Manipulacija sa ljubavlju

Mene su uvek uslovljavali. Ja sam navikla da živim pod pritiskom njihovih ambicija prohteva i nerealnih snova.
Ako pojedeš ovu kapamu, dobićeš medu. A kapama mi se na nos vraćala, znači ništa od mede.
Ako dobiješ peticu iz matematike kupićemo ti bicikl, a nije da sam bila zainteresovana za računanje, zbogom dvotočkaši poniko u nežnoplavoj boji.
Ako nađeš dobrog muža poklonićemo ti trosed, čuj našla sam najgoreg u inat njima i njihovim stimulacijama preko moje grbe....
Nagrada i kazna u regulisanju ponašanja nisu manipulacija, to što su te "uslovljavali" za tvoje dobro nikako nije manipulacija. Oboje su moćno sredstvo u oblikovanju ponašanja, najprije djece (vlastite) i svaki roditelj to radi, na razne načine. Loše je i tužno kad je djetetu nagrada prestanak neke neprijatnosti (npr. bola) a to što neko dijete nije dobilo medu ili bicikl jer nije ispunilo zahtjeve roditelja i "osvojilo" nagradu neće ni u kom slučaju imati negativne posljedice po dijete :) Eto, vidimo da si "izrasla" u prekrasnu ženu :)
 
Nagrada i kazna u regulisanju ponašanja nisu manipulacija, to što su te "uslovljavali" za tvoje dobro nikako nije manipulacija. Oboje su moćno sredstvo u oblikovanju ponašanja, najprije djece (vlastite) i svaki roditelj to radi, na razne načine. Loše je i tužno kad je djetetu nagrada prestanak neke neprijatnosti (npr. bola) a to što neko dijete nije dobilo medu ili bicikl jer nije ispunilo zahtjeve roditelja i "osvojilo" nagradu neće ni u kom slučaju imati negativne posljedice po dijete :) Eto, vidimo da si "izrasla" u prekrasnu ženu :)
volela bih da znam šta je ćerka studirala... deluje kao da ne dolazi iz cirkusa ;)
 
Sad moze samo online prenos
Znamo da si u gipsu, razapećemo šator u tvojoj avliji :D gledaj s prozora

ringling bros circus GIF by Ringling Bros. and Barnum & Bailey
 
Nagrada i kazna u regulisanju ponašanja nisu manipulacija, to što su te "uslovljavali" za tvoje dobro nikako nije manipulacija. Oboje su moćno sredstvo u oblikovanju ponašanja, najprije djece (vlastite) i svaki roditelj to radi, na razne načine. Loše je i tužno kad je djetetu nagrada prestanak neke neprijatnosti (npr. bola) a to što neko dijete nije dobilo medu ili bicikl jer nije ispunilo zahtjeve roditelja i "osvojilo" nagradu neće ni u kom slučaju imati negativne posljedice po dijete :) Eto, vidimo da si "izrasla" u prekrasnu ženu :)
Ne slazem se. Uslovljavanje, pogotovo na takav nacin, je apsolutno pogresno. Zbog toga sto nije dobila peticu iz matematike ostala je bez bicikla. Detetu se salje poruka da nije dovoljno dobro da taj bicikl dobije, jer nije ispunilo ocekivanja. I to ni manje ni vise vec zbog obicne ocene.
Terati dete da jede nesto sto ne voli pored toliko drugih hranjivih i dobrih stvari koje mozda voli jesti je surovo. Uz duzno postovanje, ali ne znam u kojem udzbeniku psihologije je takvo ponasanje u redu?!

Da li je takvo ponasanje na nju ostavilo posledice ili ne to jedino ona moze reci.
 
Uz duzno postovanje, ali ne znam u kojem udzbeniku psihologije je takvo ponasanje u redu?!
Mi smo vaspitani bez uzdbenika, a glavno sredstvo ubedjivanja je bio kais ili prut.
Sad se deca vaspitaju po udzbenicima, i po misljenju strucnjaka od kojih vecina nema svoju decu ili ne ucestvuju u vaspitanju istih.
U svakom pogledu je danas vise poremecaja u ponasanju, nevaspitane i razmazene dece i adolescenata nego pre.
Sta o tome kazu knjige?
 
Mi smo vaspitani bez uzdbenika, a glavno sredstvo ubedjivanja je bio kais ili prut.
Sad se deca vaspitaju po udzbenicima, i po misljenju strucnjaka od kojih vecina nema svoju decu ili ne ucestvuju u vaspitanju istih.
U svakom pogledu je danas vise poremecaja u ponasanju, nevaspitane i razmazene dece i adolescenata nego pre.
Sta o tome kazu knjige?
Vaspitavali su se tako da su morali biti po JUS-u. Po standardima prethodne, isto tako uslovljavane, generacije. Kao da im je falilo emocionalne inteligencije, tj. bila je potisnuta u korist neceg drugog. Zato su nam i porodicni odnosi bili nezdravi, a neki potpuni zatrovani.
Nije potreban udzbenik. Samo pratiti svoje dete, njegove afinitete i podrzavati ga i prihvatiti da nije robot koji u svemu treba da bude dobar. Tretirati ga kao sebi ravnog u smislu prava i ne raditi deci ono sto ni nama ne bi bilo ugodno. Niko ne voli da ga se tera, uslovljava, kaznjava. Zato mnogi posle i imaju problema sa shvatanje ljubavi, ispoljavanju osecaja i uopste sa medjuljudskim odnosima.
 
Zato mnogi posle i imaju problema sa shvatanje ljubavi, ispoljavanju osecaja i uopste sa medjuljudskim odnosima.
Nesto ne vidim da su danasnji mladi ljudi prepuni ljubavi prema bliznjima, okolini, da znaju sta je ljubav i odanost...
Takvim stavom bespovratno smo unistili dovoljno generacija da sad povratka nema.
Nisam zagovornik preterivanja ni u jednom ni u drugom pravcu. A ovo sta se sada radi je vise od preterivanja, jednom recju uzas.
 
Dete o ljubavi uci kroz odnos sa roditeljima. Tu se stvara baza. Kasnije, odrastanjem, oni mogu uticati na taj dozivljaj, ali mnogi ostanu zauvek povredjeni i zbunjeni ponasanjem svojih roditelja. Poznajem dovoljno njih koju su morali potraziti strucnu pomoc da bi izasli iz tog tamnog vijaleta i da bi se oslobodili stega i nerealnih ocekivanja koje ne samo da osecaju prema samom sebi, vec ih zrcale i na druge i sami ponovo vrte isti kotac na vodenici svesni da je pogresno, ali toliko duboko utisnuto u njima da to ne mogu uvek kontrolisati.
 
Nesto ne vidim da su danasnji mladi ljudi prepuni ljubavi prema bliznjima, okolini, da znaju sta je ljubav i odanost...
Takvim stavom bespovratno smo unistili dovoljno generacija da sad povratka nema.
Nisam zagovornik preterivanja ni u jednom ni u drugom pravcu. A ovo sta se sada radi je vise od preterivanja, jednom recju uzas.
Pa to je ono sto su im roditelji ostavili u amanet. Zacarani krug. Trebace da prodje vremena i vremena da bi promene postale vidljive.
 
Dete o ljubavi uci kroz odnos sa roditeljima. Tu se stvara baza. Kasnije, odrastanjem, oni mogu uticati na taj dozivljaj, ali mnogi ostanu zauvek povredjeni i zbunjeni ponasanjem svojih roditelja. Poznajem dovoljno njih koju su morali potraziti strucnu pomoc da bi izasli iz tog tamnog vijaleta i da bi se oslobodili stega i nerealnih ocekivanja koje ne samo da osecaju prema samom sebi, vec ih zrcale i na druge i sami ponovo vrte isti kotac na vodenici svesni da je pogresno, ali toliko duboko utisnuto u njima da to ne mogu uvek kontrolisati.
Ja i ne govorim o onima koji su decu ugusili i svoje nezadovoljstvo i komplekse lecili preko dece, govorim o zdravom i uobicajenom sistemu nagrada-kazna, stap i sargarepa, kako ti je lakse...
 
Ima u tome nečeg...
no svako na kraju bude ono što jeste... ne vredi mnogo ribanje od roditelja.

Moje drugarice su baš ribali... sve petice itd i ni jedna nije završila čak ni faks. Moja baka je govorila samo da nemaš jedinice i dvojke, pa sam ja dogurala mnogo dalje. A opet, to više zavisi od toga šta ja jesam. Obično ljudi nižeg "staleža" treniraju decu da budu nešto da bi se uzdigli.. to je više šou za posmatranje..
 
Ja i ne govorim o onima koji su decu ugusili i svoje nezadovoljstvo i komplekse lecili preko dece, govorim o zdravom i uobicajenom sistemu nagrada-kazna, stap i sargarepa, kako ti je lakse...
Dobro, moglo bi se pricati o tome sta bi bila adekvatna „kazna“ ili „nagrada“ za odredjeno ponasanje. I to spada u neku socijalizaciju.
Ali da dete nikada ne dobije bicikl zbog ocene iz matematike za koju nema afiniteta, niti interesovanja je po meni pogresno.
 

Back
Top