Litijum glavni ekonomski cilj SVO?

Schrodinger

Poznat
Poruka
9.393
Rat u Ukrajini je rat za litijum i mapa aktuelne ofanzive, kao i obecanja Zelenskog zapadu, to najjednostavnije dokazuju.
1730036132367.png

2022. Недавно се друштвеним мрежама нашироко проширила теорија да један од разлога избијања непријатељстава у Украјини нису биле само геополитичке тежње Кремља, већ апетити одређеног дела руске пословне елите.
„Литијум: још једна шанса за Украјину“
https://caliber.az/en/post/second-l...business-elites-of-warring-parties-in-ukraine
У историјским размерама, „гвоздено доба“ је било револуционарно за човечанство, које је заменило „бронзано доба“ пре око 3-4 хиљаде година. Али наши дани се већ могу назвати "веком" ретких земних метала. Они су постали основа све електронике која нас окружује, на којој је, заправо, изграђена наша цивилизација. Такође, без ретких земних метала, ни модерна авијација не би била могућа. ни истраживање свемира ни продорне медицинске технологије.
То значи да у наше време земље са налазиштима управо таквих „метала КСКСИ“ века одједном добијају предност у глобалној расподели богатства. Тачније, не само поседовање, већ способност да успостави производњу. Светској индустрији, која убрзано прелази на електрична возила и „зелене” технологије, у свим областима где год је то могуће, веома су потребни бакар, титан, молибден, цинк, литијум, кобалт и други метали.
 
1730036670440.png

Богатство потврђено чињеницом да је украјински литијум почео да привлачи глобалну пажњу још прошле године, пре него што је руска инвазија зауставила истраживања. Прошлог новембра, заправо, аустралијска компанија Еуропеан Литхиум рекла је да је близу обезбеђивања права на два обећавајућа налазишта литијума у региону Доњецка (источна Украјина) и Кировограда, у центру земље. Истог месеца, кинеска компанија Цхенгкин Литхиум такође је затражила права на неке депозите, што би омогућило Кини да освоји први депозит у Европи.
 
Poslednja izmena:
Pa ipak, cena litijuma nastavlja da pada

Upravo je na četvorogodišnjem minimumu, pao je gotovo % od rekordne cene pre 2 godine


Svi koji toliko veruju u litijum mogli bi lako da se obogate (bez da otvaraju nove rudnike).
Evo uložite svoje pare u litijum sada kada je na rekordno niskom nivou i sačekaje da se cena oporavi i da se obogatite.

Nego nekako ne vidim da su ti silni pobornici litijuma potrčali da ulože svoje pare na berzi u "zlato 21. veka" jer mu cena, van svih projekcija i prognoza, i dalje pada. Trenutna cena je 71.500 juana po toni a bila je i 600.000, to vam je pad od 88% da budemo precizni.
 
Немачка Зелена странка је нарочито забринута да би могла да остане без украјинског литијума. Изгледа да се најзад прича отворено о разлозима рата. Без увијања.
 

Back
Top