Mamino kuvanje

proka

Legenda
Poruka
57.100
Mamino kuvanje

"moja mama najbolje kuva" :D

koliko smo to puta rekli ili koliko smo to puta čuli?

a da li je baš tako ???

šta vi mislite? da li iko ima šanse pored mamine kuhinje?
da li brak trpi zbog maminog kuvanja?
da li vam još uvek kuva mama?????

1604955271779.png
 
oženio se jedan deran vrhunskom kuvaricom iz najvećeg i najpoznatijeg restorana na svetu
brak savršen ali što god mu ona skuva..."nije to to" kazao bi on
žena, svetska kuvarica, kuvala kraljevima, predsednicima, trudila se sve više, ali džabe, on i dalje kad proba ručak kaže joj "nije to to"..

jednog dana sva frustrirana, umorna, zagori joj ručak ....
nije imala živaca da mu kuva drugi pa mu to zagorelo poslužila..
a on "TO JE TO, TAKO JE MOJA MAJKA KUVALA"
i omaza tanjir :hahaha:
 
Ne.....ili sam ja neki ludak....

Znaci majcina kuhinja postoji kao kreativ, fenomen , na dva nacina...
Jedan je moj nacin, a ja mislim da cete prepoznati, a drugi je narodski nacin, i to cete prepoznati...
Prvi je aseksualan, a drugi je seksualan..

Sta je moj nacin ili moje tumacenje mamine kuhinje...
To je nacin ishrane, stil ishrane koji se moze ili ne moze izvesti iz kuvanja majke a dete raste sa tim stilom ishrane..
Dakle da izbacimo rec moj, da ne svojatam, podelimo majcinu kuhinju na dva dela...
Majcin stil ishrane i majcina menu lista....

Majcin stil ishrane je jako vazna stvar, nekad plus nekad minus...nekad oba..
Moja majka npr je imala pod uticajem oca, pravilo dok sam bio mali da za svaki rucak ima i mesa, ali po sistemu da da ukus, a ne da bude glavno jelo , mada je bilo i toga...
Ali zbog obaveza i odrastanja, dorucak i veceru sam morao sam ili u saradnji sa bratom...ne uvek, ali frizider je bio nas reon za to..
I usled sugestija i raznih stvari, dorucak obicno postanu mazalice, a od mazalica je najcesci margarin ili maslac, zbog cene vise margarin, a to utice na zivot u smislu krvnih sudova....margarin i nije neko sretno resenje..

Medjutim, zato je rucak doneo okrenutost ka povrcu , salatama kao dodatku , mesu kao dodatku i sve to stvara moj stil ishrane danas.
Osecam se zadovoljno i mirno samo ako u obrocima za 3 dana imam i zivog, znaci zeleno nesto , mesa, vitamina i nekog skroba u malim kolicinama, a tako ispada da je i najbolje za zdravlje...i otud moze doci zdrav izgled i zdravlje..

Drugi deo , majcina kuhinja u smislu menu liste je nesto drugo...
To su jela koja ste navikli ili vam se svide i resenje za to je da vam majka stalno proba recepte iz komsiluka i onda dobijete duplu stvar...
Prvo probate vise jela sa customizacijom ka vama, npr ja ne volim previse slano volim blage ukuse, opet posledica stila majcine kuhinje tj ishrane, a u tim tankim ukusima ja mozda i imam jako razvijeno culo mirisa, a mozda je zbog mirisa zahtev za blazim ukusima...nos ima jak uticaj na ukus...mogu slobodno da radim kao izuzetan tester, ali to nije trazeno ili ja ne vidim da je trazeno , jer ja prepoznam minimalno dodatu stvar u nekom jelu...vise preko mirisa ali i preko ukusa...ali vise preko mirisa..

Ako majka proba puno recepata, probate puno jela, onda imate visi standard zelja u ishrani u smislu znanja ne u smislu zahteva...
A druga seksualna posledica je da se odvojite od tog fenomena majkina kuhinja u smislu seksa....
Npr ja za kuvanje moje majke ne mislim da je najbolje u svim jelima, i to nije negativa, naprotiv resili smo problem kuvanja na nacin, skuvaj dobro , nemas problema...
A sa druge strane, sasvim je ok, da imam omiljena jela koja majka ne zna da skuva kako treba i nikad nece ni probati da skuva kako meni odgovara.
Imam i neregularna jela, npr grasak ja volim toliko prekuvan grasak da dobije totalno drugaciji ukus, ukus mahune graska...taj miris...a ne onaj malo zelen gorak ukus koji ima kad se normalno kuva...ili sladak, ako je mlad, ali ipak ima onu zelenu gorcinu..Totalno neregularan grasak rekli bi kuvari...Ja bih to nazvao brasnast grasak...taj ukus skuvanog i prekuvanog se zove brasnast kad se desi npr kod kafe (kuvajte kafu tako sto stavite kafu u hladnu vodu pa da izvri i dobicete manje ostar ukus nego vise brasnast ukus) ili kad se desi kod pasulja ili slicnog...ali je to super stvar kod nekih sosova ali tamo se zbog toga i doda malo brasna da bi dobili taj ukus u pozadini , mnogi to ne osete kao vazno u sosu....
Sa druge strane, moja majka kuva pirinac vise nego sto bi kuvari predlozili i ja sam tu na strani kuvara, ja volim ono sto je kuvarski predlog, a za moju majku mozda nedovoljno kuvan a vise nadojen pirinac...
Ili punjena paprika normalna, tu stvarno majkina varijanta jeste i po trudu i po realizaciji najjaca, ali ima tu milion dodataka sto drugi ne postuju pri izradi...
Ali punjena paprika sa slaninom e tu majka i pored vrhunske obicne punjene paprike, ne postize rezultat nego tetka...a tetka je kuvarica vise uzas nego kuvarica...ali ebiga, ima 2, 3 jela koja ne kuva cesto ali ume da skuva po mom ukusu i to ti je...
Isto ume da ubode pravu smesu za knedle i dobro pravi knedle, , bez greske, a svi ostali gresimo ili ka manje ili ka vise nego sto je trebalo...a kazem slaba kuvarica...

I tako od svadbe do svadbe, od domacice do domacice, na kraju skupis 20 jela koja su ona od kojih nakrivis glavu , zatvoris oci i blago se streses kad ih se prisetis ili pre nego sto ih dobijes na stolu...
Da li neka osoba tu drzi najveci broj na listi , logicno bi bilo majka da drzi najveci broj najomiljenijih jela...najvise njenih si probao...i drzi , za malo ali drzi...
Naravno , stil i nacin kuvanja se menjaju i kod iste osobe, tako i ja i ti i on i majka kuvaju drugacije sada nego sto su kuvali kad su bili mladji , neko predje u masniju neko predje u posniju neko predje u kuvaniju neko predje u peceniju varijantu, neko pocne da trpa silne ove moderne zacine...itd..

Da li zene cene rasterecenost od majcine kuhinje?
I da i ne...jer rasterecenje znaci da su kriterijumi objektivniji a objektivnost je smrt po misljenju zena, jer njima treba posvecenost pripadnost a ne objektivnost...
Tako da nepripadnost majcinoj kuhinji je signal za alarm....
 
Poslednja izmena:
Tačno je da svako ima neko jelo koje mama najbolje kuva.
A verovatno to ima veze i sa uspomenama na detinnstvo, neka jela probude sećanja na bezbrižne dane detinjstva.

U nekoj seriji, mislim turskoj, sam videla scenu koja mi se urezala.

Dečak opisuje jedan obrok i slatkiš koji je majka spremila, kao nešto najlepše i najukusnije što je ikad pojeo.
A ona je, ostavljena u bedi, skuvala čorbu od ribljih glava za ručak i ispržila bajat hleb i prelila agdom za desert.
Ali su deca bila na okupu, zdravi, srećni i složni u tom momentu.


Inače, ja sam mama koja najbolje kuva 😁

I da me jednog dana ne bi buduća snajka klela pokušavam da naučim sina da ne veliča maminu kuhinju.
 
Tačno je da svako ima neko jelo koje mama najbolje kuva.
A verovatno to ima veze i sa uspomenama na detinnstvo, neka jela probude sećanja na bezbrižne dane detinjstva.
U nekoj seriji, mislim turskoj, sam videla scenu koja mi se urezala.
Dečak opisuje jedan obrok i slatkiš koji je majka spremila, kao nešto najlepše i najukusnije što je ikad pojeo.
A ona je, ostavljena u bedi, skuvala čorbu od ribljih glava za ručak i ispržila bajat hleb i prelila agdom za desert.
Ali su deca bila na okupu, zdravi, srećni i složni u tom momentu.


Inače, ja sam mama koja najbolje kuva 😁

I da me jednog dana ne bi buduća snajka klela pokušavam da naučim sina da ne veliča maminu kuhinju.

sve si rekla tom rečenicom, bravo natali :D

ima jedna slična scena i u štreberima, kad šeldon izjavi da obžava italijansku kuhinju, naime njegova majka mu je pravila fantastične špagete sa viršlama :D
 
A dobro to je vise vezivanje, ja to ne mogu jer sam odavno radio na tome da napravim objektivan sistem zakljucivanja i percepcije, i onda to se razvije i nema nazad....
To ako ja pustim sentimentalnost, patetiku i jasno postanem neobjektivan, onda tako nesto mogu da kazem,
Npr coka pasteta u tubi....to je bila svecanost kad se to kupi, ima drugaciji ukus, ali ne verujem ja da je to toliko drasticno bolje objektivno gledano nego je to bila festa kad si mali , pa izlazi pasteta u obliku zvezde.....
Kasnije je bio i thomy majonez isto u tubi , ali nije bio tako proslavljen kod mene kao pasteta..
To bi eto rekao kao neobjektivno a vezano za detinjstvo...
Poluobjektivno je nesto sto je moja baba pravila, kavurma ali ta kavurma je bila totalno drugacija, nekako mnogo manje masna, a mnogo vise aromatizovana u odnosu na sve kavurme koje sam probao i bila je u crevu i to velikom crevu...Moji deda i baba nisu pridavali znacaj toj kavurmi mnogo , po vrednosti, ali meni je ona bila neobicno razlicita od svih koje sam probao...ne bih rekao da sam patio za njom ali sam voleo...i dan danas nema nikog ni blizu ko pravi takvu kavurmu, svi prave slicnu manje vise.

A na prvom mestu po pish listi, a to znaci upishash se u gace listi....
-.je veliki pogaca hleb vruc (to je baba najbolje pravila, i majka kaze da niko ne pravi tako dobro hleb (to hajde i moze blizu toga da se napravi) i proju (e to nisam jos sreo da neko ume da ispece a da kora bude dovoljno meka a sredina dovoljno ispecena, a da je samo od projinog brasna iskljucivo)...)
-hladan mladi kajmak nazvan snasha (mlade zene , snashe ga skupljaju ili prodaju na pijaci) iz Aleksandrovca Zupskog
-paradajs sorta malo nakisela, ranija sorta , da li se zvala aligatorka ili amerikanka, ne sade je vise, sad je kartonaza...

To je ono igraju se deca po ceo dan, i umesto rucka da ne bi bilo kuknjave, majke ili majka namaze polovinu po sredini od hleba pogace sa kajmakom i paradajs u ruku i pauza.....
To sto navodim regionalnu odrednicu ima veze...nije slucajno...
Jer nije kajmak je kajmak, svaki kraj ima drugaciji najuobicajeniji ukus...

Taj obrok mozda nije za restorane, jer je za muganje....to je obrok da se razvalis a ne da uvijas svaki zalogaj...sto punija usta to ti vise milina...
Za restorane je rezani ajvar strogo odradjen , bez semenki i opet taj zupski ali moze i neki drugi malo jaci ukus kajmak, znaci svi moravski ili centralo srbijanski dolaze u obzir...moze i sumadija..Eto primera gde prilog zahteva malu promenu u ukusu tj za nijansu slaniji kajmak moze biti kad ide uz ajvar, nema logike ali je tako..
 
iz kog reče da si ti kraja?
Nema to veze iz kog sam kraja, ja ti skupljam posebne artikle iz svakog kraja....
Lud covek totalno...
Npr sir najvise volim a i nalozio sam ostale iz rodbine, iz Aleksinca, nit je mlekarski kraj niti sta, ali ne vade kajmak iz sira a sir prave blag i nije u filijama kod vecine.
Ima i u filijama.
Vodu mineralnu sa jednog od izvora u VR Banji, ne znam kako se zove, ali blizu je mostica ljubavi...
Suve sljive iz loznickog kraja, a verujem da vise sljiva ima u zupskom kraju nego u loznickom ali bolja je loznicka suva sljiva...
I tako redom....kao sto neki vole futoski kupus, leskovacku papriku , a eto ja npr za neke tursije ne volim leskovacku papriku , ona je vise za sveze, slatka a previse vodena, a za tursiju nekad treba bolje silja sa manje vode..itd itd..
 
Моја мајка јесте кувала најбоље, то каже и мм, и сви који су јели у нашој кући.
Ја нисам ни упола добра куварица као што је она била
А њене пите :heart:
 
Većinu jela koje kuvam, fotografišem, i, napišem postupak sa sastojcima. To sve ide u jedan fajl koji se zove Kuvar.
Računam da će ćerka i sin, ako budu nekad poželeli nešto "mamino", moći sami da naprave
Nisu to specijalni recepti, tu je i kako ispohovati meso, i kako napraviti špagete, ispeći ribu, paradajz čorbu...

Паметно.
 

Back
Top