Luter i reformacija

Christadelphian

Aktivan član
Poruka
1.554
Tri osnovne stvari razilaženja
Rimokatolika i protestanata po Luteru
1. (sola fide) spasenje isključivo verom
ne svešteničkim oprostima i pokornošću
2. ( sola gratia ) oproštenje Božijom milošću
ne autoritetom sveštenika ili pape
3. (soal scriptura) doktrinarne stvari potvrdjuje Pismo
a ne pape ili crkveni sabori
osim ovih osnovnih tačaka tražili su da se ukine celibat prisilna ispoved itd.
I pored ovoga luterani još uvek imaju nebiblijske doktrine kao što su trojstvo, besmrtnost duše,večne muke,sotona pali andjeo , krštenje dece, crkveni praznici i sveti dani.
 
Da sad ne zaboravim
malopre su se pravoslavci naljutili što njih nisam pomenuo , pa da dodam
pravoslavci i katolici su sestrinske crkve
tako da kad pričam o jednoj mislim i na drugu jer obe pripadaju babilonskim religijama i imaju neznatne razlike inače ne bi mogle biti sestrinske .
 
Лутер је најобичнији отпадник. Три ствари треба да буде срамота сваког протестанта:

1. Лутерове срамне изјаве о Јеврејима.
2. Лутерова изјава пред Парламентом у Вормсу, где се види да је он само желео да буде нови папа.
3. Лутерове отворене наредбе за убијање сељака у новонасталом Сељачком рату у Немачкој.

Све то говори да је он најобичнији замалата и отпадник који нема ништа заједничко са Богом. А какав он, такви му и следбеници. :?
 
Само да додам...

Лутерове изјаве у вези Јевреја су користили нацистички официри на суђењу у Нирнбегу, као оправдање за своје злочине. Сад замислите на шта су те изјаве личиле. :wink:
 
Christadelphian:
Da sad ne zaboravim
malopre su se pravoslavci naljutili što njih nisam pomenuo , pa da dodam
pravoslavci i katolici su sestrinske crkve
tako da kad pričam o jednoj mislim i na drugu jer obe pripadaju babilonskim religijama i imaju neznatne razlike inače ne bi mogle biti sestrinske .
Razlika izmedju nas i katolika je bas tolika kolika je izmedju tebe i nas. Sitna razlika, ha!
 
MaranAta:
Лутерове изјаве у вези Јевреја су користили нацистички официри на суђењу у Нирнбегу, као оправдање за своје злочине. Сад замислите на шта су те изјаве личиле. :wink:
Pa šta, citirali su Ničea - pa opet to ne umanjuje njegovu genijalnost.
 
Ако се ти клањаш Ничеу уместо Богу, то је твој проблем. А ако је Ниче у својим радовима пропагирао уништење целе једне нације, онда је он све само не генијалан. А ако он то није пропагирао, онда не знам зашто су га уопште цитирали... Тако да са твојом изјавом нешто није у реду. Најбоље би било да наведеш делове Ничеових паисанија које су нацисти користили. :wink:
 
Anonymous:
Christadelphian:
Da sad ne zaboravim
malopre su se pravoslavci naljutili što njih nisam pomenuo , pa da dodam
pravoslavci i katolici su sestrinske crkve
tako da kad pričam o jednoj mislim i na drugu jer obe pripadaju babilonskim religijama i imaju neznatne razlike inače ne bi mogle biti sestrinske .
Razlika izmedju nas i katolika je bas tolika kolika je izmedju tebe i nas. Sitna razlika, ha!
Pa što se ulizujete onda jedni drugima
zbog moći i novca ?
 
MaranAta:
Ако се ти клањаш Ничеу уместо Богу, то је твој проблем. :
Ne klanjam se nikome za razliku od tebe, nemam potrebu da se klanjam ni Bogu ni Ničeu, nekako mi je to primitivna tradicija, ali tebi verovatno nije.
MaranAta:
А ако је Ниче у својим радовима пропагирао уништење целе једне нације, онда је он све само не генијалан. А ако он то није пропагирао, онда не знам зашто су га уопште цитирали... Тако да са твојом изјавом нешто није у реду. Најбоље би било да наведеш делове Ничеових паисанија које су нацисти користили. :wink:
Iz ove opaske zaključujem da ne poznaješ preterano Ničeov rad. Ako te interesuje više imaš dosta interesantnih linkova u Google grupi Society > Philosophy > Philosophers > Nietzsche, Friedrich.
Na moju veliku žalost, njega su nacionalsocijalisti namerno misinterpretirali da bi opravdali svoj rat. Čak je i Hitler svojim vojnicima delio kopije njgovog dela "Tako je govorio Zaratustra". Kao što rekoh, to svakako ne umanjuje revolucionarni značaj ovog genija.
 
MaranAta:
Аха.. значи немаш цитате, и твоја прича се завршава на рекла - казала. 8)
Šta želiš da čuješ, kakve uopšte citate? Citate nacionalsocijalista o Ničeu ili Ničea o Natčoveku ili citate iz Ničeove Zaratustre?

Sve mi se čini kao da si seo malo pred tastaturu, pa hajde da lupkamo po tipkama, a mozak - neka ga i dalje na ispaši.

Nisi mi odgovorio ni za klanjanje i potrebu ka istom, šta te to vuče da se klanjaš?
 
MaranAta:
Опет од цитати ништа. 8)
O kakvim ti uopšte citatima trabunjaš, kad moram tako da se izrazim? Ni ti verovatno ne znaš, pošto ne čitaš uopšte šta ti neko napiše već samo lupaš po tastaturi.

Pitao sam te šta želiš da čuješ, podebljaću ako imaš problema sa vidom: Citate nacionalsocijalista o Ničeu ili Ničea o Natčoveku ili citate iz Ničeove Zaratustre?

Verovatno ni sam ne znaš šta hoćeš...
 
Pre svega, posto se javljam prvi put ovde, moram da kazem da je ovo jedan od najzabavnijih podforuma. Uvek me oraspolozi citanje vasih "bisera".
Nazalost, ni ja nemam nikakve citate nacionalsocijalista, ali imam par pitanja za isterivaca pravde.
1. Sta je cilj tvoje teme? Da li pokusavas, denuncirajuci Lutera kao licnost, da dokazes da je protestantizam lazna religija?
2. Ako je to tako, da li ti mozda znas koja je istinita? Ja ne znam, a ne verujem ni da iko drugi to zna. Nema odgovora na to pitanje.
3.Ako napadas protestantizam da bi velicao pravoslavlje, da li to znaci da su ideolozi i svestenici pravoslavne crkve bezgresni, za razliku od "gresnika" Lutera i njegovih?
4. Sta onda reci o svetom Nikolaju V. i njegovim nezgodnim izjavama? Ili - da uzmemo svez primer- o vladici Pahomiju, koga crkva nije rascinila iako je optuzen za napastvovanje dece?
Veliki pozdrav za Sizifa
 

Back
Top