Mađarska 2021

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.867
Kao zemlja sa najliberalnijom politikom prema COVID sertifikatima i propusnicama i kao nama susedna rešili smo da prvu zajedničku moderatorsku turu i putopis napravimo u Mađarskoj.
Cilj je bio da osim Budimpešte koju manje više poznajemo a neki su bogami i živeli u istoj :)...samo ovlaš pređemo radi podsećanja...a da se skoncetrišemo na neka druga mesta koja pre svega ja nisam poznavao pa smo otišli u Estergom, Višegrad, Bukk nacionalni park na severoistoku sa naglaskom na Silvašvarad(Lori?), a u toj turi obiđemo i Lilafred i Miškolc, da bi završili u vinarijama Egera :)

Ukupno je pređeno oko 1100 km, za 5 dana se imalo šta videti,malo smo se i gubili :mrgreen: ali sve u svemu lepo provedeno vreme i upoznata Mađarska kakvu sam manje znao.
Naravno pomoglo je i znanje mađarskog moje subotičke koleginice 💫 jer bez toga pitanje je dokle bi sa engleskim mogao stići dalje od Budimpešte.

20211118_183707.jpg
 
Gužve na prelazu nema, prelazak granice kao u normalna vremena, nijedan dodatni dokument nisu tražili, bilo kakve potvrde o vakcinaciji, pogledali gepek i udarili pečat u pasoše. Posle toga lagana vožnja još dva sata do Budimpešte.
Kurs u menjačnicama za forintu je bio dosta različit u zavisnosti od lokacije. Kretao se od 340-360 forinti za €.
Benzin zakucan na 479 forinti za litar (bmb95) gde god smo gledali,bio autoput ili lokalna pumpa.
Što se tiče covid-19 mera, jednom rečju ne postoje. Sem na božićnom vašaru nigde nisu gledali ni tražili potvrde, maske bukvalno niko ne nosi sem konobara i prodavaca koji verovatno moraju. Rekao bih da su po opuštenosti i nas prevazišli.
 
Poslednja izmena:
Hotel u blizini Trga Heroja, onako budžetski(administracija foruma se možda isprsi za nešto bolje na nekom službenom putu :rotf: ), prilično blizu Andraši Bulevara pa se može reći dobro lociran. Malo vuče na retro 80' i ona vremena, ali može se reći da ima neku dušu. Ali najvažnije tih, čist, dobar doručak. I ima svoj parking iza rampe koji se plaća 13€ po danu doduše ali bar si miran.
Poslužio je svrsi.

https://www.tripadvisor.com/Hotel_R...s-Benczur_Hotel-Budapest_Central_Hungary.html
 
Budimpešta, posle Berlina evropski grad u kojem sam najviše puta bio. Iako sam napravio pauzu od 7-8 godina (ne računajući transfer do aerodroma) imam osećaj kao da sam prošle godine bio. Noge same idu bez mnogo potrebe za google maps.
Napravili smo jednu lepu šetnju od Trga Heroja, preko Margit mosta na Budimsku stranu grada,pa pešaka uz Dunav, onda jedno umalo terminalno penjanje na Ribarski bastion,do budimske tvrđave pa odaztle spuštanje nekim puteljcima do eržebet mosta a onda već sa ozbiljnim promrzlinama od vetra i umorom naročito nas "mlađih" koji tu i tamo se uhvatimo za lumbalni deo leđa :lol: , do vina u Vaci ulici :mrgreen:
Posle smo merili to je oko 11km izašlo ne računajući stepenice do Ribarskog bastiona koje same po sebi vrede za barem još 2 :mrgreen:.
Zašto nismo koristili metro? Ne znam, neko je imao želju za šetnjom :lol:
Ali nije mi žao. Vreme vedro ali hladnjikavo uz pun mesec, skoro savršeno za slikanje da mi je žao što nisam poneo full opremu za fotografisanje.
 
Poslednja izmena:
Pre nego smo prešli most, Lori me vodila u svoj omiljeni restoran dok je živela tamo. Nije ga teško naći, kod Margit Hid blizu velikog tržnog centra....
Cene osrednje,kvalitet klope odličan, imaju neku egzotiku tipa meso kengura ali smo se mi zadovoljili nekim poznatijim ukusima i onda kremoš za dezert :heart:

Ambijent stvarno odličan, muzika opuštajuća sa zvucima džungle u akvarijumu pored nas živa zmija, gušteri, ribice,.....

https://www.google.com/maps/place/D...c8cf4d8bd8616c2!8m2!3d47.5082381!4d19.0577685

20211118_165430.jpg


20211118_170438.jpg


20211118_173817.jpg


Mislim da je Lori to detaljnije islikala pa kada dođe neka postavi...možda i meni ima.
 
i poslednja stavka u Budimpešti pre nego krenem na unutrašnjost Mađarske....je točak sa pogledom na Budimpeštu...

Lepo je sve zamišljeno ali pogled zaista može biti bolji da je postavljen na drugu lokaciju bliže reci...jednostavno nije imalo vau efekat kad se dođe do vrha jer blokiraju okolne zgrade dobar deo pejzaža....cena vožnje mislim da je 2.000 forinti po osobi bila

20211119_211955.jpg


20211119_212219.jpg


20211119_213924.jpg
 
f0462.gif


Kada bih umela tako lepo, koncizno da sročim svoje utiske kao Fortes... :aha:

No...baš zbog toga se mislim sjajno dopunjujemo...:)

Ja više blentava, kao dete ushinjena oko svega, više maštovita i avanturistički nastrojena...On pro putnik, oko sokolovo za detalje, mozak operacije, čini nemoguće mogućim...pa ko ne bi poželeo pored sebe takvog čoveka gde god...tako da se već unapred radujem sledećim putovanjima 💫

I rekla bih...nismo se gubili...istraživali smo :mrgreen: I meni su te neplanske kilometarske šetnje i neplanirane vožnje kroz šumicu i uličice nekako ostale u :heart: posebne :)

A onda da dodam možda malo još ponešto :)

Mađarska trenutno ima oko 6 miliona vakcinisanih od nekih 10 miliona i sada imaju prilično visok broj zaraženih.
I pored toga čini mi se da su prilično opušteni...ljudi tu i tamo nose maske, nemaju neke striktne mere i u hotelu su nam rekli da maska nije obavezna.
Tokom celog puta niko nas ništa nije pitao za vakcinu, antigen test, masku niti bili šta slično. Normalno pri ulasku u prodavnice, na benzinsku pumpu ljudi nose maske ali to je to.
Restorani uglavnom rade do 10 - 11h uveče, turista ima ali biće da je zbog vremena i radnih dana bilo bez većih gužvi... :)
Dodala bih i to što se Budimpešte tiče da iznenađujuće puno restorana privremeno ne radi iz nekog razloga.

Sama Mađarska ima šta da ponudi u svojim prirodnim lepotama...Naravno sve je nekako vibratnije na proleće, leto ali i jesen, magla su imali svoje jedinstvene čari :)

Dakle sada smo potrpali u tih par dana što smo mogli od severa ali tu je još i Tokaj, pa zapadna Mađarska, celi Balaton...a što se mene tiče...rado bih još obišla ovaj deo....

No da se još malo vratimo na Budimpeštu...
 
Poslednja izmena:
Mislim da je Budimpeštu i te kako vredno obići koliko god je moguće peške iako je metro svuda lako dostupan i na svakih 2 min polazi...
Taksi je prilično jeftin...Koristili smo ga 1-2x i nismo ni jednom platiti vise od 7 evra.

Mislim da smo se i tako umorni a srećni...produvani i hladni složili da je čista čarolija kako je grad a posebno neki objekti osvetljeni.
Arhitektura je meni nekako prelepa, ulice divne i čiste.

Cene su u globalu po centru prilično visoke ali avaj... :) Jednom se živi... :)
Da smo imali više vremena sigurno bi obišli i probali ulične gastronomske specijalitete... No neka to ostane za neki drugi put.. :)

Pre nego smo prešli most, Lori me vodila u svoj omiljeni restoran dok je živela tamo. Nije ga teško naći, kod Margit Hid blizu velikog tržnog centra....
Cene osrednje,kvalitet klope odličan, imaju neku egzotiku tipa meso kengura ali smo se mi zadovoljili nekim poznatijim ukusima i onda kremoš za dezert :heart:

Ambijent stvarno odličan, muzika opuštajuća sa zvucima džungle u akvarijumu pored nas živa zmija, gušteri, ribice,.....

https://www.google.com/maps/place/Dzsungel+Kávézó+és+Étterem/@47.5082594,19.0577095,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xfc8cf4d8bd8616c2!8m2!3d47.5082381!4d19.0577685

Pogledajte prilog 1056699

Pogledajte prilog 1056702

i

Mislim da je Lori to detaljnije islikala pa kada dođe neka postavi...možda i meni ima.
Ja ovaj restoran od srca preporučujem svima... Možda nije po svačijem ukusu ali meni je ipak nekako poseban.
Kao što reče Fortes, cene su sasvim prihvatljive a hrana raznolika i ukusna.
Kremeš je nešto što se tu mora probati!
Ogroman je...bukvalno....! i meni mnogo ukusan... :)
Sam restoran je ima više delova što se ambijenta tiče...pećina, morski, dzungla, itd...ranije je bio i piratski, sada njega nisam videla.

Koga zanima meni evo ga

http://www.dzsungelcafe.hu/dzsungel_etlap_2019tel.pdf
 
Da...taxi je ispao povoljan, mada mislim da je pomoglo što si se sita ispričala sa taxistima na mađarskom pa nam nisu dali turističke cene :lol:
Šalim se, zaista bolje iskustvo sa njima ovaj put nego ranijih godina kad sam išao. Nisu ništa skuplji nego beogradski.
 
Vajdahunyad vár izgrađen krajem 19. veka zajedno sa klizalištem, restoranom na jezeru, zoo vrtom i ceo taj park pored Ribarskog bastiona jesu za mene jedni od najromatičnijih lokacija u BP...
Klizalište je na otvorenom, odmah pored zamka...uglavnom radi celu noć, bude neka fina muzika, kuvano vino...pa još uz to ako ima i pahuljaaaaa....preporučujem! :zaljubljena:

v1.jpg

v2.jpg

v3.jpg
 
Kao što se vidi...imali smo celi restoran za nas :heart: Fortes sredio nekom magijom :mrgreen:
Inače koliko ga se ja sećam od pre uvek je trebala rezervacija pa ukoliko se odlučite da baš tu želite da odete nije na odmet rezervisati sto za svaki slučaj.

Pogledajte prilog 1056776
Pogledajte prilog 1056777
Pogledajte prilog 1056778
Sad me podseti...u Mađarskoj oznaka F je za muški wc a N(?) za ženski...ja sam išao na 50:50 šanse i omanuo ...:rotf:

A ljudi su baš tada ko za inat došli :lol:
 
Da...taxi je ispao povoljan, mada mislim da je pomoglo što si se sita ispričala sa taxistima na mađarskom pa nam nisu dali turističke cene :lol:
Šalim se, zaista bolje iskustvo sa njima ovaj put nego ranijih godina kad sam išao. Nisu ništa skuplji nego beogradski.
da prilično su druželjubivi...i zaista se svašta sazna od njih...i što treba i ne treba...počevši od toga gde žive, porekla, imovinskog stanja, planova u životu do možda nekih potrebnijih informacija :rotf:
neverovatno su sposobni da sažmu sve te informacije u tih par minuta :lol:

big :super: za taksite u BP :)
 

Back
Top