LICENCA ZA OBAVLJANJE POSLOVA SPRECAVANJA PRANJA NOVCA I FINANSIRANJE TERORIZMA

Nije to lažipara. Aktuelna je to tema. Kod mene u banci, u odeljenju koji se bavi SPN, svi osim jedne koleginice imaju tu licencu. Stekao sam utisak da je ispit za to lakši od većine onih u Komori.

http://www.apml.gov.rs/cyr58/tdoc/О-Лиценцама.html

Svaki obveznik Zakona o SPN i FT mora imati ovlašćeno lice za te poslove koje mora imatu tu licencu (čl 39-43. Zakona). U članu 4. Zakona pogledaj ko su sve obveznici (to su moguća radna mesta).

Zakon o SPN i FT
http://www.apml.gov.rs/REPOSITORY/286_1_zospnft-ćir-19032012.doc

Raspored polaganja ispita za 2012.
http://www.apml.gov.rs/REPOSITORY/517_517_3_strucni-ispit-termini-cir-2.doc , čisto informativno

Hahah nisam ni sumnjala da si se ti javio :))) Ko sta radi samo se ti i ja dokucavamo i interesujemo za usavrsavanjem. Je l sam ispravno informisana u sledecem: ukoliko padnes ispit tek imas pravo polaganja nakon 2 meseca, cena ispita je 10.000 rsd a materijal iz kog se uci postavila sam upravo na ovoj adresi (ponovo zbog velicine nisam mogla ovde da uploadujem :( ) http://www.*************/?1s82zw6x54yvr1t. Da li je ovaj materijal kompletna "literatura" ili nedostaje jos nesto? Koje uslove kandidat treba da ispunjava da bi mogao da stekne uslov polaganja? I svaku drugu informaciju kojom raspolazes, plasiraj ovde, naravno ako ti ne predstavlja problem ;)

Poslednja izmena:
E, pazi, nezgodno mi, pošto s posla ne mogu da pristupim mediafire, a kod kuće mi je vanredno stanje (krečenje, sređivanje, komp mi je rastavljen u delove). Tek za koji dan ću pogledati taj materijal pa ti javljam, plus info od koleginica koje su ispit već polagale.

A za tih dva meseca, pa tako kažu ljudi :) A šta ti kukaš kad ćeš položiti iz prve? Žao ti drugih ljudi? :)

Poslednja izmena:
E, pazi, nezgodno mi, pošto s posla ne mogu da pristupim mediafire, a kod kuće mi je vanredno stanje (krečenje, sređivanje, komp mi je rastavljen u delove). Tek za koji dan ću pogledati taj materijal pa ti javljam, plus info od koleginica koje su ispit već polagale.

Kolega vec sam se informisala u celosti :) Ala sam brza :zper:
Daklem ovako: uslov za dobijanje ove licence nije radno iskustvo, radno mesto, cak ni diploma koju kandidat poseduje - dovoljno je samo da poznaje materiju :neutral:
Ima vise podvrsta tih licenci i u zavisnosti od licnih potreba i interesovanja ispiti se spremaju u skladu sa tim, s tim sto ispit ima dva dela: opsti (isti je za sve) i poseban (razlikuje se u zavisnosti od oblasti za koju se licencira kandidat)
Cena je 10.000 RSD po izlazenju i ispit se smatra polozenim ukoliko je nivo pokazanog znanja preko 80%.
Ukoliko kandidat okine kojim slucajem, stice pravo na ponovno izlazenje nakon proteka perioda od 2 meseca.
Ispit se polaze pismeno i traje 2h, a rezultati stizu na kucnu adresu nakon 20 dana od datuma ispita.
Materijal koji sam objavila na mediafire-u (iz prethodnog posta) nije dovoljan i obrisan je, te postavljam ponovo za oblasti ove licence za koje sam ja zainteresovana na sledecoj adresi http://www.*************/?6m9cox0gdqcmstl i http://www.*************/?8r7xggovml7p4o3
Ne bi bilo lose da onaj ko je vec prosao ovaj postupak licenciranja podeli iskustva sa nama zainteresovanima ;)

Kakav ohrabrujuci komentar na kraju :zcepanje: nisam bas sigurna u to jer ovo sto vidim u "literaturi" su sve sami zakoni a ja ih bas nesto ne volEm :think: pa ne znam kako cu se snaci. Ali zato ukoliko uspem i tebe da nagovorim da delimo brigu, onda cu bez problema iz cuga poloziti :zper: Kao i ti malopre, cisto informativno, prvi naredni rok za polaganje je oktobar, materijal ima 190 str., so let's go :ok:

Poslednja izmena:
Ne volim oblast SPN&FT. To je jedno teško *****nje gde zakonodavac sve nešto kao hoće od obveznika, a niti zna šta hoće, niti kako hoće, niti šta će da radi sa onim što je dobio od obveznika.

Prošle godine radio sam reviziju u toj našoj službi i silom prilika sam morao da uđem u tu materiju. Teško tupljenje, a u poziciji u kojoj smo mi kao država (manjkav poreski sistem koji bi mere SPN&FT trebalo zapravo da se dopunjuju), ovo znanje nije ništa posebno. U prethodnim godinama obveznik je sarađivao sa Upravom za SPN, a kontrolu je vršila NBS. Pri čemu, nebuloze na kojima je insistirala NBS su strašne i došlo se do toga da nijedna banka nije uspela da uhvati transakcije pranja novca koje je izvodio Darko Šarić, ali je zato zbog NBS insistirano na maltretiranju malih d.o.o. prilikom uplate pozajmice osnivača preko 100.000 dinara (što btw ljudi rade uglavnom zbog rešavanja problema likvidnosti).

Tako da, ova oblast mi je ODVRATNA, po ličnom mišljenju (trenutno) društveno neto NEKORISNA. Možda se nekad budem odlučio za to (čisto zbog tog licencnog papira), ali sada ne.

Obveznici ovog zakona su: banke, ovlašćeni menjači, društva za upravljanje investicionim fondovima, davaoci finansijskog lizinga, društva za osiguranje, brokersko-dilerska društva, organizatori posebnih igara na sreću, advokati, preduzeća za reviziju, kao i preduzetnici i pravna lica u sledećim delatnostima: posredovanje u prometu nepokretnosti; poresko savetovanje; posredovanje u sklapanju kreditnih poslova i davanju zajmova; faktoring i forfeting; davanje jemstava; pružanje usluga prenosa novca. (Ostale informacije na sajtu Uprave za sprečavanje pranja novca http://www.apml.gov.rs/

1. Zakon je donet 2009. godine a izmene ovog zakona se primenjuju od 1. januara ove godine i njihova suština je da GOTOVO SVI obveznici tog zakona moraju da imaju dvoje zaposlenih sa licencom što je uslov za obavljanje poslova koje nalaže Zakon

2. Dvoje zaposlenih sa licencom moraju da imaju svi obveznici zakona - izuzev advokata.
Takođe, računovođe su obveznicu Zakona samo u slučajevima kada su vlasnici računovodstvenih biroa. Računovođe koje rade za velike kompanije - nisu obveznici zakona.

Uprava za sprečavanje pranja novca je državna ustanova (pod Ministarstvom finansija) koja je pripremila izmene zakona. Uprava je nadležna i za primenu i kontrolu sprovođenja zakona (inspekcijski nadzor) kao i za organizovanje ispita za sticanje licenci. Zaposleni u Upravi ne moraju da imaju licence. Prema izjavi direktora Uprave u medijima, zaposlenima u Upravi ne trebaju licence "jer su visokoobrazovani i išli su na obuke u inostranstvo".

3. U svakoj firmi koja je obveznik zakona dvoje zaposlenih (bez obzira da li u firma ima samo jednog zaposlenog) moraju da polažu ispit za licencu.
Troškovi ispita su različiti za različite grupe obveznika. Bankari plaćaju 50.000 dinara po osobi za ispit i sticanje licence a menjači i npr. računovođe plaćaju 10.000 dinara. Uprava nije objavila specifikaciju troškova kao ni objašnjenje zašto su za istu vrstu usluge (literatura i zakup sale) troškovi - različiti?

4. Više Udruženja računovođa i revizora i vlasnika menjačnica i druge profesionalne organizacije protive se uvođenju licenci iz sledećih razloga:

a/Ni jedan od zakona u evropskim državama koji se odnosi na probelmatiku sprečavanja pranja novca ne predviđa sticanje LICENCE. Države u regionu koje su članice EU ili su kandidati za EU imaju slične zakone kao i Srbija ALI NI JEDAN ne predviđa sticanje licence koja se plaća i koja se svakih 5 godina mora obnoviti, odnosno - platiti.

b/ Ni jedna od država EU kao ni kandidati u regionu za EU - nemaju zakon koji predviđa da svaka firma, obveznik zakona mora da ima 2 osobe zadužene za sprovođenje zakona bez obzira na ukupan broj zaposlenih.
U zemljama EU male firme, sa manje od 4 zaposlena NISU OBVEZNICI pomenutog zakona
bez obzira što se bave delatnošću koje zakon definiše kao obveznike zakona.

c/ Uvođenje licenci koje se naplaćuju, prodavanje "udžbenika" za polaganje ispita od strane državnih službenika - suprotno je elementarnim principima dobre uprave.
Principi dobre uprave u EU nalažu državnioj upravi da ne naplaćuje obavezu poreskim obveznicima (privredi) koju im je zakonom bez pitanja nametnula.

Dakle, LICENCE SU ISKLJUČIV IZUM SRPSKE BIRKORATIJE i služi otimanju para- zaključak je poslovnih udruženja.

Akciju više udruženja podržava Unija poslodavaca Vojvodine i Unija poslodavaca Srbije

Zbog ovog problema grupe obveznika zakona pokrenule su sledeće aktivnosti sa ciljem ukidanja LICENCI:

1. podnet je ZAHTEV Ustavnom sudu Srbije za ocenu ustavnovosti izmena zakona (Udrženje računovođa iz Beograda, u pripremi je i zahtev UVRE)

2. pokrenuto je potpisivanje peticije za ukidanje LICENCI kojom se traži usklađivanje domaćeg sa EU zakonodavstvom. (Poslovno udruženje UVRA, Novi Sad)

3. O problemu će biti obavešteni nadležni državni organi kojima će biti upućen zahtev za ukidanje LICENCI, biće podneta žalba i zaštitniku građana kao i dopis predstavnicima EU u Srbiji i odgovarajućim nevladinim organizacijama koje se bave različitim aspektima ovog problema. (sve organizacije uključene u akciju ukidanja licenci)

ZAKLJUČAK
Da li zbog loših ocena koje je Uprava u proteklom periodu dobila od EU za implementaciju propisa i mera iz domena sprečavanja pranja novca i terorizma - sada cenu treba da plate isključivo obveznici zakona, odnosno privreda u nestajanju?

Drugačije rečeno, Uprava će za svoje propuste (neodgovarajuća edukacija i informisanje obveznika zakona od kojih neke grupe ni danas ne znaju da uopšte imaju bilo kakvu obavezu prema ovom zakonu!) opteretiti poreske obveznike.

Interesantna prica sa ovim licencama....

1. Zakon je isti kao i zakon SLovenije, Hrvatske, Crne Gore, BiH i Makedonije OSIM "male" razlike a to je da je kod nas obavezno polaganje (i placanje) licence. Btw obaveza polaganja nije bila u prvobitnom tekstu zakona ali je obaveza polaganja ubacena izmenama zakona.

2. Gruba racunica kaze da ima jedno 20.000 lica koje moraju da polazu sto mu dodje nekih 2.000.000 evrica i jos jedno 500-1000 lica (visa tarifa 500 evrica) sto ukupno iznosi oko 2.500.000 evra. Lepa para za izdrzavanje jos jedne gomile zgubidana u kvazi drzavnoj agenciji

3. Inace ispit za licencu se mora polagati ponovo svakih 5 godina.... sto znaci da "visoko obrazovana" gospoda iz uprave planiraju da 2,5 milke evrica kasiraju svakih 5 godina :whistling:

Bar dan....znam za ovo odavno, bila sam i na predavanju, ali ćutim jer ako progovorim....pa, mnogo samokontrole u ovo umorno vreme treba da se zaustavim hahahaah a i moderator sam....ne mogu da se opustim :lol:

Reći ću samo ovo :dash::dash::dash::dash::dash:
i ovo

Advokat ima zakonsku obavezu da ćuti u interesu klijenta, čak i kada mu ovaj prizna ubistvo, na primer .......a računovodje ovaj zakon tera da budu potkazivači sa licencom koju će sami platiti i obavezom da se u potkazivačkom poslu usavršavaju savkih 5 godina, takodje o svom trošku.
Čist sukob interesa pod birokratskim nebom zemljice nam ljubljene

Poslednja izmena:

Back