Manipulacija sa ljubavlju

Neno

Elita
Poruka
20.275
Još od djetinjstva u nama je usadjen strah od odbacivanja i gubitka ljubavi.. nije da nije.
Iako u najboljoj namjeri, u suštini je greška.. "hajde, radi ono što ti kažem, ako me ne slušaš prestaću pričati sa tobom, neću te voljeti, brinuti..eto,sad više volom tvog brata (ili sestru) od tebe" :roll: Katastrofa, smak svijeta.. u najavi :)
To je svakako manipulacija.. manipulacija sa našim najdubljim osjećanjima ,a to je ljubav. Šta nam znači neko nebitan i njegov odnos prema nama? ..ništa. Ali zato..
"Ako me voliš, onda.." "hajde, znam da to možeš.. učinićeš to za moju ljubav".. "ja tebe volim, al ti..." sa jedne strane smo (pre)srećni jer smo se (po ko zna koji put:mrgreen: ) uvjerili da nas voli, ali.. zašto na taj način zlouopotrebljavati našu bliskost i pozitivan stav?
Da, "volim te", ali samo u odredjenim momentima.. gdje je ono "samo da ti čujem glas" :D
To je samo mali dio manipulisanja sa iskrenom ljubavlju.. moguće da mnogi nisu ni svjesni da je to manipulisanje i u tome ne vide ništa loše. ša mislite? :)
 
Mozda je razlika samo u tome sto su neki ljudi emotivno nepismeni i na verbalan nacin ne umeju adekvatno da izraze svoje zelje.
U nekim slucajevima ne vidim nista lose u tome. Kada je zaista zelja da se dozivi nesto zajedno, znaci nam da je tu pored nas ili sta god...

Bezazleni primer i razlika:
- Ako ti znacim, ako me volis docices na vencanje moje prijateljice ili u soping ili bilo gde...
- Znam da ti takvi dogadjaji nisu bliski i da nerado ides, ali bi mi puno znacilo, volela bih da budes budes pored mene tada...

Isto se zeli u oba slucaja. Drugacije formulisano.

Naravno ukoliko neko zloupotrebljava i uslovljava konstantno, valjda ima ta osoba toliko mozga da je joj mahne ono...zauvek :cao:
 
Imala sam sreću da sam odrastala sa majkom i bakom koje nikada nisu manipulisale. Nisu takve osobe. Niti su uslovljavale ljubav.
Imala sam uvek njihovu ljubav, još sam i bila jedinica 😊

Imam nos za manipulacije raznih vrsta i volim da ih raskrinkavam, ništa ne prećutim. Pa ne znam ni šta bih napisala, sem imajte oko sebe one koji ljubav ne uslovljavaju. Koji ne igraju igrice. Manipulacija je za slabiće.

A to da li umeju da se izraze... uvek se oseća namera.
 
Mene su uvek uslovljavali. Ja sam navikla da živim pod pritiskom njihovih ambicija prohteva i nerealnih snova.
Ako pojedeš ovu kapamu, dobićeš medu. A kapama mi se na nos vraćala, znači ništa od mede.
Ako dobiješ peticu iz matematike kupićemo ti bicikl, a nije da sam bila zainteresovana za računanje, zbogom dvotočkaši poniko u nežnoplavoj boji.
Ako nađeš dobrog muža poklonićemo ti trosed, čuj našla sam najgoreg u inat njima i njihovim stimulacijama preko moje grbe....
 
Ja sam neko ko se po tom pitanju ne oslanja na osecaje, vec na to sta cujem i sta dozivim...

U ljubavi i govor ljubavi treba da se poklopi...ukoliko ne ume, ne zeli, ne zna da se izrazi adekvatno svojim osecajima (a ima ih takvih) na zalost dodje do razlaza...
Najteže je sa ljudima koji ni sami sebi nisu jasni.
Kad pitam da mi razjasni šta je mislio tim, on i sam ne zna...
E, pa ako sam ja mogla decenijama da vodim dnevnik, pokušavam sebe da razumem, da procenim šta želim šta ne želim, gubljenje je vremena biti sa nekim ko sebe slabo poznaje.
Zato su ženama i privlačniji muškarci sa određenom dozom emocionalne intelegincije.
 
Najteže je sa ljudima koji ni sami sebi nisu jasni.
Kad pitam da mi razjasni šta je mislio tim, on i sam ne zna...
E, pa ako sam ja mogla decenijama da vodim dnevnik, pokušavam sebe da razumem, da procenim šta želim šta ne želim, gubljenje je vremena biti sa nekim ko sebe slabo poznaje.
Zato su ženama i privlačniji muškarci sa određenom dozom emocionalne intelegincije.
gubljenje je vremena i dodatan napor, posao + ni onda neces znati sta, zasto i kako ako se ne kaze...
onaj ko nama znaci i kome znacimo ce se potruditi da ne bude pogresno shvacen i pokusace izaziti svoje misli i emocije, zelje...

ko nece...nismo mu ni bitni...
 
Мене је одувек болела штикла за туђе мишљење, за доказивање и борбу за наклоност. Да јесте не бих малолетна родила ванбрачно дете, него бих склонила ”срамоту” :roll: и глумила добру девојчицу.
Али сам увек имала притисак да сам ја одговорна за све, и као јако мала. Увек сам се ја осећала дужном и одговорном за мамине пропусте. И дан данас је тако. Као да сам ја њу родила а не она мене. И ако премотам филм, поштено би било рећи да сам то сама себи натоварила на леђа, некако сам се родила матора.
 
Мене је одувек болела штикла за туђе мишљење, за доказивање и борбу за наклоност. Да јесте не бих малолетна родила ванбрачно дете, него бих склонила ”срамоту” :roll: и глумила добру девојчицу.
Али сам увек имала притисак да сам ја одговорна за све, и као јако мала. Увек сам се ја осећала дужном и одговорном за мамине пропусте. И дан данас је тако. Као да сам ја њу родила а не она мене. И ако премотам филм, поштено би било рећи да сам то сама себи натоварила на леђа, некако сам се родила матора.
Bogi :heart:
 
i eto im ga sad.

moju decu su uslovi zaobišli.

moje partenere takođe. bila je blagodet imati me u blizini...ništa tražila nisam
Ја сам код детета једино инсистирала да се бави спортом, и увек наглашавала да ме не занимају резултати него да се креће због здравља. Чак и волим што нема такмичарски дух и што се не пореди са другима. Мислим да је то јако здраво и да је врло опасно тежити да поразиш другога, макар и у спорту. Нужна одбрана је друго. Многи профи спортисти ће ме демантовати али то је моја филозофија.
 
U nauci je npr najuzvišenije ako nešto možeš vrlo jednostavno da objasniš. Tada znači da razumeš. I da plivaš u tome.

Tako je u svemu važna jednostavnost. Ukoliko neki odnos poprima oblike komplikacija, čestih komplikacija, iskustvo kaže da ne treba ostajati u njima. Čim se ljudi počnu nešto razjašnjavati često, nerazumevati, osećaš neku manipulaciju, ali te taj neko uverava.. meni to komplikovano. Cenim jednostave ljude, koji su sebe doveli do tog nivoa da je sa njima lako.
 
Još od djetinjstva u nama je usadjen strah od odbacivanja i gubitka ljubavi.. nije da nije.
Iako u najboljoj namjeri, u suštini je greška.. "hajde, radi ono što ti kažem, ako me ne slušaš prestaću pričati sa tobom, neću te voljeti, brinuti..eto,sad više volom tvog brata (ili sestru) od tebe" :roll: Katastrofa, smak svijeta.. u najavi :)
To je svakako manipulacija.. manipulacija sa našim najdubljim osjećanjima ,a to je ljubav. Šta nam znači neko nebitan i njegov odnos prema nama? ..ništa. Ali zato..
"Ako me voliš, onda.." "hajde, znam da to možeš.. učinićeš to za moju ljubav".. "ja tebe volim, al ti..." sa jedne strane smo (pre)srećni jer smo se (po ko zna koji put:mrgreen: ) uvjerili da nas voli, ali.. zašto na taj način zlouopotrebljavati našu bliskost i pozitivan stav?
Da, "volim te", ali samo u odredjenim momentima.. gdje je ono "samo da ti čujem glas" :D
To je samo mali dio manipulisanja sa iskrenom ljubavlju.. moguće da mnogi nisu ni svjesni da je to manipulisanje i u tome ne vide ništa loše. ša mislite? :)
Čekaj bre
Ako neko ima priliku da nas uslovljava neko iz najbliže okoline kako može biti nebitan za nas? Bitan je itekako, nevažno da li je bitan u pozitivnom ili negativnom konetkstu. Bitan je utoliko pre što je u poziciji da nam postavlja uslove. Ili što smo mi prinuđeni da reagujemo na uslov
Retko ko iskulira ucenjivača, oni se negde sami nameću kao neprikosnoveni autoritet
 
Još od djetinjstva u nama je usadjen strah od odbacivanja i gubitka ljubavi.. nije da nije.
Iako u najboljoj namjeri, u suštini je greška.. "hajde, radi ono što ti kažem, ako me ne slušaš prestaću pričati sa tobom, neću te voljeti, brinuti..eto,sad više volom tvog brata (ili sestru) od tebe" :roll: Katastrofa, smak svijeta.. u najavi :)
To je svakako manipulacija.. manipulacija sa našim najdubljim osjećanjima ,a to je ljubav. Šta nam znači neko nebitan i njegov odnos prema nama? ..ništa. Ali zato..
"Ako me voliš, onda.." "hajde, znam da to možeš.. učinićeš to za moju ljubav".. "ja tebe volim, al ti..." sa jedne strane smo (pre)srećni jer smo se (po ko zna koji put:mrgreen: ) uvjerili da nas voli, ali.. zašto na taj način zlouopotrebljavati našu bliskost i pozitivan stav?
Da, "volim te", ali samo u odredjenim momentima.. gdje je ono "samo da ti čujem glas" :D
To je samo mali dio manipulisanja sa iskrenom ljubavlju.. moguće da mnogi nisu ni svjesni da je to manipulisanje i u tome ne vide ništa loše. ša mislite? :)
to nisam doziveo.
 
Ја сам код детета једино инсистирала да се бави спортом, и увек наглашавала да ме не занимају резултати него да се креће због здравља. Чак и волим што нема такмичарски дух и што се не пореди са другима. Мислим да је то јако здраво и да је врло опасно тежити да поразиш другога, макар и у спорту. Нужна одбрана је друго. Многи профи спортисти ће ме демантовати али то је моја филозофија.
Da znam o čemu pišeš ti znaš da sam tako nedavno insistirala da moja ćera ode na prijemni da bi videla koliko kaska ili je u prednosti u odnosu na druge zainteresovane i da prođe kroz to kako ne bi imala sledeći put traumu zbog treme.Samo to bez očekivanja.
Sve blagodeti za nju zarad nekog iskustva. Bez imperativa.
I ona ode rasterećena tog momenta da mora da pobedi i pokida na prijemnom i upiše se na primenjenu.

Pritisak donosi adrenalin a adrenalin raspiruje takmičarski duh.
to je toliko pogrešno da se kasnije u životu kola slome na nama bez da je bilo ko svestan zašto je do toga došlo i umesto da stvara duh kolektivizma zarad većih ciljeva, potencira duh individualnosti a samim tim i prezir, zavidnost, želju da se takva osoba pošalje na kraj kolone.
 
Mene su uvek uslovljavali. Ja sam navikla da živim pod pritiskom njihovih ambicija prohteva i nerealnih snova.
Ako pojedeš ovu kapamu, dobićeš medu. A kapama mi se na nos vraćala, znači ništa od mede.
Ako dobiješ peticu iz matematike kupićemo ti bicikl, a nije da sam bila zainteresovana za računanje, zbogom dvotočkaši poniko u nežnoplavoj boji.
Ako nađeš dobrog muža poklonićemo ti trosed, čuj našla sam najgoreg u inat njima i njihovim stimulacijama preko moje grbe....
Pa ovo nije emocionalna manipulacija.
Klasićan mehanizam "obične" manipulacije kako ne bi oblentavila kao dete.
Ovaj poslednji primer mislim nije realan ;)
 
Još od djetinjstva u nama je usadjen strah od odbacivanja i gubitka ljubavi.. nije da nije.
Iako u najboljoj namjeri, u suštini je greška.. "hajde, radi ono što ti kažem, ako me ne slušaš prestaću pričati sa tobom, neću te voljeti, brinuti..eto,sad više volom tvog brata (ili sestru) od tebe" :roll: Katastrofa, smak svijeta.. u najavi :)
To je svakako manipulacija.. manipulacija sa našim najdubljim osjećanjima ,a to je ljubav. Šta nam znači neko nebitan i njegov odnos prema nama? ..ništa. Ali zato..
"Ako me voliš, onda.." "hajde, znam da to možeš.. učinićeš to za moju ljubav".. "ja tebe volim, al ti..." sa jedne strane smo (pre)srećni jer smo se (po ko zna koji put:mrgreen: ) uvjerili da nas voli, ali.. zašto na taj način zlouopotrebljavati našu bliskost i pozitivan stav?
Da, "volim te", ali samo u odredjenim momentima.. gdje je ono "samo da ti čujem glas" :D
To je samo mali dio manipulisanja sa iskrenom ljubavlju.. moguće da mnogi nisu ni svjesni da je to manipulisanje i u tome ne vide ništa loše. ša mislite? :)
Po meni su to sve mehanizmi vaspitanja koji imaju jedan okvir zdravog emocionalnog razvoja, pa i navodno uslovljavanje. Jer deca treba da razvijaju osecaj za druge u kije imaju poverenje. Jer ona su blanko, tj nerazjasnjene i nekanalisane emocije. Imas i faze gde ga ucis da deli igracku i da zbog toga sledi nagrada socijalizacije, a i faze gde ga ucis, tj dozvoljavas da stekne osecaj za njegovo. E sad ima i tog loseg uslovljavanja, tj manipulacije. Dokle god nema povratnog onda da, to je lose. Dakle, ucinis nesto za mene, ja za tebe, nuzno nije lose.
U ljubavnom odnosu, mislim da je malo kompleksnije pogotovu zbog polne razlicitosti u osnovi.
To je opet i ovakvo i onakvo.
Na pr. Muskarac koji ne nauci da dodje u dodir sa svojim emocijama i izrazi ih, balansirano, zatupi i bude nesposoban za odnos. Pa cak i seksualan. I to je najcesce kod muskaraca.
S druge strane kod zena je na pr narciosidnost u jednoj meri pozeljna. Jer ona treba da voli sebe, u seksualnom smislu da se oseti privlacnom do mere da bi "vodila ljubav sama sa sobom voleci svoje telo i svoj osecaj u tome" da bi podelila taj osecaj s drugim. Vazi i u sirem kontekstu. S druge strane, ako ostane samo na "sebi" postane u tom smislu pasivna, bude nesposobna za ljubav. Jer je oseca samo u jednom pravcu nemajuci sposobnost da identifikuje sklop licnosti partnera.
Obe srtrane cesto postanu i manipulativne.
 
Pa ovo nije emocionalna manipulacija.
Klasićan mehanizam "obične" manipulacije kako ne bi oblentavila kao dete.
to kaži mojoj mami.:lol:
kako nije emocionalna ako jedeš kapamu bićeš zdrava i dobićeš medu.
Mama je ponosna jer ima zdravo dete kome ne fali gvoždja u krvi a dete je srećno jer ima medu i gvožđe pride.
Emocionalna karika pokvareno blinka u kako ti reče u običnoj manipulaciji.
Ako je neko u stanju da te natera da uradiš nešto što ne voliš ali ipak radiš misleći da radiš korisnu stvar
šta je to ako nije igranje tvojim emocijama i inteligencijom.
 
to kaži mojoj mami.:lol:
kako nije emocionalna ako jedeš kapamu bićeš zdrava i dobićeš medu.
Mama je ponosna jer ima zdravo dete kome ne fali gvoždja u krvi a dete je srećno jer ima medu i gvožđe pride.
Emocionalna karika pokvareno blinka u kako ti reče u običnoj manipulaciji.
Ako je neko u stanju da te natera da uradiš nešto što ne voliš ali ipak radiš misleći da radiš korisnu stvar
šta je to ako nije igranje tvojim emocijama i inteligencijom.
Važno je da nas van roditeljske kuće sve maze i paze i sve radimo kako bi mi hteli ..... .... mislim i rade kad mi manipulišemo (od koga li smo to naučili pitam se.....:mrgreen:)
 
Red emocionalnih ucena, red „Zato sto sam ja tako rekla. Neces ti meni komandovati u mojoj kuci.“ Kao da sam podstanar. :D
Ali preziveh i naucih kako da se NE ponasam prema ljudima koje volim.

Dobro smo ispali obzirom kakvi su nas egomani vaspitavali i gajili. :D
 
Još od djetinjstva u nama je usadjen strah od odbacivanja i gubitka ljubavi.. nije da nije.
Iako u najboljoj namjeri, u suštini je greška.. "hajde, radi ono što ti kažem, ako me ne slušaš prestaću pričati sa tobom, neću te voljeti, brinuti..eto,sad više volom tvog brata (ili sestru) od tebe" :roll: Katastrofa, smak svijeta.. u najavi :)
To je svakako manipulacija.. manipulacija sa našim najdubljim osjećanjima ,a to je ljubav. Šta nam znači neko nebitan i njegov odnos prema nama? ..ništa. Ali zato..
"Ako me voliš, onda.." "hajde, znam da to možeš.. učinićeš to za moju ljubav".. "ja tebe volim, al ti..." sa jedne strane smo (pre)srećni jer smo se (po ko zna koji put:mrgreen: ) uvjerili da nas voli, ali.. zašto na taj način zlouopotrebljavati našu bliskost i pozitivan stav?
Da, "volim te", ali samo u odredjenim momentima.. gdje je ono "samo da ti čujem glas" :D
To je samo mali dio manipulisanja sa iskrenom ljubavlju.. moguće da mnogi nisu ni svjesni da je to manipulisanje i u tome ne vide ništa loše. ša mislite? :)


Reagovanje na manipulacije zavisi od osobe. Svako reaguje na svoj način. Manipulacije koje su mi radili dok sam bio dete ne računam, jer nisam toga bio svestan. Ali kad sam sazrio i intelektualno se opasuljio te razumeo šta su mi radili ili pokušali da rade sve sam im naplatio. S kamatama. :lol:
Kod mene pokušaj manipulacije budi inat. U stanju sam momentalno da uradim sve suprotno od onoga šta traže.
Ako nije na moju štetu. Podrazumeva se.
Emotivnih manipulacija u vezama nisam imao jer sam pokušaje trenutno ismejao (ne uvredljivo već "duhovito" :smeker:) i rešio ih se u startu.

Poslovnih sam imao. Nisam pristao ni na jednu. Negde sam verovatno i izgubio materijalno, ali sam zato zavisio samo o sebi i svom radu. Meni dovoljno. Ne mož bolje.

Za socijalno društvene manipulacije na koje sam morao pristati ne želim ni reč da napišem. Želim da i dalje mislite da sam kulturan i lepo vaspitan. :mrgreen:

Hebi ga, ja malo proširio temu. :roll:
 

Back
Top