Legenda o blagu popa Martina

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ancika

Iskusan
Poruka
5.414
Mnogi misle da znaju gde je ta rupa. Kad god nekog pitam o tome, svi odgovore razlichito. Molim, ako neko zeli da se obrati gospodinu Draganu, da to uradi preko privatne poruke. Ovo je tema o legendi, ovde razmatramo simboliku dogadjaja koji su opisani u legendi i, ako neko zna josh neshto o njoj- neka kaze. Istina se razlikuje o legendi, jer je legenda istina, koja je dopunjena raznim neistinitim dogadjajima, ali dogadjajima koji su prepuni simbolike.

vargnerr

Početnik
Poruka
6
Ancika ispostovacu tvoju molbu i necu pricati o lokalitetu ove pecine.koga interesuje neka me kontaktira na mejl.Napisao sam malopre ceo tekst sa svim detaljima o legendi i taman da posaljem sajt me izbaci i obrise poruku tako da ako se pojave dve price nemojte da mislite da sam prolupao , apokusacu da u kratkim crtama ponovo nesta napisem na ovu temu.Pop Martin je bio pop u Poganovskom manastiru tacnije manastiru sv Jovan Bogoslov i imao je svoju porodicu koja je zivela sa njim.nakon nemilog dogadjaja kada je njegova prelepa zena silovana od strane jednog turcina pop se je dao u hajduke.Ovo sto pricam su spisi koje mozete nacu u arhivi Poganovskog manastira,ali ga monasi kriju kao zmija noge i verujte samo vam sudski nalog moze sada pomoci da ih pogledate.Trenutno su monasi neki veoma cudni ljudi koji vise podsecaju na dobro organizovanu bandu a ne nikako na monahe,ali o tome cu malo kasnije.

vargnerr

Početnik
Poruka
6
A sada o legendi tacnije istini.1998 godine dok je manastir bio jos sestrinstvo u arhivu manastira sam nasao veoma jasne i verodostojne podatke o celoj prici tako da vam sada prepricavam ono sto sam procitao u spisima manastirkog arhiva.
Pop Martin je imao lepu zenu koju je silovao neki turcin i pobegao u Nis kod niskog Agu.Besan na ovaj nemili dogadjaj pop se dade u hajduke i okupi druzinu od 20 hajduka.Njihovo kretanje je bilo u radijusu sela Zvoinacka banja,Jasenov del,Trnski odorovci,Poganovo,Dragovita,Iskrovci,do sela Vlasje koje se nalazi na samom ulazu u kanjon reke Jerme koja i sama protice pored samog manastira.Ceo taj kraj se zove Burel i veoma je brdovit ko stvoren za skrivanje i hajdutstvo.Pop je poslao svog najboljeg slugu da ode u Nis i pokusa da se zaposli kd age kao konjusar cak i da primi islam ako mu to bude nalozeno.Njegov zadatak je da obavesti popa o kretnju konvoja sa ubranim porezom ka istanbulu.Tako je i bilo.Pop ih je presreo u jednom veoma zgodnom mestu za sacekusu i pobio sve pratioce.Mesto se zove BELI KAMIK i nalazi se u ataru sela poganovo blizu granice sa bugarskom.Pop je zarobio devedeset disaga zlata (disag je torba koja se kaci o samar magarca kojeg su koristili za prenos tovara)
Zarobljeni tovar je smestio u pecinu Smukova dupka i pozvao jednog majstora za mehanizme iz Vidina u Bugarskoj.Majstor je napravio mehanizam za oodbranu ulaska u pecini koja ima trinest udaraca,nakon cega se iskljucuje.

vargnerr

Početnik
Poruka
6
NASTAVAK

nakon sto je napravio mehanizam pop je ubio majstora.Lokacija pecine je veoma poznata u ovom kraju samo sto cete tesko naci osobu koja ce vam reci jer niko nezeli da nekog nosi na dusi.Po dokumentima policiske stanice Dimitrovgrad od 1954 do 1979 poginula su tri coveka u toj pecini i svi su imali iste simtome kada su izvuceni.Svi su izgubili moc govora izbezumljeni sa velikom plavom modricom po sredini grudnog kosa.Zadnji je preminuo 1979 u bolnici u Nisu ,a doktori nisu mogli da ustanove uzrok njegove smrti.Ove podatke znam zato sto je ceo ovaj slucaj vodio moj deda koji je radio u policiji u to vreme.Nakon tog slucaja tadasnja udba je naredila da se rupa zatvori kako nebi ljudi ginuli.Moj deda je licno ucestvovao u zatrpavanju te rupe tako da danas i kad bi ste je nasli trebalo bi vam mesec dana da je odkopate.

vargnerr

Početnik
Poruka
6
NASTAVAK
sad malo o onim monasima koji sluze u manastiru.
Do 2000 god manastir je bio sestrinstvo i bio je oaza lepote,mira i duhovnosti.U njemu je sluzila i tada jedina ziva ucenica Desanke Maksimovic Majka Jovana predivna osoba.2000 godine iz do danas nepoznatog razloga sestrinstvo je premesteno u manastir Temska ,a ovde dovedeni neki cudni monasi koji na sve lice sem na monahe.Voze dzipove sa zatamljenim staklima,mobilni telefon i oruzje je stalno vidljivo kod njih,a policija je 2003 tamo uhapsila i jednog ruskog mafijasa koji se je krio medju monahe.
Nepostujuci nijedan drzavni ni crkveni zakon oni danas rade tamo sta hoce.Od svih nedela koje su pocinili zadnje je to sto su poceli da kopaju tunel sa suprotne strane smukove rupe kako bi dosli do pecine sa zlatom.To rade iskljucivo nocu a ulaz odakle su krenuli nalazi se u jednom tunelu na magistralnom putu za selo Zvonacka banja pa ,ako budete isli nocu u taj pravac oprezno jer mozete zgaziti nekog od njih.Ovo nije sala ovo je ziva istina NAZALOST.

ancika

Iskusan
Poruka
5.414
Vagner, lepo sam naglasila o chemu se pishe u ovoj temi!!! Prochitaj moj poslednji post!!! Nastavish li ovako, trazicu da se tema zakljucha i izbrishe!!! Ovo o chemu ti pishesh jeste za raspravu, ali na nekoj drugoj temi, ne ovde! Chitate li vi uopshte shta ja pishem ovde, ili ne??? Imash podforum politika, pa tamo postavi temu o ovome, rado cu da odgovorim. Ovde- ne! Shto se tiche priche o popu Martinu- ok, ali sve je to vec recheno na prethodnim stranicama, s toim shto je, mislim, bilo polemike o tome odakle je majstor.

Poslednja izmena:

ancika

Iskusan
Poruka
5.414
Ja sam asamo rekla da se ovde pricha o legendi, t.j. prichi o pop Martinovom blagu, a ta pricha je, ako se ne varam, iz devetnaestog veka i nema nikakve veze sa ovim mafijashkim popovima koji sad obitavaju u manastiru, iako mnogi pokushavaju da dokazu suprotno. Tema o tim popovima treba da se otvori, ali na nekoom drugom mestu. Ovde prichamo o simbolici u legendi i o tome na koji nachin je deo istine sakriven u legendi. Dakle- chisto istorijski, filozofski i knjizevno.

dino023

Početnik
Poruka
11
Mnogi misle da znaju gde je ta rupa. Kad god nekog pitam o tome, svi odgovore razlichito. Molim, ako neko zeli da se obrati gospodinu Draganu, da to uradi preko privatne poruke. Ovo je tema o legendi, ovde razmatramo simboliku dogadjaja koji su opisani u legendi i, ako neko zna josh neshto o njoj- neka kaze. Istina se razlikuje o legendi, jer je legenda istina, koja je dopunjena raznim neistinitim dogadjajima, ali dogadjajima koji su prepuni simbolike.
mislam deka pop martin i volcan vojvoda bile zaedno mislam deka raspolagam so mnogu znaci koi se baraat vo vrska so nivnoto bogatsvo. Dobro izrabotaniot berberski stol so krst na glavata kaj sto moze covek da sedne e edno od mestata kaj sto se bara za nivnoto zakopano bogatstvo. toj stol postoi vo moe mesto i ako ste zainteresirani i zamnogu mnogu drugi znaci pisete mi na makedon2010@hotmail.com

dino023

Početnik
Poruka
11
Po mojim saznanjima, bash je Smukova jama zatvorena, ali je nije policija minirala i zatvorila, nego su je zatvorili ljudi chiji je jedan prijatelj u njoj poginuo. Ti ljudi nikada nikome nisu rekli gde se jama nalazi. Moj stric je pokushavao i da ih napije i da ih onda natera da progovore, ali nishta.
pisete mi na makedon2010@hotmail.com ako znaete nesto za volcan vojvoda bidejki od nekoi informacii mislam deka mestoto kaj sto ziveam spored znacite koi se baraat e mestoto kajsto e zakopano zlatoto na volcan vojvoda. makedon2010@hotmail.com

10000.

Početnik
Poruka
34
Po mojim saznanjima, bash je Smukova jama zatvorena, ali je nije policija minirala i zatvorila, nego su je zatvorili ljudi chiji je jedan prijatelj u njoj poginuo. Ti ljudi nikada nikome nisu rekli gde se jama nalazi. Moj stric je pokushavao i da ih napije i da ih onda natera da progovore, ali nishta.

evo sad ti pricas o tvom stricu i njegovim pokusajima da pronadje jamu, gde je tu istorijski, knjizevni i filozovski pristup? :dash:

ruditosev

Početnik
Poruka
45
ma sta pricate ljudi tu nema nikakav filozovski istoriski pristup , zasto onda ucesnici u taj forum daju privatnu adresu ... sve je to interes , pod izgovor da samo oce da cuju legendu . stace im ta legenda da pise istoriju. imam ja te legende puno ali kolko je to istina ,kako cemo da dokazemo ako u to se ne uverimo na neki nacin.

ruditosev

Početnik
Poruka
45
ako neko dobro cita predhodne stranice videce mnogo interesantne stvari na u visem verzijama. Ja sam iz Strumice -Makedonije a puno znam o te legende za Srbiju i popa Martina i Volcana vojvode, oni su harali vise od 30 godina po teritoriju Srbije Bugarske i Makedonije. imali su svoi jataci svugde jer su bili zakon. jer su stvorili veliko bogatstvo, a kod mene pise i kako su ga stvorili , bili su zastitnici siromasnog narodu i su sva turska nedela odmazdivali , zato su bili zakon, a Stara planina je bila njihovo najvece skroviste , i 70 % od njihovo sakriveno blago je na ta planina, jer ona se prostire u Jugoistocnu srbiju po sredinu Bugarske pa sve do Crno More.

ruditosev

Početnik
Poruka
45
e moj zemjace toj berberski stol nee samo toj gi ima mnogu na edniot jas gi najdov dokumentite i puskata rgjosana a parite bea izvadeni pred toa 15 godini od drugi lugje.a od dokumentite ne mozev da dokazam bas za legendite na popot i Volcan vojvoda bidejki bea epten osteteni od vlagata - gnili.pozdrav.

ancika

Iskusan
Poruka
5.414
evo sad ti pricas o tvom stricu i njegovim pokusajima da pronadje jamu, gde je tu istorijski, knjizevni i filozovski pristup? :dash:
Da, ali ja sam to samo jednom pomenula, a ovde su doshli ljudi sa jasnom namerom da traze to blago. To mi se ne svidja i ne zelim ih na ovoj temi. Oni dobro znaju koji su. A simbolike u legendi i te kako ima. To sam, mislim, navela josh u prvom postu.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.