Legenda o blagu popa Martina

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koristim priliku da se zahvalim kolegi AKHENATONU na ovoj divnoj prici:

Prica o popu Martinu glasi otprilike ovako:


Pop Martin ziveo je u selu Poganovu u vreme kada je Srbija bila potpala pod tursku vlast. Pored sela su stalno prolazili turski karavani koji su isli iz Carigrada ili se vracali u njega. Za hajduke su posebno bili intersantni oni koji su isli za Carigrad jer su bili prepuni zlata i drugih dragocenosti sakupljenih od haraca. Zbog toga je pop Martin odlucio da osnuje hajducku druzinu koja bi presretala turske karavane i uzimala "nazad" zlato oteto od naroda. Tako je i bilo. Presretali su karavane, obavezno ubijajuci sve pratioce da se ne bi saznalo gde se karavanima gubi trag, sakupili zlato i krili ga po pecinama iznad sela. Govori se da to zlato cuva mehanizam u u obliku zmije smuk, napravljene od zlata, koja bi nepozeljnog gosta velikom brzinom udarila u glavu i ubila na licu mesta. Da se ne bi odala tajna funkcionisanja tog mehanizma, pop Martin je ubio majstore koji su ga napravili.

Medjutim, jednog dana nedaleko od sela hajducka druzina popa Martina presrela je do tada najbogatiju posliljku sa tri kola prepuna zlatnika. Dobro organizovani pobili su sve pratioce, osim jednog: velikog cupavog psa. Mozda nisu obratili paznju na njega, a mozda su ga i namerno pustili, jer to je ipak samo zivotinja. Medjutim, pas je bio dobro utreniran i nastavio je sam put prema Carigradu. Vrativsi se sam, Turci su uvideli da se nesto desilo sa karavanom, sakupili vojsku i pustili psa da ih odvede do mesta na kom je karavan stradao. Tako je i bilo. Bas u trenutku kad je pas doveo Turke u blizini sela Poganova, bio je Veliki Petak i celo selo je islo u crkvu. Turci su opkolili crkvu i trazili su od seljaka da odaju skloniste hajducke druzine, medjutim niko nije o tome ni rec rekao - verovatno niko nije ni znao. Turci su zatim poubijali sve, samo su se spasili jedan momak i jedna devojka, koji su se malo zadrzali u sumi (sta su tamo radili ne znam! he he:-}), kada su dosli videli su stravican prizor:muskarci, zene, deca.......sve je to bilo poklano. Selo je ostalo pusto, ali ne zadugo jer su ga opet naselili doseljenici sklanjajuci se pred Tucima.

Sto se tice sudbine popa Martina, on je ostao ziv i nastavio da presrece karavane, sve do smrti. Na samrti je kazu rekao da njegovo zlato moze naci samo covek, koji je spreman da 2/3 svega pokloni Poganovskom manastiru, a 1/3 zadrzi za sebe.

Danas mnogi traze to zlato verujuci da postoji, ako ne to zlato onda sigurno neko jer je istorijska cinjenica da je na ovom prostori bilo hajduckih drizina.
 
ANCIKA pa ovo uopste nije legenda ovo je gola istina!!!!!
NAIME: sve sto cu ti napisati se zasniva na cinjenicama koje je moj pokojni otac sa jos nekolicinom prijateljaprikupljao pola zivota!!!!
navecinu mesta mogu i licno da te odvedem da se uveris i da se cudu ne nacudis.
sve je zasnovano na prikupljenim podatcima po manastirima,selima i planinskim pecinama,a vecinu predmeta ,oruzja i nekih sitnica koje je posedovao pop martin i njegova hajducka druzina i danas mogu da se vide.
POPMARTIN HIMOVIC je inace iz hercegovine pred najezdom turaka dosao u nase krajeve zajedno sa zenom VIDOM i cerkom ZLATOM. Naselio se u malom selu koje se tada zvalo UMAGUSKA , a koje danas vise ne postoji. Selo je bilo blizu poganovskog manastira tako da je pop tu isao na bogosluzenje.
jednog jutra dok je martin bio u manastiru turski karavan dodje u UMAGUSKU ivodja karavana siluje martinovu zenu. Vida ,zbog sramote , otima turcinu noz iz pojasa ,i ubija prvo njega pa onda sebe.
Martin je sahranjuje u dvoristu kuce koju je naselio i sa cerkom zlatom godinu dana svakodnevno ide na njen grob. pop uzima slugu,(ili ga je sa njim doveo iz hercegovine ne postoje nikakvi podatci),koji zlatu cuva kao svoje dete i uci je da se brani i korisri oruzija tog vremena.
Kada se navrsi godina od smrti njegove zene pop skida crkvenu mantiju , oblaciSRPSKU NARODNU NOSNJU i krece u krvavu osvetu turcima sa cerkom i druzinom koju je sakupio u selu.
Ako si iz nisa onda znas gde je ploca iznad jelasnice . to je bilo prvo njegovo uporiste posto je mogao da sa te visoravni vidi kada iz pravca nisa,vranja,leskovca i aleksinca nailaze turski karavani a jedini put za istambul je vodio bas tu kroz sume pogodne za zasede(put kroz sicevacku klisuru je napravljen izmedju 1. i 2. sv. rata)
Ancika tek smo naceli temu i o njoj mogu da ti pisem danima. Vecinu mesta i pecina gde su boravili hajduci sa martinom stalno posecujem ,(nastavljam ocevu tradiciju), i nemas pojima sta sve moze tamo da se vidi. Postoje desetine grobova gde su sahranjeni martinovi hajduci,desetine pecina gde su leceni ranjenici, i jedna knjiga od 140 strana koju cemo da izdamo cim sakupimo dovoljno argumenata i novca!!!
ako nesto znas javi se pa cu ti i ja nastaviti ovu neverovatnu ISTINITU istinu o pop martinu himovicu,zlati,novku,terziskoj rupi,stozer kamenu divnoj gorici,manastiru poganovo,lazaru,krumu ,meckinoj rupi ,jovinoj magazi,zlatinom odlasku usolun sa sinom i muzem,smrdan kladencu,potomcima pop martina koji su jos zivi itd...itd...
g2v3zz@bitsyu.net
milan
cao, javi se
 
Prica o Pop Martinu je jako zanimljiva i sa zanimanjem sam je slusao dok se kao momenat u istoj nije pojavio univerzalni kalauz - raskov ( ?! ) koji navodno jedini otvara lagume sa blagom, a koji niko ne moze da definise sta je ( predmet, biljka, zivotinja, E.T...?! ). Posto tu vec pocinje SF tu prestaje moje verovanje u celu pricu o zakopanom blagu.
Inace, ono sto sam jos cuo iz prica ( ali iskljucivo iz prica raznih ljudi - tipa " neko je nekom rekao ... " ) je da je krajem 90-ih Arkan sa tadasnjom ekipom DB-a dolazio do Smukove jame, njuskao naokolo i, posto nije nasao nista, vratio se nazad.
Zatim se pricalo kako vojska bagerima skida planine u okolini mesta za koje se sumnja da sadrze lagume ali opet corak...
Sve u svemu, da je nesto pronadjeno, to bi vec procurilo u javnost, srbi su nevidjene tracare :)
Ovako, mozemo samo da nagadjamo i da se igramo Indijane Dzonsa :)
 
Pricalo se pre nekoliko godina da je to zlato trazio general Pavkovic sa vojskom. Moguce da je to istina s obzirom na to da je u Pirotu boravio u kratkom periodu nekoliko puta po nekoliko dana.

Inace prica o mehanizmu u vidu smuka je gola istina.

Pricao mi je deda da se za vreme II SV. rata sprijateljio sa jednim Bugarinom koji je bio dusa od coveka,a a ne okupatorska svinja. Nekoliko godina posle rata taj Bugarin je dosao kod mog dede sa mapom u kojoj je ucrtan put o jame i detaljno objasnjenje kao da se izbegne udarac smuka. Pitao je mog dedu da krene s njim i da dele sve napola.

Zbog jednog dogadjaja koji se desio u porodici i koji ima veze sa zlatom ( ne bih sad o tome, duga prica) moj deda ga je odbio rekavsi mu da je zlato prokleto. Bugari je tada krenuo sam i obecao da ce u povatku svratiti da mu javi kako je prosao i da se moj deda uveri da je ostao ziv.

Medjutim on se nije pojavio i ni dan danas deda ne zna dal je nastradao ili je pronasao zlato, pa je iz straha da ga deda vodjen pohlepom ne ubije i uzme mu zlato, pobegao natrag u Bugarsku.

Inace deda nije pogledao plan gde se jama nalazi, ali je procitao uputstvo za izbegavanje udarca i objasnio mi je.


P.S

Necete veovati koliko je lako da se izbegne udarac smuka. Objasnicu vam najverovetnije za dve nedelje kad se opet vratim u pirot, jer mi je U Nishu crko modem.

Malo bih da vas drzim u neizvesnosti!1 :evil: :wink: :?:
 
ej ancika i ostali vasa prica mi je veoma interesantna i posto sam ja iz nis, (trenutno u inostranstvu) zeleo bih da vise saznam o ovome dali postoji neka knjoga o tome i kako je mogu nabaviti.
Veliki pozdrav i sto pre nastavite ne mogu da cekam





g2v2zz:
ANCIKA pa ovo uopste nije legenda ovo je gola istina!!!!!
NAIME: sve sto cu ti napisati se zasniva na cinjenicama koje je moj pokojni otac sa jos nekolicinom prijateljaprikupljao pola zivota!!!!
navecinu mesta mogu i licno da te odvedem da se uveris i da se cudu ne nacudis.
sve je zasnovano na prikupljenim podatcima po manastirima,selima i planinskim pecinama,a vecinu predmeta ,oruzja i nekih sitnica koje je posedovao pop martin i njegova hajducka druzina i danas mogu da se vide.
POPMARTIN HIMOVIC je inace iz hercegovine pred najezdom turaka dosao u nase krajeve zajedno sa zenom VIDOM i cerkom ZLATOM. Naselio se u malom selu koje se tada zvalo UMAGUSKA , a koje danas vise ne postoji. Selo je bilo blizu poganovskog manastira tako da je pop tu isao na bogosluzenje.
jednog jutra dok je martin bio u manastiru turski karavan dodje u UMAGUSKU ivodja karavana siluje martinovu zenu. Vida ,zbog sramote , otima turcinu noz iz pojasa ,i ubija prvo njega pa onda sebe.
Martin je sahranjuje u dvoristu kuce koju je naselio i sa cerkom zlatom godinu dana svakodnevno ide na njen grob. pop uzima slugu,(ili ga je sa njim doveo iz hercegovine ne postoje nikakvi podatci),koji zlatu cuva kao svoje dete i uci je da se brani i korisri oruzija tog vremena.
Kada se navrsi godina od smrti njegove zene pop skida crkvenu mantiju , oblaciSRPSKU NARODNU NOSNJU i krece u krvavu osvetu turcima sa cerkom i druzinom koju je sakupio u selu.
Ako si iz nisa onda znas gde je ploca iznad jelasnice . to je bilo prvo njegovo uporiste posto je mogao da sa te visoravni vidi kada iz pravca nisa,vranja,leskovca i aleksinca nailaze turski karavani a jedini put za istambul je vodio bas tu kroz sume pogodne za zasede(put kroz sicevacku klisuru je napravljen izmedju 1. i 2. sv. rata)
Ancika tek smo naceli temu i o njoj mogu da ti pisem danima. Vecinu mesta i pecina gde su boravili hajduci sa martinom stalno posecujem ,(nastavljam ocevu tradiciju), i nemas pojima sta sve moze tamo da se vidi. Postoje desetine grobova gde su sahranjeni martinovi hajduci,desetine pecina gde su leceni ranjenici, i jedna knjiga od 140 strana koju cemo da izdamo cim sakupimo dovoljno argumenata i novca!!!
ako nesto znas javi se pa cu ti i ja nastaviti ovu neverovatnu ISTINITU istinu o pop martinu himovicu,zlati,novku,terziskoj rupi,stozer kamenu divnoj gorici,manastiru poganovo,lazaru,krumu ,meckinoj rupi ,jovinoj magazi,zlatinom odlasku usolun sa sinom i muzem,smrdan kladencu,potomcima pop martina koji su jos zivi itd...itd...
g2v3zz@bitsyu.net
milan
cao, javi se
 
medonic:
Prica o Pop Martinu je jako zanimljiva i sa zanimanjem sam je slusao dok se kao momenat u istoj nije pojavio univerzalni kalauz - raskov ( ?! ) koji navodno jedini otvara lagume sa blagom, a koji niko ne moze da definise sta je ( predmet, biljka, zivotinja, E.T...?! ). Posto tu vec pocinje SF tu prestaje moje verovanje u celu pricu o zakopanom blagu.
Inace, ono sto sam jos cuo iz prica ( ali iskljucivo iz prica raznih ljudi - tipa " neko je nekom rekao ... " ) je da je krajem 90-ih Arkan sa tadasnjom ekipom DB-a dolazio do Smukove jame, njuskao naokolo i, posto nije nasao nista, vratio se nazad.
Zatim se pricalo kako vojska bagerima skida planine u okolini mesta za koje se sumnja da sadrze lagume ali opet corak...
Sve u svemu, da je nesto pronadjeno, to bi vec procurilo u javnost, srbi su nevidjene tracare :)
Ovako, mozemo samo da nagadjamo i da se igramo Indijane Dzonsa :)

a jel si vido sta je Pavkovic uradio kod Shupljeg kamena, nedaleko od Bele Palanke? ako nisi, nemoj da govorish da je sve >>rekla-kazala<< ...
 
Posto ne mogu da docekam da onaj Pirocanac kupi novi modem ( kod Pirocanaca to moze da potraje :-) ) , a jos i mnogo volim Indijanu Dzonsa, ovim putem otvaram sezonu izbegavanja smuka ( tj nagadjanja ) :-)

LM, koliko sam upoznat Smukova jama zapocinje horizontalnim hodnikom koji se zavrsava ponorom u koji je moguce spustiti se samo s pomocu uzeta. Kako se verovatno ne spustamo u srediste zemlje ( to je iz druge knjige jel’te ) verovatno postoji negde usput neka mala platforma na koju je moguce se spustiti. Ali avaj, pritisak tezine tela na platformu pokrece mehanizam koji uljeza tresne i obori sa iste ( verovatno u ostatak ponora iz kojeg je nemoguce izvuci se, te verovatno lovci na blago tamo skapavaju od gladi i zedji ), cime se otkoceni mehanizam vraca u "zapeto" stanje ( vidi Indijanu Dzonsa III deo ). Ukoliko neko ima neku drugu teoriju neka je izlozi, meni sem zakona poluge i proste mehanike kasnog srednjeg veka nista drugo ne pada na pamet. :-)

Dakle, svi lovci na blago mogu da stave pod misku i ponesu sa sobom u planinu jedan dzak cementa, spuste ga na platformu, otkoce mehanizam i onda ga 'ladno bajpasuju dok je u stanju " OFF "
:-)

Toliko o Dzonsu i o delu posta za vernike u pricu.

A sada nesto sasvim drugacije! :-)

Deo za nevernike:


Verovatno su svi socni momenti ove price nastali na dugim zimskim zurkama nasih predaka ( citaj: slavama ) koji su se, oblokavajuci se velikim kolicinima alkohola svih vrsta, takmicili ko ce da izvornoj prici doda sto zanimljiviji nastavak.Tako se u zadnjih par vekova prica prenosila sa kolena na koleno dobijajuci iz generacije u generaciju sve vise i vise zanimljivosti.

Ne znam da li je lokalitet Smukove jame jos uvek tajna ali ako je Arkan bio tamo, onda znaci da je tadasnji DB bio sasvim lepo upoznat gde se to nalazi, kao i sasvim lepo upoznat da tamo nema niceg jer u to vreme te ekipe su cinili ljudi koji nisu verovali u legende i babaroge i ne verujem da su se vratili praznih saka jer ih je uplasio smuk :-)


Nisam iz tog kraja a hobi mi nije planinarenje tako da ne znam tacno sta je Pavkovic napravio kod Shupljeg kamena - verovatno jos vecu shupljinu u shupljoj prici o zakopanom blagu...
 
Posto ne mogu da docekam da onaj Pirocanac kupi novi modem ( kod Pirocanaca to moze da potraje :-) ) , a jos i mnogo volim Indijanu Dzonsa, ovim putem otvaram sezonu izbegavanja smuka ( tj nagadjanja ) :-)

LM, koliko sam upoznat Smukova jama zapocinje horizontalnim hodnikom koji se zavrsava ponorom u koji je moguce spustiti se samo s pomocu uzeta. Kako se verovatno ne spustamo u srediste zemlje ( to je iz druge knjige jel’te ) verovatno postoji negde usput neka mala platforma na koju je moguce se spustiti. Ali avaj, pritisak tezine tela na platformu pokrece mehanizam koji uljeza tresne i obori sa iste ( verovatno u ostatak ponora iz kojeg je nemoguce izvuci se, te verovatno lovci na blago, ako ne od mehanickog udarca ili pada, tamo skapavaju od gladi i zedji ), cime se otkoceni mehanizam vraca u "zapeto" stanje ( vidi Indijanu Dzonsa III deo ). Ukoliko neko ima neku drugu teoriju neka je izlozi, meni sem zakona poluge i proste mehanike kasnog srednjeg veka nista drugo ne pada na pamet. :-)

Dakle, svi lovci na blago mogu da stave pod misku i ponesu sa sobom u planinu jedan dzak cementa, spuste ga na platformu, otkoce mehanizam i onda ga 'ladno bajpasuju dok je u stanju " OFF "
:-)

Toliko o Dzonsu i o delu posta za vernike u pricu.

A sada nesto sasvim drugacije! :-)

Deo za nevernike:


Verovatno su svi socni momenti ove price nastali na dugim zimskim zurkama nasih predaka ( citaj: slavama ) koji su se, oblokavajuci se velikim kolicinima alkohola svih vrsta, takmicili ko ce da izvornoj prici doda sto zanimljiviji nastavak.Tako se u zadnjih par vekova prica prenosila sa kolena na koleno dobijajuci iz generacije u generaciju sve vise i vise zanimljivosti.

Ne znam da li je lokalitet Smukove jame jos uvek tajna ali ako je Arkan bio tamo, onda znaci da je tadasnji DB bio sasvim lepo upoznat gde se to nalazi, kao i sasvim lepo upoznat da tamo nema niceg jer u to vreme te ekipe su cinili ljudi koji nisu verovali u legende i babaroge i ne verujem da su se vratili praznih saka jer ih je uplasio smuk :-)


Nisam iz tog kraja a hobi mi nije planinarenje tako da ne znam tacno sta je Pavkovic napravio kod Shupljeg kamena - verovatno jos vecu shupljinu u shupljoj prici o zakopanom blagu...
 
medonic:
Posto ne mogu da docekam da onaj Pirocanac kupi novi modem ( kod Pirocanaca to moze da potraje :-) ) , a jos i mnogo volim Indijanu Dzonsa, ovim putem otvaram sezonu izbegavanja smuka ( tj nagadjanja ) :-)

LM, koliko sam upoznat Smukova jama zapocinje horizontalnim hodnikom koji se zavrsava ponorom u koji je moguce spustiti se samo s pomocu uzeta. Kako se verovatno ne spustamo u srediste zemlje ( to je iz druge knjige jel’te ) verovatno postoji negde usput neka mala platforma na koju je moguce se spustiti. Ali avaj, pritisak tezine tela na platformu pokrece mehanizam koji uljeza tresne i obori sa iste ( verovatno u ostatak ponora iz kojeg je nemoguce izvuci se, te verovatno lovci na blago, ako ne od mehanickog udarca ili pada, tamo skapavaju od gladi i zedji ), cime se otkoceni mehanizam vraca u "zapeto" stanje ( vidi Indijanu Dzonsa III deo ). Ukoliko neko ima neku drugu teoriju neka je izlozi, meni sem zakona poluge i proste mehanike kasnog srednjeg veka nista drugo ne pada na pamet. :-)

Dakle, svi lovci na blago mogu da stave pod misku i ponesu sa sobom u planinu jedan dzak cementa, spuste ga na platformu, otkoce mehanizam i onda ga 'ladno bajpasuju dok je u stanju " OFF "
:-)

Toliko o Dzonsu i o delu posta za vernike u pricu.

A sada nesto sasvim drugacije! :-)

Deo za nevernike:


Verovatno su svi socni momenti ove price nastali na dugim zimskim zurkama nasih predaka ( citaj: slavama ) koji su se, oblokavajuci se velikim kolicinima alkohola svih vrsta, takmicili ko ce da izvornoj prici doda sto zanimljiviji nastavak.Tako se u zadnjih par vekova prica prenosila sa kolena na koleno dobijajuci iz generacije u generaciju sve vise i vise zanimljivosti.

Ne znam da li je lokalitet Smukove jame jos uvek tajna ali ako je Arkan bio tamo, onda znaci da je tadasnji DB bio sasvim lepo upoznat gde se to nalazi, kao i sasvim lepo upoznat da tamo nema niceg jer u to vreme te ekipe su cinili ljudi koji nisu verovali u legende i babaroge i ne verujem da su se vratili praznih saka jer ih je uplasio smuk :-)


Nisam iz tog kraja a hobi mi nije planinarenje tako da ne znam tacno sta je Pavkovic napravio kod Shupljeg kamena - verovatno jos vecu shupljinu u shupljoj prici o zakopanom blagu...
Vidis, ti kazes da su ljudi ostajali u tom ponoru i umirali od gladi i zedji. E ja cu ti reci da nije tako! Svaki covek, koji je tamo usao (medju kojima je bilo i jedno dete), bio je izvucen uzetom. Ljudi su izlazili polumrtvi da bi umrli u roku od tri dana, dok je dete bilo na mestu mrtvo. Ljudi koji su izvukli dete (a pre toga ga spustili u jamu) zakopali su smokovu jamu i zakleli se da vise nikada i nikome nece reci gde se ona nalazi. Moj otac licno poznaje neke od njih i zna da se to stvarno desilo. Ne znam da li postoji smok, ali jama sigurno postoji i do sad niko ziv iz nje nije izasao. Ko zna, mozda je cela legenda istina, a mozda je u pitanju samo prirodna prepreka u obliku ponora ili cega vec...
 
medonic:
Posto ne mogu da docekam da onaj Pirocanac kupi novi modem ( kod Pirocanaca to moze da potraje :-) )

ZEZAJ TI ZEZAJ, ALI JA MOGU I DA SE PREDOMISLIM PA DA NISTA I NE KAZEM (STO BIH JA PODELIO TAJNU ULASKA U SMOKOVU DUPKU, PA VI DA MAZNETE PARE...!?)

MA SALIM SE EVO OBJASNICU VAM SAMO DA ZA TRENUTAK SKOKNEM DO PRODAVNICE ZA MLEKO, BABA MI GLAVU RAZMIRI.

BRZO SE VRACAM!!!
 
Evo mene opet!

E sad da vam dam objasnjenje:


U smokovu dupku se ulazi tako sto se uzme jedno suplje bure od jakog drveta, dovoljno siroko da moze covek da udje u njega tj. da zastiti stomak i ostale delove tela u tom predelu. Da bi se zastitila glava i vrat napravi se neka vrsta slema od drveta koja ti fiksira vrat tako da ti ga udarac ne prebije (postojalo je detaljno objasnjenje kako napraviti taj slem na mapi koju je video moj deda). Kad se tako opremis i uspes da idjes u dupku slede tri udarca, jedan u glavu i dva u predelu stomaka. Posle toga nastaje kratka pauza od nekih 2 minuta, pa se to vreme treba iskoristiti da se prodje dublje i stigne do zlata.

na izlazu se sve ovo ponavlja, i smatra se da su mnogi upravo tada stradali jer srecni zbog toga sto su nasli zlato potpuno zaborave da ponovo namaknu bure i slem i tako poginu.

JOS SAMO DA ZNAMO GDE JE ULAZ U DUPKU I SVE BI BILO SUPER!
 
posto su nasi ljudi toliko ludi da nicemu ne veruju ja sve ovo odozgo nisam ni citao !
ANCIKA JE DOBILA SKORO MOJE SLIKE I MISLIM DA JE VIDELA DA SVE TO NIJE JEDNA FARSA !!!
Ancika evo mene opet !!
Yebes budale!!
onu kovanicu dobijas za 2 dana ali nadam se sa mnogo vise pixela pa je ponovo potrazi po katalozima mislim da ona malo vise vredi (ne novcano ) posto je nadjena na jednom rimskom grobu koji bi trebalo da je iz 4. vpne!!!
Koga zanima sta je Pavkovic nasao neka kuca u gooogleu BELA PALANKA mislim da je od 5. str. pa nagore i nacice!!!!!!
O POP MARTINU



Gde sam stao ne znam ali nije ni bitno:
Posto je Martin izgubio zenu koju je mnogo voleo on se sada turcima krvavo sveti. Sakuplja ljude iz sela , koje ce ionako turci spaliti i krece sa njima ka zapadu (iz umaguske ).Posle duzeg puta vecinu,koji nisu bili za borbu u to vreme on ostavlja u jednom manastiru (kome necu otkriti ime i lokaciju), a koji davno ne postoji ,a ostatak vodi sa sobom put DIVNE GORICE da tamo sanjima vidi sta ce dalje. Posto je teren bio idealan , on imao lepu cerku,hrabre ljude oko sebe i dosta pecina za skrivanje , idealan strateski polozaj ili kako se to tada vec zvalo on ostaje tu. Selo je malo, S I F O N I J A ,bar se tada tako zvala Toponica,vidik idealan,a hajduci zapeti !!
Martin resava da napravi na samom carigradskom drumu kafanu (tada HAN ), gde bi turci na putu iz bosne prema carigradu nasli mesto za odmor svojih konja,natovarenih zlatom koje salju pase u istambul caru na dar,da i oni sami nesto pojedu i popiju i da ujedno tako pijani izblebecu sta je to sto oni nose za istambul!. Posto niko jos nije od vas poseto taj kraj inezna gde je mesto koje ljudi i danas zovu POPOVAN ne mozete ni projektovati slikui kakvo je to mesto na , jos uvek postojecem carigradskom drumu !!
Martin na anu zida dva odzaka!
Jedan koji sprema turcima obrok i kuvanu rakiju
A drugi koji se pali da bi na planini hajduci,skriveni u pecinama, videli da je Zlata,sluzeci pijane turke, saznala da karavan nosi nesto vredno!
Kada se dim izvije iz tog drugog dimnjaka oni krecu niz stazu zvanu CIGANSKI PUT da sa druge strane pripreme zasedu.
....................
Sledeci put o lukavstvu turskog pase ,posto i on sam shvata o cemu se radi , ali vidim da i vi pominjete neke stvari ko je ja vec znam pa bi bilo red , posto vam se sve ovo svidja da i vi nesto napisete da ne lupam po tastaturi samo ja
Svi koji bi da nesto blize saznaju ili da nesto vide svojim ocima neka mi se jave
g2v3zz@bitsyu.net
Ancika tebi puno pozdrava ia vidimo se , sa mojom ekipom ako zelis, uskoro a za kovanicu mi , cim dobijes slike javi sta je da znam vredi li nalaziti jos koju. Za temu imas najvisu ocenu , ali vidis da bi svi da citaju a niko da ne deli sa nama znanje , ali nema veze C A O S V I M A !!!!
 
Ancika vidim da sam pogresio sto sam prvo odgovorio pa tek onda citao !!!
Sigurno i ti imas isecak iz novina u kome je , jos uvek zivi covek , inace harmonikas iz sela Dragovite koji je bio konopcima spusten u smokovu jamu po nadimku COLE rekao "NESTO ME UDARI U GRUDI I ZASLEPI ME "
Inace sam mehanizam se "NAPINJE" pomocu reke Jerme a ko hoce da silazi la ga licno vodim i zauzvrat traim ako ziv izadje od svega 1%
Evo i porodicng (ocevog) nadimka GRCA
 
Evo jos necega, vezanog za popa Martina. To sam izvukla pomocu pretrazivaca Krstarice:

"Idi od Krvave bare u Staru planinu i traži Tri čuke. Traži grobljanski kamen na Tri čuke. Kamen je na zgodnom mestu, pa se vidi. Samo može da je u smreku obrastao. U gustiš“.

Tako počinje opis magaze Tri čuke, koja u zapisima popa Martina Himovića zauzima veoma istaknuto mesto. Naravno, zbog toga što u njoj, ako je suditi po legendama koje se prenose s kolena na koleno, srećnika čeka nebrojeno blago. Samo ga valja naći.

- Kad dođeš na Tri čuke ima da nađeš sipar kamen. Traži u steni dva prozora zakopana, kao na bačvi vrata. To je znak za smukovu pećinu. Odatle kreni na desno, na srednju čuku, na suvu provaliju. Kada nađeš provaliju idi levo od nje trista metara. Tu ima jedna rovina od suve stene. Na levu stranu traži štemovan znak - prst od ruke! Pazi kuda pokazuje, tamo su vrata. Ta urvina je zatvorena. Turene su tri ploče. Jedna je doneta sa vrha Oštre čuke i teška je 10 hiljada kilograma. Ona je modre boje i spuštena je u dubinu. Ne može se izvaditi dok je veka i sveta. Ispod nje je popreko postavljena jedna mala, a treća je položena na dnu. Blago onome ko tu pećinu otvori“.

U zapisu se dalje kaže da onaj, koga tajanstveni znakovi ili karte dotle dovedu, treba da traži znak iskovan i barutom oprljen. Ne kaže se kakav. Taj znak pokazuje gde treba da se uklanja nasuto kamenje. Kada se to kamenje ukloni pojaviće se miždrak i lanac. Oko ploča je ugljevlje. Treba, precizno je naznačeno da se čisti 21 metar u dubinu i 80 metara u širinu.

Kada se taj posao okonča pred srećnikom će se pojaviti jedna ploča. Treba samo da je razbije i pred njime će se pojaviti “rimski grad pobede” i jedna magaza puna dukata. To su hajdučke i društvene pare. Ali to nije sve. Tri čuke kriju tri magaze ali zapisivač tajni Tri čuke više od toga nije znao da zapiše. Nisu mu, tvrdi, dozvolili pop Martin, tata Marko, vođa Mirko Tasia i Ilija Uzunović.

O istoj magazi postoji više verzija u zapisima popa Martina Himovića. U jednom se kaže da je otvor magaze Tri čuke pet nedelja zatrpavalo 900 hajduka i kada je sve bilo gotovo pop Martin je rekao da “ko to otkopa i očisti neka su mu alal pare”. Na to mu je prorok Ljuba odgovorio: “Čovek će da uđe ovde jer je sve moguđe. Tri će čoveka da izdrže i u grad da uđu. Vreme će da dođe da lakše očiste nego što je zatrpano. Biće u čoveku više snage nego danas i doći će vreme da se sve otvara...

- Ovo je najbogatija ajdučka magaza i riznica - piše u “poslednjem opisu”. - To su tri magaze, od svih najveće. Kada uđeš u podzemni grad idi po mapu, ona je tačna još bolje nego što se misli. Pazi i idi, pare su slobodne. Nisu narečene. Sve je osvetljeno sa dragim kamenjem. Svako odelenje ima česmu sa zlatnom lulom i zlatan tas. Ne bilo ti prosto ako i to odneseš. Da te obogati neće, a i onako imaš tu dosta para. U zapisu “Unutrašnji plan” postoji još precizniji opis magaze Tri čuke. Evo šta piše:

- Kada budeš ušao od vrha čuke i otvorio ploču idi u prvu magazu. To su 100 tovara društvene pare spremne za put. Tu postoje basamaci za dole, levo i desno. Desno je rimska magaza. Ima u njoj para kola da tovariš. Pare su na patos sipane.

Idi levo na verandu vide se vrata sa pet katanaca. Pred vratima vise ključevi. Otvori ih i uđi u sobu. Videćeš osam skela. Na svih osam leži zlato spremno za tovarenje. To je hajdučko zlato. Odatle idi dole, basamacima, do hajdučkog igrališta. Tamo ćeš videti jedna vrata i na njima pismo. Otvori ih jer nisu zaključana. Tu su na tri kata naslagani sanduci jedan na drugi. Tu je 300 tovara zlata. Odatle vode dvoja vrata. Jedna vode desno u prodrum. To su manja vrata. Ne možeš ni da zamisliš šta sve od zlata ima u podrumu. Ima carske kape, krune, sablje i mnogo razni sudovi od vrednosti.

Iz podruma se vrati na hajdučko igralište i videćeš troja vrata. Prva vode dole u smukovu magazu. U njoj ima para na pet kupa i na svaku stoji tabla koliko ima i odakle su donesene. Odatle basamaci vode gore u Martinovu samrtnu sobu. U toj sobi ima osam astala i na svakom ima po 30 knjiga - planovi, dnevnici i opisi od hajdukovanja. Na levoj strani su dva kreveta. Nad krevetima su bisazi puni, mnogo nakita, jedan krst i katanac od 30 oka.

Odatle basamaci idu gore u hajdučku kuhinju i hajdučku bolnicu. U bolnici ima kreveta od čistog zlata. Nasred bolnice su pet astala i na svakom mnogo sudova. Na svodu je 50 dragih kamenova koji obasjavaju sobu kao da danju sunce sija."
 
I josh:
Opet pomocu pretrazivaca:

Tovari zlata popa Martina

Kada su mu Turci ubili porodicu, danju je nastavio da služi Bogu, a noću je sa svojih četrdeset hajduka presretao Osmanlije i otimao ono što su oni preko dana poharali. Tragači za blagom znaju gde je Hladna pećina u kojoj su držali hranu, ali ne i ona sa četrdeset kreveta gde se nalazi samo deo bogatstva



Samo nekoliko sati dovoljno je da se boravi u Žagubici i shvati da gotovo cela varoš zna priče o skrivenom blagu popa Martina. Oni koji tragaju za popovim zlatom teško pristaju na razgovor, a kada jedan progovori, onda iznenadi broj onih koji se veru po čukama, ulaze u pećine i silaze u jame, uvereni da će se baš njima osmehnuti sreća. Neki od njih tvrde da znaju gde je deo blaga, ali da je potrebna šifra kako bi se ono uzelo.

Pop Martin Himović se, prema predanju, odmetnuo u hajduke kada su mu Turci ubili članove porodice. Okupio je družinu, njih četrdeset, i počeo noću da presreće zulumćare. Danju je služio Bogu, noću napaćenoj raji. Turcima su uzimali sve. Za koga se znalo da su ga Osmanlije poharale sve mu je bilo vraćeno. Delio je i sirotinji, ali je dosta ostavljao za sebe i svoju družinu. A to blago nije skrivao na jednom mestu. Krio ga je po celoj istočnoj Srbiji i na svakom mestu ostavljao u kamenu urezane svoje inicijale.

- Ostavio je pop Martin i zapise, doduše, originali su nestali, ali postoji nekoliko prepisa - priča Iva iz Žagubice. - Mnogo toga tamo piše, ali je sve u šiframa. Onaj ko prvu šifru protumači, taj je na putu da uzme celo blago.

Dok pucketa vatra u šporetu, naš domaćin naširoko priča o svojim lutanjima. O tome kako je do sada našao nekoliko znakova urezanih u kamenu, čak je jednom naišao i na inicijal, ali priznaje da se do blaga ne dolazi tako lako.

Smrtonosne zamke


I vrelo Mlave krije blago
- Decenijama već tragam za zakopanim blagom, ne samo popa Martina - nastavlja priču Iva. - Napišite slobodno da znam sigurno za jedno od mesta gde je ostavljeno blago. Zašto ga ne uzmem? E, to je duža priča. Ne uzima se ogromno blago tek tako. I nije svakome suđeno da ga nađe. U jednoj pećini, koja je zazidana, nalazi se krevet sa četiri jabuke postavljene na uglovima ležaja. Od zlata su. Te jabuke možeš da uzmeš, ali moraš da znaš kojim redom. Ukoliko pogrešiš, aktiviraju se zamke i izlaska ti nema.

Višedecenijsko iskustvo našeg domaćina Ive daje mu za pravo da kaže kako o tajnim magazama sa blagom zna najviše u ovom kraju. Zna o pećinama obloženim mermerom sa zlatnim nameštajem, priča i o ljudima koji su bušili rupe i kroz njih proturali mini kamere kako bi snimili unutrašnjost šupljine. O ljudima koji za pozamašne sume kupuju imanja na kojima se pretpostavlja da iama blaga.

- Ima riznica u koje može da se uđe samo u određeno doba godine, odnosno određeno doba dana i na određen način - priča Iva. - I za to postoje šifre. Blago čuvaju i smrtonosne zamke. Ima kombinovanih šifara i ko jednom krene pravim putem, otvaraju mu se sva vrata redom. Ali, zapisano je u popovim knjigama da će to biti posebnog dana u ovom ili sledećem veku, i da će to da uradi samo jedan čovek.

Druga dva sagovornika nisu želela da im se spominje ime, ali su rado pričali o blagu popa Martina. I oni dugo tragaju za njim. Ne kriju da su u tim potragama obili brda i doline, ali im se nije posrećilo osim da nađu po koji rimski novčić ili ukrasnu iglu.

- Pojave se povremeno ljudi sa čudnim pitanjima, jednom je jedan došao čak iz Bugarske - priča Ž. I. - Ono što je interesantno je da se njihove priče poklapaju sa pričama iz ovog kraja. Nema sumnje da negde postoji popovo skriveno blago. Ima mnogo mesta gde se traga za Martinovim zlatom, a ja sam siguran da se čuvena pećina u kojoj su boravili nalazi nedaleko od Hladne pećine. Ta Hladna pećina je suva, sa konstantno niskom temperaturom, pa su je koristili kao ostavu za hranu. Siguran sam da se u njenoj blizini nalazila i pećina koju mnogi traže. To je pećina u kojoj su bila četrdeset kreveta, gde su boravili hajduci i gde se krije silno blago. Imala je kamufliran ulaz i do nje se teško dolazilo. Verujem da je taj ulaz sada zatrpan.

Pošto su mape


Rukom crtana mapa
Gotovo svako od ovih istraživača ima po neku mapu. Bez njih se, kažu, ne radi. Ima tu starih topografskih fotokopiranih karata na kojima su ucrtani znaci. Kruže i obični beli papiri na kojima su iscrtani nekakvi simboli, kao i požuteli papiri na kojima su precrtani znaci koje je neko od tragača negde video. Naši sagovornici pokazuju i fotografije mesta za koja su ubeđeni da kriju blago. Snimljeni su neki detalji, krupno, pa je nemoguće odgonetnuti gde su nastale fotografije. I sve je na prodaju. Kartama ili fotografijama cena se formira u zavisnosti od toga kolika se količina blaga traži.

- Priča se da je jedne noći, bežeći od Turaka, pop Martin silno blago bacio u vrelo reke Mlave - kaže Ž. I. - Predanje veli da su mu Turci postavili zasedu, pa kada je video da ne može da im utekne sa vrednim tovarom, da ga ne bi ponovo uzeli Turci, blago je bacio u vodeni bezdan. Ronili su tu neki mladići, ali je vrelo Mlave duboko više od trideset metara. Zapravo, još je dublje, ali kažu da je tu samo zapušeno i da se nastavlja.

Ovaj deo Srbije prepun je pećina. Mahom su neistražene. Do jedne od njih, u kojoj se, prema predanju, nalazi blago, stiže se od glavnog puta koji vodi od Petrovca na Mlavi do Žagubice. Klizi sitan kamen pod nogama, pa uspon sporo ide. Posle pola sata hoda, u dnu jedne litice zacrne se ulaz. Visok desetak metara. Ispred isprepletano šiblje.

- Ovde u steni sa desne strane bio je znak: dve upletene zmije - kazuje Ž. I., naš vodič. - Te znake obično neko od tragača izbriše pošto ih precrta da ih ne bi uočio neko drugi, jer će onda i taj ko vidi znati da je tu nešto sakriveno. Zato je uništeno mnogo takvih simbola za koje se sigurno zna da su postojali.

Dno pećine na ulazu, dokle dopire dnevna svetlost, vidi se, prekopavano je ko zna koliko puta. Nije preskočen ni kvadratni santimetar. I u nekoliko bočnih kanala, dokle dobacuje svetlost baterijske lampe, vidi se da su obavljani ''zemljani radovi''. Unutra je nešto mirnija situacija. Kopali su tragači, ali manje. Da li je neko nešto i našao, pitanje je koje će uvek biti tajna.

- Unutra je manje kopano jer detektori ne reaguju - stručno objašnjava Ž. I. - Na ulazu uvek ima nešto metalno, ko zna kad ostavljeno, detektor to pokaže i onda se tu kopa. Ako se išta i nađe, to sigurno neće da se sazna. Pa ko će da prijavi da je, recimo, našao ćup sa zlatom.
 
Rukom crtana mapa:

5b.jpg
 
Rakitom vec nekoliko godina kruzi prica da je trgovac kukuruzom, iz okoline Panceva, zahvaljujuci nadjenom zlatu postao milioner. Dolazio covek u Rakitu najmanje dva puta mesecno. Danju je trgovao kukuruzom, nocu obilazio mesta koja su navodno krila cupove sa dukatima. Imao je srece. Koliko je dukata pronasao, zna samo on. Na mestu na kome je iskopao blago, ostavio je "za srecu" pet zlatnika, jer je pronasao toliko cupova sa dukatima. Srecnik iz Panceva, posle iznenadnog bogatstva prestao je da dolazi u Rakitu.
Sagovornik, koji ne krije da dve i po decenije trazi Pop Martinovo zlato, ali i dukate koji su navodno u pecinama u kanjonu Jerme ostavili hajduci, uz molbu da mu ime ne pominjemo, kaze da je, pored Rakite, sada najveca "guzva" oko Poganovskog manastira, odnosno oko Smokove rupe, udaljene od bogomolje 600 metara.
- Prica narod da je u Smokovoj rupi, koju ni ja, ni mnogi tragaci za zlatom nismo dosad uspeli da pronadjemo, zakopano najmanje desetak cupova sa zlatnicima - kaze on. - To je, brate, nesto kao trezor Narodne banke! Cuo sam da su neki uporno trazeci ulaz u Smokovu rupu stradali, neki su ostali invlidi, a neki se ugusili, najverovatnije od otrovnih gasova. Tvrdim, kao i mnogi pasionirani "lovci" na zlato, da je famoznoj rupi nemoguce prici. Navodno, na nekom od prilaza nalaze se kameni blokovi koje treba proci da bi se uslo u rupu, odnosno pecinu. Blokovi su povezani nekim cudnim prastarim mehanizmom, tako da covek, bar tako sam cuo, istog momenta kad stane na kamen gubi tlo pod nogama.
Mestanin Zvonca dodaje da cesto nocu cuje detonacije izazvane dinamitom. Koriste ga tragaci, oni najuporniji u jos neispitanim pecinama kanjona Jerme, ali i u Asenovom kaletu, spomeniku kulture, koga je danas, bas zbog ceste upotrebe dinamita, tesko prepoznati.
- Vidjao sam ljude sa krampovima i loptama kako grabe atarom Rakite, prema Crvenoj jabuci, Vucidolu - kaze 70-godisnji Randjel Stojanov. - Nosili su sa sobom ranceve i nekakve metalne stapove. Kasnije sam cuo da su ti, meni nepozanti ljudi, tragaci za zlatom. Nailazio sam u ataru naseg sela na velike jame, ali se ne mogu zakleti da sam video u udubljenjima lezista od cupova. Medjutim, nikada necu zaboraviti reci pokojne majke koja mi je, kao detetu, govorila da dukati, ako ih ne nadje onaj kome je Bog rekao da ih pronadje, kao po pravilu donose golemu nesrecu.
 
I josh neshto:
I to sam nashla na netu...


a oni na www.kakootkriti.com i dokazali sa opisom za Shuplji kamen
koji nije onaj shuplji kamen iz priche o pavkovicu, vec jedan drugi, izmedju klisure i oreovca.

jel verujete da su martin himovic i ilija uzunovic istorijski likovi,
muslimani

tachije turski vojnuci, iliti domace familije koje su na poziv sultana davale vojsku.

ustvari, martinova familija je imala chak i odredjene chinove,
najpoznatiji potomak iz te porodice je spahija alil ibrahimovic "golovrsha"

a na onom sajtu u onom opisu koji moze da se downloaduje lepo stoji
"nas vodja Ali Uzun"

al narodu bili dragi pa vremenom od ibrahimovica postadoshe himovici
a od ali uzuna postade ilija uzunovic
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top