Maca - novi kućni ljubimac

YouBetterStop

Primećen član
Poruka
757
Ok, vidim veeeliku temu o macama ali ne nađoh ono što me zanima (možda i ima, ali se umorih od pretraživanja :rumenko: oprostite).
Elem, planiramo da kupimo Rusku Plavu Macu :heart: nismo još100% odlučili jer moja deca misle da je to tako jednostavno - odeš, kupiš macu i maziš je i gotova priča :D - dosta sam toga pročitala na netu ali ipak imam neka - uopštena - pitanja.

Šta spremiti pre dolaska mace?
(WC, korpu, hranu, transporter ...)
Možemo da biramo pol - koji pol izabrati?
(ja vidim da se više traže muški mačići, ali ne znam razlog za to)
Prilikom dogovora oko preuzimanja mace šta je najvažnije što treba da pitam :confused: i da li maca treba da ima zdravstvenu knjižicu (ako je vakcinisana) ili je mi vadimo?
Prilično sam zbunjena oko ishrane - da li mace jedu samo gotovu hranu ili i svežu, koliko puta dnevno?
Vakcinacija - e o ovome sam dosta čitala, kad i protiv čega, ali ako ima neki savet pride, dobrodošao je.

Zapravo, svi saveti su dobrodošli, pomagajte drugovi!!
 
Ok, vidim veeeliku temu o macama ali ne nađoh ono što me zanima (možda i ima, ali se umorih od pretraživanja :rumenko: oprostite).
Elem, planiramo da kupimo Rusku Plavu Macu :heart: nismo još100% odlučili jer moja deca misle da je to tako jednostavno - odeš, kupiš macu i maziš je i gotova priča :D - dosta sam toga pročitala na netu ali ipak imam neka - uopštena - pitanja.

Šta spremiti pre dolaska mace?
(WC, korpu, hranu, transporter ...)
Možemo da biramo pol - koji pol izabrati?
(ja vidim da se više traže muški mačići, ali ne znam razlog za to)
Prilikom dogovora oko preuzimanja mace šta je najvažnije što treba da pitam :confused: i da li maca treba da ima zdravstvenu knjižicu (ako je vakcinisana) ili je mi vadimo?
Prilično sam zbunjena oko ishrane - da li mace jedu samo gotovu hranu ili i svežu, koliko puta dnevno?
Vakcinacija - e o ovome sam dosta čitala, kad i protiv čega, ali ako ima neki savet pride, dobrodošao je.

Zapravo, svi saveti su dobrodošli, pomagajte drugovi!!

Ma daj, pa nije sve toliko komplikovano, šta misliš kako ljudi drže mačke na selima? Iz ličnog iskustva:

1. WC - treba ako živiš u stanu. Ako imaš kuću, nauči je da to obavlja u dvorištu.
2. korpa - može, ali budi sigurna da će da spava tamo gde joj se najviše dopadne. Na primer, u smedrevcu ispod rerne kao moj mačak ili u korpi za veš.
3. transporter - jel se to maže na lebac? umeš peškir, prostreš ga preko krila i staviš mače na peškir. i vozi miško.
4. muški mačići nemaju problem da se umnožavaju svake godine, pa ih ne moraš kastrirati (sem ako nećeš mačeće potomstvo). Ali zato kad je sezona nestaju na po nekoliko dana i vraćaju se s poderanim ušima.
5. zdravstvena knjižica? - to će ti neki veterinar reći. Misim da je dovoljno vakcinisati ih, a onda se dobije potvrda o izvršenoj vakcinaciji. I to je to.
6. mace jedu kad su gladne. Naspeš im u tanjirić, pa kad ogladne, a one svrate da vide jel ima nešto da se prezalogaji. Ne treba preterivati. E sad, možeš da im daješ i one mačije gulaše, granule i koješta, ali mačke sasvim lepo žive i bez toga. Vole meso, to neće nikad odbiti. Mleko, naravno, pogotovo kad su male i ribice. Njih jedu sveže, može čak i žive. Ne brini, neće se udaviti, samo se eventualno mogu prejesti jer vole ribu (naravno ako neko ide na pecanje... ako ne, mislim da one papaline savršeno pasuju). Pa sad u to, i ostatke od ručka ubaci ponekad malo granula ili neku mačiju hranu iz konzerve. Nemoj da preteraš. E da, slatkiše i takve stvari nikako.

pa eto to je to...
 
Prvo da kažem da sam mačkarka. Celog života imala sam mačke i imaću ih i u buduće, jer su to najslađi kućni ljubimci i veoma su samostalne, tako da oko njih nema puno posla. Lako i brzo nauče na red.
Kad su mačići, treba da im je u blizini posuda sa hranom, vodom i mačiji wc (mi koristimo praznu nošu), jer mačići obično nakon jela (ili nakon spavanja) idu u wc. Kad odraste maca onda hranjenje u kuhinji, a mačiji wc u wc-u.
Za mačku ne postoji određeno mesto za spavanje, jer ona voli da menja mesta i bira ono što joj trenutno najviše odgovara. Voli fotelje, krevete, stolice, neko uzdignuto mesto - osmatračnicu, posebno na terasi, a ponekad se prući po tepihu... Mada ako baš želite postavite joj i njen krevetac, mada će najmanje boraviti u njemu.
Smatram da su za stan bolje ženke, a za kuću mačori, a po svemu sudeći mačori su umiljatiji, a ženke su bolje lovice.
Što se ishrane tiče, može se kombinovati kupovna, gotova hrana i sirovo, ili bareno meso. Mačke treba da jedu i sosiće (hranu u konzervama i kesicama) i keksiće i to im menjati i videti šta im najviše prija. Mačke jedu više puta na dan po malo. Ne treba im sipati mnogo, jer se sosići osuše i onda to mace neće da jedu.
I najzad o rasi, ruska plava je izuzetno inteligentna rasa, koja aktivno sudeluje u porodičnom životu. Brzo i lako uči, prijatne je naravi, jednom rečju divan ljubimac.
Uživajte u vašem novom ljubimcu, ma šta da uzmete, mačkicu ili mačora.
 
Hm, ne postoji klasična zdravstvena knjižica sa sve osiguranjem, hihihi.
Ali ako hoćete sve po protokolu, vakcinacije i čipovanje, onda se dobije plavi 'pasoš' odnosno potvrda o vakcinaciji koju izdaje Ministarstvo poljoprivrede uprava za veterinu bla bla bla.


- obavezno je redovno čistite od glistica (na početku pre svake vakcinacije a posle kvartalno) - što zbog same mace što zbog dece.
- transporter je ok ukoliko planirate da vodite macu sa vama a i zgodno je imati ga zbog poseta veterinaru
- posip ako je u stanu a i to ne mora da bude baš wc, može i obična kutija kod plastičara, odgovarajućih dimenzija, znatno je jeftinije
- pol: mužijaci obeležavaju teritoriju - grozota ako bude zatvoren u stanu, mora se kastrirati, a onda mu preti opasnost od fus-a; opet, ženke imaju teranje, grozno i glasno i napadno pa je i njih preporučivo sterilisati (što zbog toga što zbog smanjenog rizika od obolevanja od karcinoma ml. žlezde)
- ishrana: uvek je dobro došlo meso (pileće i svinjsko obareno, juneće može i presno, takođe mogu i džigerice, bubci i tako te fine iznutrice, girice takođe - izvrsna hrana a mace ih obožavaju - barene, ne pečene). ako već imate mogućnosti (a ako želite industrijsku hranu) - neka hrana bude premijum i superpremijum kvaliteta, jeste skuplja, ali sa razlogom. Preporučila bih royal canin, hill's, trainer, bez problema. Prvo za juniore a posle hranu prilagođenu uzrastu i stanju (u slučaju da bude sobna mačka a npr. kastrirana/sterilisana)
Što se tiče mleka, to može još neko vreme a posle zameniti sa jogurtom i pavlakom (sasvim je ok ponekad kašičica pavlake, ne više jer je masna pa maca može da dobije prolivčić).
Neophodno je da maca uvek ima svežu vodu (znači nekoliko puta dnevno treba prazniti i prati posudicu i sipati svežu vodu, pogotovo ako se hrani pretežno granuliranom hranom).


Znači, ja bih akcenat stavila na dobru i izbalansiranu ishranu kao i na dobar preventivni tretman (vakcinacije, dehelmintizacije).
Kozmetika onda samim tim nije previše bitna.
 
Posip ti je obavezan ako ces je drzati u stanu, nemoj da kupujes skup i da bacas pare na njega, ja uzimam neki za 260din koji traje oko 20 dana ( 3 nedelje ) i super je. pre toga sam kupovao neki za 600din i nije bio ni bluzu toliko dobar. Ovaj bezo upija i ne ostablja miris. Dovoljna je poveca plasticna kutija, macka voli da kopa pa recimo da bude dovoljan da moze da se igra.
Hranu mozes spremiti, ako je mala maca nemoj previse suve hrane ( granula ) i nikako nemoj da razmazim macku skupim i fancy hranama, hrani macku istim onim stvarima sto jedes i ti. Sve moje macke su jele isto sto i ja. Ovaj sada jede luk, paradajz, papriku, kuvani kukuruz, dinje, lubenice....
Korpa za spavanje i nije obavezna, moj spava gde stigne, zimi na radijatoru ili pored sporeta a leti na plocicama.
Transporter je pozeljan al nije najpotrebnii u celoj toj prici.
U vezi pola je najbolje da se raspitas. Moj savet ti je da uzmes muzjaka i da ga kastriras. Prevashodno jer ce ti zapisavati ceo stan kada dodje sezona. Pojedina udruzenja to rade za free pa i nije trosak. Macku obavezno vakcinisi i ugradi cip.
Pojedine rase pate od nekih urodjenih bolesti, Sijamske mogu imati urodjene probleme sa bubrezima pa je najbolje da ako saznas za neka urodjena oboljenja ( prate rasu ) vodis kod veterinara na kontrolu.
 
Posip ti je obavezan ako ces je drzati u stanu, nemoj da kupujes skup i da bacas pare na njega, ja uzimam neki za 260din koji traje oko 20 dana ( 3 nedelje ) i super je. pre toga sam kupovao neki za 600din i nije bio ni bluzu toliko dobar. Ovaj bezo upija i ne ostablja miris. Dovoljna je poveca plasticna kutija, macka voli da kopa pa recimo da bude dovoljan da moze da se igra.
Hranu mozes spremiti, ako je mala maca nemoj previse suve hrane ( granula ) i nikako nemoj da razmazim macku skupim i fancy hranama, hrani macku istim onim stvarima sto jedes i ti. Sve moje macke su jele isto sto i ja. Ovaj sada jede luk, paradajz, papriku, kuvani kukuruz, dinje, lubenice....
Korpa za spavanje i nije obavezna, moj spava gde stigne, zimi na radijatoru ili pored sporeta a leti na plocicama.
Transporter je pozeljan al nije najpotrebnii u celoj toj prici.
U vezi pola je najbolje da se raspitas. Moj savet ti je da uzmes muzjaka i da ga kastriras. Prevashodno jer ce ti zapisavati ceo stan kada dodje sezona. Pojedina udruzenja to rade za free pa i nije trosak. Macku obavezno vakcinisi i ugradi cip.
Pojedine rase pate od nekih urodjenih bolesti, Sijamske mogu imati urodjene probleme sa bubrezima pa je najbolje da ako saznas za neka urodjena oboljenja ( prate rasu ) vodis kod veterinara na kontrolu.


E pa vidiš, to baš ne bi smelo da se radi.
Ok je što mačke to hoće da jedu ali to nije njihova prirodna ishrana, osim ako ti ne jedeš miševe, voluharice i pacove.
Nebrojeno mnogo zdravstvenih problema ishrana može da izazove i to ne kažem samo kao vlasnik mace nego i kao neko ko ima malo više veze sa strukom.


Ok je ne kupovati 'skupu' hranu ali onda treba spremati obroke maci koji su primereni njoj, a ne nama.
O lubenicama i dinjama da ne pričam :|
 
Ma daj, pa nije sve toliko komplikovano, šta misliš kako ljudi drže mačke na selima? Iz ličnog iskustva:


2. korpa - može, ali budi sigurna da će da spava tamo gde joj se najviše dopadne. Na primer, u smedrevcu ispod rerne kao moj mačak ili u korpi za veš.

.

Ovo radi i moj macak zimi kada ga pustimo u kucu da boravi.
@tema bolje je da uzmes macku,jer macak nece hteti toliko da se mazi. Moj macak hoce da se mazi jednom u 2 meseca i to ja ne snem da ga diram,vec se on mazi oko mojih nogu,a moj deda ima macku (zenka) i ona izgube se mazeci,kad god on legne na kravet ona obavezno mu legne na grudi i tu spava. :neutral:
 
E pa vidiš, to baš ne bi smelo da se radi.
Ok je što mačke to hoće da jedu ali to nije njihova prirodna ishrana, osim ako ti ne jedeš miševe, voluharice i pacove.
Nebrojeno mnogo zdravstvenih problema ishrana može da izazove i to ne kažem samo kao vlasnik mace nego i kao neko ko ima malo više veze sa strukom.


Ok je ne kupovati 'skupu' hranu ali onda treba spremati obroke maci koji su primereni njoj, a ne nama.
O lubenicama i dinjama da ne pričam :|

Pitao sam dosta veterinara i svaki mi je rekao da je to ok al ne bi trebala da jede svaki dan. Pogledaj i sama imas dosta hrane koja sadrzi povrce i sebi.
Ako ides tako onda prirodna ishrana macka nisu granule, zar ne? Macka jede ono sto misli da joj treba, moja macka sama uzima te stvari ako nadje na stolu. Jedna je dozivela 14-tu godinu a njen sin nazalost samo 10, mada imao je i problema prilikom rodjenja, rodjen je bio slep totalno, imao problema sa bubrezima jos malo mali ( 2 meseca )...
To je isto kao sto vecina ljudi misle da macka treba da pije mleko a veliki broj macak lose podnosi laktozu.
 
Macke nisu ljudi i ne treba da jedu ljudsku, zacinjenu hranu i suhomesnato. Imaju izuzetno osetljiv digestivni trakt, a i bubrezi lako stradaju od takve hrane. O povrcu da ne govorim. Mackama ne treba povrce, one su iskljucivi mesojedi. Obavezno promeni te veterinare koji te savetuju da mackama dajes ono sto i ti jedes.
Macke treba hraniti svezim ili barenim mesom, bez dodatka soli i zacina, jogurtom, povremeno moze zumance ili ako se vlasnik odluci za granule, neka to budu superpremijum. Jesu skuplje, ali macka ima potpuno izbalansiranu ishranu.
 
Joj ljudi što vas volim :cvet: hvala hvala hvala hvala!

Inače, maca će živeti u stanu i kastriraću/sterilisaću je sasvim sigurno.
Ne znam šta je FUS? :(
Pa jel umiljatiji mačak ili mačkica? :D
Ako sam dobro shvatila, maci treba da stoji hrana u posudici stalno?
Ne treba je 'uobročiti' da se tako izraizim? :rumenko:
 
Ako ne smeju nazivi proizvođača ili štagod da se pišu javno, pošaljite mi privatnu poruku, svaki savet mi puno znači.


t_kp4.jpg
 
Joj ljudi što vas volim :cvet: hvala hvala hvala hvala!

Inače, maca će živeti u stanu i kastriraću/sterilisaću je sasvim sigurno.
Ne znam šta je FUS? :(
Pa jel umiljatiji mačak ili mačkica? :D
Ako sam dobro shvatila, maci treba da stoji hrana u posudici stalno?
Ne treba je 'uobročiti' da se tako izraizim? :rumenko:
Ako su granule u pitanju, treba da im stoje stalno. Ali im ne treba sipati ako isprazne ciniju, a pojeli su dovoljno (pise na kesi odnos kilaze i gramaza granula) za taj dan. Macak moje mame isprazni sve dok si rekao keks, ona mu tutkala, zao joj i sad ima slona u kuci. Ako je sveza hrana, onda po obroku im davati, jer sve sto stoji se osusi. Btw, diiiiiivne su mace :heart:
 
Macke nisu ljudi i ne treba da jedu ljudsku, zacinjenu hranu i suhomesnato. Imaju izuzetno osetljiv digestivni trakt, a i bubrezi lako stradaju od takve hrane. O povrcu da ne govorim. Mackama ne treba povrce, one su iskljucivi mesojedi. Obavezno promeni te veterinare koji te savetuju da mackama dajes ono sto i ti jedes.
Macke treba hraniti svezim ili barenim mesom, bez dodatka soli i zacina, jogurtom, povremeno moze zumance ili ako se vlasnik odluci za granule, neka to budu superpremijum. Jesu skuplje, ali macka ima potpuno izbalansiranu ishranu.

Nigde nisam rekao da im dajem ono sto ja jedem. Al macka kao i jede recimo travu da bi ocistila stomak, cak mozes i sam da posadis ( recimo zito ).
 
Tvoj gornji post kaze da su sve tvoje macke jele isto sto i ti. Zaboravih da napomenem da su luk i paradajz toksicni za macke.

Pa ja nisam vegetarijanac, voce slabo jedem takodje. Ono sto macka uspe da ukrade iz tanjira dok nisam u blizni je sve sto pojede. A kukuruz obozava vise nego meso, tacnije sve macke koje sam imao su vise volele kukuruz nego meso cak su i mene napadale kada pokusam da im otmem..
 
Ovo radi i moj macak zimi kada ga pustimo u kucu da boravi.
@tema bolje je da uzmes macku,jer macak nece hteti toliko da se mazi. Moj macak hoce da se mazi jednom u 2 meseca i to ja ne snem da ga diram,vec se on mazi oko mojih nogu,a moj deda ima macku (zenka) i ona izgube se mazeci,kad god on legne na kravet ona obavezno mu legne na grudi i tu spava. :neutral:

To je individualno, svi su oni razliciti. Moj Mirko bi mi, da moze, usao u usta a njegova starija sestra se samo po malo iskljucivo kod mene mazi.

Macke nisu ljudi i ne treba da jedu ljudsku, zacinjenu hranu i suhomesnato. Imaju izuzetno osetljiv digestivni trakt, a i bubrezi lako stradaju od takve hrane. O povrcu da ne govorim. Mackama ne treba povrce, one su iskljucivi mesojedi. Obavezno promeni te veterinare koji te savetuju da mackama dajes ono sto i ti jedes.
Macke treba hraniti svezim ili barenim mesom, bez dodatka soli i zacina, jogurtom, povremeno moze zumance ili ako se vlasnik odluci za granule, neka to budu superpremijum. Jesu skuplje, ali macka ima potpuno izbalansiranu ishranu.

:amen: O ishrani vise nista ne bih dodala. Volim i ja mlecnu cokoladu pa je ipak ne jedem jer skoro da nema veceg zla od nje, o virslama da ne pricam! I moje dete bi, da sme, zivelo na cipsu i cokoladi ali mi kao odrasli smo tu da je usmerimo na kuvane obroke i sveze uzine.

Joj ljudi što vas volim :cvet: hvala hvala hvala hvala!

Inače, maca će živeti u stanu i kastriraću/sterilisaću je sasvim sigurno.
Ne znam šta je FUS? :(
Pa jel umiljatiji mačak ili mačkica? :D
Ako sam dobro shvatila, maci treba da stoji hrana u posudici stalno?
Ne treba je 'uobročiti' da se tako izraizim? :rumenko:

Treba ih uobrociti i davati im cesce po malo ako su na svezoj hrani, ako su na granulama, one vec smeju da ostanu u cinijici. Izbegavaj u sirokom luku hranu koja se reklamira na domacim televizijama, narocito Whiskas sosice, ma kako sladak bio onaj kratkodlaki Britanac.

Dalje, slazem se da za wc moze dublja posuda iz plastikare (tipa poklopca od cetvrtastog zvona za tortu) ali uzmi u pet shopu (mada ima i u DM njihova marka Dein Bestes) lopaticu za ciscenje posipa. Preporucujem grudvajuce posipe bez mirisa, probaj nekoliko razlicitih, videces koji ti tj. maci odgovara.

Njen krevetic (otvoren) je bacanje para ali transporter moze da bude zgoda naprava, narocito kad dodje vreme za sterilizaciju, nema boljeg i bezbednijeg mesta za prvih nekoliko sati postoperativnog perioda! Transportera ima i simpaticnih pletenih od pruca, ali mozda su ipak prakticniji oni plasticni koji mogu da se rasklope i operu tusem. Inace, osim za odlaske kod veterinara i putovanje, transporter treba da stoji maci na raspolaganju, one obicno vole neko svoje skriveno mesto, pa zasto ne i transporter?!

Trebalo bi od malena da je navikavas na grebalicu (mada u praksi svi znamo da to "ne pije vodu"), dalje, trebaju joj posudice za hranu i vodu, ima jako zanimljivih kod Kineza i u plastikarama (moj macak Bili-ovaj sa avatara i moj mesanac pekinezera Gizmo su imali identicne, kupljene u onim radnjama sve za $, spojene dve), ispod moze da stoji neka nepropusna podloga, i toga ima kod Kineza.

Sto se tice zdravstvene zastite, vec je neko napisao sve oko ciscenja od glista, tu je negde i vakcinacija spomenuta, uz cip dobija pasos, toplo ti preporucujem da to uradite iako ce biti kucna maca. A sto se tice pola, s obzirom na sterilizaciju, sasvim je svejedno za koji cete se odluciti. :)
 
Ako ne smeju nazivi proizvođača ili štagod da se pišu javno, pošaljite mi privatnu poruku, svaki savet mi puno znači.


t_kp4.jpg

:zaljubljena: Divni su! To leglo je u pitanju? :D A nazivi proizvodjaca smeju, u kontekstu razmene iskustava. Iz iskustva sa psom-penzionerom, Hill's hrana je bolja nego Royal canin od tih skupih, to je ono sto mogu licno da tvrdim. Ovi sad se smucaju od mene do komsija i nazad i jedu (kod mene) i njih dvoje i moja mala kuja Wendi granule 150 din/kg proizvodjac Gebi, fabrika stocne hrane, i vidim da se vise raduju kad dolaze kod mene na veceru nego kad idu kod komsija na mlecni dorucak a u super su kondiciji i oni i kujica. (Naravno, sve troje su i aktivni lovci, magacin mi je pun perja a od miseva nista i ne ostane.)
 
Veliko HVALA svima, jeste, Mimi, leglo :) preslatki su.
Našla sam ovaj kalendar vakcinacije, pa ga kopiram, možda će još nekom koristiti:

STAROST
PREVENTIVNI ZAHVATI
3-4 nedeljeDehelmintizacija ( Banminth pasta )
8 nedeljaPrva vakcina
Panleukopenija ( P )
Rinotraheitis ( herpes virus )
Kalici virus
Vakcina: Nobivac Tricat
10 nedeljaDehelmintizacija ( Banminth, Verpanil, Biovermin )
12 nedeljaDruga vakcinacija
Panleukopenija (P )
Rinotraheitis ( herpes virus )
Kalici virus
Vakcine: Nobivak Tricat
14 nedeljaDehelmintizacija ( prazinon, pratel, drontal + )
15 nedeljaTreća vakcinacija
Besnilo ( Rabies )
Vakcina: Nobivac Rabies
Jedanput godišnjeRadi održavanja imuniteta potrebno je svake godine vakcinisati ( BUSTER DOZA )

Moram još jednom da pitam, nisam sigurna da li sam dobro shvatila - maca može da se hrani samo granulama ili treba da se dodaje i sveža hrana?
I kako da je naviknem na posip?
U svim oglasima piše 'naviknuta na posip', a ja ne kapiram šta bi to trebalo da znači, pa neću posuti posip po celom stanu valjda? :D
 
Naviknuta na posip znaci da vec ume da ide u posudu sa posipom, samo treba da joj pokazes gde je. Moze da jede i granule i svezu hranu, pod uslovom da to nije nesto nezdravo, tipa Whiskas granula ili pileceg parizera (u slicnom su rangu po "kvalitetu" i steti koju izazivaju). A navikavanje na posip, pa u principu to kod njih lako ide, imaju instinkt da zakopavaju, moji su bez ikakve obuke, spoljasnje macke, nasli u magacinu (prodajemo stocnu hranu) jednu kofu u koju smo skupljali ono sto se raspe kad se pocepa neki dzak prilikom istovara i to su povezali i poceli da koriste i mogu ti reci da sitno mlevena stocna hrana odlicno upija i grudva, skoro kao neki kupovni posipi! :lol:
 
Pomenute vakcine su nepotrebne macama koje žive u stanu, a možda su čak i štetne. To je nešto što su farmakomafija i veterinari smislili, da bi uzimali novac.

Što se tiče mačijeg wc-ea, posipi su izlišni, mace se bez problema nauče na praznu nošu, koja je laka za održavanje i nema nikakvog mirisa. Mnogi ljudi nauče mace na wc šolju, za to je već potrebno veće iskustvo sa mačkama i upornost. Ima maca koje čak i vodu puštaju za sobom. :cool:

 
Vanila7, pomisli samo na sve mikroorganizme koje unesemo na obuci pre nego sto ponovo uopste pomislis da je vakcinacija kucnih maca suvisno bacanje para. a sto se tice wc-a, oni vole da kopaju, zasto im to uskratiti?! Mislim, ako im vec lovacki instinkt zadovoljavamo pecaljkama sa percima, zvoncima i ostalim igrackama, ovo nije neko cimanje.
 
Mikroorganizama ima svuda i nisu svi štetni ni opasni po zdravlje, mnogi su čak i neophodni za funkcionisanje organizma. Mnogo je bitnije da je organizam i ljudski i životinjski sposoban da im se odupre, nego primati gomilu vakcina, za koje se na kraju krajeva i ne zna u kojoj meri su štetni po zdravlje i kakve posledice mogu izazvati. Uostalom imam macu staru 18 godina, a da nikakve vakcine nije primila, a jednom, pre par godina kad je imala problema sa zadnjim nogama i nije mogla da skoči, odveli smo je na Veterinarski fakultet, gde su je pregledali i snimali rentgenom i nikakvu dijagnozu nisu postavili niti su joj dali ikakvu terapiju. Onda smo uzeli stvari u svoje ruke, "kopali" po internetu i na internetu pronašli rešenje za njen problem. Dozu ljudskih lekova prilagodili smo njenoj težini i za nekoliko dana maca je mogla bez problema da skoči na krevet, stolicu, ili čak i neko uzvišenije mesto. Dakle sami smo našli problem, baš kao što i većinu medicinskih problema vezanih za svoje zdravlje, tražim i nalazim sama.

Moje "kopaju" praznu nošu i to je odmah posle upotrebe ljudskog wc-ea najhigijenskije rešenje za stambenu macu.
Lovački instinkt, barem mojoj mlađoj maci nije uskraćen, jer izlazi na krov zgrade, lovi skakavce, miševe, pa čak i šišmiša je donela pre neko veče. ;)
 
Normalno da nisu svi mikroorganizmi stetni ali sta ako je upravo pre tvog prolaska ispred zgrade prosla macka koja boluje recimo od infektivnog rinitisa ili peritonitisa, ili ne-daj-Boze panleukopenije?!

I da, jako "mudro" sto macku pustas na zajednicki krov, tako je jedan macak kog je ceo moj ulaz hranio aterirao kad je presao na deo zajednickog krova iznad drugog ulaza. :( Sad zivim u selu i macke delim sa prvim komsijama, u wc idu na pesak, sut, piljevinu... i volela bih da imam uslova da ih zadrzim u karantinu, da bih mogla da ih vakcinisem ali s druge strane, posto na vecoj teritoriji ima manje preklapanja, manje su i sanse da mi se razbole nego macke u gradu, makar i u stanu.
 

Back
Top