Legenda zivi - novi Boeing 747

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
Cetrdeset godina posle prvog leta modela 747 Boeing-ovi strucnjaci privode kraju prve primerke najnovije verzije, model 747-800. Od starog 747-100 (pa i kasnijih varijanti - 200, 300 i 400) razlikovace se u duzini trupa (ubaceni BS-ovi - Body Sections - ispred i iza krila), imace novo krilo i novu propulziju, kao i najnapredniju opremu. Cargo varijanta ce avio-prevoznicima ponuditi nesto sto ne moze niti jedan avion danas - prevoz 140 tona tereta u kontejnerima smestenim u donjoj i srednjoj palubi i to na daljinu od preko 8.000km, a bez potrebe za bilo kakvom novom opremom na velikom broju aerodroma sirom sveta. Putnicka varijata ce moci da preveze preko 450 putnika (u tri klase) na daljinu od 15.000km.

http://www.boeing.com/commercial/747family/747-8_facts.html
 
Nekoliko reci o propulziji novog 747. GE-ov novi GEnx-2B motor na 747-800 ce postizati oko 70.000lbs potiska pri poletanju. U pitanju je potpuno nov motor izradjen od najsavremenijih materijala (fenske lopatice su, primera radi, kompozitne) sa manjim brojem delova od dosadasnjih motora slicnih performansi i primetno (do 30%) duzim resursom. Uz to, specificna potrosnja (potrosnja goriva u odnosu na postignuti potisak) bice do 15% manja od dosadasnjih motora, a emisija stetnih gasova ce biti drastcno smanjena. Ovo bi trebalo da znaci da ce 747-800 kada poleti biti najstedljiviji i najtisi putnicki avion (slicnih dimenzija naravno).

http://www.geaviation.com/engines/commercial/genx/index.html
 
Mislim da bi trebali kad budu pravili B747-900 da se potrude da bude veci od A380. Ko je taj Airbus, oni su do juche igrachke pravili. Takodje bi trebalo napraviti veci avion od An-225, nije u redu da jedna Ukrajina ima najveci avion ikada.

Veoma je moguce da ce ovo biti poslednji 747. Airbus je "odrastao' u veoma znacajnog proizvodjaca aviona, ne zaboravi da proizvode velike putnicke avione vec skoro 40 godina. Nije problem napraviti veci avion od AN-225 (i Boeing i Lockheed imaju znanje i mogucnosti da to odrade), postavlja se samo pitanje ekonomske opravdanosti.
 
A šta je sa Boingom 727, zašto nisu napravili moderniju verziju, nego su prekinuli proizvodnju?

Bio je isuvise dobar :)

Salu na stranu, B727 definitivno jeste izvanredan avion, mozda najbolji ikada napravljen za srednje pruge. Na zalost, prilagodjenje novim propisima o zastiti covekove sredine (buka i emisija stetnih gasova) bi bilo prilicno tesko ako bi se hela zadrzati i niska cena preletenog kilometra po putniku (ne postoji zadovoljavajuca propulzija), pa je dalja proizvodnja prekinuta. Uz to, bio bi direktan konkurent B737 nove generacije, a to jedna ozbiljna firma sebi nikada ne moze da dozvoli.
 
sta mislte o sukhoi 100 superjet - u .. koliko je konkurentan u odnosu na postojece avione ?

SUkhoi 100 je sasvim neka druga klasa u odnosu na B747. Uzevsi u obzir da je radjen u saradnji sa poznatim proizvodjacima iz celog sveta (pa i Boeingom) mogao bi da bude prodat u vise primeraka nego drugi ruski avioni (koji su prakticno apsolutno neuspesni), ali za tu diskusiju bi trebalo otvoriti novu temu ili potraziti staru o 100-tki (mozda postoji).
 
Den Braun u "Tački prevare" (Dan Brown - Deception Point) kaže da ima dva identična Air Force 1.

Po meni sasvim je logicno da postoje dva identicna AF1 (kad mogu da priuste sto da ne)...iz vise razloga...medjutim mislim da je pravo pitanje zasto Den Braun smatra tako nesto cudnim,i u kom kontekstu je to postavljeno...
Sto se tice same teme,B747 je dokazana masina,svaka nova verzija moze biti samo bolja,jos dugo ce on biti u vazduhu...
 
Poslednja izmena:

Prilozi

  • Air_Force_One_on_the_ground.jpg
    Air_Force_One_on_the_ground.jpg
    25,9 KB · Pregleda: 10
Po meni sasvim je logicno da postoje dva identicna AF1 (kad mogu da priuste sto da ne)...iz vise razloga...medjutim mislim da je pravo pitanje zasto Den Braun smatra tako nesto cudnim,i u kom kontekstu je to postavljeno...
Sto se tice same teme,B747 je dokazana masina,svaka nova verzija moze biti samo bolja,jos dugo ce on biti u vazduhu...


Ne, nikako...moze da postoji jedan i samo jedan AF1 jer postoji samo jedan Predsednik. SVAKI avion u kome se nalazi Predsednik je AF1.

.
 
Ne, nikako...moze da postoji jedan i samo jedan AF1 jer postoji samo jedan Predsednik. SVAKI avion u kome se nalazi Predsednik je AF1.

.

Normalno,ako se prica postavi u taj kontekst,onda se apsolutno slazem,svaki avion u kom se nalazi predsednik jeste AF1,blo da se radi o B747,DC10 ili A380....Medjutim ako razgovaramo o broju sluzbenih avona (konkretno B747) koji opsluzuju americkog predsednika (tj. koji su mu uvek na raspolaganu) u bilo kom trenutku,pa i onda kada on nije u njima sigurno nije jedan...Zvanicno postoje dva,mada verovatno postoji jos neki,ne prepustaju oni nista slucaju:think:...
 
Normalno,ako se prica postavi u taj kontekst,onda se apsolutno slazem,svaki avion u kom se nalazi predsednik jeste AF1,blo da se radi o B747,DC10 ili A380....Medjutim ako razgovaramo o broju sluzbenih avona (konkretno B747) koji opsluzuju americkog predsednika (tj. koji su mu uvek na raspolaganu) u bilo kom trenutku,pa i onda kada on nije u njima sigurno nije jedan...Zvanicno postoje dva,mada verovatno postoji jos neki,ne prepustaju oni nista slucaju:think:...

To je tacno. Dok su se koristili VC-137 (B707) bilo ih je mnogo - 4 ili 5, ne secam se tacno, mozda i vise, moze da se proveri, mada mislim da se kasnije njihov broj sveo na samo 2 (SAM 26000 i SAM 27000). Posle "penzionisanja" VC-137 ostala su dva VC-25 (B747), registracije SAM 28000 i SAM 29000. Osim njih, na raspolaganju Predsedniku stoje i avioni E-4 (B747) i mislim da njih ima ukupno 4. Baza im je Offutt. Na kraju, tu su i 4 komada C-32 (B757), mada Predsednik retko koristi ovaj avion. Treba napomenuti da i VC-25 i E-4 imaju mogucnost popune gorivom u letu.

U vezi ovih aviona postoji mnogo javnih podataka i nista od toga nije niti tajna niti prokusaj bilo kakve prevare.
 
To je tacno. Dok su se koristili VC-137 (B707) bilo ih je mnogo - 4 ili 5, ne secam se tacno, mozda i vise, moze da se proveri, mada mislim da se kasnije njihov broj sveo na samo 2 (SAM 26000 i SAM 27000). Posle "penzionisanja" VC-137 ostala su dva VC-25 (B747), registracije SAM 28000 i SAM 29000. Osim njih, na raspolaganju Predsedniku stoje i avioni E-4 (B747) i mislim da njih ima ukupno 4. Baza im je Offutt. Na kraju, tu su i 4 komada C-32 (B757), mada Predsednik retko koristi ovaj avion. Treba napomenuti da i VC-25 i E-4 imaju mogucnost popune gorivom u letu.

U vezi ovih aviona postoji mnogo javnih podataka i nista od toga nije niti tajna niti prokusaj bilo kakve prevare.

SLAZEM SE...:)
 
Inace, kad se USA predsednik prevozi u helikopteru United States Marine Corps helikopter dobija callsign Marine 1 a ako leti avionom United States Marine Corps onda avion dobija callsign Marine 1 F (Foxtrot). Zanimljivo je kako se kako se treniraju piloti za prevoz predsednika (ovde mislim na pilote helikoptera koji prevoze od Bele kuce do Andrews baze); moraju desetak puta savrsheno da prelete rutu kroz vashington, po tacno odredjenoj putanji i da se spuste na tacno odredjeno mesto a travnjak bele kuce sa greskom manjom od metra.

Shto se tice 748, bice to sjajan avion
 
Poslednja izmena:

Back
Top