Ljubav i novac

pa daaa...ali sta je sreca..ili postoji tacno utvrdjena formula za svakog a ja ne znam za nju?
i da li to znaci da neko ko ima novac i ljubav ne moze da bude nesrecan? naravno da moze jer ti opsti kriterijumi srece ne moraju da budu i njegovi tj ne moraju u potpunosti da ispunjavaju njegove
i da li recimo primer coveka koji nema ljubav (obicno se misli na muskarac zena odnos jer u suprotnom svi imamo maticnu porodicu ili bar jednog prijatelja s kojima imamo ljubav sto znaci da je svi imamo ako gledamo kao ti) a taj covek recimo nadomestava tu svoju potrebu okruzujuci se konstantno velikim brojem ljudi..i gde je tu materijalni faktor?
ne mozes toliko da uprostis tako nesto

Naravno da svako ima svoje poimanje sreće. Tvrdim samo da sve nezadovoljene duhovne i duševne potrebe kompenzujemo materijalnim. I da ćemo, što smo više duhovno i duševno ispunjeno, manje posezati za meterijalnim potrebama, koje najčešće veštački stvaramo.

Naravno da svako ima svoje poimanje sreće. Tvrdim samo da sve nezadovoljene duhovne i duševne potrebe kompenzujemo materijalnim. I da ćemo, što smo više duhovno i duševno ispunjeno, manje posezati za meterijalnim potrebama, koje najčešće veštački stvaramo.
gledaj, to o cemu pricas nema veze sa srecom
niti sa vezama i ljubavlju
niti sa stanjem na raucunu
u pitanju je obicna emotivna nezrelost pojedinca i nista vise

gledaj, to o cemu pricas nema veze sa srecom
niti sa vezama i ljubavlju
niti sa stanjem na raucunu
u pitanju je obicna emotivna nezrelost pojedinca i nista vise

Pa, nedostatak ljubavi samo po sebi podrazumeva nekakav emotivni nedostatak, neka je to i emotivna nezrelost.
Šta ćemo sa onima koji da trče za materijalnim, a da nisu ni svesni da to rade jer im zapravo fali ljubavi?
Ili sa onima koji su svesni da im fali ljubavi i svesno posežu za materijalnim da bi prazninu nadomestili makar i prividom? Ok, neko to radi jedući slatkiše, neko ode na plivanje, neko u manastir...
Ja samo sve vreme pokušavam da (do)kažem da duhovno i materijalno uvek daju isti zbir i da će jedno uvek povećavati na račun onog drugog.
Nisam ni očekivao da se svi slože sa mnom, samo sam hteo da čujem i drugačija mišljenja.

Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.

Prava ljubav nema veze sa novcem...

Ne, nikad ne razmisljam na taj nacin... Ne volim da mesam babe i zabe...

Onako, usput razmišljajući, razvijao sam "teoriju" da su ljubav i novac dva komparativna činioca jedne iste stvarnosti i da je njhovo učešće u njoj obrnuto proporcionalno. Tačnije, da se manjak ljubavi, po pravilu, nadomešta novcem.
Životnu sreću, za koju je ljubav jedna od osnovnih pretpostavki i koja se ne može kupiti, pokušavamo da nadomestimo tako što novcem kupujemo stvari, jer u sebi osećamo prazninu zbg nedostatka ljubavi. Naravno, ta kupovina je samo privid sreće.
Uhvatite li vi se sebe da manje razmišljate o materijalnom u situacijama kad volite i kad vas neko voli?.

ne volim da vezujem krevet za imovinsko stanje i to ne radim. niti sponzorishem niti trazim da me se sponzorise.

veza iz racuna je veza osoba koje nikako ne mogu da racunaju jedna na drugu

gro razjarenih sponzorusa gleda shta moze da upeca i za njih je muskarac kreditna kartica a sve ostalo je b hollywood produkcija - fake koji se ni ne trudi da se sakrije

ljubav i novac cesce iskljucuju jedno drugo nego sto se nadopunjuju

sta je sreca....
za mene je srecan covek koji je zadovoljan onim sto ima. samim tim ratosiljan nezadovoljstva te vrtse, vecite trke ka "boljem", vecem, lepsem.......
to "bolje" je toliko relativno da ukoliko nismo srecni onim sto imamo necemo to biti ni ukoliko dostignemo to imaginarno "bolje", jer ni ono nas nece ispuniti.
naravno, zdrave ambiicije su itekako potrebne ali ako covek nema unutarnji mir i ispunjenje (koje nema veze sa materijalnom stvarnoscu) nista ga takvim nece uciniti.
nekad se pitam kako siromasni ljudi mogu da budu srecni.
pa mogu, jer sreca je ono unutra, sto se gradi drugim putevima, ne uporedo sa velikom kucom i sl....tu nema ekvivalencije...

ko nije citao roman rob neka procita..

mada se tu generalno razradjuje i dokazuje teza da stanje ljudskog duha ne zavisi od objektivne stvarnosti...vec da naprotiv, to unutarnje stanje boji objektivnu realnost odredjenim tonovima....sto ce reci da (objektivno) najgora situacija ne mora to da bude ukoliko se tako ne dozivi...da je ono unutarnje to sto nam uoblicuje i daje nijanse bitisanju..i ukoliko iznutra nemamo mir i punocu, nista spolja nam je nece doneti...

ps. i tu je greska u savremenom drustvu. traze se spoljni stimulansi (kupovina i sl) kojima bi se dostigla unutarnja ispunjenost. sto je apsurd. ide se obrnuto....

Hoces reci da ne moze i jedno i drugo ili ni jedno ni drugo? Siromasni su srecniji u ljubavi? Nesto ne verujem da ovo ima veze jedno sa drugim..novac je novac..ljubav je ljubav..nisu povezani

mada se tu generalno razradjuje i dokazuje teza da stanje ljudskog duha ne zavisi od objektivne stvarnosti...vec da naprotiv, to unutarnje stanje boji objektivnu realnost odredjenim tonovima....sto ce reci da (objektivno) najgora situacija ne mora to da bude ukoliko se tako ne dozivi...da je ono unutarnje to sto nam uoblicuje i daje nijanse bitisanju..i ukoliko iznutra nemamo mir i punocu, nista spolja nam je nece doneti...

ps. i tu je greska u savremenom drustvu. traze se spoljni stimulansi (kupovina i sl) kojima bi se dostigla unutarnja ispunjenost. sto je apsurd. ide se obrnuto....

ko je autor?

Hoces reci da ne moze i jedno i drugo ili ni jedno ni drugo? Siromasni su srecniji u ljubavi? Nesto ne verujem da ovo ima veze jedno sa drugim..novac je novac..ljubav je ljubav..nisu povezani

Nisam to hteo da kažem. Naprotiv. Mislio sam na generalan stav prema ljubavi i novcu, odnosno njihovom posedovanju.

Neko može biti živeti i u najvećoj bedi, a da mu ljubav i dalje nije bitna, već će svoja zadovoljstva i sreću tražiti u materijalnom. Sa druge strane, za nekog ko ima novca, ne znači da mu je on prioritet i da je zadovoljan samim njegovim posedovanjem i da je okrenut isključivo materijalnom. Bil Gejts, npr, kad je "napravio" milijarde u jednom trenutku je stao i okrenuo se humanitarnom radu.

A suština moje "teze" je da odnos prema ljubavi (duhovnom/duševnom) i novcu (materijalnom) uvek daje isti zbir, tj. da njihov međusobni odnos može varirati od ravnoteže, pa do ekstrema obe vrste, kao i da se odnosa prema jednom uvek širi na uštrbu odnosa prema drugom. Npr, kad to posmatrali u procentima, uvek bi konačan zbir bio 100
Slična stvar je sa zadovoljenjem potreba za njima. Ali o tome sam već pisao, da se ne ponavljam.
E sad, stvar je ličnog izbora gde će na skali od 1 do 100 biti tačka oslonca, odnosno uverenja u kom će odnosu biti uspostavljena lična ravnoteža.

Back