Ljubav i novac

marenda*

Elita
Poruka
17.663
Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.
 
Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.

to je dosta logicno. a ta megalomanija i materijalizam su prateci u potrosackim drustvima. nekad su ljudi unutarnju prazninu (ma kakvu) lecili odlascima na seoske igranke, pod vedrim nebom, da kao deo kolektiva uz muziku, ples i pesmu dopune svoje baterije i kroz takav ventil emocionalnog praznjenja negativnu emociju zamene pozitivnom, na najzdraviji nacin.
danas su ljudi zbog brzine zivota izgubili zdrave navike.
otudjenje, tako se to zove.
 
Ljubav i novac uglavnom ne upotrebljavam u istoj recenici....mozda imam govornu manu a mozda samo po tom pitanju nisam iz ovog vremena....ko ce to znati...;)

U tom i jeste fora. Kao što sam rekao, te dve stvari ispunjavaju isti prostor. Jedna uvek raste na uštrb druge. Samo šta ćemo kad ljubavi fali? Da li tada, makar nesvesno, potežemo za materijalnim, kao kompenzacijom jer ljubavi nedostaje? Kupimo nova kola, veći televizor, skuplju i lepšu haljinu...
 
Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.

uhvatim se za prazan djepitj :rumenko:
 
U tom i jeste fora. Kao što sam rekao, te dve stvari ispunjavaju isti prostor. Jedna uvek raste na uštrb druge. Samo šta ćemo kad ljubavi fali? Da li tada, makar nesvesno, potežemo za materijalnim, kao kompenzacijom jer ljubavi nedostaje? Kupimo nova kola, veći televizor, skuplju i lepšu haljinu...

ne kupimo jer nemamo para biseru :roll:
 
Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.

kad volim, ne razmisljam, bre ni o cemu
a, o parama inace retko razmisljam
kad bolje razmislim, retko razmisljam generalno :mrgreen:
 
Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.

uvatim se :lol::lol:

:rotf:
 
Ajde ovako, da malo preformilišem: pretpostavimo da do sreće postoje dva puta. Jedan je ljubav, drugi je novac. Prvi se rešava na materijalnom novou, drugi, uslovno rečeno, na duhovnom. Prvi je prečica, instant, drugi je stabilniji i zahtevu drugu vrstu resursa. Moje je mišljenje da ćemo uvek težiti ovom drugom, ali da ćemo, kad tu nastanu poteškoće, posegnuti i za prvom varijantom. Nije bitno koliko imamo novaca. Ako nemamo za kola, kupićemo nešto što možemo, bar da ublažimo deprivaciju, jer nismo ispunjeni na način na koji bi želeli.
 
Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.

Manjak ljubavi i tugu zbog istog,ne moze nadomestiti nikakav novac.Moze samo da ublazi.
Nijedna stvar,nijedna odeca,tasna ili cipela,ne moze nadomestiti ako nisi voljen,ako ne volis...Ta je sreca,kratkog veka,i sreca zbog kupljene stvarcice,je kratkoh daha i kratko te drzi,jer je samo privid,a ljubav je ono sto ti ispunjava dusu,sto te leci...:) Istina je da je novac vazan,ali i sa novcem treba oprezno.Treba ga postovati,ceniti jer se tesko zaradjuje,a jos lakse trosi. Razmisljam o materijalnom isto,i u situacijama kada sam volela i u situacijama kada nije bilo tako...-nikada mi novac nije bio neka tema razmisljanja,jer ga uvek potrosim na druge,pa nemam o cemu da razmisljam. :):)Novac je kvarljiba roba i sa njim ne zna svako.Ono sto mislim da je velika istina je u onoj izreci..:"Novac ne cini srecu,ali i sprecava mnoge nesrece"..Ali je daleko bolji slogan za jednu karticu,koja kaze :"Neke stvari ne mogu da se kupe novcem".Ziva istina,i nikada nece ni moci....:)
 
Poslednja izmena:
U tom i jeste fora. Kao što sam rekao, te dve stvari ispunjavaju isti prostor. Jedna uvek raste na uštrb druge. Samo šta ćemo kad ljubavi fali? Da li tada, makar nesvesno, potežemo za materijalnim, kao kompenzacijom jer ljubavi nedostaje? Kupimo nova kola, veći televizor, skuplju i lepšu haljinu...

a nedostatak novca nadokandjujemo ljubavlju..ili je to jednosmerno pravilo? :confused:
previse mi to tvoje vuce na idealizam...i previse je mesanje baba i zaba
 
u stvari koliko mi se cini ono sto ti pokusavas da kazes jeste da ljudi jednu nezadovoljenu potrebu pokusavaju da zadovolje zadovoljavajuci neku drugu..ili cak prenaglasavajuci je...sto je po defoltu tacno..ali koji su tvoji argumenti da uvek tu konkretnu zadovoljavamo tom drugom konkretnom...jednostavno ono sto je pri ruci
 
a nedostatak novca nadokandjujemo ljubavlju..ili je to jednosmerno pravilo? :confused:
previse mi to tvoje vuce na idealizam...i previse je mesanje baba i zaba

Fora je u tome da im je zbir uvek isti. Pretpostavimo da je sreća taj zbir. Ta suma je nepromenjiva. Promenjivo je samo ono što čini taj zbor. Ili ljubav svoj udeo u našoj ukupnoj sreći povećava na račun novca, ili novac svoj udeo povećava na račun ljubavi.
 
Fora je u tome da im je zbir uvek isti. Pretpostavimo da je sreća taj zbir. Ta suma je nepromenjiva. Promenjivo je samo ono što čini taj zbor. Ili ljubav svoj udeo u našoj ukupnoj sreći povećava na račun novca, ili novac svoj udeo povećava na račun ljubavi.

:dash:
sto mrzim kad deluje da su ljudi napisali nesto pametno a u stvari nisu nista rekli
a znaci zbir cini samo ljubav i novac....pa mozda za tebe ali postavljati to kao apsolutnu istinu :neutral:
 
u stvari koliko mi se cini ono sto ti pokusavas da kazes jeste da ljudi jednu nezadovoljenu potrebu pokusavaju da zadovolje zadovoljavajuci neku drugu..ili cak prenaglasavajuci je...sto je po defoltu tacno..ali koji su tvoji argumenti da uvek tu konkretnu zadovoljavamo tom drugom konkretnom...jednostavno ono sto je pri ruci

Potreba nam je uvek ista - sreća. Samo menjam sredstva za njeno zadovoljenje. Čini mi se da sam već rekao da smo, po svojoj prirodi, skloniji ka tome da izaberemo ljubav kao prvu opciju, ali da u nemogućnosti da sreću dostognemo na taj način posežemo za supstitutima materijalne prirode.
Pritom, ne mora ljubav da bude isključivo odnos muškarac-žena (ili ko šta već voli :) )
 
:dash:
sto mrzim kad deluje da su ljudi napisali nesto pametno a u stvari nisu nista rekli
a znaci zbir cini samo ljubav i novac....pa mozda za tebe ali postavljati to kao apsolutnu istinu :neutral:

Ma nije mi cilj da se ovde nadgornjavamo.

Ljubav i novac možeš da shvatiš i kao najdirektnije pojavne oblike duhovnog i materijalnog, ili kao njihove podkategorije. Ja sam samo hteo da se na njih fukusiram, odnosno da razradim tezu da se duhovni plan uvek nadograđuje materijalnim.
 
Potreba nam je uvek ista - sreća. Samo menjam sredstva za njeno zadovoljenje. Čini mi se da sam već rekao da smo, po svojoj prirodi, skloniji ka tome da izaberemo ljubav kao prvu opciju, ali da u nemogućnosti da sreću dostognemo na taj način posežemo za supstitutima materijalne prirode.
Pritom, ne mora ljubav da bude isključivo odnos muškarac-žena (ili ko šta već voli :) )

pa daaa...ali sta je sreca..ili postoji tacno utvrdjena formula za svakog a ja ne znam za nju?
i da li to znaci da neko ko ima novac i ljubav ne moze da bude nesrecan? naravno da moze jer ti opsti kriterijumi srece ne moraju da budu i njegovi tj ne moraju u potpunosti da ispunjavaju njegove
i da li recimo primer coveka koji nema ljubav (obicno se misli na muskarac zena odnos jer u suprotnom svi imamo maticnu porodicu ili bar jednog prijatelja s kojima imamo ljubav sto znaci da je svi imamo ako gledamo kao ti) a taj covek recimo nadomestava tu svoju potrebu okruzujuci se konstantno velikim brojem ljudi..i gde je tu materijalni faktor?
ne mozes toliko da uprostis tako nesto
 
Ma nije mi cilj da se ovde nadgornjavamo.

Ljubav i novac možeš da shvatiš i kao najdirektnije pojavne oblike duhovnog i materijalnog, ili kao njihove podkategorije. Ja sam samo hteo da se na njih fukusiram, odnosno da razradim tezu da se duhovni plan uvek nadograđuje materijalnim.

nego sta ljudi rade na forumu? :) ili si postavio temu da se mi samo slozimo s tobom
rekoh..previse je to uprosceno
 

Back
Top