Ljudski genom - mogućnosti

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Šta je čovjek dobio time što je dešifrovao sve ljudske gene? Ja za sada nisam vidjela neki napredak, a vi?
Koje se sve mogućnosti kriju u dešifrovanju ljudskog genoma?
Kako bi vi - mašti na volju - uticali na ljudsku genetiku?

Malo podpitanje: Zbog čega se forsira (ako tako možemo raći) nanotehnologija, a ne genetički inžinjering? Da li zbog toga jer je nanoteh isplativiji...?
 
Nanotehnologija na primer već sad omogućava da imaš slavinu u WCu koju je neverovatno teško oštetiti kućnom hemijijom i žicom za pranje.

Nanotehnologija nema veze sa genetikom.

Takođe, razaznati šta sve rade i čemu služe određeni genu kod bilo koje vrste je strahovito teško i takav posao traje godinama.
 
Radi se o primjeni u medicini.
Tačno je da nanotehnologija ima široku primjenu, ne samo u medicini i da se zato razvija, zarađuje se na njoj ...a po iinerciji razvija se primjena i u medicini..nano ćelijama se želi razviti mehanizam ubijanja tumorskih ćelija, dok je samo donedavno diskutovano o genetičkom metodu ubijanja neoplazmi?
Obložena nano ćelija hem. supstancom koja uništava tm tkivo mogla bi pomoću receptora na svojoj površini da pronađe takvo strano tkivo u organizmu, poštedi čovjeka strašnih neželjenih dejstava hemoterapije i uništi tm tkivo nakon što biva asimilovano od strane istog zahvaljujući istim receptorima...
Još donedavno se raspravljalo o genetičkokm uništavanju tm tkiva. Neo ćelije naime nemaju mnogo komplikovanu strukturu. Njihova osnovna funkcija je dijeljenje, tj. razmnožavanje. Djelujući na gen. strukturu takve ćel. moglo bi se na efikasan način doći do uništenja samog tm.
O genima se mnogo zna, ali se slabo ulaže u njih (nešto poput ulaganja u svemir-mada možda i nije najbolja paralela)...
Možda se ove dvije tehnologije i nadopune u medicini..nano ćelije koje nose genet sekvencu koja uništava tumor?? ..ali meni se čini da baš taj ekonomski faktor igra presudnu ulogu...
Nanotehnologija se vidi svugdje ...genetika ne...
 
Koje se sve mogućnosti kriju u dešifrovanju ljudskog genoma?
Kako bi vi - mašti na volju - uticali na ljudsku genetiku?

Pa ako se upotrebe na pravi način, imaće veliku korist. Moći će da se uklone neke nasledne bolesti tako što će manipulisati genetskim materijalom, ili čak da se otkloni starenje.

Malo podpitanje: Zbog čega se forsira (ako tako možemo raći) nanotehnologija, a ne genetički inžinjering? Da li zbog toga jer je nanoteh isplativiji...?

I jedno i drugo se danas puno pručavaju.

Obložena nano ćelija hem. supstancom koja uništava tm tkivo mogla bi pomoću receptora na svojoj površini da pronađe takvo strano tkivo u organizmu, poštedi čovjeka strašnih neželjenih dejstava hemoterapije i uništi tm tkivo nakon što biva asimilovano od strane istog zahvaljujući istim receptorima...

Pa radi se na tome da se napravi toliko mali čip koji možemo ubaciti u telo i da on tako kruži telom sve dok ne nadje tumoroidnu ćeliju i uništi je, ili da prepozna kada je organizam u opastnosti i automatski obavesti hitnu pomoć. Moja optimistička predvidjanja kažu da će to biti vrlo skoro u praksi :D
 
Šta je čovjek dobio time što je dešifrovao sve ljudske gene? Ja za sada nisam vidjela neki napredak, a vi?
Koje se sve mogućnosti kriju u dešifrovanju ljudskog genoma?
Kako bi vi - mašti na volju - uticali na ljudsku genetiku?

Malo podpitanje: Zbog čega se forsira (ako tako možemo raći) nanotehnologija, a ne genetički inžinjering? Da li zbog toga jer je nanoteh isplativiji...?
U šta se ne ulaže?! U genetički inženjering?! :rotf:
Ukucaj u google "Monsanto", "Dupont", "Aventis", na primer. :rtfm:
Situacija je upravo obrnuta, u genetički inženjering se ulaže znatno više nego u nanotehnologije. Međutim, ulaganje u nanotehnologije je poznatije javnosti, jer se vrši putem finansiranja projekata koje prave naučni instituti, dok se genetičkim inženjeringom bave i ogromne međunarodne korporacije.

Što se tiče napretka u vezi primene genetičkog inženjeringa na ljude, valjda si svesna da je reč o prilično kontroverznoj temi, mada postoje primene u farmaceutskoj industriji.

Što se mene tiče, ja ne bih ni na koji način uticao na ljudsku genetiku bar još par milenijuma, dok se kao vrsta ne dozovemo pameti.



Radi se o primjeni u medicini.
Oh, pa vrlo jednostavno.
Nanotehnologija pruža rešenja koja su brža, jeftinija i bez etičkih dilema. Dalje, precizno delovanje na određenu grupu ćelija je daleko lakše nanotehnologijom nego genetičkim inženjeringom.
 
da bi na nesto mogao da utices, potrebno je da ga detaljno poznajes
ne mozes npr. popraviti TV ako ne znas iz kojih je delova tacno sastavljen i kako funkcionise....isti je slucaj i sa humanim genomom
nanotehnologija je, opet, nesto sasvim drugo..ono sto o primeni nanotehnologije znam (ne znam detalje, jer mi nije uska struka) je da bi mogao da se koristi (ne znam dal su neka klinicka ispitivanja vec u toku) kao modus genske terapije, za isporuku gena od interesa, a sto je cesto problem u praksi, i delom se zato i forsira..takodje i za direktnu isporuku lekova direktno u zeljeno tkivo, bez sistemske aplikacije...
 
U šta se ne ulaže?! U genetički inženjering?! :rotf:
Ukucaj u google "Monsanto", "Dupont", "Aventis", na primer. :rtfm:
Situacija je upravo obrnuta, u genetički inženjering se ulaže znatno više nego u nanotehnologije. Međutim, ulaganje u nanotehnologije je poznatije javnosti, jer se vrši putem finansiranja projekata koje prave naučni instituti, dok se genetičkim inženjeringom bave i ogromne međunarodne korporacije.

Što se tiče napretka u vezi primene genetičkog inženjeringa na ljude, valjda si svesna da je reč o prilično kontroverznoj temi, mada postoje primene u farmaceutskoj industriji.

Što se mene tiče, ja ne bih ni na koji način uticao na ljudsku genetiku bar još par milenijuma, dok se kao vrsta ne dozovemo pameti.

Oh, pa vrlo jednostavno.
Nanotehnologija pruža rešenja koja su brža, jeftinija i bez etičkih dilema. Dalje, precizno delovanje na određenu grupu ćelija je daleko lakše nanotehnologijom nego genetičkim inženjeringom.

Izgleda da ljudi imaju različitu viziju, stav pojmu 'ulaganje u genetiku' ...
U farmaceutskoj industriji da te obavjestim, samo u oblasti citostatika ima neke primjene ... ali to je tako minorno naspram onoga što se uticajem na DNK ili RNK može ...
..za par milenijuma možda nećemo ni postojati kao vrsta ... strahu nema mjesta u nauci ...
A ovo posljednje o odnosu jednog i drugog nikako nije njihov krajnji domet, nego trenutno stanje
 
Izgleda da ljudi imaju različitu viziju, stav pojmu 'ulaganje u genetiku' ...
:think:
Može biti. Pod ulaganjem u razvoj genetičkog inženjeringa ja smatram sumu novaca koja se ulaže.
Koja je tvoja vizija? :ceka:


U farmaceutskoj industriji da te obavjestim, samo u oblasti citostatika ima neke primjene ... ali to je tako minorno naspram onoga što se uticajem na DNK ili RNK može ...
Ovaj... razmatramo genetski inženjering u opštem slučaju, zar ne?
Ne samo primene u određenoj oblasti... :think:

..za par milenijuma možda nećemo ni postojati kao vrsta ... strahu nema mjesta u nauci ...
Mani se prazne demagogije. :thumbdown:
Ne dati razmaženom šestogodišnjem detetu da sedne za kontrole buldožera i prčka po staklarskoj radnji nije strah, nego zdrav razum. ;)


A ovo posljednje o odnosu jednog i drugog nikako nije njihov krajnji domet, nego trenutno stanje
Uticanjem na DNK i RNK se zaista svašta može, no poenta je da nanotehnologije sa daleko manje ulaganja pružaju brže, bolje i kvalitetnije rezultate.
Što se krajnjeg dometa tiče, zaista me zanima kako tačno zamišljaš da manipulišeš na nivou DNK jedne ćelije ili grupe ćelija, a bez upotrebe nanotehnologije. :ceka:
...a kada već imamo nanotehnologiju koja može da deluje na tom nivou, uvoditi jednu, u odnosu na nanotehnologiju, komplikovanu i glomaznu tehniku kao što je genetski inženjering je po meni nerazumno.
 
Poslednja izmena:
Nanotehnologija se vidi svugdje ...genetika ne...

To je isto kao i reci da je metod vazniji od dokazivanja cilja u nekom istrazivanju! Nanotehnologija je samo jedan od mogucih metoda koji je potencijalno resenje za resavanje pitanja kojima se bavi genomika (da pricamo o njoj posto se tema zove Ljudski genom). Pocev od proucavanja specificnih sekvenci koje bi nam dale odgovor na poreklo coveka (evoluciona istorija nase vrste), dosta toga se moze saznati i o nacinu regulacije ekspresije pojedinih gena (ogroman broj gena slican kao kod ostalih sisara samo je zakljucan, npr geni vezani za culo mirisa). Velicina naseg genoma od 3200mb sa manjim brojem gena je pobila sve pretpostavke koje su ranije postavljene. Farmakogenomika je jedna od oblasti u ekspanziji... Smesno je nastaviti nabrajanje... Otislo bi u nedogled.
 
Cilj čovjeka je svakako direktna manipulacija, djelovanje (i liječenje) na ljudske gene, DNK, RNK, A, G, C, T, ..I današnji lijekovi djeluju na receptore. Nanotehnologija koristi isti metod posrednika ..
Kad ja imam pacijenta ispred sebe više bih voljela da mogu direktnim uticajem na gen njegove hrskavice, diskusa recimo izvršiti regeneraciju i stvarno izliječiti čovjeka.Kad je cilj izliječiti onda je to najbolje uraditi što bliže izvoru i uzroku 'bolesti'. Mnoge urođene i stečene bolesti bi na taj način bile sanirane ..No to jeste neko savršenstvo u liječenju i za takav način liječenja je vezano mnogo pitanja..Koliko pacijenata na hemodijalizi bi bilo riješeno sintezom, replikacijom tj. kloniranjem bubrega iz uputstava zapisanih u vlastitim genima, koliko imamo dijabetičara sa nefunkcionalnim pankreasom..
Otkriti kodove koji određuju neki organ, fiziološko stanje tih kodova i djelovati na reparaciju i/ili stimulaciju funkcionalnosti kodova bi bio idealni način liječenja..
Zamislite reparaciju, ponovnu izgradnju aterosklerotskih krvnih sudova..
Geni su samo još jedan sistem na čije se produkte može posredno djelovati, što je zasad pravac medicinske tehnologije ..za neposredno i direktno djelovanje na genetske kodove nema ili neće biti opravdanja
 
Cilj čovjeka je svakako direktna manipulacija, djelovanje (i liječenje) na ljudske gene, DNK, RNK, A, G, C, T, ..I današnji lijekovi djeluju na receptore. Nanotehnologija koristi isti metod posrednika ..
Kad ja imam pacijenta ispred sebe više bih voljela da mogu direktnim uticajem na gen njegove hrskavice, diskusa recimo izvršiti regeneraciju i stvarno izliječiti čovjeka.Kad je cilj izliječiti onda je to najbolje uraditi što bliže izvoru i uzroku 'bolesti'. Mnoge urođene i stečene bolesti bi na taj način bile sanirane ..No to jeste neko savršenstvo u liječenju i za takav način liječenja je vezano mnogo pitanja..Koliko pacijenata na hemodijalizi bi bilo riješeno sintezom, replikacijom tj. kloniranjem bubrega iz uputstava zapisanih u vlastitim genima, koliko imamo dijabetičara sa nefunkcionalnim pankreasom..
Otkriti kodove koji određuju neki organ, fiziološko stanje tih kodova i djelovati na reparaciju i/ili stimulaciju funkcionalnosti kodova bi bio idealni način liječenja..
Zamislite reparaciju, ponovnu izgradnju aterosklerotskih krvnih sudova..
Geni su samo još jedan sistem na čije se produkte može posredno djelovati, što je zasad pravac medicinske tehnologije ..za neposredno i direktno djelovanje na genetske kodove nema ili neće biti opravdanja

Još i bolje tekstove od ovog možete pročitati u bilo kojoj brošuri na recepcijama uglednijih instituta koji se bave istraživanjima u oblasti genetskog inženjeringa, a ciljna grupa ovih tekstova su potencijalni ulagači i laička javnost.

Dosadašnja istraživanja u oblasti geneteskog inženjeringa su pokazala da isti služi skoro isključivo za bogaćenje krupnih kapitalista, a da se posledice upotrebe istog mogu opisati kao kataklizmične.

Šta će se desiti ako se nastavi dalje istraživanje ljudskog genoma i manipulacija istim, ja se zaista ne usuđujem ni da zamislim.
Dokle god se ne promeni društveni sistem, obični ljudi, tj. najveći deo populacije, može imati samo štetu od ovakvih istraživanja.
 

Back
Top