Letonski SS-legionari veterani marširali u Rigi

Oberst_simon

Primećen član
Poruka
595
Veterani tvrde da nisu bili nacisti "već da su branili svoju malu zemlju od Sovjeta"

Blizu 2.500 letonskih veterana koji su se u Drugom svjetskom ratu borili na strani nacističke Njemačke, kao i njihovih pristalica, marširalo je danas povodom Dana SS-legionara u glavnom gradu Letonije, Rigi, javile su novinske agencije, ističući da je marš protekao bez incidenata.

Agencija AFP navodi da su noseći letonske zastave veterani Letonske legije "Waffen SS" i njihove pristalice - uključujući neke članove letonskog parlamenta, došli na gradski Spomenik slobode i položili cveće na "taj ključni simbol bitke za nezavisnost od Moskve". Prenoseći tvrdnju veterana da nisu bili nacisti "već da su branili svoju malu zemlju od Sovjeta", franuska agencija je navela da su bile prisutne jake policijske snage, kao i da su protestovali i njihovi protivnici.

Ruska agencija RIA Novosti navela je da su se nedaleko okupili antifašisti i nosili transparente "Ne fašizmu", "Nirnberg" i spiskove sa strijeljanima u konc-logorima u Letoniji, kao i da su, dok su SS-veterani polagali cvijeće na spomenik, pustili legendarnu Sedmu ("Lenjingradsku") simfoniju Dmitrija Šostakoviča, simbol sovjetskog otpora fašizmu. Letonska SS-legija koja se borila protiv Crvene armije, bila je formirana od dvije divizije i u njoj je bilo ukupno 150.000 ljudi, navodi ruska agencija. Itar-Tass je prenio je izjavu letonskog predsednika Valdisa Zatlersa da je u Letoniji zakonom zabranjena propaganda ideologija, uključujući nacizam.

"Ukoliko bi postojao makar jedan signal da je u vrijeme korištenja slobode izražavanja i okupljanja propagirana zabranjena ideologija, uslijedila bi vrlo oštra reakcija države", rekao je Zatlers, komentarišući marš veterana Letonske legije.

Ruska državna agencija je prenijela i izjavu zamjenika predsjednika Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume (donjeg doma parlamenta) Leonida Sluckog da bi sve zemlje Evropske unije trebalo da osude nezvanično praznovanje sjećanja na legiju "Waffen SS", a da bi Brisel trebalo da preduzme mjere protiv letonskih vlasti zbog marševa bivših legionara.

"Vrijeme je da se prekine sa zatvaranjem očiju na te revanšističke pojave, da se ukine politika dvostrukih standarda", rekao je Slucki, dodajući da "Evropski parlament ima snage i vremena da se, između ostalog, bavi razmatranjem unutrašnjih pitanja Rusije" a da u isto vrijeme "šuti pri otvorenoj demonstraciji neuvažavanja sjećanja na veterane Drugog svjetskog rata".

Pritom je dodao da takva pozicija Rige prema bivšim nacistima "neće biti faktor jačanja bilateralnih veza sa Rusijom". http://www.dnevniavaz.ba/globus/eu/27030-letonski-ss-legionari-veterani-marsirali-u-rigi.html
 
Veterani tvrde da nisu bili nacisti "već da su branili svoju malu zemlju od Sovjeta"

Blizu 2.500 letonskih veterana koji su se u Drugom svjetskom ratu borili na strani nacističke Njemačke, kao i njihovih pristalica, marširalo je danas povodom Dana SS-legionara u glavnom gradu Letonije, Rigi, javile su novinske agencije, ističući da je marš protekao bez incidenata.

Agencija AFP navodi da su noseći letonske zastave veterani Letonske legije "Waffen SS" i njihove pristalice - uključujući neke članove letonskog parlamenta, došli na gradski Spomenik slobode i položili cveće na "taj ključni simbol bitke za nezavisnost od Moskve". Prenoseći tvrdnju veterana da nisu bili nacisti "već da su branili svoju malu zemlju od Sovjeta", franuska agencija je navela da su bile prisutne jake policijske snage, kao i da su protestovali i njihovi protivnici.

Ruska agencija RIA Novosti navela je da su se nedaleko okupili antifašisti i nosili transparente "Ne fašizmu", "Nirnberg" i spiskove sa strijeljanima u konc-logorima u Letoniji, kao i da su, dok su SS-veterani polagali cvijeće na spomenik, pustili legendarnu Sedmu ("Lenjingradsku") simfoniju Dmitrija Šostakoviča, simbol sovjetskog otpora fašizmu. Letonska SS-legija koja se borila protiv Crvene armije, bila je formirana od dvije divizije i u njoj je bilo ukupno 150.000 ljudi, navodi ruska agencija. Itar-Tass je prenio je izjavu letonskog predsednika Valdisa Zatlersa da je u Letoniji zakonom zabranjena propaganda ideologija, uključujući nacizam.

"Ukoliko bi postojao makar jedan signal da je u vrijeme korištenja slobode izražavanja i okupljanja propagirana zabranjena ideologija, uslijedila bi vrlo oštra reakcija države", rekao je Zatlers, komentarišući marš veterana Letonske legije.

Ruska državna agencija je prenijela i izjavu zamjenika predsjednika Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume (donjeg doma parlamenta) Leonida Sluckog da bi sve zemlje Evropske unije trebalo da osude nezvanično praznovanje sjećanja na legiju "Waffen SS", a da bi Brisel trebalo da preduzme mjere protiv letonskih vlasti zbog marševa bivših legionara.

"Vrijeme je da se prekine sa zatvaranjem očiju na te revanšističke pojave, da se ukine politika dvostrukih standarda", rekao je Slucki, dodajući da "Evropski parlament ima snage i vremena da se, između ostalog, bavi razmatranjem unutrašnjih pitanja Rusije" a da u isto vrijeme "šuti pri otvorenoj demonstraciji neuvažavanja sjećanja na veterane Drugog svjetskog rata".

Pritom je dodao da takva pozicija Rige prema bivšim nacistima "neće biti faktor jačanja bilateralnih veza sa Rusijom". http://www.dnevniavaz.ba/globus/eu/27030-letonski-ss-legionari-veterani-marsirali-u-rigi.html

Sve više volim komuniste.....
 
У Летонији и Естонији од пада СССР-а влада то пронацистичко опредељење код грађана, које је, чини се, раније само утихнуло.
Штета је што је једно зло (бољшевичко), замењено другим (пронацистичким).
 
Neće im se dopasti stav EU povodom toga. Meni se svaka pojava te SS gamadi ili neonacista gadi i izaziva mi žestok otpor prema onima koji to dozvoljavaju, tolerišu i posebno promovišu. Maksimalno osuđujem svaku vladu koja dozvoljava delovanje bilo kakve nacističke organizacije pa i veteranskih udruženja na teritoriji svoje zemlje.
 
Десетковали су српски, руски и јеврејски род. Убијање Словена и Јевреја им је била специјалност. Стока нацистичка.
Но, Летонци и Естонци у жељи да се дистанцирају од бољшевика праве кардиналне грешке, срљајући у нешто још горе.
Једино ми је жао оних 30-35 % Руса у Летонији и Естонији који су принуђени да све те безумне маршеве гледају...
 
Десетковали су српски, руски и јеврејски род. Убијање Словена и Јевреја им је била специјалност. Стока нацистичка.
Но, Летонци и Естонци у жељи да се дистанцирају од бољшевика праве кардиналне грешке, срљајући у нешто још горе.
Једино ми је жао оних 30-35 % Руса у Летонији и Естонији који су принуђени да све те безумне маршеве гледају...

Svaki narod ima svoje Hrvate....
 
Десетковали су српски, руски и јеврејски род. Убијање Словена и Јевреја им је била специјалност. Стока нацистичка.
Но, Летонци и Естонци у жељи да се дистанцирају од бољшевика праве кардиналне грешке, срљајући у нешто још горе.
Једино ми је жао оних 30-35 % Руса у Летонији и Естонији који су принуђени да све те безумне маршеве гледају...

Pa dobr bespredmetno je sada raspravljati o štetnosti i zlu koji je izazvao nacizam u svetu , al Letoniju nisu prvi napali i okupirali Nemci , već Sovjeti-Rusi u dogovoru sa istim tim nacistima , tako da se ovi olinjali matori SS-ovci sasvim opravdano vikaju borcima za slobodu , pošto ih je SSSR okupirao i držao pod okupacijom 50 godina protiv njihove volje .
 
Pa dobr bespredmetno je sada raspravljati o štetnosti i zlu koji je izazvao nacizam u svetu , al Letoniju nisu prvi napali i okupirali Nemci , već Sovjeti-Rusi u dogovoru sa istim tim nacistima , tako da se ovi olinjali matori SS-ovci sasvim opravdano vikaju borcima za slobodu , pošto ih je SSSR okupirao i držao pod okupacijom 50 godina protiv njihove volje .
У почетку је додуше, постојала прећутна сагласност Немаца да совјетски Руси заузму Летонију, Естонију, Литванију и пола Пољске. Да ли то има беше везе са Рибентров-Молотов пактом или нечим сличним, не могу тачно да тврдим.
 
Svaki narod ima svoje Hrvate....
Поређење је одлично.
Нацисти су нешто слично покушали и у Украјини али је УПА (чувена по бруталности, свирепости и начину клања) задобила подршку само мањег дела украјинског становништва. Већина Украјинаца је била уз црвеноармејце, који су међу већином Украјинаца некако сматрани за ослободиоце.
 
Поређење је одлично.
Нацисти су нешто слично покушали и у Украјини али је УПА (чувена по бруталности, свирепости и начину клања) задобила подршку само мањег дела украјинског становништва. Већина Украјинаца је била уз црвеноармејце, који су међу већином Украјинаца некако сматрани за ослободиоце.

To je druga priča pošto je Ukrajna bila deo SSSR-a , a ne okupirana nezavisna država kao baltičke zemlje ,a i Ukrajinci u Rusi su isti narod u suštini , mada su opet i mnogi Ukrajinci dočekali naciste kao oslobodioce pošto ih je prethodno Staljin tridesetih godina bukvalno izgladnjivao do smrti i milioni su umrli u mirnodopsko vreme .
 

Back
Top