- Poruka
- 361.300
Ovo listopadno drvo iz porodice dudova smatra se veoma kvalitetnim za izradu lukova, ali i gitara.
U narodnoj, ali i savremenoj medicini supstance koje sadrži koriste se u borbi protiv kancera.
Izuzetno korisno drvo, nažalost retko je zastupljeno u Centralnoj Srbiji, piše Agroinfo.
Makluru još zovu drvo - mozak, konjska jabuka, adamova jabuka, zmijsko mleko. Veoma je otporna na nepovoljne uslove sredine.
Zimi može da izdrži i temperaturu i do minus 27 stepeni. Ona je brzorastuća i jedino ne podnosi senku i polusenku. Korenov sistem je veoma jak.
U Americi su pronađeni primerci, čiji je koren išao i do osam metara u dubinu. Poznavaoci kažu da je drvo kvalitetno i dvostruko tvrđe od hrastovine.
Odlično je za loženje, a posebno se smatra vrednim za izradu lukova. Pa čak i boljim od tise. Istorija kaže da su ga upravo za izradu lukova koristili
u indijanskom plemenu Osejdž.
Na pojedinačnom stablu mogu se naći cvetovi samo jednog pola (muški ili ženski), što znači da je za nastanak ovih neobičnih loptastih plodova potrebno da u neposrednoj blizini ima stabala različitog pola. Maklura cveta u junu i julu, a plodove donosi u oktobru.Iako plodovi maklure nisu jestivi, ulje koje sadrže koristi se za izradu kozmetičkih proizvoda i tinktura, a supstance koje sadrže korisne su za suzbijanje gljivičnih oboljenja u baštama, kao i u borbi protiv raznih štetočina koje se klone zemljišta na kome rađa i raste maklura.
U narodnoj, ali i savremenoj medicini supstance koje sadrži plod maklure koriste se u lečenju raka debelog creva, dojke, želuca, materice i prostate. Karakterističan lepljlivi, mlečni sok koga u izobilju ima u plodovima smatra se nezamenljivim u lečenju mnogih bolesti. Međutim, u pripremi eliksira i preparata valja biti više nego obrazriv, jer maklura može biti toksična ukoliko se ne primenjuje na pravilan način, savetuje Agroinfo.Takođe, stručnjaci savetuju da je ne koristite paralelno sa antibioticima.