LJUBOMORA DRZAVNIH PRAVNIH FAKULTETA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jokso, ne pravdaj se covece. To je nas izbor sto smo upisali to sto smo upisali. To se u normalnim zemljama postuje.
Neke kolege sa drzavnih ocigledno sede na usima. Nikako da im udje u glavu to sto nema osnova u zakonima, pravnoj nauci, pravilima konkurencije (to je predmet vise naucnih disciplina, da ne bude zabune), javnom interesu... Sta vise, nema uporiste u zdravom razumu. Sve to sto smo rekli na ovom topic-u kolegama sa drzavnog PF-a BG kada se skupi, stvarno se dobije impozantan skup cvrstih argumenata. Ali ne vredi...
Mada ne za sve. Znam neke od tamo najboljih studenata koji razumeju tu problematiku. Pa ne pokusavamo mi da dokazemo da mi smo sveznalice. Ali imamo motiv da naucimo i imamo motiv da se trudimo da budemo bolji. Da li to toliko boli? Sta je tu lose? Zar ne mozete i vi da budete fer konkurenti?
 
Samo je nasa stvar kakav je nas fakultet.
Zasto bi se to ticalo nekog drugog?
Ako nista ne naucimo na fakultetu necemo uspeti da polozimo pravosudni,a i ako ga polozimo necemo biti nikakvi advokati pa cemo propasti ili tuzioci ili sudije pa necemo proci reizbor.
Ne razmumem odkud nekog drugom uopste pravo da se u to mesa.
 
A za ostale sa PPF: kao sto sam vec rekla, samo vi ucite i ucite, ali nemojte zbog toga da blatite instituciju kao sto je PF u Beogradu! Da li cete polagati pravosudni mene bas mnogo ne zanima niti ja kao pojedinac mogu na to da uticem! Zasto je i kako neko upisao privatni fakultet (bilo koji) je njegova licna stvar i izbor! Vec sam napisala u nekoj poruci da bih mozda i ja upisala, ali onog trenutka kada sama sebi budem rekla da nisam sposobna da zavrsim drzavni (ovo niko ne treba da shvati kao prozivanje, to je moje misljenje - jer sam vec na drzavnom)! Dakle, niko nije ljubomoran, niti ima razloga da bude!
 
plava_mala
ovo sto ti kazes ja podrzavam to je normlano razmisljanje i naravno svako ima pravo da hvali svoj fakultet.
Ali znaj da nisu ljudi za FPP poceli prvi da omalovazavaju PF Beograd nego je bas bilo obrnuto u sta se mozes uveriti ako procitas peticiju koja je potpisivani na PF Beograd,tako da isti arsin primeni i prema drugoj strani.
Jel u radu ta peticija?
 
Cisto propratna informacija kao dokaz onoga cega je izneo roxy 135 - o konkurenciji. Danasnji Glas javnosti (rubrika drustvo) pise o drzavnom PF-u kako su otvorili tu sudnicu, a dekan izjavljuje studentima da su ucionice i amfiteatri opremljeni tehnickim pomagalima.
Mislim, plava_mala, da niko od nas nije blatio tvoj fakultet (bar koliko sam ja video)... Bilo je obrnuto. Stavi se u poziciju druge strane i bice ti jasno. Ja bih na tvom mestu PF Union video kao nesto sto ce i tvom fakultetu doneti dobrobit . Zar bi ta sudnica bila opremljena, da se prvo nas fakultet nije okrenuo i ka prakticnim nastavama.
 
Ta peticija je sasvim normalan ishod situacije. Dakle: zamisli samo situaciju da ti studiras drzavni PF. U nekom trenutku otvori se privatni i dosta ljudi sa tvog predje tamo. E, sad ovi koju su padali ili imali 6 i 7 na ispitu sada odjednom polazu sa 9 i 10 - sa mnogo manje muke i napora (konkretan slucaj je iznet i ovde malo ranije)!!! Privatni faklteti svuda postoje, to je sasvim normalno, samo kod nas prve generacije prolaze super zbog potrebe da se privuce veci broj ljudi !!! Pogledajte sada Megatrend - njima nije vise onako lagano kako je bilo u pocetku - ali ipak im je lakse!! Moje (a i generalno) misljenje je da je privatni fakultet laksi od drzavnog!! Tome su jos vise doprineli pojedini studenti sa vaseg fakulteta (ali i ostalih privatnih) koji su se hvalili kako skoro nista ne uce i kako im je extra na fakultetu! Kao sto sam vec rekla potrebno je usaglasiti kriterijume na svim fakultetima i nece biti problema!! A ko hoce da uci, njemu je svejedno sta ce da upise - samo sto se pojedini fakulteti brze zavrsavaju!
Sto se tice korupcije, neorganizovanosti i kriterijuma na PF koje su neki od vas pominjali - korupcija postoji u malom obimu kao i svuda, PF je O.K. organizovan s obzirom na broj ljudi (fakulteti sa mnogo manje studenata su neorganizovaniji) - pa zato postoje i promene i odlaganja ispita, a sto se tice kriterijuma - visoki su i mislim da o tome ne treba puno govoriti!!
Sto se tice sudnice na PF naravno da bi bila opremljena, o tome se govorilo i ranije, samo je bilo pitanje vremena!!!
 
Mene samo interesuje zasto ljudi koji zavrsavaju drzavni PF podizu toliku prasinu oko privatnih. Ako vec smatraju da studenti koji ce zavrsiti privatni nemaju dovoljno znanja, jer "nista ne uce" nemaju apsolutno nijedan razlog zbog koga bi se plasili da ce izgubi posao u nekoj firmi a dobiti ga student sa privatnog! Bice primljen onaj koji u datom trenutku pokaze koliko vredi i koliko zna! Upravo zbog toga ne vidim svrhu pokretanja peticije, naprotiv treba ostaviti stvari takve kakve jesu a vreme ce pokazti ko je bolji!
Sutra kada budes isla na razgovor niko te nece pitati koji si fakultet zavrsila nego ce ga samo interesoveti tvoje znanje a vi sa drzavnih mislite da je to na vasoj strani!
Ali posto vi dizete toliku prasinu i na sve nacine pokusavate da blatite privatne fakultete MISLIM da se vi ipak plasite zdrave konkurencije koja ipak na fakultetu stice konkretno potrebno znanje koje cu mu sutra koristiti a ne brdo nepotrebnih stvari!
 
Pa fakultet i ne treba da bude takav da , kako vas student prodekan kaze, se stresiras svaki put kada spremas ispit.
Princip je jednostavan: idi na predavanja, vezbe, budi aktivan, pitaj, tj. koristi svaki moguci eurocent svoje skolarine da ti stvari budu razjasnjene, a na kraju popuni taj okvir onim iz udzbenika. Ima li tu sta lose?
Plava_mala, po istrzivanju "Transparentnost Srbija", drzavni PF je na drugom mestu po korupciji, odmah iza medicinskog fakulteta. Ako je to tako, onda mogu da zamislim kroz sta prolazite. Sestra mi je zavrsila medicinu, pa znam kako su profesori isfrustrirani tamo... A razlika je jedno mesto.

E, i ovo... Nisam znao da imate i martovski rok... Pa vi onda stvarno malo smanjite pricu o kriterijumima, mi toliko rokova uopste nemamo, samim tim ni toliko sansi da dajemo uslov za sledecu godinu.
Da nismo izdejstvovali da se za zavrsnu godinu smanji uslov u skladu sa cl.42 proslog Zakona, tek bi 35 ljudi upisalo cetvrtu godinu...
 
Procitah opet u novinama o ovim reformama na drzavnom PF-u BG... Nemojte shvatiti da bilo sta prebacujem, niti da imam zajedljiv ton kada ovo pisem, ali vidim da su na tom PF-u poceli da slede malo program Uniona (izvinjavam se unapred ako slicno postoji u NS, NI i KG). Naime, uvode pravo masmedija, pravnu etiku, pravo EU itd. Cisto da opet istaknem, konkurencija je dobra stvar, hteli to da priznate ili ne. Dakle, razlika u programu je minimalna...

Off topic: ne mogu da verujem da je u zemlji Srbiji, tacnije na PF NS su studenti smenili dekana... Ne ulazim u razloge, ali ne znam da li da cestitam ili sta...
 
@ mala plava

Kao student pomenutog Megatrenda, mislim da si u upravu. Nijedan student MTD ti nece reci da je teze nego na Ekonomskom fakultetu u Beograd, ali mnogi jos uvek pricaju da nista ne uce, jer ih je sramota da kazu da su morali da uce za ispite na privatnom faksu. Mnogi se ispisuju jer su u fazonu, "ja da im placam i jos da ucim". Posto znam generacije koji su upisali pre mene, znam da se zale da su sada poviseni kriterijumi.

Sto se tice pravosudnog (back to the topic), nije pitanje u sustini koji je bolji fakultet tj. koji se teze zavrsava, vec da li student diplomiranjem ispunjava minimum kriterijuma da polaze pravosudni. Primer, moze student drzavnog pravnog u Beogradu da ima duplo vece znanje od minimuma potrebnog za polaganje pravosudnog ispita, a njegov kolega sa Uniona da zna jednu informaciju vise od tog minimuma i da oboje krenu sa iste pozicije. U tome je cela stvar. Imas prag znanja za polaganje ispita (diplomu) - mozes da polazes.

@ Milanche

Po novom Zakonu o visokom obrazovanju zvanje diplomirani (samim tim i diplomirani pravnik) se dobija posle 5 godina studija, to jest, nesto u rangu magistarskih studija. Fakulteti imaju dve godine od usvajanja zakona (septembar 2005) da usaglase svoje programe sa njim, ali ministarstvo ih (drzavne) pozuruje da nove planove usvoje pre pocetka sledece skolske godine. Svi koji su upisali po starom zakonu zavrsavaju po starom u roku od vremena koliko traju studije plus dve godine, a ako ne diplomiraju u tom roku prelaze na novi plan.

@ ivchonny

Evo, pre neki dan su i studenti EF u BG smenili dekana (dao ostavku), ali u sustini sta se tu desilo tj. ko ga je smenio, javnost u sustini i ne zna. Stvarno, kao da postoji neki lobi koji onemogucava objavljivanje negativnih informacija o drzavnim fakultetima, to jest istrazivanje njihovih uzroka, tek po neki redak u stampi.
 
plava_mala:
Joksa_bgd - ne treba da sudi o ljudima po nicku, a ni po fizickom izgledu!
Po njegovoj poslednjoj poruci moze se zakljuciti da nije vaspitavan u gradskom duhu (odlika malogradjana je da komentarisu ljude koji prolaze ulicom)!! Vidis kako nick u stvari zna da prevari!


...i neka si mi rekla... :lol:
"trenuci kada me zadivis svojom lucidnoscu su zaista retki ali impresivni..."

haha, ne mogu da verujem- "odlika je malogradjana..." :lol: :lol: :lol:

Jel' ti to mene izazivas na nekakvo intelektualno nadmudrivanje?
 
roxy 135, ima i kod nas slucajeva gde ljudi su prosto "razocarani" da moraju da uce. Ali, kod nas ne odustaju tako lako, vec onda prelaze na nedozvoljena sredstva polaganja (bubice, puskice...). Mada, i to vise postaje beznadezno, jer vec pocinje masovno da se otkriva tako nesto...
Elem, i ja mislim da postoji lobi drzavnih fakulteta. Pa zasto u Blicu nisu objavili konacan poredak fakulteta na Jessup-u, kao i poredak u konkurenciji pojedinaca. Da podsetim, prvi je nas student.
 
Moze, naravno...
To je samostalan ispit, koji se radi po Bolonji, tj. mi smo kao i uvek zamorci. A , da , sa cetvrte je godine... E, ovako, posto si zaposlen (ako se dobro secam), onda nisi obavezan da odlazis na vezbe, a ukoliko nisi, onda bez obzira da li si bolestan ili sta vec imas pravo na samo dva izostanka u toku semestra. Sto vise nakupis poena na vezbama, bolji ti je status na ispitu. Ako nemas ni jedan poen sa vezbi, onda najvise dobijas 8 zajedno sa usmenim. A ako imas sve moguce poene sa vezbi, onda ti je sansa veca, s tim , ako na usmenom dobijes 5 , svakako padas ispit. Inace zlocko ispiutuje tako da nije za zezanje.
Ipak, zaposleni su oslobodjeni ovoga. Jedino idi u skriptarnicu i uzmi fasciklu sa dodatnim materijalom uz udzbenik( to se ne placa) ...
 
@ ivchonny

sto se tice smene dekana na Pravnom fakultetu u Novom Sadu imas danas clanak u Danasu, ja mislim.

Sve u svemu, smenila ju je grupa studenata i profesora, izmedju ostalog i zbog toga sto se nije zalozila protiv izjednacavanja studenata privatnih i drzavnih pravnih fakulteta, spominje se i DSS, tako da je, evo, za dva dana smenjeno dva dekana velikih i profitabilnih fakulteta i to na cudan nacin, a dekan Pravnog fakulteta u Beogradu stalno daje izjave za novine u poslednjih nekoliko dana.

Blic (to jest, novinarka koja pise tu rubriku, mislim da se zove Jovana Subotic) nije naklonjen studentima privatnih fakulteta.




P.S. I ja imam Pravo EU na faksu, u ovom semestru.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top