Ljubavna prica John Keats i Fanny Brawne

Tea

Veoma poznat
Moderator
Poruka
12.874
John Keats i Fanny Browne jedna je od najdodirljivijih ljubavnih priča u istoriji književnosti. Keats, jedan od najcjenjenijih pjesnika engleskog romantičnog pokreta, upoznao je Fanny Brawne 1818. godine kada je imao samo 23 godine, živio je u Hampsteadu, London. Njihova romansa je brzo procvjetala, iako je bila puna izazova, prvenstveno zbog Keatsovog slabog zdravstvenog i finansijske nestabilnosti.
Ljubav Keatsa i Brawnea bila je duboko strastvena, o čemu svjedoče pisma koja joj je Keats pisao, neka od najdirljivijih i najintimnijih na engleskom jeziku. Često je pisao o svojoj ogromnoj ljubavi i želji, ali i strahovima - njegova tuberkuloza je brzo napredovala, a bio je bolno svjestan da mu je vrijeme ograničeno. Keats je u jednom pismu napisao:
"Bio sam zapanjen da ljudi mogu umrijeti kao mučenici za religiju - drhtao sam od toga - ne drhtim više - mogao bih biti mučenik za svoju religiju - Ljubav je moja vjera - mogao bih umrijeti za to - mogao bih umrijeti za vas. " (mart 1820.)
Međutim, Keatsovo pogoršanje zdravlja ugrožava njihov odnos. Njegovi prijatelji, zabrinuti zbog njegovog stanja, savjetovali su ga da napusti Englesku zbog toplije klime. Keats je 1820. godine otputovao u Italiju u nadi da će se oporaviti od bolesti, ostavljajući Fanny u Londonu. Tragično, nikad se više nisu vidjeli. Keats je umro u Rimu u februaru 1821. godine, u dobi od 25 godina.
Fanny Brawne je nosila odjeću za tugu nekoliko godina nakon Keatsove smrti i bila je uglavnom izvan očiju javnosti. Dok se na kraju udala i dobila djecu, njena povezanost sa Keatsom je ustrajala kroz ljubavna pisma koja je ostavio iza sebe. Njihova veza, iako kratkotrajna, ostaje ovjekovječena u analima književne istorije, simbolizirajući često gorku prirodu ljubavi.
 
458474802_561487829778620_6406652700895555261_n.jpg
 
"Dodir ima pamćenje", fraza iz pisma Džona Keatsa Fanny Brawne, prenosi duboku emocionalnu težinu koju fizički kontakt nosi u sjećanju i mašti. Keats je napisao ove riječi razmišljajući o intenzivnoj čežnji i želji koju je osjećao prema Fanny, čak i u njenom odsustvu. Za Keatsa, fizički dodir prevazilazi trenutni, utiskujući se u um i srce, baš kao i način na koji se sjećanja zadržavaju i pojavljuju se emocionalnom silom.
 
Svaki dodir, bio nježan ili grub, ostavlja otisak koji ostaje dugo nakon što nestane, podsjećajući nas na veze koje smo stvorili, ljubav koju smo osjetili i bol koju smo pretrpili. Govori o nevidljivim nitima koje nas vežu za naša iskustva i emocije. Dodir, za razliku od bilo kojeg drugog čula, ima jedinstvenu sposobnost da evocira sjećanja sa živopisnošću koju riječi često ne uspijevaju uhvatiti. Nije samo koža ta koja osjeća; to je srce, um i duh koji pamti. Razmislite o utješnom zagrljaju voljene osobe koji traje dugo nakon što se zagrljaj završi. Taj dodir nije samo koža protiv kože; on je prijenos topline, njege i prisutnosti. To je kao da je suština tog trenutka urezana u tvoje biće, stvarajući rezervoar sjećanja na koje možeš privući u vrijeme potrebe. Slično tome, bol oštrog dodira, hladnog stiska ruke ili odsustvo dodira može nas proganjati, ostavljajući iza sebe odjeke usamljenosti ili tuge koji odjekuju dugo nakon što je trenutak prošao. Dodir nosi i suptilan, ali moćan jezik za sobom, onaj koji prevazilazi riječi. Nježno tapšanje po leđima može govoriti o ohrabrenju; čvrst stisak može prenijeti sigurnost, a meko milovanje može izraziti ljubav na način koji nijedna izgovorena fraza ne može odgovarati. Ovi dodiri, iako prolazni, nose teret koji ostaje sa nama, oblikujući kako vidimo sebe i svoje odnose. Oni su tihi svjedoci naših života, često drže sjećanja koja ne možemo u potpunosti artikulirati. Štaviše, sjećanje na dodir nije povezano vremenom. Jedan dodir nas može vratiti na drugo mjesto, izaziva miris, prizore i emocije tog određenog trenutka. To je vremeplov koji radi bez napora, priziva prošle radosti i tuge uz najmanji podsjetnik. Na ovaj način, dodir postaje čuvar naše lične istorije, dokaz veza koje su nas oblikovale. Dodir nas uči i o granicama i važnosti poštovanja. Sjećanje na nepoželjan dodir može ostati kao podsjetnik na potrebu za osobnim prostorom i pristankom. To je lekcija o vrijednosti naših fizičkih i emocionalnih granica, podsjećajući nas na poštovanje koje dugujemo sebi i drugima. Dodir može zacijeliti, ali može i raniti, a njegovo pamćenje često diktira kako pristupamo budućim interakcijama. Sjećanje na dodir služi kao podsjetnik na našu zajedničku humanost. Ona nas vraća na jednostavniju istinu; da smo u našoj srži bića koja žude za vezom, koja trebaju osjećati viđeno, čulo i shvaćeno. Dok nam tehnologija omogućava da komuniciramo na velike udaljenosti, dodir je taj koji zaista premošćuje jaz između duša.
 

Back
Top