački ili slovenački pa bi došli u Srbiju. Bugare vole Beograd eto prilike da su brže kući u Sofiju,jezik bi brzo naučili za pola godine kao i Makedonci. U Ukrajini i Bjelorusiji su mala primanja. Prosječna plata je oko 250€,kod nas je oko 450€. Inžinjeri bi zarađivali preko 1000 eura. Ne znam kakvi su njihovi univerziteti što se tiče ETF i mašinstva. Jednom sam upoznao mladog Nijemca koji je putovao u avionu sa mnom. Kaže mi za njemačke kompanije su najpoželjniji inžinjeri sa područja Češke,Slovačke i zemlje bivše Jugoslavije. Tu je znanje najbolje preneseno i kadar iz tih zemalja je bolje cijenjen nego recimo iz Rumunije i Poljske. Meni baš bi čudno da smo mi bolji od Poljaka,tako nas nahvali.
 
Srbija može da uveze kvalifikovanu radnu snagu iz zemalja okruženja BiH,CG,SM,BG. Tu jezička razlika ne postoji ili je laka za prevazići. Onda otvoriti radna mjesta za inžinjere sa prostora bivšeg SSSR npr Ukrajina,Bjelorusija,Gruzija.
Ma u Srbiji nema zidara,vodoinstalatera..čuj kvalitetna radna snaga...idi u Hrvatsku pa malo porazgovaraj šta se dešava.
 
Ma u Srbiji nema zidara,vodoinstalatera..čuj kvalitetna radna snaga...idi u Hrvatsku pa malo porazgovaraj šta se dešava.
Kvalifikovana radna snaga,to može biti metalostrugar,zidar,automehaničar,mašinac,inž.etf,farmaceut... Ukrajina je zemlja sa nekih 40 miliona stanovnika i sigurno ima kvalifikovanih i kvalitetnih kadrova. Pored Ukrajine može da uveze iz okolnih zemalja. Uvijek će biti po tom pitanju ispred Bugarske jer još ima demografskih zaliha u BiH,CG i u HR.
 
Poslednja izmena:

Back
Top