Mali sportisti

E pa ovako:
ja imam jednog divnog živahnog dečaka od 4 godine koji rasipa energiju na sve strane pa smo mm i ja odlučili da ga upišemo na neki sport. Jedva smo dočekali da stasa za sport tj. mi smo sami smislili da mu je konačno došlo vreme jer nemamo koga da pitamo za savet.
I smislili smo da bi najbolje bilo da krene na plivanje pa planiramo ovih dana da se raspitamo.

Ipak, volela bih da čujem roditelje (a i decu :D) kakva su iskustva, da li je suviše rano, koji sportovi su najbolji u ovom uzrastu?

Ideja je da on krene sa plivanjem, a kasnije može sam da bira...

Rano je za plivanje...mi smo tinejdzera dali na plivanje kad je imao 5 godina i to je neki najraniji period kad u vaterpolo i plivacke klubove hoce da upisu dete na treninge.
onda je godinu dana imao treninge u skoli plivanja 3 puta nedeljno,pa se kasnije broj treninga povecavao do maximalnih 6 puta nedeljno u vaterpolo klubu...
Tih prvih godinu dana nije imao snage za ceo trening...treso se ko mis na kisi i na pola treninga smo morali da ga vadimo iz vode..
kasnije nismo mogli da ga isteramo napolje ni kad se trening zavrsi :lol:
Slazem se sa Trinity da je plivanje odlicno za pravilan razvoj deteta...nama se recimo,desilo,da je tinejdzer polomio ruku u III razredu osnovne i posle skidanja gipsa za nepunih mesec dana je ruku vratio u formu kao pre loma,sve zahvaljujuci vodi...a na sistematskim pregledima ortopeda jedini on od decaka nije imao nikakve nedostatke...svima su nalazili nesto zbog cega su morali da se javljaju na vezbe i vezbice..

a sto se devojcice tice,ona je sa 7 godina krenula na odbojku i ima treninge 3 puta
nedeljno...a u letnjem periodu ide i na tenis po dva puta nedeljno...i uziva u svakom treningu :)
 
Poslednja izmena:
Pitam ja mog sina danas jel hoće da ide na plivanje.
A on pita: "A gde je more?". :aha:

:zcepanje:
:heart: jedno..jos je mali Eli..pojma nema :lol:
ja mislim da je bolje da ga vodite u neku skolicu fudbala da se dobro izjurca,mislim da je jos uvek rano za bilo kakav ozbiljniji vid treninga...sa 4 godine im ni koncentracija ni koordinacija nisu sjajne...videces kako ce se to promniti za narednih godinu dana..da ne verujes :)
 
Pitala sam danas za školu plivanja. Upisuju decu tek od 5 godina. :(
Ima varijanta za decu od 3 do 5 godina sa mamama i tatama, ali je ta grupa već prebukirana.
A za školu sporta nisam stigla da se raspitam. To mi je sad jedino preostalo...
 
E pa ovako:
ja imam jednog divnog živahnog dečaka od 4 godine koji rasipa energiju na sve strane pa smo mm i ja odlučili da ga upišemo na neki sport. Jedva smo dočekali da stasa za sport tj. mi smo sami smislili da mu je konačno došlo vreme jer nemamo koga da pitamo za savet.
I smislili smo da bi najbolje bilo da krene na plivanje pa planiramo ovih dana da se raspitamo.

Ipak, volela bih da čujem roditelje (a i decu :D) kakva su iskustva, da li je suviše rano, koji sportovi su najbolji u ovom uzrastu?

Ideja je da on krene sa plivanjem, a kasnije može sam da bira...

Ne treba mu kanalisati energiju otprilike da ne bi probao pa izgustirao razne sportove. Treba da ga posmatrate dok se igra i prepoznate kojim sportovima tezhi njegovo jurcanje po parku, kuci ili dvoristu, a onda svesti ponudu na minimum i odvesti ga na probne treninge pa ce sam lako izabrati. I naravno, nikad nije rano za sport. Ta nece imati profesionalni rezhim treninga, sve je to umerena rekreacija koja ne mozhe da skodi maloj deci.
 
Znam da je plivanje najkompletniji sport, zato sam ga i izabrala.
Hvala Trinitty na objašnjenju!
Plivanje jeste najkompletniji sport u smislu razvoja celokupne muskulature, uglavnom ne dolazi do posturalnih deformiteta, dobro je za kardiovaskularni sistem, za celokupno zdravlje. Ali, kod plivanja nema razvoja skočnosti, eksplozivnosti, prostorne percepcije... Plivanje jeste super, ali je zabluda da razvija sve. Recimo, daš loptu detetu koje je duže vreme treniralo plivanje, ono ne zna šta sa njom da radi.

U principu, kad već imaš mogućnost da vodiš dete u školu sporta, najbolje je tamo da ide, jer se radi na razvoju svih sposobnosti. Naravno, bitno je da ljudi to ozbiljno rade, a ne da samo puštaju decu da se igraju i jurcaju.
 
skole fudbala su odlicne za klince koje imaju visak energije, ali prilicno skup sport
recimo, ako je plivanje oko 1500din mesecno 2-3 treninga, fudbal je 2500min +oprema+turniri+utakmice (sve se placa posebno)
mi smo isli na plivanje dosta dugo, a od ove jeseni krecemo na odbojku..:)
 
E pa ovako: u školi sporta nema mesta. :azdaja: Otkačiću više!
A znam samo za tu jednu jedinu u gradu. 'Ebote k'o da živim u Malom Mokrom Lugu. :sad2:
Videla sam danas plakat za školu fudbala za dečake od 4 do 14 godina, ali nisam stigla da nazovem. To ću sutra.
Sve u svemu, nema baš mnogo prostora da biramo jer je još mali pa su i ponude skromne. Poslaću ga makar da pika loptu godinu dana, a sledeće godine ćemo videti šta ćemo. :think:
Za karate moram da se raspitam.
Neverovatno, ali od svih naših prijatelja ničija deca ne idu na sport. A ima ih raznih uzrasta.

I hvala vam svima na predlozima! :super:
 
Pokret za okret..skolica sporta..nesto najkvalitetnije sto za taj uzrast moze da se dobije...Deca nauce da se krecu,sa i bez lopte,da trce,da sutiraju i na go i na kos...Odlicno.Ima i usmerenih aktivnosti,i zimi skijanje i plivanje na Dif-u.
Imaju i sajt.
Jednom recju:savrseno.
 
To mi nikad ne bi palo na pamet. Zar ne mogu da se povrede? I koliko para treba za opremu? Ne bih da pljunem gomilu para, pa da posle kraćeg vremena shvatimo da dete nije za to...:think:

da te podsetim, dete ti ima samo 4 godine ! :lol: kakav hokej? :eek: dobro da ga ne upises na skijanje u swajcarsku :hahaha:
Posavetuj se sa lekarom prvo, jer to sto mislis da ''rasipa energiju'' ne znaci da ga treba forsirati jer mnoga deca imunitetom kasnije oslabe... al da ja ne trubim... imam mnogo mladjeg brata pa znam kako je to islao sa njim, a najbolje i ide kad dete krene u skolu, a jos bolje ako u skoli ima ko ozbiljnije da se pozabavi tom decom i da ih zainteresuje za sport.
 
da te podsetim, dete ti ima samo 4 godine ! :lol: kakav hokej? :eek: dobro da ga ne upises na skijanje u swajcarsku :hahaha:
Posavetuj se sa lekarom prvo, jer to sto mislis da ''rasipa energiju'' ne znaci da ga treba forsirati jer mnoga deca imunitetom kasnije oslabe... al da ja ne trubim... imam mnogo mladjeg brata pa znam kako je to islao sa njim, a najbolje i ide kad dete krene u skolu, a jos bolje ako u skoli ima ko ozbiljnije da se pozabavi tom decom i da ih zainteresuje za sport.

Slažem se. Ali računam da postoji neka vrsta rekreacije i za klince od 4 godine. Naravno da ih neće forsirati do krajnjih granica, računam da bi to trebala više biti neka zabava gde će se deca zainteresovati za sport. Valjda ne rade sa decom neupućeni.
U NS-u jedinu školu sporta vodi profesor Bala Gustav na DIF-u. 'Bem li ga, u pitanju je profesor koji predaje na fakultetu, mora biti da je on neki pedagog...
 
Slažem se. Ali računam da postoji neka vrsta rekreacije i za klince od 4 godine. Naravno da ih neće forsirati do krajnjih granica, računam da bi to trebala više biti neka zabava gde će se deca zainteresovati za sport. Valjda ne rade sa decom neupućeni.
U NS-u jedinu školu sporta vodi profesor Bala Gustav na DIF-u. 'Bem li ga, u pitanju je profesor koji predaje na fakultetu, mora biti da je on neki pedagog...


Pazi,vodi dete sto vise sa drugom decom u igrariju, parkovi, gume ovo ono...
Ako mislis da neko ko je profesor u isto vreme i zna sa decom, nisam siguran. Za tej uzrast oni koji drze neke treninge za klince, obicno samo uzimaju pare i nista drugo.

Evo primer profesora plivanja sa difa: Jedan mali od 6 godina kojeg su roditelji vodili na plivanje, imao je za uzora tog profesora plivanja, dok mu ovaj jednom pred svom decom nije rekao: ajde usranko uskaci u bazen. Desilo se da je klinac morao u wc a nije znao sam da se obrise, pa je zvao ''profu'' tj. sam mali se izmazao i bilo ga stid a ovaj onako odreagovao :neutral: na kraju sto je bas lose bilo po dete

Rano je za 4 godine, ipak za bilo sta
 
Po tvojoj logici, ne treba decu da šaljem ni u školu jer i tamo ima loših pedagoga.

Moje dete provodi više vremena sa drugom decom nego sa mnom i veoma je aktivan, da ne kažem hiperaktivan. U SAD bi ga verovatno trovali nekakvim lekovima jer se to tamo vodi kao bolest, a ja samo želim svom detetu da usmerim energiju jer sam primetila da su počele da mu padaju na pamet nezamislive ideje tipa:"Mama vidi me, mogu da letim, ja sam Petar Pan!"...:roll:
 
Po tvojoj logici, ne treba decu da šaljem ni u školu jer i tamo ima loših pedagoga.

Moje dete provodi više vremena sa drugom decom nego sa mnom i veoma je aktivan, da ne kažem hiperaktivan. U SAD bi ga verovatno trovali nekakvim lekovima jer se to tamo vodi kao bolest, a ja samo želim svom detetu da usmerim energiju jer sam primetila da su počele da mu padaju na pamet nezamislive ideje tipa:"Mama vidi me, mogu da letim, ja sam Petar Pan!"...:roll:

Ne panici, to sa Petrom Panom ce ga proci... Onda ce da bude Betmen, Supermen, kauboj, indijanac i tako dalje dok ne izredja sve decije heroje. Ako ti je dete zdravo i pravo, upisi ga na sport i mirna Backa. Plivanje ti je dobar izbor.
 
Po tvojoj logici, ne treba decu da šaljem ni u školu jer i tamo ima loših pedagoga.

Moje dete provodi više vremena sa drugom decom nego sa mnom i veoma je aktivan, da ne kažem hiperaktivan. U SAD bi ga verovatno trovali nekakvim lekovima jer se to tamo vodi kao bolest, a ja samo želim svom detetu da usmerim energiju jer sam primetila da su počele da mu padaju na pamet nezamislive ideje tipa:"Mama vidi me, mogu da letim, ja sam Petar Pan!"...:roll:

Onda nema dileme, kupi detetu padobran ! Rodjen je za padobranca :cool:
Salim se ;)
To sto kazes d aje hiperaktivan? jer to tvoja dijagnoza? mislim, deca znaju biti zivahna a hiperaktivnost je nesto drugo... svi roditelji svoju decu vide kao posebnu... sto bi rekle Lale: Polakoo :cool:
 
Moj savet ,neka sportska skolica!Zabavna atletika!Mislim da u Zvezdi imaju mladju grupu,mozes da se raspitas. Dragana je trener,sjajna devojka!Kada je moja cerka bila mala ona joj je bila trener,ali tada je trenirala u drugom klubu !
Trcanje,razne takmicarske igre sa loptom,obrucom....mali je on jos....za njega treba da je sve igra,i da zavoli sport!!!!!!!!!
 

Back
Top