Manipulacija sa ljubavlju

P

Plavetnilo_

Gost
Vec su vidljive. I to mnogo gore nego sto se ocekivalo, a bice i gore od toga, kad generacije egoista dobiju svoju decu.....
To je vec drugi par rukava. Siromasna sredina ciji je jedan deo dosao do novca i osetio se boljim nego drugi i time razvio samodopadnost. Plus jos potpuno pogresan sistem vrednosti uglavnom fokusiran na taj novac i spoljne faktore.
Ali ima divne dece i divnih roditelja samo se ne eksponiraju. U ovom periodu nije lako ziveti u Srbiji i na Balkanu. Rastrzani izmedju „modernog“ zapada i kontervativnih vrednosti koje su im poznate ljudi cesto izaberu krajnost u zelji da negde pripadaju.
To sve tek treba da prodje da bi covek shvatio sta je ono sto nas sustinski cini sretnim.

P

Plavetnilo_

Gost
Ima u tome nečeg...
no svako na kraju bude ono što jeste... ne vredi mnogo ribanje od roditelja.

Moje drugarice su baš ribali... sve petice itd i ni jedna nije završila čak ni faks. Moja baka je govorila samo da nemaš jedinice i dvojke, pa sam ja dogurala mnogo dalje. A opet, to više zavisi od toga šta ja jesam. Obično ljudi nižeg "staleža" treniraju decu da budu nešto da bi se uzdigli.. to je više šou za posmatranje..
Cini se da si odrasla u zdravom okruzenju i da si zato i mogla da procvetas kao licnost. :)
U zelji da deci bude dobro, tj. bolje nego njima roditelji cesto nesvesno vrse pritisak. Put u pakao je poplocan dobrim namerama.

Ne mogu i ne trebaju svi biti intelektualci, neko mora da bude i frizer. Bez ikakvog omalovazavanja. U periodu kovida dok su ljudi isli cupavi i neuredni i nisu se dobro osecali u svojoj kozi, jer je nasa pojavnost takodje deo naseg bica, se lepo moglo videti koliko je to svrsishodna delatnost. :)

paketije

Ističe se
Poruka
2.968
Mi smo vaspitani bez uzdbenika, a glavno sredstvo ubedjivanja je bio kais ili prut.
Sad se deca vaspitaju po udzbenicima, i po misljenju strucnjaka od kojih vecina nema svoju decu ili ne ucestvuju u vaspitanju istih.
U svakom pogledu je danas vise poremecaja u ponasanju, nevaspitane i razmazene dece i adolescenata nego pre.
Sta o tome kazu knjige?
Kazu da je batina iz raja izasla :)
roditelji_ca.jpg

Poslednja izmena:

Paula

black cat
Moderator
Poruka
11.254
Cini se da si odrasla u zdravom okruzenju i da si zato i mogla da procvetas kao licnost. :)
Nije ni meni jasno... majka mi je rano umrla, oca nisam imala, baka me nije pritiskala... da, bila sam slobodna. Ali nisam sigurna da sam zato postigla šta sam postigla. U sličnim situacijama neki ljudi budu nešto sasvim drugo. Sad, da li je to rano detinjstvo ili ono sa čim se rodimo? Jer u ranom detinjstvu majka mi je dosta čitala pred spavanje, davala mi puno ljubavi, stekla sam dosta samopouzdanja i samopoštovanja.. mada je i bila stroga kad treba i istukla me par puta, jednom npr kada sam se igrala ispod kamiona velikog.. No, osećala sam da me voli, istinski.
U zelji da deci bude dobro, tj. bolje nego njima roditelji cesto nesvesno vrse pritisak. Put u pakao je poplocan dobrim namerama.
To jeste, toga uvek treba da budemo svesni.
Ne mogu i ne trebaju svi biti intelektualci, neko mora da bude i frizer. Bez ikakvog omalovazavanja. U periodu kovida dok su ljudi isli cupavi i neuredni i nisu se dobro osecali u svojoj kozi, jer je nasa pojavnost takodje deo naseg bica, se lepo moglo videti koliko je to svrsishodna delatnost. :)
Svakako, ovo boldovano mi se sviđa, verujem da samopouzdanje dolazi i iz lepe pojavnosti, to smo mi, lepo si rekao. Neki nemaju tu sreću da imaju lepu pojavu. Ali opet, i na tome se radi, prijatna duša se oseća takođe i izlazi i kroz lice.. Sve delatnosti su bitne, naravno. No, govorila sam da neki teraju decu na ono što ta deca nemaju u sebi. A jedno vreme su svu našu decu terali na fakultete.. što je sumanuto.

MrNapokon

Buduća legenda
Poruka
38.829
Mi smo vaspitani bez uzdbenika, a glavno sredstvo ubedjivanja je bio kais ili prut.
Sad se deca vaspitaju po udzbenicima, i po misljenju strucnjaka od kojih vecina nema svoju decu ili ne ucestvuju u vaspitanju istih.
U svakom pogledu je danas vise poremecaja u ponasanju, nevaspitane i razmazene dece i adolescenata nego pre.
Sta o tome kazu knjige?
Nekad se smatralo da je bilo dobro tuci i radnika. Gazda imao batinu. I pricalo se kako su to sve bili fini radni dobri poslusni i posteni radnici. A danas uzas.

Retkostmedjuzverima

Zainteresovan član
Poruka
319
Mrzim manipulacije bilo kog tipa, mrzim manipulatore, klonim ih se.
Ljubav je prelep osecaj i cini coveka sretnim ali mislim da mnogi od nas ne prave razliku izmedju volim i ucinicu sve za partnera i nasu ljubav i volim i srecan sam.Ovo drugo moze da predje u sebicnu ljubav, ja volim, srecan sam, uzivam a partner trpi posledice te moje ljubavi.

Nadam se da me razumete ili da napisem stotinak redova da bih se izrazio bolje i pojasnio sta mislim o tome.:D

Bela pčela

Ističe se
Poruka
2.333
Još od djetinjstva u nama je usadjen strah od odbacivanja i gubitka ljubavi.. nije da nije.
Iako u najboljoj namjeri, u suštini je greška.. "hajde, radi ono što ti kažem, ako me ne slušaš prestaću pričati sa tobom, neću te voljeti, brinuti..eto,sad više volom tvog brata (ili sestru) od tebe" :roll: Katastrofa, smak svijeta.. u najavi :)
To je svakako manipulacija.. manipulacija sa našim najdubljim osjećanjima ,a to je ljubav. Šta nam znači neko nebitan i njegov odnos prema nama? ..ništa. Ali zato..
"Ako me voliš, onda.." "hajde, znam da to možeš.. učinićeš to za moju ljubav".. "ja tebe volim, al ti..." sa jedne strane smo (pre)srećni jer smo se (po ko zna koji put:mrgreen: ) uvjerili da nas voli, ali.. zašto na taj način zlouopotrebljavati našu bliskost i pozitivan stav?
Da, "volim te", ali samo u odredjenim momentima.. gdje je ono "samo da ti čujem glas" :D
To je samo mali dio manipulisanja sa iskrenom ljubavlju.. moguće da mnogi nisu ni svjesni da je to manipulisanje i u tome ne vide ništa loše. ša mislite? :)
To nije manipulisanje, već je uslovljavanje; Savijanje tuđe kičme, po našim merilima. Prihvatanje takve igre je poltronstvo; lažiranje sebe - da bi bili niz dlaku drugima, radi prihvaćenosti.
Niko nije manipulisao nama u tvojim primerima - jer nas nije obmanuo. Samo su, u njihovoj viziji ljubavi, postavili postavili cenu i uslove.

Poslednja izmena:
Poruka
8.262
Još od djetinjstva u nama je usadjen strah od odbacivanja i gubitka ljubavi.. nije da nije.
Iako u najboljoj namjeri, u suštini je greška.. "hajde, radi ono što ti kažem, ako me ne slušaš prestaću pričati sa tobom, neću te voljeti, brinuti..eto,sad više volom tvog brata (ili sestru) od tebe" :roll: Katastrofa, smak svijeta.. u najavi :)
To je svakako manipulacija.. manipulacija sa našim najdubljim osjećanjima ,a to je ljubav. Šta nam znači neko nebitan i njegov odnos prema nama? ..ništa. Ali zato..
"Ako me voliš, onda.." "hajde, znam da to možeš.. učinićeš to za moju ljubav".. "ja tebe volim, al ti..." sa jedne strane smo (pre)srećni jer smo se (po ko zna koji put:mrgreen: ) uvjerili da nas voli, ali.. zašto na taj način zlouopotrebljavati našu bliskost i pozitivan stav?
Da, "volim te", ali samo u odredjenim momentima.. gdje je ono "samo da ti čujem glas" :D
To je samo mali dio manipulisanja sa iskrenom ljubavlju.. moguće da mnogi nisu ni svjesni da je to manipulisanje i u tome ne vide ništa loše. ša mislite? :)
Jes ti bio čirak negde u mom stanu dok sam živela s bivšim?
Jer si sve rekao kako je bilo.

S

Sombrerooo

Gost
Što ja volim te "moderne" izraze:
Spinovanje.
Dejt.
Nastavi niz.
...

Nisu ni moderni, već su poništavanje sebe; sopstvenog jezika i kulture, a veličanje tuđe - zarad prihvaćenosti i trenda.
Dejt, hejt, krindz, bindz, after. :mrgreen:

Jezik nam je oduvek bio pun tudjica. Kad nismo imali svoje reči za odredjene stvari, ali sad baš nešto i nema smisla, osim da su mladima te reči…keči. :mrgreen:

Poruka
8.262
A zar ljubav uvek nije uslovljena?
Jeste. Bezuslovna ljubav je holivudska psihopatija koja te tera da trpiš raznorazne manijake i gadosti zbogradi, božemoj, "večite ljubavi".

Međutim.

Svi mi uslovljavamo u ljubavi. Ja hoću dva metra visokog muža, s plavim očima. Ja hoću ženu s oblinama i dugom kosom. Ja hoću čoveka koji je takođe religiozan. Ja hoću čoveka koji je ateista ko i ja. Ja hoću da imam decu, i hoću da moj partner želi decu takođe. Ja neću da mi muž ide po kafanama i igraonicama. Ja neću da mi žena više vremena provodi u gradu s drugaricama nego kući sa mnom. I tako dalje i tako dalje. Razumeš poentu.

SVI mi imamo neke uslove - bilo bi skroz čudno da nemamo nikakve. Samo vrlo bolesne i oštećene osobe nemaju uslove kad se tiče veze, već idu po sistemu: dok je sa mnom, sve je dobro. NIJE sve dobro prosto zato što je neko s tobom - postoje određeni USLOVI koja ta osoba mora da ispunjava da bi s njom bio, jel? Inače nema granica: nek se švalera - samo nek je sa mnom. Nek me tuče - samo nek je sa mnom. Nek me ubije?

U pravu si - ljubav je UVEK uslovljena. Taj je izraz izašao na zao glas, mada je sasma logičan i opravdan i zdravorazumski.

Bela pčela

Ističe se
Poruka
2.333
Jeste. Bezuslovna ljubav je holivudska psihopatija koja te tera da trpiš raznorazne manijake i gadosti zbogradi, božemoj, "večite ljubavi".

Međutim.

Svi mi uslovljavamo u ljubavi. Ja hoću dva metra visokog muža, s plavim očima. Ja hoću ženu s oblinama i dugom kosom. Ja hoću čoveka koji je takođe religiozan. Ja hoću čoveka koji je ateista ko i ja. Ja hoću da imam decu, i hoću da moj partner želi decu takođe. Ja neću da mi muž ide po kafanama i igraonicama. Ja neću da mi žena više vremena provodi u gradu s drugaricama nego kući sa mnom. I tako dalje i tako dalje. Razumeš poentu.

SVI mi imamo neke uslove - bilo bi skroz čudno da nemamo nikakve. Samo vrlo bolesne i oštećene osobe nemaju uslove kad se tiče veze, već idu po sistemu: dok je sa mnom, sve je dobro. NIJE sve dobro prosto zato što je neko s tobom - postoje određeni USLOVI koja ta osoba mora da ispunjava da bi s njom bio, jel? Inače nema granica: nek se švalera - samo nek je sa mnom. Nek me tuče - samo nek je sa mnom. Nek me ubije?

U pravu si - ljubav je UVEK uslovljena. Taj je izraz izašao na zao glas, mada je sasma logičan i opravdan i zdravorazumski.
I ja sam isto rekao, ZuZan. :D

Belgradeboy

Poznat
Moderator
Poruka
7.103
Pa nije to manipulacija, to je preterana briga. Manipulacija je kada ti budes osetecen u tome. A da te nahrani je zaplavo doblo za tebe.
To moze drugaciji efekat da uradi a to da navikne dete da ga moljaka svaki put kad treba da jede.
Mozda je los primer. Zar mora taj jedan zalogaj ako nece dete? Zna ono koliko mu je dosta.
Manipulacija bi bila da navlacis nekoga da ocekuje nesto a to ne dobije a ti izvuces tjar iz toga.
Tipa kazes devojci da ces je odvesti na veceru ako ona spava sa tobom i posle je ne odvedes i kazes: aha mosha upravo s'jela. Doduse, ona je tebe izmanipulisala da moras da je nahranis za seks koji je zapravo obostrano uzivanje. Ko koga tu hebe zapravo se vise ne zna.
Teoretski se ne zna ko koga. U praksi se zna. 😂

a bre Milun

Elita
Poruka
24.806
Mene su uvek uslovljavali. Ja sam navikla da živim pod pritiskom njihovih ambicija prohteva i nerealnih snova.
Ako pojedeš ovu kapamu, dobićeš medu. A kapama mi se na nos vraćala, znači ništa od mede.
Ako dobiješ peticu iz matematike kupićemo ti bicikl, a nije da sam bila zainteresovana za računanje, zbogom dvotočkaši poniko u nežnoplavoj boji.
Ako nađeš dobrog muža poklonićemo ti trosed, čuj našla sam najgoreg u inat njima i njihovim stimulacijama preko moje grbe....
preterano, ipak, treba da znamo da smo tolerantni, da dobijamo onoliko koliko damo i da na svetu nema nista dzaba.
To je ispravno vaspitanje. Mene su tako vaspitali jos kada su mi od osnovne skole davali pare za dobre ocene a za lose uskracivali , ponekad cak i ono osnovno (naprimer, ne idem na ekskurziju jer ima keca iz tog i tog predmeta).
Kasnije, u zrelom dobu, shvatio sam da cu ugodan i lep zivot imati samo ako ga zaradim.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.