lica za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
prijavila bih se polaganje strucnog ispita za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu, ali nemogu da dodjem do literature, procitala sam u pravilniku onaj podugacki spisak zakona neophodnih za polaganje opsteg dela ispita, ali neznam kako da dodjem do tih zakona, zato me interesuje da li je neko objavio knjigu koja je sve to objedinila i ako jeste kako mogu da dodjem do nje (preko googl-a nisam nista nasla). Takodje da li je neko objavio primere kako se vrsi analiza rizika. Ako bi ste mi odgovorili bila bih vam veoma zahvalna jer drugacije nemogu da dodjem do tih odgovora,
 
Uglavnom na predavanju sve kažu pogrešno vezano za samo polaganje pa ću probati ukratko da vam ispričam kako ide jer sam ja položio.
Prvo nema komisije na ispitu jer polažte ispit u 4 dela,kod 4 profesora u 4 posebne sobe.
Ispit se polaže u Bg u Ministarstvu ,nedeljom i to kad stignete u zakazano vreme čekate u holu dok vas ne prozovu.Kad vas prozovu idete prvo u sobu gde izvlačite 3 pitanja iz zakona o radu,penzionom ,zdravstvenom i ako to položite idete u sledeću sobu gde izvlačite 3 pitanja iz zakona o bezbednosti i zdravlja na radu našeg i svih evropskih direktiva na osnovu kojih je naš zakon donesen.Ako to položite idete dalje.Ako padnete kod 1. profesora ne idete dalje.ako položite kod 1. zakon o radu a padnete kod drugog profesora moraćete sve ponovo da polažete iz početka .Ako kod prva profesora položite a padnete kod 3. ili 4. ne morate sve ponovo već ako ste pali kod 3. samo to i 4. deo a ako ste pali iz 4. dela onda ponovo morate samo taj 4. deo.
Kad položite prva dva idete u 3. sobu i dobijete temu za pismeni rad za procenu rizika i to obično daju procenu rizika da uradite za jedno radno mesto u vašoj firmi .sa tom temom idete u 4. sobu da uzmete kod njega temu za pismeni i to mre bezbednosti u nekoj grani privrede a obično daju u mere bezbednosti u vašoj firmi.sa te dve teme idete u učionicu i imate 2 sata da napišete.Možete da koristite svu litaraturu ali ako vam treba literatura za procenu rizika i za mere bzbednosti u vašoj firmi onda bolje nemojte ni izlaziti na ispit.
Kad napišete idete u 3.sobu gde prvo branite svoj rad i odgovarate na podpitanj avezana za svoj rad a iako to prođete izvlačite 3 pitanja vezana za procenu rizika ia kad to položite idete u 4. sobu gde branite svoj rad i onda izvlačite 3 pitanja iz mera bezbednosti za neke grane privrede.
Svi imaju razumevanja i hoće da pomognu samo ako nešto znate pa zapnete ali ne ako samo ćutite.
Shvatite ozbiljno ispit jer su ljudi koji dugo rade struku padali iz pitanja vezanih za šumarstvo,građevinu ili npr.proizvodnju plavog kamena jer to nisu naučili a inače u životu teško čujete nešto vezano za takve stvari.
Ja sam počeo ispit u 9 a završio sam u pola 5 a nigde nisam puno čekao,tako da znate obavezno ponesite vode,sokova,hrane,slatkiša ,šta ko voli jer nema izlazaka kad počnete.
Ja sam položio iz prve jer sam dugo spremao a to mi je struka .
Shvatite ozbiljno ispit !
Svima želim sretno polaganje i ako nekog nešto interesuje ,slobodno pitajte!
Pozdrav svima
 
Dobro si razumela,ispit ima 4 dela s tim da su prva dva dela povezana u celinu ( domaće pa strano pravo ) a ne ideš na drugi deo ispita dok ova dva ne položiš.
Kod svakog profesora uglavnom imaš vremena da napišeš koncept,jer ulaziš u sobu gde već ima neko pre tebe i to obično ima od 1-4 polagača pa ti ako si poslednji ušau poslednji ćeš i da odgovaraš,tako da imaš vremena da napišeš koncept dok ovi pre tebe ne odgovore.
Jako je važno da dok pišeš koncept obratiš pažnju i na njihova pitanja jer se meni desilo da je tip pre mene odgovarao pitanje isto kao i moje tako da sam čuo sve što treba da kažem jer baš za to pitanje nisam bio siguran.Pitanja je manje nego ispitnih kombinacija koje se izvlače tako da često imaš pitanje isto kao još neko u sobi.
Nije najvažnije da znaš puno gradiva za svako pitanje na koje odgovaraš već je najvažnije kako ćeš ispričati ono što znaš.
Knjiga za ispit se dobije kad se prijaviš za predavanja za pripreme za ispit i ima 410 strana.Svaka lekcija je jedno ispitno pitanje mada možeš da dobiješ ispitna pitanja od svakog predavača na predavanjima.
Pozdrav
 
Možeš li mi rekći koja je to knjig od 410str? Je li to Priručnik za polaganje stručnog ispita o praktičnoj osposobljenjosti lica za obavljenje polova bezbednosti i zdravlja naradu i poslova pregleda i ispitivanja opreme za rad i ispitivanje uslova radne sredine? Ja imam tu, izdavač je Viša tehnička škola, Novi Sad, treće izdanje iz 2007. Da li je to sve, i tu su sve oblasti, tj. pitanja obradjene?
 
Iz te knjige vam je sasvim dovoljno da učite(izdaje je VTŠ iz N.Sada,žuto plave korice).
Ako baš hoćete i taj dodatak za samu procenu rizika možete i to uzeti u VTŠ N.Sad a ta knjiga se zove Pravilnik o načinu i postupku procene rizika na r.mestu i u rad.okolini.Izdata je 2006. godine i ima 98 strana.Napisali su je Vera Božić,Simo Kosić i Božo Nikolić.
 
Pozdrav svima.

Izuzetno mi je drago sto sam nasao ovu temu jer i ja planiram da polozim ovaj ispit. Takodje mi je drago sto veliki broj ljudi ucestvuje u diskusiji i nadam se da mozemo jedni drugima da pomognemo.
Vidim da je dosta Vas zainteresovano za literaturu, a pogotovo za ovu u PDF formatu pa me zanima da li bih i ja mogao da dobijem jedan primerak? Takodje me zanima da li postoji neki opseg ispitnih pitanja na osnovu kojih bih mogao da znam sta treba da ucim ili je potrebno nauciti sve?

Ako neko ima ovu literaturu u PDF formatu moze mi je poslati na: neskorelax@yahoo.com

Hvala i pozdrav
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top