Quantcast

Ljudi, može li neko da mi kaže šta je istina o nepismenosti u Srbiji?

Marc_Luxemm

Početnik
Poruka
20
Ako ćemo da verujemo RTS-u, svaki treći petnaestogodišnjak je funckionalno nepismen.

Ja sam počeo da idem u školu 2003. godine, i dobro se sećam kakvo je to bilo učenje -- nije bilo kao u Južnoj Koreji, ali je bilo ozbiljno. Svako je znao tablicu množenja, a da ne spominjem kurzivno pisanje, to je bilo dovedeno do savršenstva do kraja drugog razreda. Mnogo mi je teško razumeti kako trećina petnaestogodišnjaka može da bude funkcionalno nepismena? Da li je moguće da su se stvari toliko promenile za desetak godina?

N3Wz

Iskusan
Poruka
5.303
Jesu u poređenju sa tim kako je pre bilo, ali tu je prosveta kriva jer prati tuđe trenove umesto da se adaptira novom digitalnom dobu. Po pitanju toga koliko su deca zainteresovanija da nešto zaista nauče, danas je to na veoma visokom nivou.

Ali se i kvalitet informacija drastično promenio, te se senzacionalizam povećao u okviru mnogih vesti i prenosa informacija.

Nepismenost postoji zbog toga što se škola ne poštuje ni od strane roditelja, ni od strane direktora, ni od strane nastavnika, a ni od strane države.

Deca svakako imaju odlično kefalo danas, i izuzetno puno mogućnosti da ono dođe do izražaja, ali to treba da se podstiče i pokrene dok se prate trenutni trendovi (i dok su još uvek u opticaju).

Na fakultetima i visokim školama pitanja informatike su KATASTROFALNO STARA, u zaostatku barem 20 godina. Prenerazio sam se kada sam video da se postavljaju pitanja tipa ŠTA JE CD-ROM, šta je PRINTER i sl.

cronnin

Domaćin
Moderator
Poruka
4.907
Mnogo mi je teško razumeti kako trećina petnaestogodišnjaka može da bude funkcionalno nepismena? Da li je moguće da su se stvari toliko promenile za desetak godina?
Функционално, што значи да стечено знање не умеју да примене у пракси. Не умеју да примене у пракси, јер уче градиво без мотивације да га науче већ само да би добили оцену. После тога га углавном заборављају, а и оно што им остане у глави није право знање већ само гомилање информација које је прилично бескорисно јер нема разумевања суштине.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.