MAGNUM CRIMEN објављено ново оригинално издање са забрањеним поглављима!

Силно грешиш.
Итекако има на зпаду критички настројених научника. ;)
Рецимо, филм ''Тежина ланаца'' је одрађена у склопу једног Канадског научног центра којим председава Канађанин. Није га снимила и дала донацију српска дијаспора Канаде.Погледај малог Малогурског у Ћирилици.

Pogresno sam se izrazio pa smo se stoga i pogresno razumeli. U pravu si to sto kazes, nego sam ja vise mislio na oficijelnu politiku zapadnih zemalja prema hrvatima i prema Srbima. Nijedna kritika i dokaz ne mogu promeniti tu politiku. Jedino da izazoves reakciju javnog mnjenja pa da ih ono natera na to, ali, ko ce zbog tamo nekih Srba sa Balkana da se toliko buni i to jos zbog zlocina starih sedam decenija! Licno bih voleo da se iskopaju neke nove fotografije ili video snimci koje bi smo obojili i na taj nacin "oziveli" da bi se sto bolje urezali u pamcenje ljudi.
 
Jasenovac je trebao biti bombardovan tokom celog rata, i ne samo on vec i druge hrvatske koncetracione logore. Svaki put kad bi dosla nova grupa logorasa, spitfajeri bi trebali da ga bombarduju u brisucem letu i da omoguce logorasima bekstvo. Neka se spase i 30 posto njih opet je veliki uspeh. To su mogli i Rusi da urade od Septembra 1944 do Aprila 1945 ali ne znam zasto nisu. Cak je i Ruzvelt zvao na razgovor predstavnika hrvata u jugoslovenskoj vladi i Srba, Jovana Ducica na razgovor, kada je video sve te grozne fotografije iz NDH da pita sta se to tamo desava. A to je bilo 1942. Znaci da su Amerikanci znali za te morbidnosti a opet nisu nista hteli da ucine da to sprece. Velika mrlja lezi na Nemcima, Amerikancima,Englezima i Rusima! Hrvati treba da znaju da su zestoko uvredili i zaprepastili samog Boga. Ne bih voleo da sam u njihovoj kozi kad dodje momenat njegove osvete. Ne treba da se boje srba.
 
Jasenovac je trebao biti bombardovan tokom celog rata, i ne samo on vec i druge hrvatske koncetracione logore. Svaki put kad bi dosla nova grupa logorasa, spitfajeri bi trebali da ga bombarduju u brisucem letu i da omoguce logorasima bekstvo. Neka se spase i 30 posto njih opet je veliki uspeh. To su mogli i Rusi da urade od Septembra 1944 do Aprila 1945 ali ne znam zasto nisu. Cak je i Ruzvelt zvao na razgovor predstavnika hrvata u jugoslovenskoj vladi i Srba, Jovana Ducica na razgovor, kada je video sve te grozne fotografije iz NDH da pita sta se to tamo desava. A to je bilo 1942. Znaci da su Amerikanci znali za te morbidnosti a opet nisu nista hteli da ucine da to sprece. Velika mrlja lezi na Nemcima, Amerikancima,Englezima i Rusima! Hrvati treba da znaju da su zestoko uvredili i zaprepastili samog Boga. Ne bih voleo da sam u njihovoj kozi kad dodje momenat njegove osvete. Ne treba da se boje srba.


Nemcima?

Nemci su Jasenovac i aminovali, Jasenovac je i nastao po uzoru na nemacke konc. logore.

Odakle Spitfajeri u Srbiji, da dolete iz Londona, preko okupirane Evrope 1942.?!

I kakvo bekstvo da im omoguce kada je Jasenovac em na mocvarnom terenu em okuruzen ustaskim garnizonima.
Garnizonima koji su vrhunski naoruzani, gde vojnici imaju redovne obroke, avione, tenkove, sve vidove motornih vozila...sta mislis koliko bi im trebalo da pohvataju te logorase?

Uostalom, najbolju priliku da ucine nesto povodom Jasenovca su imali Nedic i Djujic.
 
Nemci su dozvolili hrvatima da se ponasaju kao krvolocne ubice, bez obzira sto su bili na njihovoj strani. Ljudski je bilo da to sprece. Nemacki vojnik nije takav kao hrvati. Saveznici su bili u mogucnosti od Jula '43 po padu Sicilije i Kalabrije da vrse borbene misije i iznad Balkana posto su ga preletali i bombardovali Nemacku, Rumuniju i Bugarsku. Spitfajeri su bili u pratnji B-17 i mogli su da bombarduju kompleks koncetracionih logora Jasenovac. Vecina logorasa je mogla da prepliva Savu i da se prikljuci partizanima u Bosni ili cetnicima ili da se prikljuci partizanima na Zapadno Slavonskim planinama. Sigurno da ne bi svi uspeli ali je postojala sansa da im to podje za rukom. A to sto kazes za Djujica i Nedica je besmislica. Nedic je imao gomilu problema u samoj Srbiji a Djujic je imao vojnike naoruzane samo lakim naoruzanjem. Jasenovac je bio tvrdjava koju bi cak i Rusi tesko zuzeli a kamoli tamo neki cetnici sa mauzerom od pet metaka i dve bombe u rukama. Ko bi im omogucio da forsiraju Savu i sa cim? Ne pricaj gluposti. To sto si komunista pa tako govoris je posebna prica.
 
Nemci su dozvolili hrvatima da se ponasaju kao krvolocne ubice, bez obzira sto su bili na njihovoj strani. Ljudski je bilo da to sprece. Nemacki vojnik nije takav kao hrvati. Saveznici su bili u mogucnosti od Jula '43 po padu Sicilije i Kalabrije da vrse borbene misije i iznad Balkana posto su ga preletali i bombardovali Nemacku, Rumuniju i Bugarsku. Spitfajeri su bili u pratnji B-17 i mogli su da bombarduju kompleks koncetracionih logora Jasenovac. Vecina logorasa je mogla da prepliva Savu i da se prikljuci partizanima u Bosni ili cetnicima ili da se prikljuci partizanima na Zapadno Slavonskim planinama. Sigurno da ne bi svi uspeli ali je postojala sansa da im to podje za rukom. A to sto kazes za Djujica i Nedica je besmislica. Nedic je imao gomilu problema u samoj Srbiji a Djujic je imao vojnike naoruzane samo lakim naoruzanjem. Jasenovac je bio tvrdjava koju bi cak i Rusi tesko zuzeli a kamoli tamo neki cetnici sa mauzerom od pet metaka i dve bombe u rukama. Ko bi im omogucio da forsiraju Savu i sa cim? Ne pricaj gluposti. To sto si komunista pa tako govoris je posebna prica.

To je sve SBBKBB, to za Spitfajere, Jasenovac itd.
Uostalom, Jasenovac nije bio jedini logor, NDH je imala 82 logora.

Nacisti (Nemci) su bili zveri, nista bolji ili gori od Hrvata, prelistaj malo svedocenja logorasa.

Imas primer kada je nemacki vojnik silovao neku devojku a potom je terao da podigne kamen i baci ga u njegovom pravcu.
Naleteo je vucjak koji je mislio da je gazda napadnut. Dok je vucijak kidao nesrecnu devojku Nemac je pusio cigaru i smejao se.

Na primer.

Pomenuo sam Djujica zbog njegove veze sa Italijanima i Nedica kao eksponenta Nemaca u Srbiji.
Oni u mogli uticati, Nedic mislim i jeste ali niko nije imao sluha jer su Srbe gledali kao nizu rasu.
 
To da su Nemci bili u ravni sa hrvatima mozes da pricas maloj deci. Njihov krajnji "domet" je bila gasna komora, i to su govorili jevrejima da idu na kupanje da ne bi dizali paniku. "Smrdis" na komunizam, idi se "operi" pa dodji da razgovaramo!

Vidim da ti se jako dojme nemacki nacisti.

Malo vas je Staljin ubijao, malo.

Ali uvek je milina setiti se kako su vas Ruje razguzile i preorale vam vas nacifasiticki Berlin :D
 
Pogresno sam se izrazio pa smo se stoga i pogresno razumeli. U pravu si to sto kazes, nego sam ja vise mislio na oficijelnu politiku zapadnih zemalja prema hrvatima i prema Srbima. Nijedna kritika i dokaz ne mogu promeniti tu politiku. Jedino da izazoves reakciju javnog mnjenja pa da ih ono natera na to, ali, ko ce zbog tamo nekih Srba sa Balkana da se toliko buni i to jos zbog zlocina starih sedam decenija! Licno bih voleo da se iskopaju neke nove fotografije ili video snimci koje bi smo obojili i na taj nacin "oziveli" da bi se sto bolje urezali u pamcenje ljudi.
Да, званичан став је такав какв је- антисрпски.
Једноставно, животне филозофије нам се разликују, самим тим се сударамо на сваком пољу.
Реакција јавног мњења је немогућа без медија, а на западу се медији ипак контролишу тј. раде у корист интереса државе. ;)

Фотографије је ту јако тешко нове ископати јер је 1966. године наређено да се све спали. Упознала сам човека који је успео да украде око 400 фотки које су , на жалост, изгореле у Госпићу заједно са његовом кућом која је спаљена до темеља 1991. године.
 
За ову прву, жуту знам да се продавала у радњама СПЦ осамдесетих година.

И даље је имам а тачно се сећам када је отац донео ту књигу нашој кући...У почетку су многи кукали како то што пише није у реду и да није у складу са братством и јединствома...а касније је готово цео комшилук зајмио....Књига се скоро распала.

Ima koji su je citali i diskutovali o tome, da ne bih naglasavao gde je sve to bilo a bilo je i Akademika.

I iz tih diskusija se izvlacila pouka ali nazalost nasu desilo se jos gore.

A za Kanadu , vukoh Knjiga i knjiga, kako iz moje struke , tako i ono sto sam mislio da je vazno i nazalost nemam 3 deo , jer je i to trebalo da se stampa, imao sam prilike da citam delove.

Ne znam zasto i nije izasla?????????
 
Јово Капичић слободно шета,а он је један од ***********а који су забрањивали истину о хрватском фашизму! Ми прво морамо наше комунисте да удесимо па тек онда усташе.......
Magnum Crimen у школске лектире увести!
 
Јово Капичић слободно шета,а он је један од ***********а који су забрањивали истину о хрватском фашизму! Ми прво морамо наше комунисте да удесимо па тек онда усташе.......
Magnum Crimen у школске лектире увести!

Kao i "Hrvati u svetlu istorijske istine" i "Fratri i ustase kolju" kao i dela Dr.Laze Kostica o njima i od Jovana Ducica "Verujem u Boga i u srpstvo" i njegove rodoljubive pesme da se uce napamet.
 
vracaracc - За ову прву, жуту знам да се продавала у радњама СПЦ осамдесетих година.
:lol:
To se možda prodavala krajem '80-tih. A kada se pojavila ona se prodavala tamo gdje je i trebala da se prodaje - u knjižarama.

1986. bio sam druga godina fakulteta i poslije pročitane recenzije u NIN-u svaki dan sam zvao sarajevski Klub čitalaca Svjetlosti da pitam da li je došla. Onog momenta kada su mi rekli da je stigla otišao sam i kupio je.
Poslije toga viđao sam je dugo vremena u svim gradskim knjižarama. A Magnum tempus opet, kupio sam slijedeće godine u knjižari Kultura u ZG.

Ko god je pročitao Krestićev dodatak od 100 i kusur strana može se uvjeriti da ta dva poglavlja ništa značajno ne doprinose opštoj monstruoznoj slici KC u Hrvata danoj u samom Magnumu ... tako da nikakvog razloga nije bilo da se zabranjuju.

Ono što je nepobitno (i ono što me neobično raduje) je to da je knjiga dva puta izdana u "antisrpskoj komunjarskoj SFRJ" i da je napisana od strane čovjeka i Hrvata (i to joj daje strahovitu težinu), a takođe je i predgovor izdanja iz '86. napisao čovjek i Hrvat ... i to kako napisao!
Predgovor Jakova Blaževića je maestralna pisanija - nešto od čega me i dan danas prožimaju žmarci.
 
:lol:
To se možda prodavala krajem '80-tih. A kada se pojavila ona se prodavala tamo gdje je i trebala da se prodaje - u knjižarama.

1986. bio sam druga godina fakulteta i poslije pročitane recenzije u NIN-u svaki dan sam zvao sarajevski Klub čitalaca Svjetlosti da pitam da li je došla. Onog momenta kada su mi rekli da je stigla otišao sam i kupio je.
Poslije toga viđao sam je dugo vremena u svim gradskim knjižarama. A Magnum tempus opet, kupio sam slijedeće godine u knjižari Kultura u ZG.

Ko god je pročitao Krestićev dodatak od 100 i kusur strana može se uvjeriti da ta dva poglavlja ništa značajno ne doprinose opštoj monstruoznoj slici KC u Hrvata danoj u samom Magnumu ... tako da nikakvog razloga nije bilo da se zabranjuju.

Ono što je nepobitno (i ono što me neobično raduje) je to da je knjiga dva puta izdana u "antisrpskoj komunjarskoj SFRJ" i da je napisana od strane čovjeka i Hrvata (i to joj daje strahovitu težinu), a takođe je i predgovor izdanja iz '86. napisao čovjek i Hrvat ... i to kako napisao!
Predgovor Jakova Blaževića je maestralna pisanija - nešto od čega me i dan danas prožimaju žmarci.

Занимљива је корелација издавања књиге с почетком ''кувања'' у СФРЈ.

Што је нису издали, рецимо, 1956. године? Или 1965. године?

И тад је била написана....него је издаше након Титове смрти и за мало проницљивије јасне најаве крвопролића.
Цврц!
 
Jasenovac je trebao biti bombardovan tokom celog rata, i ne samo on vec i druge hrvatske koncetracione logore. Svaki put kad bi dosla nova grupa logorasa, spitfajeri bi trebali da ga bombarduju u brisucem letu i da omoguce logorasima bekstvo. Neka se spase i 30 posto njih opet je veliki uspeh. To su mogli i Rusi da urade od Septembra 1944 do Aprila 1945 ali ne znam zasto nisu. Cak je i Ruzvelt zvao na razgovor predstavnika hrvata u jugoslovenskoj vladi i Srba, Jovana Ducica na razgovor, kada je video sve te grozne fotografije iz NDH da pita sta se to tamo desava. A to je bilo 1942. Znaci da su Amerikanci znali za te morbidnosti a opet nisu nista hteli da ucine da to sprece. Velika mrlja lezi na Nemcima, Amerikancima,Englezima i Rusima! Hrvati treba da znaju da su zestoko uvredili i zaprepastili samog Boga. Ne bih voleo da sam u njihovoj kozi kad dodje momenat njegove osvete. Ne treba da se boje srba.

Pa cekaj, re. Zar nie Tito ugovorio sa Sovjetima da ne idu kroz Hrvatsku???????
 
Pa cekaj, re. Zar nie Tito ugovorio sa Sovjetima da ne idu kroz Hrvatsku???????

Da, Tito se tako dogovorio sa Sovjetima, ali to ne znaci da nisu mogli da se makar samo sa avijacijom usredsrede na Jasenovac kao glavno stratiste srpskog naroda. Niko nije trazio da ga oslobadjaju tenkovima i pesadijom (mada su i to trebali). Mogli su makar jakovljevima i iljusinima da ih svaki dan bombarduju.
 
Занимљива је корелација издавања књиге с почетком ''кувања'' у СФРЈ.

Што је нису издали, рецимо, 1956. године? Или 1965. године?

И тад је била написана....него је издаше након Титове смрти и за мало проницљивије јасне најаве крвопролића.
Цврц!

I ja sam to ranije primetio. Zasto niko nije govorio o toj knjizi tokom 50-ih i 60-ih i posle MASPOK-a '71 nego bas pred pocetak rata u SFRJ.
 
The Magnum Crimen is a book about clericalism in Croatia from the end of 19th century until the end of the Second World War. The book, whose full title is Magnum crimen - pola vijeka klerikalizma u Hrvatskoj (The Great Crime - a half-century of clericalism in Croatia), was written by a former Catholic priest and professor and historian at Belgrade University, Viktor Novak (1889–1977).[1] The book was first published in Zagreb in 1948.[2]

Immediately after the book was published, the Vatican Curia placed this book on the Index Librorum Prohibitorum and pronounced anathema against the author.[3][4]

Magnum Crimen: Pola vijeka klerikalizma u Hrvatskoj" (magnum crimen на латинском значи „велики злочин“) је књига о развоју клерикализма у Хрватској од краја 19. века до краја Другог светског рата, др Виктора Новака (1889-1977), хрватског римокатоличког свештеника и професора Универзитета у Београду, шефа Историјског института САНУ и почасног члана Југославенске академије знаности и умјетности у Загребу[1] која је први пут издата у Загребу 1948. године. Новак је на 1119 страница (у 18 поглавља) представио развој клерикализма у Хрватској од почетка 20 века (то јест од одржавања Свехрватског католичког конгреса у Загребу 1900. године) до краја Другог светског рата.

Непосредно по изласку из штампе, ватиканска курија је анатемисала књигу и ставила је на Index librorum prohibitorum (Списак забрањених књига)[2][3][4].

Magnum Crimen: Pola vijeka klerikalizma u Hrvatskoj (lat.: Velika optužba) je politički pamflet. Jedna je od knjiga koje je KPJ dala tiskati, a koje su poslužile Komunističkoj partiji Jugoslavije da bi kompromitirala rimokatoličku Crkvu i kao pokriće za represiju prema svećenicima [1]. Izdana je u Zagrebu 1948. godine. Kniga opisuje navodni utjecaj katoličke Crkve u Hrvatskoj te njenu navodnu spregu sa ustaškim režimom. Autor knjige je bivši hrvatski rimokatolički svećenik, a kasnije i profesor Univerziteta u Beogradu i član JAZU Viktor Novak.

.....
 
Da, Tito se tako dogovorio sa Sovjetima, ali to ne znaci da nisu mogli da se makar samo sa avijacijom usredsrede na Jasenovac kao glavno stratiste srpskog naroda. Niko nije trazio da ga oslobadjaju tenkovima i pesadijom (mada su i to trebali). Mogli su makar jakovljevima i iljusinima da ih svaki dan bombarduju.

To su sovjeti, a ne Rusi. A SOVJETI su ujedno i glavni nerjatejatelji Rusa ukupno. I isli su na najvece moguce izginuce samih Rusa, a za Srbe ih je bolelo goope, kao i za bilo koju naciju.
Nacije za Sovjetre nisu postojale. Dzabe je ono sto su ruski vojnici osecali licno... kad su ih vodili i komandovali im sovjeti.
 
Poslednja izmena:
I ja sam to ranije primetio. Zasto niko nije govorio o toj knjizi tokom 50-ih i 60-ih i posle MASPOK-a '71 nego bas pred pocetak rata u SFRJ.

Govorilo se cijelo vrijeme nakon prvog izdanja, diglo se dosta prasine i 1967. godine ("Vuk i Hrvati", ukazavsi na izvanredne primjere srpsko-hrvatskog prijateljstva) ali stoji cinjenica da je Novak dostojanstveno odbio svako raspravljanje s napaljenim i pseudonaucnim kriticarima. Jednom je spomenuo novinaru Dragoslavu Adamovicu (Razgovori sa savremenicima, 1982, str. 252) da ce vrijeme neumoljivo dati svoju rijec i najbolje pokazati istinsku vrijednost bilo cijeg naucnog djela, pogotovo istoricarevog.
 
Па већ су је на неки начин забранили и то директно онај маторац Хајдин тј.САНУ:



http://www.standard.rs/sanu-odbila-da-bibliotekama-u-instranstvu-salje-magnum-crimen.html

SANU ODBILA DA BIBLIOTEKAMA U INSTRANSTVU ŠALJE MAGNUM CRIMEN”

ponedeljak, 19 mart 2012 09:34


Izvršni odbor SANU nije potvrdio odluku da se poznato delo na engleskom, dopunjeno sa dva nekada izbačena poglavlja, pošalje inostranim bibliotekama

****************************************

То је брука и срамота за СРбију шта је урадила САНУ, јер:


Akademik Vasilije Krestić, u rukopisnoj zaostavštini akademika Novaka, koja se nalazi u Arhivu SANU, našao je dva poglavlja, koja su izostavljana iz dosadašnjih izdanja knjige „Magnum crimen”, na zahtev komunističkih rukovodilaca Vladimira Bakarića i Maksa Baće, jer se u njima otkriva pogubna delatnost hrvatske rimokatoličke crkve, pre izbijanja Drugog svetskog rata.

Problem je u tome što "HAZU" ima spreman ceo arsenal koji samo čeka da bude pušten u "razmenu". Seti se da smo propagandni rat na svim poljima od Hrvata izgubili, a u smislu nacionalno-naučne propagande mi smo za njih mačji kašalj i zato je odlučeno da je bolje da se ćuti. Ne treba počinjati rat ako nisi spreman.
 

Back
Top