Malo fonetike i najbitniji glas u engleskom "ə"

dixieland

Domaćin
Poruka
3.609
Ili jedna od varijanti vrlo kratkog vokala koji se čuje iza svakog našeg suglasnika na kraju izgovora ili kada je iza njega drugi suglasnik.
Nažalost se ne piše pa zato stranci ne mogu da nauče srpski - toj. čuju ga a nema slova (oznake) .Mi ga ne opažamo jer je u redovnoj upotrebi i ima ih
kratkih i još kraćih nešto više nego samih samoglasnika koje pišemo.

dixieland

Domaćin
Poruka
3.609
da, samo se u engl to malo produži pa postane samoglasnik
Kod nas kad deca izgovaraju slova u prvom razredu П Т К Р .... ......
postoji još iza njih kratki poluglas u Srbiji redovito kao taj Engleski П-ə , Тə
-, mada može da ode i na или на кратко а , кратко е , кратко и ...zavisi od položaja usta ili regiona tako da imamo u Bosni ono AE i u Vojvodini EA (ili obrnuto pardon )

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
19.211
Kod nas kad deca izgovaraju slova u prvom razredu П Т К Р .... ......
postoji još iza njih kratki poluglas u Srbiji redovito kao taj Engleski П-ə , Тə
-, mada može da ode i na или на кратко а , кратко е , кратко и ...zavisi od položaja usta ili regiona tako da imamo u Bosni ono AE i u Vojvodini EA (ili obrnuto pardon )
da
posle P K T ako se doda i malo "h" to se (ako se ne varam) zove "aspiracija" i zvuči posh
U kokniju nema tijeh finoća ;)

Indigo3

Veoma poznat
Poruka
10.533
https://voca.ro/15zfI1yoo93e

Evo i od mene
Mada Indigo bolje zvuči

(To stir = mešati)

Upotrebio sam i reči zanimanja koje imaju ə na kraju
(Soliciter = advokat koji ne zastupa na sudu kao "barister")
Odlično! Pa, to je isto to, rekla bih.
Svaka ptica svojim glasom peva, a u govoru nam neke posebne vokalne sposobnosti nisu potrebne.
Kad snimim svoj glas, prvo se dobro nasmejem i začudim. Sebe tako uopšte ne čujem, ali dobro... i kad zvučiš smešno, možeš da imaš neke povlastice u životu!
:zcepanje:

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.