Lepo vaspitanje

Betty

Elita
Poruka
21.481
---palo mi je na pamet sledeće:

"..domovina se brani Dobrotom
i Lepim Vaspitanjem"

Možda je malo infantilno, ali kako vi učite svoju decu da dostojno reprezenutju vaš soj, vaš narod i državu :)

da li i sami ponekad nešto novo naučite razgovarajuči sa mladuncima? :D
 
nije teško biti fin ...
ali mislim da se takvim ne postaje zbog naroda i države ...
možda je to ovde malko teži postupak jer ponekad dobrota i lepo vaspitavanje podrazumevaju dozu različitosti ...
daklen budimo lepi, pametni i fini zbog sebe a ne zbog bilo čega drugog .
 
Decu treba naučiti da dostojno reprezentuju sebe pa će samim tim dostojno reprezentovati i svaku društvenu grupu kojoj bude pripadalo.
A kakav će dete imati odnos prema sebi, prema ljudima oko sebe i uopšte prema svetu u kome živi pre svega zavisi od modela ponašanja koji susreće u svojoj porodici.
Zapravo, vaspitanje deteta ja posmatram kao proces u kojem i ja vaspitavam sebe kao roditelja.

Kao prilog ovoj temi evo jednog članka iz lista Zrenjanin (ako se ne varam) ...

DECA UČE ONO ŠTO DOŽIVLJAVAJU

Ako dete živi s kritikom, uči da osuđuje.Ako dete živi s nasiljem uči da se tuče.Ako dete živi sa strahom, uči da bude zabrinuto.Ako dete živi sa samilošću, uči da samo sebe sažaljeva.Ako dete živi s ismevanjem, uči da se stidi. Ako dete živi s ljubomorom uči šta je zavist.Ako dete živi sa stidom, steći će osećaj krivice. Ako dete živi s ohrabrivanjem, steći će samopouzdanje.Ako dete živi u toleranciji, naučiće se strpljenju.Ako dete živi s pohvalama, naučiće da poštuje.Ako dete živi s prihvatanjem, naučiće ljubav.Ako dete živi s odobravanjem, naučiće da voli i samog sebe.Ako dete živi s priznanjem, naučiće da je dobro imati cilj.

Ako dete živi s deljenjem, uči o velikodušnosti. Ako dete živi s poštenjem i pravednošću, uči da postoje istina i pravda.Ako dete živi sa sigurnošću, uči da veruje u sebe i one oko sebe.Ako dete živi s prijateljstvom, uči da je svet mesto na kojem je prijatno živeti.Ako vi živite s mirom, vaše će dete živeti spokojno.

S čime živi vaše dete?
 
a malo i zbog domovine
francuzi se bas iznenade kad vide da smo jedna fino vaspitana i kulturna srpska porodica
valjda su se od nas navikli na divljastvo
mislim,vaspitam dete zbog nje same ali kad malo razmislim ona stvarno predstavlja malog ambasadora yu(mada nije drzavljanin :lol: ) to je onako manje vaznosti ali opet...
 
Hmmm nema niko ništa da kaže na temu lepog vaspitanja dece?
Otišla tema posle tri posta u chat.
A kad se pokrene tema kako su se dva klinca potukla ili nešto slično istog dana se ispiše bar 5 strana o tome kako su nam deca bezobrazna, nevaspitana kako sve to treba u uniforme, zabraniti im sve živo itd itd itd
 
Мени се понекад чини, кад их гледам у групи вршњака, да су моја деца некако ''превише лепо васпитана''...и да им не би фалило мало више безобзирности и безобразлука јер се плашим како ће испливати у овом свету ајкула и пирана!
 
lady me:
Hmmm nema niko ništa da kaže na temu lepog vaspitanja dece?
Otišla tema posle tri posta u chat.
A kad se pokrene tema kako su se dva klinca potukla ili nešto slično istog dana se ispiše bar 5 strana o tome kako su nam deca bezobrazna, nevaspitana kako sve to treba u uniforme, zabraniti im sve živo itd itd itd

Pa nije da nemamo nista da kazemo nego to se provlaci(lo) kroz otprilike sve teme (ili bar 70%) na ovom forumu...U skladu sa tim, nemamo da dodamo nista posebno novo sto vec nismo rekli, zar ne (posebno u drugoj aktuelnoj temi o uhapsenim maturantima). Lepo vaspitanje se uci u kuci, ali ne samo u kuci - uci se i od vaspitanih nastavnika (ako ih zovu konjima i magarcima, slepcima i glupanima, kako da ocekujemo vaspitanje od dece?!), a uci se i od vaspitanog drustva (d ane kazem sredjenog, sto nase svakako nije). Ali ako bas insistiras na temi vaspitanja u skladu svega sto rekoh evo i male buruleske od pre neki dan:

pozvali su me u jednu osnovnu skolu d aodrzim predavanje na temu adolescencije i interpersonalnih odnosa nastavnika sa devom u adolescenciji (dakle, od 13te godine pa navise). I tako odem ja sa koleginicom koja je defektolog, skupilo se njih celih 15 iz cele skole (ostali su kaze direktor koji je nov i jedan normalan covek) bojkotovali predavanje (?!?!za neverovati). Moje predavanje koje se ticalo toga sta je to adolescencija, sta se desava sa detetom fizicki i emotivnopsiholoski, i o potrebama i manifestacijama adolescentnog ponasanja trajalo je 20 minuta. Moja koleginica pricala je o komunikaciji i vestini komunikacije jos oko 25 minuta. Dakle, celo predavanje (koje, bez lazne skromnosti, UOPSTE nije bilo ni nekvalitetno, ni dosadno, ni suvoparno ni monotono) trajalo je oko 45 minuta, ne vise. Za tih 45 minuta, 7 puta su usli i izasli iz zbornice, dvoje je ustalo da trazi upaljac i pikslu da bi pusili, dvoje se dodavalo preko cele zbornice soljicom za kafu; jedna je ustala od stola i otisla do prozora bacila pogled sta se desava napolju, i pomirisala i pomazila cvece (?!), jedan se ljuljao na stolici i tri put skoro pao (?!), jedna je odgovorila na zvonjavu mobilnog i izasla napolje da se javi. Prilicno neverovatno zar ne?! Za ljude koji su odrasli, punoloetni, i placeni (sto je najvaznije) da odsede na tom predavanju (jer se ono desava u njihovo redovno radno vreme, dakle ide im dnevnica!). Kada sam im na tu opservaciju skrenula paznju, dobila sam odgovor da "ovo nije cas....mi smo odrasli, mozemo da izadjemo a da ne izadje jos petoro iza nas.....nisam razumeo da moram da se suzdrzim od pusenja..." itd. Samo sam postavila pitanje da li se sa toliko tolerancije odnose prema svojim adolescentnim ucenicima na casu kada suskaju, zamore, hoce da izadju u WC, imaju potrebu da jedu jer su gladni, pije im se voda, ili prosto receno - ljuljaju se na stolici jer je napolju lep dan a njima smrtno dosadno da slusaju o cemu god vec?!?!?! Neverovatno je da odrastao svet moze da bude do te mere nevaspitan, ali ne samo nevaspitan vec sa tolikim odsustvom uvida i kriticnosti, te toliko nepodlozan kritici neprihvatljivog ponasanja! I onda se cudimo sto su deca nevaspitana! Pa ko ih vaspitava?! I od koga da nauce?!

P.s. Da me Hellen ne bi pojela, moram jos i to da kazem da je bilo i 5-6 veoma pazljivih, strpljivih i koncentrisanih slusalaca, na koje sam se jednostavno fokusirala da ne bih ustala i podelila vaspitne packe po onoj zbornici. Zbog takvih mi nikad nije zao da odem, iako me zbog onih drugih to kosta zivaca i iritacije za naredna 3 dana! Skola nam je bre ODVRATNA!

(i zdravstvo isto, Hellen, i zdravstvo isto - ne dozivljavaj ovo licno! :) )
 
Da znaš Helen da i ja o tome često razmišljam ... mlad sam roditelj pa još uvek imam puno nedoumica oko pravilen nege i vaspitanja deteta ;-) S jedne strane dete treba naučiti pravednošću i poštenju a sa druge treba ga naučiti da se nosi sa nepravednošću i nepoštenjem na koje će svakako nailaziti u svom životu. Ali i protiv tih ajkula će se pre odbraniti snagom svoje ličnosti (a mi smo tu da im jačamo ličnost i karakter) nego li bezobrazlukom. Zar ne?
Baš pre neki dan razmišljam o tome... Čitam neki forum i mamu koja ponosno kaže kako ona svoje dete ne uči : "Gde zeka pije vodicu?" jer je to već prevaziđeno već "Gde je lova?" i na to pitanje beba ispruža svoj dlan i pokazuje...
 
ww
hmm da nije tužno bilo bi smešno...

Ali to je upravo ono što meni i smeta... uvek se rasprava vodi kada dođe do nekog problema, verujem da bi i tvoje predavanje imalo pažljiviju publiku da se dan pre toga dogodio neki incident u školi.
 
hm, stojim ja tako pre neki dan na semaforu sa mojim malim sinom..crveno je svetlo, cekamo da se upali zeleno..dete taman naucilo boje, i svaki put kaze-e sad je crveno, cekamo..sad je zeleno-idemooooo:wink:

stojim tako i otpadam..dosadno je cekati da se upali zeleno svetlo..nikad ne cekam zeleno..provlacim se ko jegulja izmedju kola u pokretu..bolesnik, sta da kazem..i mislim, koliko puta napravimo gresku iz cistog nestrpljenja, ili zurbe, i prekrsimo ono sto kao ucimo decu..ismamarala sam sebe na licu mesta, i strpljivo sacekala zeleno..ima nade za mene..

malo sam promasila temu, ali i nisam..ipak se ne radi tu o domovini, jbg..cak ni o tome sta mi zelimo da naucimo decu..vec o tome, sta im svojim primerom pokazujemo...iz dana u dan, sa semfora na semafor:wink:
 
Не доживљавам лично. У свакој професији има свакаквих људи, мада сви обично своју браншу меримо према себи, па смо ту мало осетљивији. Једино не бих волела да закључак овога буде уопштавање у стилу: ето, такви су сви који раде у просвети, или: таква је већина. То би онда одмах могло да се пребаци на тему о предрасудама!
 
da znam te vojvođanske fore...U Zrenjaninu su me geldali kao kretena kad sam mrtva ladan prešla na crveno ( a nije bilo NI JEDNIH KOLA!!!!) u centru...pet ljudi s jedne, sedam s druge strane, i svi čekaju :shock: Šta čekaju, pitaj boga...krenuli da se polgledaju onako sa strane :lol: Zbunili se, ja sam divljina 8)
Šalim se, bilo me je blam stvarno...ali to govori o različitosti. Ljudi bre poštuju pravila igre, i s njima si bezbedan! U svemu, ne samo u saobraćaju, i to je super!


Hani, pozdrav sa malu ambasadorku i njenu mamu :)

Lepo vaspitanje...jel to znači okreni i drugi obraz? Fajtanje i to?
Kod mene to nikad nije bilo tako. Bilo je "skloni se dok ne prođe, a sve je prolazno, bez brige"

btw. domovina nije isto što i država! Domovina je sentiment, a država troma i kljakava institucija.
 
Betty:
da znam te vojvođanske fore...U Zrenjaninu su me geldali kao kretena kad sam mrtva ladan prešla na crveno ( a nije bilo NI JEDNIH KOLA!!!!) u centru...pet ljudi s jedne, sedam s druge strane, i svi čekaju :shock: Šta čekaju, pitaj boga...krenuli da se polgledaju onako sa strane :lol: Zbunili se, ja sam divljina 8)
Šalim se, bilo me je blam stvarno...ali to govori o različitosti. Ljudi bre poštuju pravila igre, i s njima si bezbedan! U svemu, ne samo u saobraćaju, i to je super!


Hani, pozdrav sa malu ambasadorku i njenu mamu :)

Lepo vaspitanje...jel to znači okreni i drugi obraz? Fajtanje i to?
Kod mene to nikad nije bilo tako. Bilo je "skloni se dok ne prođe, a sve je prolazno, bez brige"

btw. domovina nije isto što i država! Domovina je sentiment, a država troma i kljakava institucija.
ne razumem bas ovo boldirano..molim pojasni..
a za domovinu se slazem...
 
Betty:
ma biti milosrdan u lošem značenju...trpeti i to....

a koga to pitas?i kakve veze ima trpljenje sa dobrim vaspitanjem?mada, secas se price sa dzemperom?ja sam posle dobila batine..jer nije uctivo odbiti poklon...
ja moje dete ne ucim tako..ne sme da bude bezobrazan, da udari prvi, al sme da brani, ne sme da galami, ali ako nekad vikne ne shizim...

e sad znas, i mi odrasli nekad nismo nacisto sa tim fajtovima..ja mrzim fajtove..ne zato sto se plasim ili ne umem da se fajtam, vec mi je to gadno bre..kako onda da ucim dete da se fajta?:roll:
a i kad se fajtas..pitanje je gde su granice..i sta je dozvoljeno...ako me razumes..u neciju intimu nikad ne ulazim...to mi je gadno...

ipak, kao kod semafora..ako mi zivimo zivot u kome nas neko maltretira, i svakodnevno izlazemo dete svadjama, i scenama, mozemo mu pricati sta ocemo...ako smo ljubazni i korektni jedni prema drugima,dete usvaja to kao obrazac ponasanja bez da mu se na to specijalno ukazuje..
 
nemam decu....al neshto kontam....da bi ih uchio da prezentuju sebe....za drzhavu nek nauche sami....kako im volja....za soj....takodje....nek skapiraju ko od tih ljudi ne valja a ko je neko vredan poshtovanja....ma za sve....samo bi ih uchio da ne gledaju sebe kao masu....vetj da su individue koje ne zavise od ostalih....tako nekako ***** li ga
 
Nije domovina već otadžbina.
Nisam se još razmnožio, ali mi je palo na pamet (milosrđe), da se nikad nisam mlatio sa decom iz kraja, iz zgrade i parkića. Počeo sam u školi. Znači, treba da postoji organizovana, a ne spontana grupa dece koju vezuje institucija, da bi se rodilo nasilje. Jednom sam pitao dedu šta da radim kada me neko bez razloga udari, on je rekao "ko tebe jednom, ti njega dvaput".

Najmlađi predstavnik naše familije je četvorogodišnji Dimitrije.
Numerički je tip, još pre godinu dana znao je da barata petocifrenim brojevima, zna sva slova i čita reči. Radoznao je i zanimaju ga sve sprave na struju, programatori, gravitacija, pamti brendove i postavlja lepa pitanja. Naravno da ne ide u vrtić, kod nas mušku decu vaspitavaju dede.
Od njega samo naučili da ne pričamo o politici za ručkom na porodičnim skupovima. On je glavni, tako i treba da bude.
 

Back
Top