Quantcast

Magazin Krstarica Science

Paganko

Elita
Poruka
16.645
Pre neki dana mi je pala na pamet zgodna ideja: zašto ne bi organizovali online magazin koji bi povremeno izdavali u PDF formatu, a koji bi se bavio prirodnim naukama. Apsolutno svako ko je u stanju da makar prevede neku zanimljivost sa engleskog je sasvim dobrodošao da učestvuje. Nivo stručnosti i tematika su apsolutno irelevantni. Jedino što je relevantno je naučni metod: svki članak mora biti potkovan literaturom, odnosno validnošću izvora.

Evo kako bi to izgledalo:

Svaki učesnik može da napiše članak o nečemu što smatra zanimljivim, a ostali učesnici potom ukazuju na probleme, greške, dopune i slično. Jednom sređen i pozitivno ocenjen članak se seli na urednikov nov HDD od 1500GB (moram da se hvalim :lol:) i postaje deo izdanja magazina.

Članak može biti manje stručan: vest, objašnjenje, zanimljivost ili kućni eksperiment, ili više stručan: prikaz neke teorije, zakona, procesa i sl. Članke, obim i sadržaj magazina ćemo već utvrditi tokom vremena.

Pitanje je: ko je sve zainteresovan za takvu zanimaciju? :ceka:

Paganko

Elita
Poruka
16.645
Kojim temama i pojmovima bi se baratalo !?
Ili,onako "đumle"....O svemu i svačemu.
Jesam li te dobro shvatio ?
Pa ovako: teme i pojmovi na nivou onoga ko piše. Svakako bi to razvrstali na one manje i one više stručne teme, kako bi pravili bućkuriš. A očemu će se tačno pisati i koliko, ne znam. Tu zato i jeste ova tema da svako predloži ponešto pa da se dogovorimo.

Grof Vronski

Legenda
Banovan
Poruka
60.490
Evo,ako vam je sada vraćen
"duševni mir" sam se banujem.
Hteo sam samo malo da vas nasmejem i oraspoložim,
kako sam i sam doživeo vic kad sam ga pre 2 sata primio na e-mail....

Sve podređujem miru u kući....

Poslednja izmena:

Paganko

Elita
Poruka
16.645
niste ga valjda banovali :( on je, čovek, tako zabavan!
paganko (sad nisam pogrešila :lol:), mislim da je najbolje da sve to bude u vidu bloga ...
tako je praktičnije, čini mi se :)
Ne, niko ga nije banovao. A baš i nije zabavan.... :confused: Svejedno je u kojoj formi će biti, mada nije baš praktično da bude u vidu bloga... Blog možeš čitati samo na netu, i podrazumeva se da znaš adresu, i sto sitnih detalja koji ga komplikuju. Ako je u vidu PDF fajla, lepo ga skineš na komp i čitaš natenane... Ili odštampaš na papir...

Poruka
17.145
Ne, niko ga nije banovao. A baš i nije zabavan.... :confused: Svejedno je u kojoj formi će biti, mada nije baš praktično da bude u vidu bloga... Blog možeš čitati samo na netu, i podrazumeva se da znaš adresu, i sto sitnih detalja koji ga komplikuju. Ako je u vidu PDF fajla, lepo ga skineš na komp i čitaš natenane... Ili odštampaš na papir...

A jel ces se postarati da naslovna strana bude onako cool sarena :heart:

winkler

Aktivan član
Poruka
1.243
Pa ovako: teme i pojmovi na nivou onoga ko piše. Svakako bi to razvrstali na one manje i one više stručne teme, kako bi pravili bućkuriš. A očemu će se tačno pisati i koliko, ne znam. Tu zato i jeste ova tema da svako predloži ponešto pa da se dogovorimo.
Kao i svakom časopisu i ovom online izdanju su potrebni recenzenti kako bi se greške svele na minimum.Predlažem da moderatori ili neko koga oni odrede vrše recenziju tekstova.

gjorgji_bgd

Domaćin
Poruka
4.307
Pre neki dana mi je pala na pamet zgodna ideja: zašto ne bi organizovali online magazin koji bi povremeno izdavali u PDF formatu, a koji bi se bavio prirodnim naukama. Apsolutno svako ko je u stanju da makar prevede neku zanimljivost sa engleskog je sasvim dobrodošao da učestvuje. Nivo stručnosti i tematika su apsolutno irelevantni. Jedino što je relevantno je naučni metod: svki članak mora biti potkovan literaturom, odnosno validnošću izvora.

Evo kako bi to izgledalo:

Svaki učesnik može da napiše članak o nečemu što smatra zanimljivim, a ostali učesnici potom ukazuju na probleme, greške, dopune i slično. Jednom sređen i pozitivno ocenjen članak se seli na urednikov nov HDD od 1500GB (moram da se hvalim :lol:) i postaje deo izdanja magazina.

Članak može biti manje stručan: vest, objašnjenje, zanimljivost ili kućni eksperiment, ili više stručan: prikaz neke teorije, zakona, procesa i sl. Članke, obim i sadržaj magazina ćemo već utvrditi tokom vremena.

Pitanje je: ko je sve zainteresovan za takvu zanimaciju? :ceka:
ja sam zainteresovan. naravno za oblast moje ekpertize... ali cemu bi sluzio taj magazin? popularizaciji nauke? ili bi bio vise naucnicki ustrojen? da li bi se bavio fundamentalnim naukama ili primenjenim? malo si to suvise nasiroko rekao.....

Paganko

Elita
Poruka
16.645
Bio bi to nau;no nastrojen magayin namenjen populariyaciji nauke :D Dakle, svako bi mogao da privredi u skadu sa svojim mogućnostima, aonda bi tekstovi i bili raznoliki. Neki malo stručniji, neki malo manje stručni. Takoda i potpuni laik i doktor nauka mogu naći ponešto interesantno... Što se tiče sadržaja, sve ćemo se dogovoriti usput. Ne valja tu planirati, jer kad ljudi planiraju, bog se smeje. Nači, kad se sakupi dovoljno članaka, već ćemo to sve razvrstati u kategorje...

Nauke, pa i fundamentalne i primenjene - što da ne?

vujadin

Poznat
Poruka
9.689
Па ево да ја почнем са мојим радом. На основу мог мерења светлосних зрака са Сунца долазим до разних података који ипак сви претежу на једну страну закривљености тих зрака. Следеће важно мерење ћу, ако Бог да, вршити средином до краја Јуна и моћи ћу показати ту закривљеност. Међутим већ сам о томе причао на другој теми и убеђивилу су ме да то није случај закривљености сунчаних зрака, него мог непрецизног мерења. Сад бих ја желео да се боље припремим за нова мерења уз вашу помоћ, ако би вам то било интересантно?

MathPhysics

Iskusan
Poruka
5.328
Postaviću par pitanja za koja verujem da bi i druge mogli da interesuju.

1)Da li mi zadržavamo autorska prava na to što objavimo u ovde? Možemo li to što objavimo ovde posle objaviti na drugom mestu, na internetu ili bilo gde?
2)Da li pišemo pod pravim imenima ili pod pseudonimima (nickovima) koje imamo na forumu?
3)Koliko bi često ovo izlazilo?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.