Quantcast

lepota

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.818
Kad svetlost tajanstvena,nevidljiva

Koju zrači naša duša,naša anima

Neki predmet ili pojavu obasja

Ukaže nam se lepota na njima

U kojoj naše čulo tad uživa

Ali odakle potiče svetlost ta

Koja nam lepotu otkriva

Poreklo njeno nije sa ovoga sveta

Ona je sećanje duše na ranije boravište

PS
Kao što je to i znanje o dobru i zlu

Ili osećanje koje zovemo sloboda

( da li ju je iko stvarno iskusio )

I još što šta je u našoj animi

Što isto poreklo kao i lepota ima

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.818
Za Oskara Vajlda lepota je fenomen,neposredna činjenica koja se kao takva prihvata kao što je normalno da sunce sija svakog dana ...mada danas je i sunčeva svetlost izanalizirana do detalja pa to verovatno rade estetičari i sa lepotom,ali to ništa njegovom shvatanju ne škodi.
Pokušavajući da je razumem zapitah se i ja koja su tu njena obeležja,njena svojstva...Jedno je nesumnjivo istina; prisutna bilo kao ideja ili objektivisana pojava. Drugo bi mogla biti harmonija.Nju nalazimo prevashodno u muzici ali i za arhitekturu kažemo da je "zamrznuta muzika" a Kandinski nam govori o značenju i emocionalnom dejstvu pojedinih boja i njihovih kombinacija ,što ima svoj pandan u muzici,zbog čega slika treba da se zasniva na harmoniji boja i oblika a ne na temi. Ali ...ćeraćemo se oko ovoga još;):D

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.818
Neoplatoničari definišu lepotu kao prisustvo nevidljivog u vidljivoj formi,prisustvo božanskog u zemaljskim stvarima..
...preko lepote do duhovnosti... da li je na to mislio Dostojevski kad je rekao da će lepota spasiti svet ?

Poslednja izmena:

zxy

Veoma poznat
Poruka
13.818
A ne, oko je ogledalo duše
E to da za onoga ko ume da gleda
Svakom prirodnom obliku ,svemu što sam pogledao darovao sam duhovnost jer je moja duša bila prepuna duhovnosti- da parafraziram Vordsvorta
"Jer stvari imaju onakav izgled kakav im da naša duša"-Dučić

RiadaT.

Elita
Poruka
15.017
E to da za onoga ko ume da gleda
Svakom prirodnom obliku ,svemu što sam pogledao darovao sam duhovnost jer je moja duša bila prepuna duhovnosti- da parafraziram Vordsvorta
"Jer stvari imaju onakav izgled kakav im da naša duša"-Dučić
Svako gleda onako kako zna, a sa Dučićem sam potpuno saglasna

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.