Mac il iPC?

ako mozes da biras uzmi macka ali od power serije g5 i njegov displej 21" tft neces se pokajati
inace ja radim na njemu a kuci imam jos 3 razlicite masine ali na pc platformi i vema zalim zbog toga sto finanasiski nemogu da si priustim macka.
 
Misljenja sam da je cela prica oko Mac-a samo jedan marketinski trik...zamislite oni imaju jedan taster na misu i zbog toga su posebni. Samo jedno pitanje - Sta je to sto ima Mac, a nema PC, a nije lep izgled?
 
Pisijasi obicno ne mogu i/ili neznaju da ukapiraju sta je to nestabilan sistem. Nikada s necu vratiti na PC pa cak iako budem morao da radim na ovom starom G4 Mac-u.
Cak i kada Mac bude presao na Intela bice u prednosti zbog svog OS X - a koji je najbolji operativni sistem na svetu.
 
Abakus:
Cak i kada Mac bude presao na Intela bice u prednosti zbog svog OS X - a koji je najbolji operativni sistem na svetu.
Koji će mi đavo najbolji operativni sistem kad na njemu ne radi 99% softvera koji postoji u svetu. A da je bar najbolji.... a nije. Najbolji je onaj na kome sve može da radi, za koga je softver besplatan, i koji je i sam besplatan - dakle Windows. :mrgreen:
________________________________________________
"Ne umem ni pertle da vežem, ali umem da koristim MAC".
 
father:
Ne...mislio sam na NT 4.0...
Mogu ti reći da je NT radio kao zmaj, bez zezanja. Jedini Windows koji je stvarno us*ao motku bio je navrat-nanos napravljeni ME, i ponekad problematična 98-ica.

Ali cela linija 3.11WG - NT - 2000 - XP - 2003 pokazala se odlično, i što je najbolje svaka sledeća verzija iz ove familije postaje sve bolja.
 
E pa ovaj jedan jedini koji imam instaliran ne da je nestabilan nego bruka....a mora da bude bas NT 4.0+SP6 zato sto je ta OCR masina optimizovana bas za rad na NT-u....cuj optimizovana...
Nekoliko puta sam menjao sve komponente od procesora do napajanja ali na kraju se ispostavilo da je problem bas Windows.
U pitanju je Milbauerova industrijska masina za pregledanje sim i scratch kartica koja je stigla zajedno sa instaliranim NT-om i industrijskim kucistem sa tada najjacim sistemom koji sam ja imao prilike da vidim...ali dzabe,cika Bili tada nije znao..."optimizovano"...pih...
Inace se graficka priprema u mojoj firmi radi na Macovima i bazirano na njihovom iskustvu problema nikada nisu imali a o bilo kakvoj nestabilnosti sistema nema ni govora vec 3 godine...ostalih 60-70 masina su PC sa XP-om i nema dana da neki ne zariba...
Toliko o tome...
Poz.
 
Sizif:
Koji će mi đavo najbolji operativni sistem kad na njemu ne radi 99% softvera koji postoji u svetu. A da je bar najbolji.... a nije. Najbolji je onaj na kome sve može da radi, za koga je softver besplatan, i koji je i sam besplatan - dakle Windows. :mrgreen:
________________________________________________
"Ne umem ni pertle da vežem, ali umem da koristim MAC".



Evo ga jos jedan neupuceni !!! 99% aplikacija koje postoje na PC-u postoje i na Mac sistemima.
Da vas podsetim Mac-u nema potrebe za drajverima.
 
father:
ostalih 60-70 masina su PC sa XP-om i nema dana da neki ne zariba...
Toliko o tome...
Poz.

Osecam da su to kompovi od pre pet, sest godina koji stoje po podovima, u nekim coskovima, sa pola kila prasine u kuleru na procesoru i napajanju, sa kojim zaposleni kad nemaju posla malo skoknu do napristojnih sajtova (da se iskoristi zenino odsustvo)

@Abakus
Izvini, a sta je to nestabilan sistem?
 
Wild Boy:
Osecam da su to kompovi od pre pet, sest godina koji stoje po podovima, u nekim coskovima, sa pola kila prasine u kuleru na procesoru i napajanju, sa kojim zaposleni kad nemaju posla malo skoknu do napristojnih sajtova (da se iskoristi zenino odsustvo)

Lose osecas.
Nema starijeg od godinu dana.
Koriste se svakodnevno u najrazlicitije svrhe,od upravljanja najsavremenijim masinama do najobicnijih administrativnih racunara.
Svi racunari se napajaju preko APC upseva.
Svi se odrzavaju redovno i obavezno je otvaranje svakog racunara bar jednom mesecno u svrhu ciscenja.
Redovno im se dodaje memorija,nova ploca/procesor,menjaju napajanja ili sta je vec potrebno od racunara do racunara i naravno vodi se racuna da je update u skladu sa potrebama i politikom firme.
A sta je ustvari tvoj stav po ovom pitanju,posto sem zluradih i krajnje bespotrebnih komentara nisi izneo nijedan argument?
 
Uskoro kupujem novi kompjuter, a posto sam u prilici odabrati izmedju PC-a i Mac-a, hteo bih to bolje razmotriti i odluciti se?

Sta bi ste vi rekli ( pros and cons )!

Mogu da prichaju kakve god hoce teorije, pogotovo ljudi koji nemaju obe mashine.
Imam i jedno i drugo - stonu PC mashinu, i Apple laptop, i vishe nego dovoljno iskustva sa obe.

Stvari stoje ovako :

Hardver - Apple je vec preshao na Intel. Mac-ovi (Mac, a ne "Mack") sa G4 i G5 procesorima, koji imaju adekvatne Intel modele, se vishe ne proizvode (ali se i dalje prave PPC Mac Mini, iBook, i Dual i Quad PowerMac). Novi Intel Mac-ovi imaju i veoma dobre grafichke karte, u odnosu na ono shto je do sada Apple ugradjivao - Intel Mac-ovi se isporuchuju sa X1600 grafikom, koja je i vishe nego pristojna chak i za zahtevne igre.

Kad smo kod igara - Za Mac postoje sve iole dobre igre sa PC-a. Ne portuje se apsolutno sve, ali sve koje vrede i koje su popularne su prebachene na Mac, tako da nema problema.

OS - tu nema priche, MacOSX Tiger je mnogo bolji, stabilniji, brzhi, lepshi... OS od Win XP-a. Da ne idem u detalje, probaj kod nekog OSX, pa uporedi. Lakoca korishcenja Mac-a (koja je vec legendarna) je i dalje takva. Sve je podesheno u startu kako treba, i sve radi. Dovoljno je uporediti samo koliko je jednostavnije umrezhiti Mac-a u odnosu na PC (i to bilo kojom metodom... modem, AirPort, Ethernet, Firewire...). OSX je, u sushtini, UNIX (i to jedan od najboljih spin-off-a, BSD), tako da to doboljno kazhe.

Softver - generalno, sve shto vredi na PC-u je ili nastalo na Mac-u (svi Adobe programi, na primer) ili je portovano na Mac (Microsoft Office, recimo. Toliko je dobro uradjen da je BOLJI od verzije za Windows). Uz sam Mac ti stizhe gomila jako dobrog softvera od samog Apple-a : recimo chuveni iLife paket, koji je napravio pravu malu revoluciju. Takav paket softvera jednostavno ne potoji na Windows-u (chak i mali delitj tog paketa, iTunes, je preterano bolji od grdobe poznate kao Windows Media Player).
Pored "native" softvera za Mac, bukvalno SVE shto je napravljeno za Linux (ili neki drugi flavour Unix-a) je moguce poterati i na Mac-u.

Ostale stvari... Mac se ne resetuje chesto (tj. nema potrebe, ja svoj nisam resetovao josh nijednom), stvari poput "instaliraj najnovije drajvere", "flashuj BIOS"..... jednostavno ne postoje.

Izbor je tvoj - shto se mene tiche (a programer sam dugi niz godina i poznajem obe platforme i vishe nego dobro) Mac je superiorniji u vecini stvari, shto ne znachi da je bez mane. Ima i on sitnica koje mi smetaju, ali se sa njima mozhe zhiveti. Prelaskom na Intel Mac dobija sigurnu buducnost, tako da moja sledeca hardver nabavka ce sigurno biti neka stona varijanta Mac-a sa Intel CPU-om.


EDIT :

Damn.... zaboravio sam da pobijem grdnu zabludu - Mac se ne isporuchuje sa mishem koji ima jedan taster! Mac podrzhava bilo kog USB misha i tastaturu sa PC-a koju nakachite.

Svi desktop Mac rachunari se isporuchuju sa "Mighty Mouse" sada, a to ima... hm, ne znam ni ja koliko dugmitja, gomilu (samo shto se ne vide :] )
Plus malecnu 'lopticu' umesto tochkitja koja mozhe i horizontalno da skroluje strane. Jako dobar mish. Standardni Apple mish sa jednim tasterom se i dalje prodaje, naravno, ali se ne isporuchuje u paketu sa novim mashinama vec neko vreme
 

Back
Top