- Poruka
- 365.614
Istraživači u Gabonu proučavali su četiri biljke koje su jele divlje gorile i koje lokalne zajednice koriste u tradicionalnoj medicini, i otkrili njihova antibakterijska i antioksidativna svojstva.Laboratorijske studije su otkrile da su biljke kojima se gorile samoleče bogate antioksidansima i antimikrobima. Jedna od tih biljaka ima svojstva koja obećavaju uspešnu borbu i protiv superbakterija.
Poznato je da veliki majmuni samoleče birajući biljke sa lekovitim svojstvima. Ranjeni orangutan nedavno je dospeo na naslovne strane zbog upotrebe biljne paste za lečenje povreda.
U najnovijoj studiji, botaničari su posmatrali ponašanje zapadnih nizijskih gorila u Nacionalnom parku Moukalaba – Doudou u Gabonu i snimili biljke koje su jele gorile. Zatim su intervjuisali 27 ljudi koji žive u obližnjem selu Dousala, uključujući tradicionalne iscelitelje i travare, o biljkama koje su korišćene u lokalnoj tradicionalnoj medicini.
Na karju su odabrali za detaljnije proučavanje drvo ofager ili ceiba (Ceiba pentandra), džinovski žuti dud (Myrianthus arboreus), afričku tikovinu (Milicia ekcelsa) i stabla smokava (Ficus).
Sve četiri biljke – korišćena u tradicionalnoj medicini za lečenje svega, od stomačnih tegoba do neplodnosti – sadržale su jedinjenja koja imaju lekovita svojstva, uključujući fenole, alkaloide, flavonoide i proantocijanidine.
Takođe, sve četiri biljke pokazale su antibakterijsku aktivnost protiv najmanje jednog soja bakterije otporne na više lekova – ešerihije koli. Drvo ofager je posebno pokazalo „izvanrednu aktivnost“ protiv svih testiranih sojeva, naveli su istraživači.
Međutim, nije jasno da li gorile konzumiraju ove biljke iz medicinskih ili drugih razloga.
Regioni biodiverziteta, kao što je centralna Afrika, dom su ogromnog rezervoara neistraženih i potencijalno lekovitih biljaka. Ovo istraživanje pruža preliminarne uvide u biljke sa antibakterijskim i antimikrobnim svojstvima, a četiri biljke istražene u ovoj studiji mogu biti obećavajuće mete za dalja istraživanja o otkrivanju lekova – posebno u cilju lečenja bakterijskih infekcija otpornih na više lekova.
Autori istraživanja u objavljenoj studiji dodaju: „Alternativni lekovi i terapije pružaju nadu za rešavanje mnogih sadašnjih i budućih problema javnog zdravlja. Zoofarmakognozija je jedan od ovih novih pristupa, usmerenih na otkrivanje novih lekova."
„Ovo pokazuje da su gorile evoluciono naučile da jedu biljke koje su im korisne, ali i naglašava ogromne praznine u našem znanju o kišnim šumama centralne Afrike“, navodi dr Džoana Sečel, antropolog sa Univerziteta u Daramu, Velika Britanija, koja je radila na studiji sa gabonskim naučnicima.
Gabon ima ogromna neistražena šumska prostranstva u kojima žive brojne životinjske vrste i rastu mnoge biljke nepoznate nauci.
Istraživanje je objavljeno u časopisu PLOS ONE a preneo rts