Quantcast

Lekovi u SFRJ za sve građane su bili besplatni!?

Andrej Bolkonski

Domaćin
Banovan
Poruka
4.239
Nije diskutabilno,da su u bivsoj Jugoslaviji,lekovi za socijalne osiguranike,lekovi bili besplatni.To bi moglo i sada da funkcionise.Nije u pitanju novac,
tj.da nema dovoljno novca.Samo sto se novac koristi,na neke nepotrebne namene.Ako pogledamo Vesicev projekat Stadiona,koji treba da se gradi
u Beogradu,bez potrebe.Kako je objavljeno,taj stadion treba da kosta toliko,da je tesko tu cifru i napisati.A javna istina,da vrlo mali broj navijaca,uopste
posecuje fudbalske utakmice.Ima citav niz preskupih a nepotrebnih objekata,na koje ce se dati stotine miliona evra.A poznato je valjda svima,sta
predstavlja jednu uspesnu zemlju.Uspesnost jedne drzave,ceni se iskljucivo,po nacinu kako su reseni socijalni problemi,socijalne institucije.Broj i
opremljenost bolnica.Fudbalske stadione,niko ne ubraja u cinioce zivotnog standarda i resenja socijalnih problema stanovnistva.

~Kiki~

BUNTOVNA S RAZLOGOM
Poruka
459.020
Da li neko ko je živeo u to doba moze da potvrdi cinjenicu da su za sve građane lekovi bili potpuno besplatni? Danas kad bi tako nesto rekao nekome da je moguce gledao bi te kao sa marsa sa si pao.
Evo ja potvrđujem, lekovi su bili besplatni. Školovanje je bilo besplatno završno sa doktorskim studijama.
Ni vanredni studenti nisu ništa plaćali osim neke siće kad su polagali ispite.
Zaposleni su dobijali stanove od svojih firmi, koje su u Slobino vreme otkupili za smešne pare.
Nikome nije struja sečena, majke sa malom decom nisu isterivane od strane izvršitelja iz stanova.
Deca se nisu lečila SMS porukama!
Itd...itd...

Сребрена

Iskusan
Moderator
Poruka
6.949
Evo ja potvrđujem, lekovi su bili besplatni. Školovanje je bilo besplatno završno sa doktorskim studijama.
Ni vanredni studenti nisu ništa plaćali osim neke siće kad su polagali ispite.
Zaposleni su dobijali stanove od svojih firmi, koje su u Slobino vreme otkupili za smešne pare.
Nikome nije struja sečenа..
Itd...itd...
То је потпуна неистина. Станове су добијали само чланови Партије и официри, остали суморали да се сналазе..да плаћају кирију или само зидајукуће.тако никад нису дошли у ситуацију да оркупе јефтино било шта у Слобино време.
Постојали суванредни студентии они су плаћали све. Уџбеници у ОШ и СШ нису били бесплатни.

За лекове нисам сигурна, али они који су уплаћивали здравствено осигурање, сигурно су имали бесплатне услуге за мање проблеме.Није било партиципација, у то сам сигурна.

~Kiki~

BUNTOVNA S RAZLOGOM
Poruka
459.020
То је потпуна неистина. Станове су добијали само чланови Партије и официри, остали суморали да се сналазе..да плаћају кирију или само зидајукуће.тако никад нису дошли у ситуацију да оркупе јефтино било шта у Слобино време.
Постојали суванредни студентии они су плаћали све. Уџбеници у ОШ и СШ нису били бесплатни.

За лекове нисам сигурна, али они који су уплаћивали здравствено осигурање, сигурно су имали бесплатне услуге за мање проблеме.Није било партиципација, у то сам сигурна.

Šta mi napriča?!!!
Samo članovi partije?
Pitam se kako je moj otac dobio stan a nije bio član niti oficir? Ti to verovatno bolje znaš,a?
Naravno da udžbenici nisu bili besplatni, ja sam rekla da se školarina nije plaćala, i ne, ni vanredni studenti je nisu plaćali!!!

Za lekove nisi sigurna, a za ovo jesi?
Pa sada si sve rekla! A ko to nije uplaćivao ZO?

Bolje bi bilo da ne pišeš ono o čemu ne znaš ništa da se ne brukaš.

Сребрена

Iskusan
Moderator
Poruka
6.949
Šta mi napriča?!!!
Samo članovi partije?
Pitam se kako je moj otac dobio stan a nije bio član niti oficir? Ti to verovatno bolje znaš,a?
Распитај се боље.
Педесетих година мој деда је ишао на радну акцију, заједно са вршњаком и другом.Два месеца је трајала и све су радили исто, од ујутру до увече.
На крају акције, вршњак је добио ударничку значку, а деда није јер није био члан Партије. Иако су имали исту школску спрему и обојица су у банци, вршњак је добио стан, деда није.Обојица су имали родитељске куће , чак у истом крају града, и исти број породичних чланова. Убрзо је вршњак постао шеф, а мало после и директор банке, док је деда остао где је био на почетку. Зидао је кућу. Кад је била акција "имаш кућу, врати стан" вршњак није вратио. Најстарији његов син, члан партије, био је директор и добио је (још један) стан. Кућу су издавали станарима.

~Kiki~

BUNTOVNA S RAZLOGOM
Poruka
459.020
Распитај се боље.
Педесетих година мој деда је ишао на радну акцију, заједно са вршњаком и другом.Два месеца је трајала и све су радили исто, од ујутру до увече.
На крају акције, вршњак је добио ударничку значку, а деда није јер није био члан Партије. Иако су имали исту школску спрему и обојица су у банци, вршњак је добио стан, деда није.Обојица су имали родитељске куће , чак у истом крају града, и исти број породичних чланова. Убрзо је вршњак постао шеф, а мало после и директор банке, док је деда остао где је био на почетку. Зидао је кућу. Кад је била акција "имаш кућу, врати стан" вршњак није вратио. Најстарији његов син, члан партије, био је директор и добио је (још један) стан. Кућу су издавали станарима.
Vidiš, tvoj problem je što ti moraš da se raspituješ, a ja ne moram.
Moj otac je bio direktor u 5 firmi širom Srbije (bio je jedan od retkih stručnjaka u svojoj struci) pa je bio tražen da pokrene
proizvodnju u tim mestima. Gde god je bio - dobio je stan. Nije bio član partije.
Ja sam bez njegovog znanja postala član u gimnaziji (na njegovo veliko razočarenje kasnije kada je saznao).

Ja znam slučajeve gde ljudi nisu ni tražili stanove od firmi jer su imali kuće, ali da je nekome bio potreban stan a da ga nije dobio od firme ili kredit za kuću (koji se otplaćivao 40 godina) e to ne znam.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.