licni top 3.

gost 15307

Legenda
Poruka
56.095
jes malo (vise) otrcano, al ajde posto se ama bas nista ne dogadja - znaci vas licni top 3. u kategorijama;

- SF romani (toga barem ima...)
- SF Filmovi (ok, znam malo je teze naci 3 dobra SF filma lol)
- SF serija (nabrat cemo, nekako...)

podkategorije;

- 3 SF "junaka" (iz bilo koje navedene kategorije) koja "pamtite" i zasto?
- 3 dobra koncepta (tipa drustveno uredjenje, kolonizacija vaseljene, svemirska/vremenska putovanja tehnoloske zezalice etc...)


btw ako je previse otrcano ili ne bude interesovanja za temu nek m. oma brise...
 
romani;
- Hyperion (Simmons)
- Kontakt (Sagan)
- Pricanje (Le Guin)
- Idoru (Gibson)

filmovi;
- Put u svemir
- Ambis
- Bladerunner

serije;
- Red Dwarf
- BSG, novi serijal
- Farscape

- Dors Venabili (Foundation)
- Molly Millions (Neuromancer)
- Pris Stratton & Rachael Rosen ( Do Androids Dream of Electric Sheep)
eto, preferiram "jake" zenske karaktere...

sto se "koncepata" tice - meni Gibsonova "verzija buducnosti" sasvim odgovara...tehnologija + biologija mix pa sve jos onako, opusteno zapusteno, malo uprljano i pohabano...
 
Ewo moje "ponude"

Romani

Rama serijal, Klark
Grad i Zvezda, Klark
Bil, Heroj galaksije, Harison
Izmaglica, King
Komander Las, epizoda 2 i 3, nepoznati autor :)

Uh, ovo je bilo jako tesko...mnogo dvojbe..ali izdvojio sam one romane koje sam procitao tri-cetiri puta...sto neznaci da u ostalim koje nisam nabrojao nisam podjednako uzivao...previse pisaca i dela, a odabrati samo tri???? :(:(:( Ipak sam nabrojao pet, ali se prva tri pikaju.

Filmovi...

Aliens i Alien- uskrsnuce
Hevi Metal
Vremeplov, najnovija verzija, zadnja
Flash Gordon
Dan posle sutra
Pritajeno zlo 3
Power Rangers

zezam se za power rangers...:):)
Isto dilema...nesto posebno izdvojiti je kod mene nemoguce...
Ipak treba razlikovati sf dramu, sf akciju, triler i horor.


Serije

Star Trek, sve
BSG, stare i nove
X files
Teenage mutant ninja turtles
 
ma znam sta oces da kazes nego sve to sam postovao po drugim temama

romani:
RCZ
HIPERION
UZDIZANJE
ZEMLJOMORJE
NEMEZIS

filmovi:
BLADERUNNER
MAN FROM EARTH( ako se on moze nazvati sf)
STAR TREK(vecina ne svi)

serije:
DS9
DS9
DS9
DS9
BSG 2003

SRAJK>> iako nikad nista nije rekao vec samo delao
Utakalting - timbrimski ambasador na kolonijskoj planeti Gart >> neprevazidjen lik u uzdizanju
MILES TEG >> jeretici dine
ANEA >> endimion , da ne budu samo muskarci
DORS>>> ZADUZBINA
ELIJA BEJLI >>roboti
LETO 2 BOZANSKI SAR takodje nepreyebiv lik
od klinaca ENDER i TEHANU
 
Knjige;
1)Nemezis- Prvi ozbiljnije procitani sf- cisto sentimentalni razlozi
2)Vremenska Odiseja
3)Beskrajna prica- jese da nije sf,ali zasluzuje mesto na licni top 3

Film;
1)Kontakt
2)Odiseja 2001. i 2010.
3)Ambis

Seija;
1)Max Hedrum- kao klinka sam obozavala tu seriju, sada bi se verovano razocarala kada bi je ponovo pogledala.
2)Zvezdane staze- Isto sam ih pratila kao klinka, one su zasluzne jednim delom sto uopste volim sf.
3)Alf- Uvek se dobro ismejem tom malom cupavcu.

Likovi;
Suzan Kalvin- svidja mi se njena licnost, da kazemo lepsa verzija Margaret Tacer.
Gvozdeni Div- Zbog naivnosti deteta koja se krije u tom mocnom oruzju.
Tales (AI)- Zbog svoje jednostavnosti

Koncept drustvenog uredjenja u "Kraj Vecnosti" je zanimljiv i mastovit, ali nikada ne bih pozelela da zivim na taj nacin.

Svideo mi se koncept odrzavanja vrste u "Aon Flux-u", vrlo zanimljiva tema za razmisljanje.

U jdnoj prici je opisan koncept uredjena drustva na vrlo interesantan nacin. Svako u startu dobije podjednako koliko i drugi, uz pomoc masine koja moze da generise bilo sta ako se to od nje zatrazi na pravi nacin. I niko drugi nema prava da mu se mesa ili pomogne kako da kreira prostor oko sebe. Svet izgleda veoma raznoliko, a to zavisi od znanja i spretnosti pojedinaca da traze prave stvari. Na zalost ne secam se naslova te price.
 
Fina tema, svidja mi se, ali zadatak koji Vragana postavila uopste nije jednostavan.
Tako da sam kao osnovni kriterijum uzeo da su to dela koja ili su me na neki nacin protresla ili ona koja bih mogao citati bezbroj puta a da mi ne dosade.

Da pokusamo, dozvolicu sebi da unesem jos dve kategorije Knjizevni serijali i Price


3 top knjizevna serijala

1. ‚‚Ender’s Saga’’ – mislim da komentar nije potreban.
2. ``A Requiem for Homo Sapiens`` Dejvida Zindela – zamislite kombinaciju Simonsovog Hiperiona, Klarkove Rame, Knjige Novog Vulfa Sunca zacinjene sa nesto cyberpunka i dobicete ovaj serijal.
3. ``WorldWar``& ``Colonization`` Hari Turtldova - Turtldov je uzeo najvise koriscenu i najbanalniju SF temu, sukob Zemlje sa malim zelenim osvajacima (bukvalno) i u 8 knjiga pretvorio to u pravi ``Rat i Mir`` naucne fantastike.

3 top knjige

1. ``Zdravo, Leto, Zbogom`` Majkl Konija – verovatno najlepsa ljubavna prica u SF-u
2. ``Osmica`` Ketrin Nevil – 3 puta sam gubio i 3 puta ponovo kupovao tu knjigu
3. ``Autostoperski vodic kroz galaksiju`` - ovo je samo zato sto sam morao da ga spomenem makar i kroz jednu knjigu, ako ne kroz ceo serijal.


3 top price

1. ``Mocart u reflektujucim naocarima`` - B. Sterling / L.Shrine
2. ``Tor srece Kapetana Ameriku`` Dejvid Brin
3. ``Kraljica Cikada`` Brus Sterling

3 top filma

1. ``2010`` - 2001 je jos uvek najbolji SF film svih vremena, ali ja kada sam izasao iz bioskopa posle gledanja 2010 kao da sam bio pod lakim drogama.
2. ``Children of Men`` - najbolji SF film od prosle godine me je ``izuo`` iz cipela, fenomenalna emocijama nabijena antiutopijska prica.
3. ``Highlander`` - muzika Kvina, Kris Lamber, Son Koneri i macevi, gledao ga 30 ili 40 puta do sada, mozda je vise fantasy nego SF, no niko nije savrsen J

3 top serije

1. Nova ‚‚Battlestar Galactica‚‚ – mozda najbolja SF serija svih vremena. Vrhunska umetnost SF-a izrazena kroz jednu epsku pricu
2. Dosije ‚‚X‚‚ – mislim da komentar nije potreban, mozete da ih mrzite ili volite, ali Molder i Skali su postali ikone fantastike.
3. Blejkova Sedmorka - samo iz tog razloga sto se prikazivala kada sam bio klinac i verovatno je jedan od razloga sto sam postao SF zavisnik.



3 top lika

1. Lord Benedikt of Ambera – uvek me je impresionirao taj Zelaznijev lik tihog, snaznog jednorukog vojskovodje.
2. Vil Peri u trilogiji Filipa Pulmana– ne bih Lajru izdvojio no ako cu da se zadrzim na samo lika, no Vil mi je nesto jaci lik u smislu da on taj koji mora da se prilagodi na njen svet i to uspecno cini. Sta moze da bude vise emotivno od dvoje dece koje se suprostavljaju najmocnijim silama u mnostvu univerzuma.
3. NDR – Endrju Martin - Pozitronski covek Isaka Asimova, robot koji je toliko zeleo da postane covek da se odrekao i svoje robotske besmrtnosti, ostalo je pitanje da li je ljudskost zaista vredna toga.

3 top koncepta

1.U ‚‚Kapijskom serijalu‚‚ Frederika Pola nastavak zivota nakon smrti u obliku programa u virtulelnom racunarsko univerzumu.
2. Teraformiranje Marsa i drustveno uredjenje koje je nastalo na osnovu toga u trilogiji Kim Stenli Robinsona.
3. ‚‚Way‚‚ svemirska crvotocina u Eon / Eternity knjigama Grega Bera.
 

Back
Top