Lepota i ružnoća

- tada je pola razreda dobilo da nosi naočare :lol: a ja sam totalno pala u senku zbog jedne devojčice koja je čini mi se godinama nosila povez :neutral: preko jednog oka + naočare ogromne dioptrije, kao ispravlja drugo :confused: dajte joj ebena sočiva, al' valjda nije imala para za njih ili nisu ni postojala meka tada... nemam pojma.

Prokleti povez....imam traume od njega. :neutral:
On se nosi kad je na jednom oku veca dioptrija,tada nisu nudili sociva za taj problem,pogotovo deci.
I ja izgubila titulu Najcoravije u razredu kad je dosla nova devojcica u 6-om razredu sa ogromnim teglama.
Secam se da je drug,koji je sedeo samnom,prokomentarisao: E,ova je coravija i od tebe! :)
 
pa meni se desilo da mi se bukvalno promeni vizuelna percepcija osobe koju sam prvo znala samo preko fotki na kojima je bas lepo izgledala. kad sam je videla uzivo, pomislila sam: bas uopste nije lepa, nije ni ruzna, ali daleko od opsteprihvacenog standarda lepog... e onda mi se desilo da je igrom slucaja bolje upoznam, i postepeno mi se potpuno izgubila ta ruznija "slika", sada kada je vidim vidim taj, bukvalno duh, personaliti, nazovi kako zelis koji je uhvacen na fotkama. sad bih rekla da je izuzetno lepa. dozivljavam je kao lepu osobu.
A jesi li uspela za nekog NJEGA tako da izmenjaš utiske? Pitam da vidim ima li objektivnosti kad su afiniteti u pitanju...
 
Prokleti povez....imam traume od njega. :neutral:
On se nosi kad je na jednom oku veca dioptrija,tada nisu nudili sociva za taj problem,pogotovo deci.
I ja izgubila titulu Najcoravije u razredu kad je dosla nova devojcica u 6-om razredu sa ogromnim teglama.
Secam se da je drug,koji je sedeo samnom,prokomentarisao: E,ova je coravija i od tebe! :)
:lol: a ti sva ponosna potrčala da sedneš pored nje :mrgreen:
 
Ja pravim razliku izmedju necije lepote i necije licnosti i ta dva u mom misljenju nikako ne uticu jedno na drugo. Kad nekog vidim, nema potrebe da sa njim pricam ili ostvarujem dublji kontakt da bih formirala misljenje da li je on lep ili ruzan. Ali da bih procenila neciju licnost potrebno je naravno vreme, ali to se nece odraziti na moje misljenje o njegovoj lepoti. Stice se utisak da vi ruzne ljude u startu vidite kao ruzan paket, kao da od njih ocekujete da budu losi u nekom smislu i onda kad shvatite da imaju dosta dobrih osobina, oni vam se 'prolepsaju'. Koliko neka osoba zraci i koliko je meni prijatno u njenom drustvu nema nikakve veze sa njenim izgledom tj. da li je lepa ili ruzna to je samo klasifikacija koju mi stvaramo na osnovu licnog ukusa.
 
A jesi li uspela za nekog NJEGA tako da izmenjaš utiske? Pitam da vidim ima li objektivnosti kad su afiniteti u pitanju...

e pa tu dolazi ono obrisano objasnjenje. nije pol bitan. retki su ljudi koji svojom autenticnoscu, onim sto nose iznutra menjaju bukvalno vizuelnu percepciju, nije dovoljno biti samo dobar, samo pametan, imati neku finu karakternu crtu, mislim da je malo takvih. zato kazem autenticnost, prozvace me parka i eoja za previse new age proseravanja ako krenem da zalazim u detalje :lol:

a i jako malo bliskih prijatelja su muski, j.b.g, los mi uzorak... a dopadaju mi se i ruzni muskarci, tako da i tu otpada objektivnost...
 
Elem, evo me, još uvek sanjiva – jao kako mrzim što moram da ustajem rano ujutru! – i dok još traje jutarnja dokolica razgledam po temama...vidim opet je aktuelna na LjiS tema „ružne forumašice“. Tema kao tema mi nije nešto inspirativna, ali navela me da se zamislim; elem, zanimljivo mi je kako se kod rasprave o fizičkoj lepoti uvek nekako suzdržavamo da glasno i jasno izgovorimo da je lepota vrlina i nedvosmisleno pozitivna karakteristika. I ako to kažemo, već u istoj ili sledećoj rečenici obavezno se mora da naglasi kako lepota nije presudna, da se na neki način uravnoteži umanjivanjem uticaja lepote u odnosu na duhovitost, inteligenciju itd. A recimo obrnuto nisam primetila, i interesantno mi je, otkud tolika potreba kod ljudi da se distanciraju od fizičkog izgleda, ispada da je maltene nepristojno, ili najblaže rečeno površno, reći da je neko ono baš zgodan i lep. Ipak, ma koliko mi to poricali, osim uticaja fizičkog izgleda na npr. privlačenje suprotnog pola i ulazak u vezu, fizička ružnoća ili lepota imaju uticaja i na neke druge aspekte života koji nisu ni malo nevažni. Recimo, neka istraživanja pokazuju da lepim osobama češće pripisujemo pozitivne osobine, npr. dobrotu (lično sam primetila da prosjaci mnogo češće i radije prilaze da traže milostinju od lepih nego od ružnih ljudi). Da ne pominjemo količinu sujete koja izbija evo baš ovde, na forumu, kada neko prokomentariše nečiji izgled, i evidentan trud pojedinaca da se maltene iskamči što više komplimenata, tipa, jao debela sam – ma nisiiii...super si.... mnogo si lepa... itd. itd. E pa sad, obzirom na sve to, zašto smo baš lepotu kao faktor kvaliteta života toliko spremni da gurnemo u zapećak?

Zato sto realno prave fizichke krasote ima malo pa je ljudi licemerno nipodastavaju kao kvalitet, ono kao lisica i zeleno grozhdje. A drugi razlog je da se boje da ne ispadnu povrshni u svom pristupu ljudima (iako fizichka lepota mozhe i mnogo dublje da se analizira kao svojstvo)
Za uvodan post si zaista zasluzhila poen, bravo i za temu i za stav.:klap:
 
Lepota je talenat. Nešto kao "dar od Boga". Poput talenta za pisanje, talenta za muziku, ples, fotografiju, sport, smisla za humor.... Glupo je očekivati da čovek ima bilion talenata. Mislim da je u ljudskoj prirodi da oskrnavi svaku "lepotu"...bar malkice. Ako je lepa, zašto nije pametna? Ako prelepo igra, zašto ima veliki nos? Ako je prepametna...džaba, nema smisala za humor... Ako fantastično piše, ne ume da pleše... Valjda se plašimo sopstvene nesavršenosti, ili ne cenimo dovoljno ono u čemu smo i sami "najlepši"...
 
Elem, evo me, još uvek sanjiva – jao kako mrzim što moram da ustajem rano ujutru! – i dok još traje jutarnja dokolica razgledam po temama...vidim opet je aktuelna na LjiS tema „ružne forumašice“. Tema kao tema mi nije nešto inspirativna, ali navela me da se zamislim; elem, zanimljivo mi je kako se kod rasprave o fizičkoj lepoti uvek nekako suzdržavamo da glasno i jasno izgovorimo da je lepota vrlina i nedvosmisleno pozitivna karakteristika. I ako to kažemo, već u istoj ili sledećoj rečenici obavezno se mora da naglasi kako lepota nije presudna, da se na neki način uravnoteži umanjivanjem uticaja lepote u odnosu na duhovitost, inteligenciju itd. A recimo obrnuto nisam primetila, i interesantno mi je, otkud tolika potreba kod ljudi da se distanciraju od fizičkog izgleda, ispada da je maltene nepristojno, ili najblaže rečeno površno, reći da je neko ono baš zgodan i lep. Ipak, ma koliko mi to poricali, osim uticaja fizičkog izgleda na npr. privlačenje suprotnog pola i ulazak u vezu, fizička ružnoća ili lepota imaju uticaja i na neke druge aspekte života koji nisu ni malo nevažni. Recimo, neka istraživanja pokazuju da lepim osobama češće pripisujemo pozitivne osobine, npr. dobrotu (lično sam primetila da prosjaci mnogo češće i radije prilaze da traže milostinju od lepih nego od ružnih ljudi). Da ne pominjemo količinu sujete koja izbija evo baš ovde, na forumu, kada neko prokomentariše nečiji izgled, i evidentan trud pojedinaca da se maltene iskamči što više komplimenata, tipa, jao debela sam – ma nisiiii...super si.... mnogo si lepa... itd. itd. E pa sad, obzirom na sve to, zašto smo baš lepotu kao faktor kvaliteta života toliko spremni da gurnemo u zapećak?

Ok je što ljudi vole lepe ljude - generalno, težnja ka lepom je sasvim ljuCka i normalna ;)
 
Ja pravim razliku izmedju necije lepote i necije licnosti i ta dva u mom misljenju nikako ne uticu jedno na drugo. Kad nekog vidim, nema potrebe da sa njim pricam ili ostvarujem dublji kontakt da bih formirala misljenje da li je on lep ili ruzan. Ali da bih procenila neciju licnost potrebno je naravno vreme, ali to se nece odraziti na moje misljenje o njegovoj lepoti. Stice se utisak da vi ruzne ljude u startu vidite kao ruzan paket, kao da od njih ocekujete da budu losi u nekom smislu i onda kad shvatite da imaju dosta dobrih osobina, oni vam se 'prolepsaju'. Koliko neka osoba zraci i koliko je meni prijatno u njenom drustvu nema nikakve veze sa njenim izgledom tj. da li je lepa ili ruzna to je samo klasifikacija koju mi stvaramo na osnovu licnog ukusa.

pa ne to je malo crno belo shvatanje stvari... ne pomislis kad vidis ruznu osobu automatski da je losa, ni lepu da je dobra, ali to ne znaci da ti te kategorije nece izbledeti pod uticajem unutrasnjeg dozivljaja. takodje fizicki izgled nije samo telo+lice, vec i pokret, gestikulacija, govor tela koji ne moze a da ne utice na to kako prihvatas, ocenjujes, ili vec dozivljavas osobu koju upoznajes. tesko da iko zeli niti se trudi da vizuelno dopadanje, ili da preciziram cinjenicu da li je neko lep ili ne, toliko definise i odvoji od ostalog utiska. i zasto bi? sem ako nije ultra objektivan i istinoljubiv ziri nekog izbora za lepoticu po odredjenim standardima.
 
Čoveče, ja se grozim tog favorizovanja lepote.

Baš zbog toga što sam u školi bila ružno pače: debeljuca sa naočarima i protezom :(
Možete misliti kako su me doživljavali u školi.
Ali sam imala jako dobru drugaricu koja je bila najlepša u školi (čuvena varijanta lepa i ružna drugarica). I naravno, svi su se njome oduševljavali, momci je saletali... Ja bila ona koja im je pomagala da je smuvaju. I onda se redovno dešavalo posle nekog vremena da se zaljube u mene :eek: Na to sam otkačinjala :evil:

Nekoliko godina kasnije, kada više nisam bila ružno pače, su ti isti likovi (kojima sam ja bila u drugom planu) blenuli u mene sa nevericom - dal' je moguće da si to ti??? I onda kreće ona priča: pa gde si, šta ima, hoćemo na kafu...

Zbog takvih reakcija ne podnosim ljude koji padaju na fizički izgled. To je u meni čak stvorilo odbojnost. Ljudi kojima je izgled prioritet, za mene su jadni. Što znači da mi je većina muškaraca jadna :dash:

Grozila sam se prilaženju na javnim mestima. Lik te vidi prvi put u životu i odmah traži broj telefona. A možda si ti neka guska ili psihopata....:per:

I neverovatno je koliko izreka: "izgled ne čini čoveka", nema blage veze sa ljudskom percepcijom. Kad se skockaš i središ, ljube te u dupe. A kad si apa-drapa, niko te ni ne gleda. Kad si lep, svi gresi ti se tolerišu, a kad si ružan i to ti se pripisuje kao greh. :dash:
 
Čoveče, ja se grozim tog favorizovanja lepote.

...

Zbog takvih reakcija ne podnosim ljude koji padaju na fizički izgled. To je u meni čak stvorilo odbojnost. Ljudi kojima je izgled prioritet, za mene su jadni. Što znači da mi je većina muškaraca jadna :dash:

I neverovatno je koliko izreka: "izgled ne čini čoveka", nema blage veze sa ljudskom percepcijom. Kad se skockaš i središ, ljube te u dupe. A kad si apa-drapa, niko te ni ne gleda. Kad si lep, svi gresi ti se tolerišu, a kad si ružan i to ti se pripisuje kao greh. :dash:

mislim da je ova tema postavljena sa upravo suprotnim pitanjem od favorizovanja lepote- "zasto guramo lepotu u zapecak" ili nesto slicno.
Koliko ogorcenosti i isfrustriranosti u tebi:eek:
Svi mi "padamo" na fizicki izgled u nekoj meri. Kada nekoga upoznam, vidim prvi put, prvi utisak je fizicki izgled. Nakon sto osobu malo bolje upoznam, onda se kompletira utisak i eventualno promeni misljenje na osnovu onoga "kakav" je taj neko.
ok, mozda je generalizacija, ali i tvoj post nije nimalo drugaciji- zasto mislis da samo muskarci padaju na izgled i da im je izgled suprotnog pola prioritet? Po cemu se to zene razlikuju, mislis da one odmah gledaju unutrasnju, duhovnu lepotu?
 
Fizicki izgled je vazan samo za uspostavljanje prvog kontakta. Dalje vec stvari itekako zavise od kombinacije karakternih osobina, shvatanja, uverenja, pameti... potencijalnog partnera. Bar je takav moj slucaj. A jel te, onda, posto ima ona izreka da se "covek zaljubi gledajuci zenu, a zena se najcesce zaljubi slusajuci coveka, da li to znaci da je muski sarm mnogo uticajniji na suprotni pol nego li sto je zenski? Jesu li muskarci sarmantniji od zena, globalno gledano? Ili je sve to zato sto su "zene dubokoumnije i mogu da pronadju prave vrednosti u ruznim muskarcima dok su muskarci vecinom povrsni pa zato i ne daju sansu ruznim zenama?":mrgreen::lol: Pod pretpostavkom da je ruznoca kontrast lepote, a da je lepota subjektivna kategorija.

I na ovaj nacin ljudi stupaju u kontakt..da nije izgleda svi bi bili srecni i zaljubljeni..znaci svaka koja se zalepi za pricu ja je trebam ozeniti ako nadjemo zajednicki jezik:lol:na stranu sto se nadju i one koje se verbalno nadmudruju sa muskarcima pa se loze i na podhebavanja:lol:sve u svemu retko se pojavi osoba da bi na osnovu kvalitetnog pisanja zeleo videti ko stoji iza tih reci..dakle to sto je neko nacitan i recit ako nema izgled koji meni zapada za oko sto je u 90%slucajeva :lol:moze biti samo prijatelj..ima dosta zena koje isto tako reaguju..i smesne su mi one koje pokusavaju zbog radi ruznoce uzeti tu ulogu muskarca i zavoditi pricom..nadam se da se nece nijedna osetiti prozvanom:lol:
 
Hmm... Ne mislim da je lepota kvalitet, jer to ne zavisi od nas. S druge strane, u tom smislu ni inteligencija nije kvalitet jer, opet, ne zavisi mnogo od coveka kako ce da se rodi. Geni su cudo!

Sad, svako moze da se obrazuje vise ili manje i svako moze vise ili manje da neguje svoje telo.

Ali ne znam, ta ideja da je blam govoriti o lepoti (fizickoj) verovatno proizilazi iz cinjenice da su ukusi razliciti. A stvari kao stu su inteligencija, moral i duhovne osobine bi trebalo da su malo objektivnija stvar. Ne znam, ja mogu da kazem da Bred Pit meni nije lep (a mnogima jeste) i to je to. S druge strane, Stiven Hoking je objektivno inteligentna osoba.

A i znate foru: pamet je najpravednije raspodeljena stvar na svetu, jer niko ne misli da je nema dovoljno.

A moze i izreka iz pop kulture (Beverli Hils 90-j.ebem li ga koji broj)- Pametne zene zele da cuju da su lepe, a lepe zene zele da cuju da su pametne.

... Pa vi rasporedite forumasice kud koja spada. :P :D
 
pa ne to je malo crno belo shvatanje stvari... ne pomislis kad vidis ruznu osobu automatski da je losa, ni lepu da je dobra, ali to ne znaci da ti te kategorije nece izbledeti pod uticajem unutrasnjeg dozivljaja. takodje fizicki izgled nije samo telo+lice, vec i pokret, gestikulacija, govor tela koji ne moze a da ne utice na to kako prihvatas, ocenjujes, ili vec dozivljavas osobu koju upoznajes. tesko da iko zeli niti se trudi da vizuelno dopadanje, ili da preciziram cinjenicu da li je neko lep ili ne, toliko definise i odvoji od ostalog utiska. i zasto bi? sem ako nije ultra objektivan i istinoljubiv ziri nekog izbora za lepoticu po odredjenim standardima.

bas lepo receno!
 
Elem, evo me, još uvek sanjiva – jao kako mrzim što moram da ustajem rano ujutru! – i dok još traje jutarnja dokolica razgledam po temama...vidim opet je aktuelna na LjiS tema „ružne forumašice“. Tema kao tema mi nije nešto inspirativna, ali navela me da se zamislim; elem, zanimljivo mi je kako se kod rasprave o fizičkoj lepoti uvek nekako suzdržavamo da glasno i jasno izgovorimo da je lepota vrlina i nedvosmisleno pozitivna karakteristika. I ako to kažemo, već u istoj ili sledećoj rečenici obavezno se mora da naglasi kako lepota nije presudna, da se na neki način uravnoteži umanjivanjem uticaja lepote u odnosu na duhovitost, inteligenciju itd. A recimo obrnuto nisam primetila, i interesantno mi je, otkud tolika potreba kod ljudi da se distanciraju od fizičkog izgleda, ispada da je maltene nepristojno, ili najblaže rečeno površno, reći da je neko ono baš zgodan i lep. Ipak, ma koliko mi to poricali, osim uticaja fizičkog izgleda na npr. privlačenje suprotnog pola i ulazak u vezu, fizička ružnoća ili lepota imaju uticaja i na neke druge aspekte života koji nisu ni malo nevažni. Recimo, neka istraživanja pokazuju da lepim osobama češće pripisujemo pozitivne osobine, npr. dobrotu (lično sam primetila da prosjaci mnogo češće i radije prilaze da traže milostinju od lepih nego od ružnih ljudi). Da ne pominjemo količinu sujete koja izbija evo baš ovde, na forumu, kada neko prokomentariše nečiji izgled, i evidentan trud pojedinaca da se maltene iskamči što više komplimenata, tipa, jao debela sam – ma nisiiii...super si.... mnogo si lepa... itd. itd. E pa sad, obzirom na sve to, zašto smo baš lepotu kao faktor kvaliteta života toliko spremni da gurnemo u zapećak?

lepota je jako relativan i rastegljiv pojam
neshto shto je tebi lepo meni moze biti prosechno ili chak i ruzno
ne postoji objektivan kriterijum
i to nije fraza
s druge strane intelekt je objektivna kategorija...ili jesi ili nisi....budala
 
mislim da je ova tema postavljena sa upravo suprotnim pitanjem od favorizovanja lepote- "zasto guramo lepotu u zapecak" ili nesto slicno.
Koliko ogorcenosti i isfrustriranosti u tebi:eek:
Svi mi "padamo" na fizicki izgled u nekoj meri. Kada nekoga upoznam, vidim prvi put, prvi utisak je fizicki izgled. Nakon sto osobu malo bolje upoznam, onda se kompletira utisak i eventualno promeni misljenje na osnovu onoga "kakav" je taj neko.
ok, mozda je generalizacija, ali i tvoj post nije nimalo drugaciji- zasto mislis da samo muskarci padaju na izgled i da im je izgled suprotnog pola prioritet? Po cemu se to zene razlikuju, mislis da one odmah gledaju unutrasnju, duhovnu lepotu?

Jeste Afro, ali ja sam objasnila zašto je JA stavljam u zapećak. Meni je ona apsolutno nebitna u životu. Čak štaviše, kad je neko savršeno lep (klasično lep, kada niko ne može da ospori tu lepotu) meni je to dosadno, monotono....
A činjenica je da ljudi po default-u misle da lepi ljudi nisu inteligentni... Eto još jedne predrasude, al odlutah ja od teme...

I tako.... :manikir:
 
pa meni se desilo da mi se bukvalno promeni vizuelna percepcija osobe koju sam prvo znala samo preko fotki na kojima je bas lepo izgledala. kad sam je videla uzivo, pomislila sam: bas uopste nije lepa, nije ni ruzna, ali daleko od opsteprihvacenog standarda lepog... e onda mi se desilo da je igrom slucaja bolje upoznam, i postepeno mi se potpuno izgubila ta ruznija "slika", sada kada je vidim vidim taj, bukvalno duh, personaliti, nazovi kako zelis koji je uhvacen na fotkama. sad bih rekla da je izuzetno lepa. dozivljavam je kao lepu osobu.
jao ti si meni primer
dok si bila u klanu one krave skroz drugacije sam dozivljavala i tvoje postove i tvoje fotografije:rumenko:
kad smo pocele da se zezamo i kad sam te upoznala da li je potrebno da kazem da si mi
1.lepa
2.mila
3.duhovita
4.dobra
sto se tice lepote,moja koleginica slusa razgovor dva direktora
d1 "imam jedan cv da ti posaljem,devojka ima fantasticno iskustvo radila je za x y z firme,zavrsila prestizan fax i jako fina"
d2 "super prosledi mi njen cv potreban mi je menadzer"
d1 "samo ima nesto,malo je bucka"
d2 "ah?znas sta nemoj mi bucku slati"
toliko o lepoti :(
ja sam na onoj temi sigurno rekla da bih dala malo pameti za malo vise lepote,nisam ruzna,al pamet do neke granice pomaze a posle odmaze,a lepote nikad dosta:lol:
 

Back
Top