Manipulacija Srpskim jezikom

To je stvar neobrazovanja pogresnih ljudi na bitnim mestima po srpski jezik i kulturu uopste... Nisu oni krivi sto su neobrazovani, ne mozemo njih kriviti... Nisu oni sami sebe postavili na ta mesta... A sa druge strane, tesko da jedna partija, kad vec u drzavi Srbiji na taj nacin pociva ceo sistem, moze da ima kvalitetan kadar i za skupljace lisca i za akademike... Sto je najgore, na kraju cemo i sa srpskim jezikom da se sprdamo kao sto se sada sprdamo sa tzv. hrvatskim...
 
Pa mobing se maltene na svim svjetskim jezicima kaze isto, kao i na vecini jezika koji ne spadaju u tu kategoriju, ako se misli na ponasanje na radnom mjestu sa ciljem da zaposleni sam da otkaz.

Postoji takodje i u skoli medju ucenicima.
Mobing je uopstena rec za maltretiranje, ali koja se u Engleskoj ne koristi. Tamo se upotrebljava „bullying“, dok je "mobbing" uobicajena za Skandinavuju i podrucje gde se govori nemacki.
Inace u nakaradjivanju sopstvenog jezika nismo usamljeni u Evropi. U nemackom govornom podrucju se poslednjih 10 godina intenzivno forsiraju engleske reci ,tako da omladina pocinje cak i da dolazi u konflikt sa starijim generacijama upravo zbog nakaradnog recnika koji stariji ljudi cesto ne mogu da razumeju.
Sve sto se desava kod nas, samo je slika onoga sto se desava u EU. Nisu oni nista posebno jer, korupcija, lopovluk, perverzije, nakaradni pogledi na svet, sve to nije izmisljeno u Srbiji, vec su samo "uvozne vrednosti".
 
To je stvar neobrazovanja pogresnih ljudi na bitnim mestima po srpski jezik i kulturu uopste... Nisu oni krivi sto su neobrazovani, ne mozemo njih kriviti... Nisu oni sami sebe postavili na ta mesta... A sa druge strane, tesko da jedna partija, kad vec u drzavi Srbiji na taj nacin pociva ceo sistem, moze da ima kvalitetan kadar i za skupljace lisca i za akademike... Sto je najgore, na kraju cemo i sa srpskim jezikom da se sprdamo kao sto se sada sprdamo sa tzv. hrvatskim...

Na zalost vec mnogi vise ne postuju svoje tradicionalne vrednosti. Razocarani opstim raspadom sistema kod nas, oni se upravljaju devizom "u Srbiji i cvece smrdi, a u EU i go*no mirise".:dash:
 
шта рећи кад се на јавном толету Србије могу чути речи попут:

акцидент, атендација итд.

Ima mnogo primera koriscenja stranih reci i izraza u komunikaciji, gde se koriste razni strani termini nepotrebno. Veoma cesta pojava, po kojoj se raspoznaju osobe,kakve su im namere,nivo njihove svesti u odnosu prema drugim ljudima.
Ja licno vec godinama izbegavam svaki strani termin,osim tamo gde mora. Strucni termini,koje koriste u obicnoj komunikacije je jako smesno. Strucne termine,koji su neophodni u profesiji, ne koristim u komunikaciji,nema potrebe. Treba uvek biti jasan i glasan,da te sav svet razume. :)
 
Ima mnogo primera koriscenja stranih reci i izraza u komunikaciji, gde se koriste razni strani termini nepotrebno. Veoma cesta pojava, po kojoj se raspoznaju osobe,kakve su im namere,nivo njihove svesti u odnosu prema drugim ljudima.
Ja licno vec godinama izbegavam svaki strani termin,osim tamo gde mora. Strucni termini,koje koriste u obicnoj komunikacije je jako smesno. Strucne termine,koji su neophodni u profesiji, ne koristim u komunikaciji,nema potrebe. Treba uvek biti jasan i glasan,da te sav svet razume. :)

Takve termine rasipaju gde stignu obicno samo iskompleksirani likovi, iz straha da bi neko mogao da "provali" njihov nedovoljan stepen strucne spreme za funkciju koju obavljaju. Sa druge strane, postoji i ona druga grupa "javnih licnosti" tipa JK, koja po svaku cenu zeli sebe da predstavi ineligentnom i pametnom, ali opet kao posledica teskih kompleksa.
 
Takve termine rasipaju gde stignu obicno samo iskompleksirani likovi, iz straha da bi neko mogao da "provali" njihov nedovoljan stepen strucne spreme za funkciju koju obavljaju. Sa druge strane, postoji i ona druga grupa "javnih licnosti" tipa JK, koja po svaku cenu zeli sebe da predstavi ineligentnom i pametnom, ali opet kao posledica teskih kompleksa.

Dobro receno, i tacno. Posebno se primecuje i kod osoba koje su opredeljene odredjenim organizacijama,radi sprovodjenja svojih ideja. Koliko je to dobro,saznaju oni sami,ali cesto prekasno.
 
шта рећи кад се на јавном толету Србије могу чути речи попут:

акцидент, атендација итд.

Jao koliko mi to ide na tuki :dash:
A sve to u zelji da se naprave toboznje "intelektualnim" i pokazu koliko bogatim fondom reci raspolazu...
Umesto da cuvamo ovaj nas jezik,mi ga menjamo u zelji da budemo sto veci evropljani...
 
Jezik je ziva stvar, i dobro je sto je tako. On se razvija, mesa, obogacuje protokom vremena. Najgluplja moguca stvar je tretirati jezik kao pravo. To je zlocin nad jezikom, tj. ljudskom slobodom. To sto se u nasem jeziku koriste engleski izrazi je samo dokaz da nismo bolesno, zatucano i hermeticki zatvoreno drustvo.
 

Back
Top