Zapadne sile pa ni Francuska očigledno neće da se nešto preterano angažuju oko Nigera jer to bi ipak zapostavilo Ukrajinu. Verovatno bi Rusi želeli da se zapad angažuje u Africi i da krene puštati Ukrajinu niz vodu ali ne deluje mi da će se ta udica zagristi.
Мислим да разлог што се још нису ангажовали лежи у томе што је ситуација мало замршена и није баш повољна по онога ко жели да оружаном силом задржи руднике и настави са вађењем руде.
Главни рудници уранијума су Орано (у француском власништву око 40%) као и Арлит (у француском власништву око 60%). Проблем је замршена ситуација коју није лако размрсити јер би то био сукоб ниског интензитета (осим прве фазе рата) али трајао би дуго, што би захтевало ангажовање већег војног контингента на дуже време.
Први проблем - потребан је већи војни контигент јер је велика територија а то кошта. Европске економије тренутно нису баш у ружичастом периоду а чини ми се да ће тако бити још неко дуже време.
Други проблем је тај што би се интервенцијом добио велики број организација, паравојски, легалних војски, покрета.... који би био против оних који интервенишу а на овако великој територији тешко је одбранити се од њих и могу да нападају буквално када хоће, где хоће и чиме хоће.
Трећи проблем - превоз руде. Где и како превести руду. Камионима је то скоро немогуће јер је потребно стотине камиона за које је јако тешко обезбедити логистику (гориво, сервис, возаче...) а били би лака мета. Остали вид саобраћаја скоро и да не постоји.
Четврти проблем - инструктори из Русије и неких других држава. Русија може да пошаље 20-30 људи са Метисима и Корнетима (противоклопна средства преносна) који би правили буквално масакр у транспорту а исто толико са Вербама који би обарали већину хеликоптера и лаких авиона за обезбеђење конвоја.
Пети проблем - интервенцијом добили би Французи јако велики број држава против себе а постоји могућност да ратним пламеном запале буквално цео регион чије би последице биле катастрофалне. Француска би тиме добила на десетине, можда и стотине, терориста у матичној земљи, главном граду.
Тако да остаје да се види како ће решити овако компликовану ситуацију. Амерички одговор се највише чека а Америци тренутно није у интересу да интервенише јер ако би се средила ситуација онда се оставља могућност да Француска настави са огромном зарадом од уранијума, Амери не добијају ништа, а тада би се створила могућност за евентуални транссахарски гасовод што Америма такође не одговара јер би онда себи избили из руку огромну зараду на течном гасу који довозе Европи.