Oberst_simon
Primećen član
- Poruka
- 595
Veterani tvrde da nisu bili nacisti "već da su branili svoju malu zemlju od Sovjeta"
Blizu 2.500 letonskih veterana koji su se u Drugom svjetskom ratu borili na strani nacističke Njemačke, kao i njihovih pristalica, marširalo je danas povodom Dana SS-legionara u glavnom gradu Letonije, Rigi, javile su novinske agencije, ističući da je marš protekao bez incidenata.
Agencija AFP navodi da su noseći letonske zastave veterani Letonske legije "Waffen SS" i njihove pristalice - uključujući neke članove letonskog parlamenta, došli na gradski Spomenik slobode i položili cveće na "taj ključni simbol bitke za nezavisnost od Moskve". Prenoseći tvrdnju veterana da nisu bili nacisti "već da su branili svoju malu zemlju od Sovjeta", franuska agencija je navela da su bile prisutne jake policijske snage, kao i da su protestovali i njihovi protivnici.
Ruska agencija RIA Novosti navela je da su se nedaleko okupili antifašisti i nosili transparente "Ne fašizmu", "Nirnberg" i spiskove sa strijeljanima u konc-logorima u Letoniji, kao i da su, dok su SS-veterani polagali cvijeće na spomenik, pustili legendarnu Sedmu ("Lenjingradsku") simfoniju Dmitrija Šostakoviča, simbol sovjetskog otpora fašizmu. Letonska SS-legija koja se borila protiv Crvene armije, bila je formirana od dvije divizije i u njoj je bilo ukupno 150.000 ljudi, navodi ruska agencija. Itar-Tass je prenio je izjavu letonskog predsednika Valdisa Zatlersa da je u Letoniji zakonom zabranjena propaganda ideologija, uključujući nacizam.
"Ukoliko bi postojao makar jedan signal da je u vrijeme korištenja slobode izražavanja i okupljanja propagirana zabranjena ideologija, uslijedila bi vrlo oštra reakcija države", rekao je Zatlers, komentarišući marš veterana Letonske legije.
Ruska državna agencija je prenijela i izjavu zamjenika predsjednika Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume (donjeg doma parlamenta) Leonida Sluckog da bi sve zemlje Evropske unije trebalo da osude nezvanično praznovanje sjećanja na legiju "Waffen SS", a da bi Brisel trebalo da preduzme mjere protiv letonskih vlasti zbog marševa bivših legionara.
"Vrijeme je da se prekine sa zatvaranjem očiju na te revanšističke pojave, da se ukine politika dvostrukih standarda", rekao je Slucki, dodajući da "Evropski parlament ima snage i vremena da se, između ostalog, bavi razmatranjem unutrašnjih pitanja Rusije" a da u isto vrijeme "šuti pri otvorenoj demonstraciji neuvažavanja sjećanja na veterane Drugog svjetskog rata".
Pritom je dodao da takva pozicija Rige prema bivšim nacistima "neće biti faktor jačanja bilateralnih veza sa Rusijom". http://www.dnevniavaz.ba/globus/eu/27030-letonski-ss-legionari-veterani-marsirali-u-rigi.html
Blizu 2.500 letonskih veterana koji su se u Drugom svjetskom ratu borili na strani nacističke Njemačke, kao i njihovih pristalica, marširalo je danas povodom Dana SS-legionara u glavnom gradu Letonije, Rigi, javile su novinske agencije, ističući da je marš protekao bez incidenata.
Agencija AFP navodi da su noseći letonske zastave veterani Letonske legije "Waffen SS" i njihove pristalice - uključujući neke članove letonskog parlamenta, došli na gradski Spomenik slobode i položili cveće na "taj ključni simbol bitke za nezavisnost od Moskve". Prenoseći tvrdnju veterana da nisu bili nacisti "već da su branili svoju malu zemlju od Sovjeta", franuska agencija je navela da su bile prisutne jake policijske snage, kao i da su protestovali i njihovi protivnici.
Ruska agencija RIA Novosti navela je da su se nedaleko okupili antifašisti i nosili transparente "Ne fašizmu", "Nirnberg" i spiskove sa strijeljanima u konc-logorima u Letoniji, kao i da su, dok su SS-veterani polagali cvijeće na spomenik, pustili legendarnu Sedmu ("Lenjingradsku") simfoniju Dmitrija Šostakoviča, simbol sovjetskog otpora fašizmu. Letonska SS-legija koja se borila protiv Crvene armije, bila je formirana od dvije divizije i u njoj je bilo ukupno 150.000 ljudi, navodi ruska agencija. Itar-Tass je prenio je izjavu letonskog predsednika Valdisa Zatlersa da je u Letoniji zakonom zabranjena propaganda ideologija, uključujući nacizam.
"Ukoliko bi postojao makar jedan signal da je u vrijeme korištenja slobode izražavanja i okupljanja propagirana zabranjena ideologija, uslijedila bi vrlo oštra reakcija države", rekao je Zatlers, komentarišući marš veterana Letonske legije.
Ruska državna agencija je prenijela i izjavu zamjenika predsjednika Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume (donjeg doma parlamenta) Leonida Sluckog da bi sve zemlje Evropske unije trebalo da osude nezvanično praznovanje sjećanja na legiju "Waffen SS", a da bi Brisel trebalo da preduzme mjere protiv letonskih vlasti zbog marševa bivših legionara.
"Vrijeme je da se prekine sa zatvaranjem očiju na te revanšističke pojave, da se ukine politika dvostrukih standarda", rekao je Slucki, dodajući da "Evropski parlament ima snage i vremena da se, između ostalog, bavi razmatranjem unutrašnjih pitanja Rusije" a da u isto vrijeme "šuti pri otvorenoj demonstraciji neuvažavanja sjećanja na veterane Drugog svjetskog rata".
Pritom je dodao da takva pozicija Rige prema bivšim nacistima "neće biti faktor jačanja bilateralnih veza sa Rusijom". http://www.dnevniavaz.ba/globus/eu/27030-letonski-ss-legionari-veterani-marsirali-u-rigi.html
)
