Dobar predlog je da se izabere škola sa kojom možeš da se upišeš na fakultete koji te interesuju (u smislu LAKOG upisa a ne polaganja trista dodatnih ispita ili kasnijeg dugogodišnjeg studiranja jer u srednjoj školi niste imali hemiju ili štaveć).
NE BIH preporučio "upadanje" u školu u koju se inače upisuju ljudi sa značajno slabijim ili jačim prosekom od tebe (tj. upis trojkaša u gimnaziju ili vukovca u školu gde idu ljudi sa prosekom 3.60) jer ćeš da štrčiš u odnosu na ostale, a nastavnici prilagođavaju način rada srednjoj grupi učenika pa ćeš se ili dosađivati ili će ti gradivo biti preteško...
Ako se ne namerava selidba, ne preporučujem upis u školu do koje se u normalnim uslovima putuje duže od sat vremena, kao ona devojka iz Novih Banovaca koja je četiri godine išla u školu u Mirijevu i neprekidno bila na putu do i od škole (na mestu njenih roditelja ja bih joj iznajmio sobu u Mirijevu).
Ne upisuje se u školu u koju hoće da idu tvoji drugari koji imaju sasvim drugačija interesovanja od tebe. Mnogi su se tako pokajali, uključujući i moju profesorku iz hemije koja posle nije umela da nam predaje hemiju pa sam se mučio na fakultetu (vidi prvi pasus...).