Malo dobijamo prema onom sto zaradimo za firmu?

Pitam se kako razmisljamo u pogledu raspodele dobiti - poslodavac/radnik?

Nema ti sta da razmisljas o raspodeli dobiti sa poslodavcem. On je ulozio kapital u prostor, opremu, pocetne zive pare... i to je kapitalizam. Ne ocekujes valjda da cete da delite dobit pola-pola?
Placa te onoliko koliko vredi tvoj rad na trzistu rada.ako se tebi ne svidja ides dalje a on uzima drugog.
 
Nema ti sta da razmisljas o raspodeli dobiti sa poslodavcem. On je ulozio kapital u prostor, opremu, pocetne zive pare... i to je kapitalizam. Ne ocekujes valjda da cete da delite dobit pola-pola?
Placa te onoliko koliko vredi tvoj rad na trzistu rada.ako se tebi ne svidja ides dalje a on uzima drugog.
Sto nebih razmisljao?
Jesi ti razmisljao? nije lose pola pola recimo - Miskovic bi bio srecan da mu ostaje koliko daje na plate.
\Cini mi se da ovih dana ima sve manje..............
 
Ne razumem..........Zar o tome neko treba da razmislja?
Tvoje kao radnika je da radis, i da ne zabadas nos u tudja posla...
Njegovo kao poslodavca je da tebi obezbedi uslove za rad, da te plati po dogovoru.

Sta tebe briga koliko poslodavac zaradjuje?

Zavisi kako se uzme.....ja sam poslodavcu jedne godine direktno svojom idejom i radom uterao u džep 100.000 evra.
On mi nije rekao ni hvala, i nije mi isplatio ni jedan evro preko plate.
Ja prešao u drugu firmu i sada dobijam tri puta veću platu, a on je ostao bez 100.000 evra godišnje, dobija ih novi (pametniji) gazda.
Ko je tu onda lud ?
 
Zavisi kako se uzme.....ja sam poslodavcu jedne godine direktno svojom idejom i radom uterao u džep 100.000 evra.
On mi nije rekao ni hvala, i nije mi isplatio ni jedan evro preko plate.
Ja prešao u drugu firmu i sada dobijam tri puta veću platu, a on je ostao bez 100.000 evra godišnje, dobija ih novi (pametniji) gazda.
Ko je tu onda lud ?

Pa....Ti si sam kriv za to............Jer kod tog prvog gazde nisi cenio svoj rad.......
Pa si se opametio prelaskom na drugo radno mesto, sto je svakako pozitivno.
PS: Ideje su uvek bile najskuplja roba na trzistu....Ti si svoju prvi put jeftino prodao.

PS1: Da odgovorim na pitanje o mojim radnicima......Ja sam u sferi usluznih delatnosti, te radnici koji rade za mene nemaju NIMALO prostora za improvizaciju, ili nove ideje.
Oni su duzni da obavljaju TACNO ono sto ja zahtevam od njih, i to NA NACIN na koji to zahtevam.
Da li su zadovoljni platom?Nisam nikada sreo nikoga ko ce reci da mu ne bi dobro dosla koja hiljadarka vise, , te sa tog aspekta posmatram i vrednujem njihov rad
Ko je nezadovoljan , ima puno pravo da trazi radno mesto na kojem ce mu biti bollje.
PS2:Sto se ideja tica.....Kada neko iznese zanimljivu poslovnu ideju(pa makar to bio moj radnik) moja percepcija prema njemu se menja, i ukoliko je ideja poslovno zanimljiva ja predlagaca posmatram ne kao radnika, nego kao moguceg partnera u tom poslu, sto opet iziskuje sasvim drugacije vrednovanje njegovog rada, ali i obaveza i odgovornosti za taj posao.
 
Ideja sama posebi vredi nešto, ali put od ideje do realizacije često:
- traje dugo
- traži mnogo posla
- angažuje mnogo ljudskih, finansijskih i intelektualnih resursa

Prema tome, ideja je jedno, a realizacija ideje u rentabilan biznis koji RADI je sasvim nešto drugo. Ako neko misli da je isto, neka proba sam, pa će videti razliku.

Uglavnom, ova tema mi je besmislena i svako ko misli da kao zaposleni treba da deli dobit, trebalo bi da započne sopstveni biznis pa će imati šansu za napredak. Ali će se oprostiti sa bezbrižnim snom i godišnjim odmorom, kao i spavanjem posle posla. Nema više jasne granice radno - slobodno vreme, Uvek je radno.
 
Nije svako sposoban da vodi svoj posao.
Mada mislim da i radnici trebaju da budu zadovoljni.
Onda i fima radi bolje.........

Ja mislim da to bas i nije tako.....
Radnici, ako su zadovoljni, uglavnom ne rade kako treba(tako tipicno za nase podneblje)......
Radnici uvek treba da budu bar malo nezadovoljni, i da uvek budu u poziciji da se bore za bolje.......Jedino tako iz njih mozes izvuci maksimum, koji svaki gazda ocekuje od svojih radnika..
.
 
Ja mislim da to bas i nije tako.....
Radnici, ako su zadovoljni, uglavnom ne rade kako treba(tako tipicno za nase podneblje)......

A da mi objasniš zašto me je onda gazda ove godine MOLIO da se vratim ponovo kod njega u Grčku.
Dosadio mi posao menadžera u njegovoj turističkoj agenciji....Iako je sa njim bilo sve OK, jednostavno mi je dosadila ta vrsta posla.
Vratim se nazad i počnem da radim opet za jednu stranu firmu kao editor njihovih desetak websajtova (što mi je bio pre toga hobi).

Prođe jedna sezone i on me panično zove da se vratim i povećava platu sa dotadašnjih 1100 na 1500. Ja odbijem. Prođe nekoliko dana on zove i ponudi mi da za iste pare radim samo dva sata ujutro i dva uveče. BUKVALNO me je molio i rekao da ne može već godinu dana da nađe nekog tako kvalitetnog radnika. Davao je i oglase...

NISU svi ljudi jednaki kao što si ti veliki gazda umislio. Potrebno je malo i psihologije, pa da svima bude dobro.Potrebno je pre svega biti ČOVEK ! Obostrano ....
 
Firma za koju radim ima sedmomesečni (pošto radi samo od aprila do novembra) obrt 2 miliona evra, i to sa svega 100 zaposlenih. Toliki kapital za pokretanje firme ne mogu da nađem.


A da radim u malim firmama, to me ne interesuje. Sve vreme radim samo u dobrim, jakim kompanijama, nemam živaca za šibicarenje.
 
Poslednja izmena:
A da mi objasniš zašto me je onda gazda ove godine MOLIO da se vratim ponovo kod njega u Grčku.
Dosadio mi posao menadžera u njegovoj turističkoj agenciji....Iako je sa njim bilo sve OK, jednostavno mi je dosadila ta vrsta posla.
Vratim se nazad i počnem da radim opet za jednu stranu firmu kao editor njihovih desetak websajtova (što mi je bio pre toga hobi).

Prođe jedna sezone i on me panično zove da se vratim i povećava platu sa dotadašnjih 1100 na 1500. Ja odbijem. Prođe nekoliko dana on zove i ponudi mi da za iste pare radim samo dva sata ujutro i dva uveče. BUKVALNO me je molio i rekao da ne može već godinu dana da nađe nekog tako kvalitetnog radnika. Davao je i oglase...

NISU svi ljudi jednaki kao što si ti veliki gazda umislio. Potrebno je malo i psihologije, pa da svima bude dobro.Potrebno je pre svega biti ČOVEK ! Obostrano ....

Kao prvo:
Ja nikada nisam rekao da sam veliki gazda, cak ni pomislio nisam na tako nesto.
Kao drugo:
Kod mene tokom godine na raznim poslovima radi(evo bas cu pogledati za proslu godinu) izmedju 100-150 ljudi(da se razumemo nisu stalno zaposleni nego ih angazujem po potrebi).
Ne poznajem nijednog ko se zalio na bilo koji nacin zbog saradnje sa mnom.
Kao trece:
Taj tvoj gazda iz Grcke, nije nikakav gazda.Da bi bio gazda, ili privatnik, ti o poslu koji radis moras znati mnogo, bar u rangu svog najboljeg radnika.Inace ti ne vredi da se tim poslom bavis, ili onda to radis iz hobija(ne govorim ovde o nekim detaljima posla, nekom sporednom poslu nego app. turisticke agencije i gazde koji to ne zna da radi.
Kao cetvrto:
Sve poslove koji rade moji radnici, mogu da obavim i sam, veoma cesto i kvalitetnije i bolje od njih, ali to nikada ne radim, jer je moj posao nesto drugo, i davno sam naucio da raditi u svojoj firmi znaci biti lose placen radnik u losoj firmi(posao privatnika je nesto drugo).
Kao peto:
Biti covek?
Objasni mi sta ti to znaci?
Ja nikada u zivotu nisam ni sa jednim mojim radnikom popio ni pice u kafani.Sta ja imam da sedim sa mojim radnicima u kafani?
To nema veze sa mojim vidjenjem tih radnika, nego ima veze sa hijerarhijom koja postoji, i koja ne sme da bude narusena.
Nisam nikada popio pice sa njima, ali sam umeo da ih "vadim iz govana", iako mi se ne bi ni pozalili da su u istim.Naravno, ne zasluze to svi.
PS:Samo kao primer.
Pre neki dan sam dao otkaz jednoj mojoj radnici, koja je dosla kod mene na preporuku mojih roditelja, da joj ucinim jer joj fali godinu dana do penzije.U 6 meseci koliko je radila, posle tri je pocela da se ponasa kao direktor u firmi, jer eto ona poznaje moje roditelje, pa je pocela da podbunjuje ostale neki nebulozama koje nemaju veze ni sa zakonom ni sa zdravom pamecu.Pa je ladno popila otkaz, a ja doziveo svadju sa mojim matorima...
Zato, u poslu, a i u zivotu:
Dobar i lud su dva rodjena brata.....
Ja nisam nijedno od to dvoje.........I necu ni biti.
 

Back
Top