Lekarska etika

Koliko sam ja upoznat,a mislim da jesam, lekarima se po ordinacijama i hodnicima jos na glavu treba da se penju,a za to je delom kriv i aktuelni ministar zdravlja, kao i zuta stampa, neki lekari koji to dozvoljavaju, nemajuci kud i greske nekih lekara. Nekada je lekar bio pojam, sada je samo servis, sluga..uzas..plus su lekari sujetni i medjusobno zavidni i nikada nece biti slozni..
 
Пре три године, Европска агенција за реконструкцију је, у сарадњи с Министарством здравља урадило водиче добре праксе за више врста обољења, али не за све. Такође, ти водичи нису подељени свим лекарима. Даље, водичи имају статус препоруке и нису обавезујући. У многим земљама у свету одавно функционишу Протоколи који су обавезујући. Све док се лекари њих придржавају не могу бити окривљени ни за шта, па макар пацијент имао тешке и трајне или чак и смртне последице, што је друга страна медаље. Протоколима се уништава креативност лекара и слобода одлучивања у избору терапије. И то је нека врста бирократизације здравства, само је меродавна медицина заснована на доказима (Evidence Based Medicine), односно доктрина СЗО, која је често спорна. С друге стране, често имате пацијенте са атипичним симптомима болести који се не уклапају у Протоколе.
Још једну околност морате имате у виду - за разлику од других професија, лекари раде са странкама које су болесне и углавном нервозне, што додатно компликује не баш сјајну социјалну ситуацију у земљи.
Сви смо ми различити, свако другачије реагује на услове рада, зараду, системе вредности и има различит етички праг, на крају крајева...

Ta vrsta robotizacije zdravstva zapravo izostavlja ikakvu potrebu za lekarima. Jer ako postoji protokol - tacan protokol - tj algoritam - onda svako moze sam sebi da postavi dijagnozu pod uslovom da zna isti. Ili neki software u koji se lepo ubace simptomi i on izbaci terapiju :)

Ne verujem da su pacijenti uglavnom nervozni - najverovatnije se uglavnom osecaju nemocno zbog toga sto su bolesni.A i ako jesu nervozni - to nije nervoza koja se projektuje na lekare koje ih lece nego na lakse mete kao npr clanove porodice.
 
Gospodine Delicu,administracija foruma Krstarice zeli da moderatori budu lekari,farmaceuti i ostali zdravstveni radnici. Ne moze pf zdravlje voditi neko ko nije bar u nekoj grani medicine.
Koliko shvatam vi niste lekar bez obzira sto vam to stoji u nickname-u.
Prema tome vase je pravo da imate svoje misljenje a na nama je da ovaj pf vodimo kako to pravila nalazu.

Napravili ste par prekrsaja i niste bili kaznjeni,sada vas ja javno opominjen da ce svaki vas sledeci negativan post vezan za lekare,medicinske sestre i moderatore biti kaznjen.

Pozz Bela76.

Nadam se da ste procitali post pre nego sto ste ga obrisali.

Ako je konkretno Meni zabranjen reply na Vase postove onda recite to javno - da me bih bezveze pisao.

Sada cu samo da pomenem da ste pogresno shvatili znacenje doticnog posta, da Vam nije prvi put ... i da naravno nije bilo nikakve prituzbe na rad moderatora.

Npr Dr po vama obavezno znaci Doktor. Da to je tacno - ali Doktor uglavnom nije jednako Doktor Medicine. Naravno ako neko jednom pogresi moze da se desi da pogresi jos po neki put.Kao npr u pogresnom shvatanju mojih postova koji u kojima nema nikakvih vredjanja Lekara.
 
Nadam se da ste procitali post pre nego sto ste ga obrisali.

Ako je konkretno Meni zabranjen reply na Vase postove onda recite to javno - da me bih bezveze pisao.

Sada cu samo da pomenem da ste pogresno shvatili znacenje doticnog posta, da Vam nije prvi put ... i da naravno nije bilo nikakve prituzbe na rad moderatora.

Npr Dr po vama obavezno znaci Doktor. Da to je tacno - ali Doktor uglavnom nije jednako Doktor Medicine. Naravno ako neko jednom pogresi moze da se desi da pogresi jos po neki put.Kao npr u pogresnom shvatanju mojih postova koji u kojima nema nikakvih vredjanja Lekara.

Gospodine Delicu ako mislite da cu vam svaki put replicirati na vas post ove vrste varate se.
Rekla sam sta sam imala i stojim iza toga.
Pisite,iznosite svoje misljenje i molim vas da spamovanje ove teme ovde prestane jer svaki sledeci post ce vam biti obrisan.

Zelim vam prijatno vece.

Bela76.
 
Gospodine Delicu ako mislite da cu vam svaki put replicirati na vas post ove vrste varate se.
Rekla sam sta sam imala i stojim iza toga.
Pisite,iznosite svoje misljenje i molim vas da spamovanje ove teme ovde prestane jer svaki sledeci post ce vam biti obrisan.

Zelim vam prijatno vece.

Bela76.
Hvala ...Prijatno vece takodje.
 
Zasto lekari, nemaju etiku? Kriv je i ministar zdravlja TM, jer ih stiti. Primer, doktorima iz "Decedre", se sudi vise od 3 god., za smrt devojke!!!
Postoji Sud casti pri lekarskoj komori,ali ... Nisam bas sigurna da li je i ozvanicen njegov rad(?!),jer sve sa tim komorama je nesto vrljavo.Odgovornost bi svakako (pored onih direktnih aktera) trebalo da snose i nadlezni u Ministarstvu zdravlja,jer je privatna praksa bez znacajne (strucne) kontrole.
 
Министарство здравља је, на веома сумњив начин, извршило набавку вакцина против швајне грипа и то, ни мање-ни више него 3 милиона доза. Када су сва могућа истраживања и анкете утврдилуи да само 7 до 15% људи жели да прими неиспитану вакцину, у Министарству здравља је настала паника. Онда, како се ближи време испоруке првог контигента вакцина, на сцену ступају, овим редом, чланови такозване Радне групе за пандемију :
- др Бранислав Тиодоровић, ширећи умерену панику у вези швајне грипа;
- др Предраг Кон, доливајући уље на ватру;
- др Вељко Ђерковић, који са својим страшним, нарогушеним лицем, јавно на РТС-у, упозорава оне који неће да приме вакцину, да ће "умирати у страшним мукама"!?
Притом, не заборавља да истакне како је он "стручњак за вакцинологију"!?

Шта рећи? Овде нема трага ни од људског морала, а камоли лекарске етике.
Највише лекарске етике, у принципу можете срести код лекара у примарном здравственој заштити, секундарној и код оних који сваког дана буквално спасавају нечије животе.
Код лекара-политичара тако нешто не постоји; чак ни у траговима...z:((
 
Министарство здравља је, на веома сумњив начин, извршило набавку вакцина против швајне грипа и то, ни мање-ни више него 3 милиона доза. Када су сва могућа истраживања и анкете утврдилуи да само 7 до 15% људи жели да прими неиспитану вакцину, у Министарству здравља је настала паника. Онда, како се ближи време испоруке првог контигента вакцина, на сцену ступају, овим редом, чланови такозване Радне групе за пандемију :
- др Бранислав Тиодоровић, ширећи умерену панику у вези швајне грипа;
- др Предраг Кон, доливајући уље на ватру;
- др Вељко Ђерковић, који са својим страшним, нарогушеним лицем, јавно на РТС-у, упозорава оне који неће да приме вакцину, да ће "умирати у страшним мукама"!?
Притом, не заборавља да истакне како је он "стручњак за вакцинологију"!?

Шта рећи? Овде нема трага ни од људског морала, а камоли лекарске етике.
Највише лекарске етике, у принципу можете срести код лекара у примарном здравственој заштити, секундарној и код оних који сваког дана буквално спасавају нечије животе.
Код лекара-политичара тако нешто не постоји; чак ни у траговима...z:((

Slazem cak i moja najneomiljeniji doktor je macji kasalj za bilo koga ko radi u ministarstvu zdravlja.

Највише лекарске етике, у принципу можете срести код лекара у примарном здравственој заштити, секундарној и код оних који сваког дана буквално спасавају нечије животе.
Код лекара-политичара тако нешто не постоји; чак ни у траговима...z:((

Ako pravilno shvatam tu hijerarhiju - tj - primarna=lekar opste prakse onda se ne slazem.
Najvise etike je kod Prof.Dr - cak negde vise od 50% (NE SALIM SE) njih je dovoljno strucno za svoj posao.

To je tako uglavnom zbog motivacije i inteligencije.Ali vise zbog motivacije nego zbog inteligencije.
 
Poslednja izmena:
Postoji Sud casti pri lekarskoj komori,ali ... Nisam bas sigurna da li je i ozvanicen njegov rad(?!),jer sve sa tim komorama je nesto vrljavo.Odgovornost bi svakako (pored onih direktnih aktera) trebalo da snose i nadlezni u Ministarstvu zdravlja,jer je privatna praksa bez znacajne (strucne) kontrole.

Strucne kontrole .Toga nema ni u drzavnim a kamoli u privatnim ordinacijama.

Odnosno nisam siguran za 100%,posto imam samo posredne dokaze - ne znam za nekog lekara koji je izgubio posao,niti koji se plasi da bi mogao.Cak i inzenjeri gradjevine (dakle ovo nema veze sa lekarima - samo sa inzinjerima gradjevine - osobe koje su zavrsile gradjevinski fakultet - kao sto su npr medicinske sestre zavrsile medicinski fakultet za sestre ups) koje istovremeno rade u svojoj firmi i u privatno kuci sto je krsenje zakona koliko sam ja upoznat.

A naravno i samo ponasanje lekara i MZ nesto govori.
 
Poslednja izmena:
Strucne kontrole .Toga nema ni u drzavnim a kamoli u privatnim ordinacijama.

Odnosno nisam siguran za 100%,posto imam samo posredne dokaze - ne znam za nekog lekara koji je izgubio posao,niti koji se plasi da bi mogao.Cak i inzenjeri gradjevine (dakle ovo nema veze sa lekarima - samo sa inzinjerima gradjevine - osobe koje su zavrsile gradjevinski fakultet - kao sto su npr medicinske sestre zavrsile medicinski fakultet za sestre ups) koje istovremeno rade u svojoj firmi i u privatno kuci sto je krsenje zakona koliko sam ja upoznat.

A naravno i samo ponasanje lekara i MZ nesto govori.
Postoje kontrole u drzavnim institucijama,samo je njihov rad i sistematicnost relativna stvar,nazalost...
Ovaj drugi pasus te,ama bas nista, nisam shvatilaz:mrgreen:
 

Back
Top