• Dragi prijatelji, kreiran je nov forum "Socijalna zastita" na kome ce se pricati o svim pitanjima vezanim za ovu aktuelnu temu u drustvu

Legalizacija !!!

gost 216949

Buduća legenda
Poruka
31.890
Svaka drzava ima vladara kakvog zasluzuje/bira.
Beograd je vec citav vek neka prestonica a pola grada nema kanalizacije. Ne zivimo u srednjem veku! Sta je uopste legalizacija i za sta se treba platiti? Za netransparentno upisivanje NEGDE? Neki generalni plan 2021 postoji negde. Narod bira politicare da bi ih zastupali i omogucili civilizovan, bolji zivot.
Naravno da se izbori moraju finansirati. Naravno da se LEGALIZACIJA mora platiti. U svim normalnim zemljama se taj novac koristi za infrastrukturu i urbanizam...a kod nas?...dali cemo jednom moci sasvim normalno graditi sa unapred projektovanim i odobrenim objektom, koji ce nas kostati ali cemo brzo dobiti???

Drizzt

Domaćin
Poruka
4.070
Svaka drzava ima vladara kakvog zasluzuje/bira.
Beograd je vec citav vek neka prestonica a pola grada nema kanalizacije. Ne zivimo u srednjem veku! Sta je uopste legalizacija i za sta se treba platiti? Za netransparentno upisivanje NEGDE? Neki generalni plan 2021 postoji negde. Narod bira politicare da bi ih zastupali i omogucili civilizovan, bolji zivot.
Naravno da se izbori moraju finansirati. Naravno da se LEGALIZACIJA mora platiti. U svim normalnim zemljama se taj novac koristi za infrastrukturu i urbanizam...a kod nas?...dali cemo jednom moci sasvim normalno graditi sa unapred projektovanim i odobrenim objektom, koji ce nas kostati ali cemo brzo dobiti???

te normalne drzave imaju iskustva u tome sto rade, nisu odjednom to osmislile vec su godinama razvijale svoju efikasnost...
ako izuzmemo visevekovno jahanje od strane turaka pa nadalje..mi smo preko pola veka 'gradili' iskustvo na jedan nacin. onda se istrosila struktura koja je mislila umesto nas pa smo prepusteni sami sebi...naravno da ce da nas zaboli mozak u pocetku, tek pocinjemo da ga koristimo. i mnoge bebe zabole crevca kad prvi put pocnu da vare hranu.

treba da prelezimo decje bolesti...nismo jos ni tinejdzeri...ne moze to tako, oma sada oma...

FLORENA

Aktivan član
Poruka
1.153
Moji su poceli da zidaju bespravno jos 1963 do1965 su im tri puta rusili i onda odustali jer se majka pozvala na dedinu spomenicu sto je tada bilo o k.Pokojni Leka joj dao dozvolu:)
Predali smo za legalizaciju jos 2003.Sestra je svoj deo kuce legalizovala dok ja i brat jos nismo ni pozvani.Otisli smo ponovo u opstinu pre 10 dana da bi nam kazali da je proces u toku???
I trazili nam ponovo izvod iz zemljisnih knjiga ne stariji od 6 meseci da dodamo u dokumentaciju.
Nikako mi nije jasno kako su nju pozvali i zavrsili kad se kuce nalaze u istom dvoristu.?
Nisam ljubomorna ni ne daj boze zavidna ali mislim da su je opeljesili tada jer ja za istu kvadraturu treba da imam popust.???Pitanje je samo kada ce mi legalizovati i da li ce je legalizovati kad do sad nisu.I ja i brat smo u strahu jer je proslo toliko godina a od legalizacije nista:(;(

tukidid

Početnik
Poruka
26
licno mislim da ce biti jos legalizacija ali jeftinije
jer tako je bilo i s otkupom stanova prvo da se pokupe pare onim koji imaju vise;
-Interesuje me dal je moguce da se legalizuje pretvaranje garaze u stambeni prostor(il eventualno da se napravi promena namene) ako ista nije u vlasnistvu no se placa zakup gradskom stambenom.Garaza se nalazi u zgradi s 2 stana u vlasnistvu direktno ispod njih
tnx

stamipbg

Početnik
Poruka
3
Sta sa pocetom legalizacijom dogradjenih malih sporednih prostorija. Ovaj ktastar ne zove ima nepune 2 god. i sve stiji a nemas koga da pitas kako dalje da ih pokrenes. Nejavlja se niko na telefon SRAMOTA.
Vidi se da mnogi koobujagi nesto hoce a kada treba nema ih nigde.

LJILJA MMM

Zaslužan član
Poruka
104.701
Mi smo kupili uknjiženu prizemnu kuću. Onda smo dozidali i 2003. podneli zahtev zapravo za dolegalizaciju bespravno izgradjenih kvadrata. Nakon toga smo dozidali još jednu prostoriju (letnja kuhinja). Danas sam bila u opštini N.Beograd, ponela stari zahtev. Žena je pogledala u kompjuteru, rekla da je predmet aktivan i pitala da li je kvadratura za legalizaciju ostala ista. Rekla sam da nije. Postoje dva načina:
1. da podnesem novi zahtev samo za letnju kuhinju iako geometar mora da izadje da snimi sve, pa bi se onda od ukupnog snimka oduzimao snimak iz starog zahteva da bi se došlo do povrpšine l.kuhinje tj.do odstupanja izmedju starog i novog zahteva. Imala bih dva rešenja, sve bi bilo komplikovanije (možda ja ovo sa oduzimanjem nisam najbolje shvatila....ali sam shvatila da se dva rešenje i da je komplikacija)
2.da odustanem od starog zahteva i podnesem novi sa celokupnom površinom za dolegalizaciju. Tada bih imala jedan celokupan geodetski snimak i jedan zahtev. Imam i plan arhitekte uz stari zahtev...samo da je zovem da doda i letnju kuhinju.

U dogovoru sa geometrom odlučila sam se za drugu varijantu. On svakako mora izaći sve da ponovo snimi.
Predaje se samo zahtev sa popunjenim podacima i površinom. Ne predaje se sada dokumentacija za one koji je nemaju. Rečeno mi je da ćemo svi biti zvati kada dodjemo na red, da će nam biti pismeno dostavljeno ako nešto fali od papira i da ćemo dobiti rok za to obezbedimo.
Za sada ima oko 160.000 zahteva

Zato, ko nije podneo zahtev, neka to učini. Ovi naši opštinari na N.Bgd rade do 19 sati tako da ima vremena da se podnese samo zahtev.

Jary

Veoma poznat
Poruka
13.776
Mi smo kupili uknjiženu prizemnu kuću. Onda smo dozidali i 2003. podneli zahtev zapravo za dolegalizaciju bespravno izgradjenih kvadrata. Nakon toga smo dozidali još jednu prostoriju (letnja kuhinja). Danas sam bila u opštini N.Beograd, ponela stari zahtev. Žena je pogledala u kompjuteru, rekla da je predmet aktivan i pitala da li je kvadratura za legalizaciju ostala ista. Rekla sam da nije. Postoje dva načina:
1. da podnesem novi zahtev samo za letnju kuhinju iako geometar mora da izadje da snimi sve, pa bi se onda od ukupnog snimka oduzimao snimak iz starog zahteva da bi se došlo do povrpšine l.kuhinje tj.do odstupanja izmedju starog i novog zahteva. Imala bih dva rešenja, sve bi bilo komplikovanije (možda ja ovo sa oduzimanjem nisam najbolje shvatila....ali sam shvatila da se dva rešenje i da je komplikacija)
2.da odustanem od starog zahteva i podnesem novi sa celokupnom površinom za dolegalizaciju. Tada bih imala jedan celokupan geodetski snimak i jedan zahtev. Imam i plan arhitekte uz stari zahtev...samo da je zovem da doda i letnju kuhinju.

U dogovoru sa geometrom odlučila sam se za drugu varijantu. On svakako mora izaći sve da ponovo snimi.
Predaje se samo zahtev sa popunjenim podacima i površinom. Ne predaje se sada dokumentacija za one koji je nemaju. Rečeno mi je da ćemo svi biti zvati kada dodjemo na red, da će nam biti pismeno dostavljeno ako nešto fali od papira i da ćemo dobiti rok za to obezbedimo.
Za sada ima oko 160.000 zahteva

Zato, ko nije podneo zahtev, neka to učini. Ovi naši opštinari na N.Bgd rade do 19 sati tako da ima vremena da se podnese samo zahtev.

Ok ! Ovo je da kazemo jasno. gradjeno je bez dozvola ovde tamo ,doradjivano i treba da se legalizuje ali meni (isto moram da legalizujem kupljni objekat) nije jasno zasto se "legaliziju " stanovi u stambenim zgradama? uredu vikendica na nekom brdu niko ne pita, niko "ne vidi" zidalo se pa jos jedna pa jos 3,4 i evo ga naslje ali zgrade su zidane sa projektima i placenim taxama,stanovi prodati ,kupljeni overeni ugovori. ..Sta sad ja i tu da prijavljujem? Ipak je ovo nacin da se uzmu pare ja bi rekao.

AlanViBritannia

Domaćin
Poruka
4.783
Ja sam iskreno za rusenje. Naravno, ne svih kuca, jer postoje ljudi koji su jedva skrpili 50-tak kvadrata, jedva prezivljavaju i ne mogu da podnesu za legalizaciju.

Ali oni koji imaju 300 kvadrata.. Njima treba srusiti. Imali su para da raspasaju kucu na 300 kvadrata, a nemaju da je legalizuju. E morgen, sve pod bager.

Drizzt

Domaćin
Poruka
4.070
Ja sam iskreno za rusenje. Naravno, ne svih kuca, jer postoje ljudi koji su jedva skrpili 50-tak kvadrata, jedva prezivljavaju i ne mogu da podnesu za legalizaciju.

Ali oni koji imaju 300 kvadrata.. Njima treba srusiti. Imali su para da raspasaju kucu na 300 kvadrata, a nemaju da je legalizuju. E morgen, sve pod bager.

<sarkazam> m'da... i uz to i da im se povade oci i pocupaju nokti za kaznu </sarkazam>

LJILJA MMM

Zaslužan član
Poruka
104.701
Ok ! Ovo je da kazemo jasno. gradjeno je bez dozvola ovde tamo ,doradjivano i treba da se legalizuje ali meni (isto moram da legalizujem kupljni objekat) nije jasno zasto se "legaliziju " stanovi u stambenim zgradama? uredu vikendica na nekom brdu niko ne pita, niko "ne vidi" zidalo se pa jos jedna pa jos 3,4 i evo ga naslje ali zgrade su zidane sa projektima i placenim taxama,stanovi prodati ,kupljeni overeni ugovori. ..Sta sad ja i tu da prijavljujem? Ipak je ovo nacin da se uzmu pare ja bi rekao.

Vala, to sa stanovima ni meni nije jasno a ni sa lokalima.
Bogu hvala, ja sam naš lokal uknjižila ali tek pošto sam pronašla ceo tržni centar, investitora koji je imao sve dozvole, pa tražila od katastra da uknjiže ceo objekat sa 360 lokala, pa tek onda naš koji je deo celine. Ne bih ja to radila da nam nije trebao lokal kao hipoteka za kredit.....i kada mi je u katastru gospoja rekla da je tu livada, ja bih verovatno odustala ali mi je njena ljubaznost bila velik podstrek da krenem u potragu. Sva sreća investitor je imao sve papire i poslao katastru na uknjižbu objekta.......samo su se malo kutije sa dokumentacijom pogubile........nadjoše ih :worth:

LJILJA MMM

Zaslužan član
Poruka
104.701

:eek:
Zašto rušiti.....ko od toga ima koristi.....niko. Svi imaju samo štetu.
Plati i gotovo.....svi će naći novac da plate, ovako, onako, u ratama....kad do toga dodje i banke će davato kredite.....država daje 60% popusta na keš (ako do tada ne odustanu od toga)
Nije problem platiti već cena kvadrata i šta poreski obveznik za to dobija.......ništa......e, to ništa je problem

Tandoori Masala

Iskusan
Poruka
5.290
U svakoj pravnoj drzavi je normalno da se prvo dozvola dobije a tek onda gradi. Sama dozvola u takvim zemljama ne kosta puno (par stotina € za kostanje birokratije). Skupa je infrastruktura: kanalizacija, gas, struja, voda, telefon dovedeni asfaltiranim putem do vaseg placa. Putevi moraju imati najmanje 5m. sirine, plus trotoari. Vreme koje trebate za dozvolu ne sme trajati duze od dva meseca. Samo jedna ustanova mora biti odgovorna za izdavanje dozvola.
Zvuci kao utopija za nase usi ali je svakodnevnica u takozvanim razvijenim zemljama. Nije mi jasno zasto to ne moze i kod nas tako da bude. Naravno, u tim zemljama postoje strogo kontrolisane norme i propisi koji se strogo kontrolisu. Graditi po svojoj zelji i "kad` stignem", nije moguce. Nekome je u interesu da nema reda i urbanizma u toj nasoj zemlji! Mozda to i vecina ne zeli.
Mora se jednom povuci linija. Kazna, placanje tzv. legalizacije, stop svakoj nedozvoljenoj gradnji i rusenje svakog zapocetog objektaod dana X; uslov: brza, transparentna dozvola.

Naravno da nisam mislio na pojedince. Drzava (ako je drzava), ima obavezu da obezbedi sve uslove za planiranje i gradnju. Danasnja vlada zeli u EU, za takav poduhvat ce od njih dobiti i novcanu i strucnu pomoc.
Nasa prestonica ima groznu urbanisticku sliku. Mi imamo dovoljno kreativnih arhitekta i injzinjera koji mogu ucestvovati (i siguran sam da zele) na stvaranju jedne nove urbanisticke slike na koju se sutra mozemo ponositi.
Drzava mora ubzano doneti obecani zakon o dozvoli gradnje koji ce se odobravati u roku od dva meseca i dobijati u jednoj ustanovi i sa jednog saltera. Objekti izgradjeni do dana X , moraju se registrovati (legalizovati) u kratkom vremenu, da bi se stvorila baza za finansiranje novih, dozvoljenih objekata.
Naravno da "legalizacija" mora nesto kostati, to mora biti fer i podnosljivo za vlasnike takvih objekata.

Pasivna gradnjo, direktno u centar. :) S takvim mentalitetom i navikama nema sanse da prezive u Jevropi. Tu je potrebna visegeneracijska indoktrinacija ili kolektivna psihoterapija. Kaubojska drzava nastala na nepotizmu, muckama i neradu, nasljedje ne samo Slobine vladavine nego i uzasno osmisljenih projekata i navika iz socijalizma.

Samo da se zadrzim na krnjem kolosijeku...
Pametni i knjiski ljudi su pisali o groznoj urbanistickoj slici Beograda prije ihajhaj godina, prvenstveno Andrija Mendelson ("Razmisljanja o covekovoj okolini i stanovanju") u "Godisnjaku Grada Beograda" (knj. XXII) 1975. godine pa cak o kasnjenju i do 20 godina u usporedbi s ostalim pa cak i manjim prijestolnicama po pitanju restrikcije saobracaja u centru grada.

Dalje, Mendelson spominje famoznu "Plavu knjizicu" (Stambena izgradnja i stanovanje u narednom periodu - polazne osnovne stambene politike u Beogradu, Skupstina Grada Beograda, 1975) gdje pise da "velicina i struktura stana treba da bude, kako rezultat izrazenih zelja organizacija udruzenog rada tako i demografske strukture stanovnistva".

Sad, u periodu od 1951. do 1971. godine na uzem podrucju Beograda (bez sela) 79% stanova je gradjeno u kategoriji malosobnih stanova. Mendelson nastavlja da takva konfiguracija stvara "nervozne zitelje, latentnu nervozu, nervoznu napetost, fizicki umor, narusavanje dobrih odnosa s komsijama", itd. :mrgreen:

Gdje je tek ostalo sto je kriticki "pokriveno": nefunkcionalno rasterecenje saobracaja, emotivni i estetski dozivljaj gradnje (sa slikovitim primjerima), funkcionalnost, uklapanje betonske novogradnje u ambijent, nerazvijenost pjesackog saobracaja, automobili na travnjacima ili uzanom trotoaru, neobezbedjene i ruzne kante za smece, dotrajali i odbojni izlozi prodavnica, zbunjujuci ili zaklonjeni saobracajni znaci, nedostatak javnih WC-a, ruzne i neodrzavane cekaonice na stanicama javnog gradskog saobracaja, drvoredi koji se suse i propadaju, zapusteni i korovom zarasli travnjaci, neuredjena djecja igralista, neupotrebljive klupe, lose postavljeni plakatni stubovi, otpaci i necistoce svih vrsta, tipovi armatura za ulicno osvjetljenje (neadekvatno odabrani i postavljeni), stare zgrade s kojih godinama otpada malter, slabo odrzavani ulazi u zgrade, propale i zardjale ograde pred kucama, napustene barake, itd. Ponavljam, ovo je 1975. a ne 1949. godina.

Branko Maksimovic je napisao fenomenalnu "Kritiku urbanisticke perspektive Beograda iz 1948. godine", objavljenu u istoimenom godisnjaku (XX) 1973. godine. Jedna recenica iz ovog referata bode oci: Proucavanjem gradjevinske strukture pojedinih delova grada treba odrediti teritorije za nove parkove tamo gde su neophodne asanacije besplanskih i negihijenski izgradjenih blokova (str. 440).

Masala!

Old habits die hard.

Poslednja izmena:

LadyDydy

Primećen član
Banovan
Poruka
647
--------------------------------------------------------------------------------

Trebam pomoc u informaciji o nacinu dokazivanja vlasnistva prilikom legalizovanja bespravno rekonstruisanog tavanskog prostora sa zahtevom predatim u roku masovne bespravne legalizacije.Ceo stambeni objekat je nelegalizovan,12 stanova. Skupstina stanara podnela je zahtev za legalizaciju,koji neobuhvata rekonstruisani deo krova,te je za isti napravljena veza predmeta i takodje podnet zahtev. Imam od 12 -8 potpisa vlasnika stanova,ali predsednik kucnog saveta ne zeli overiti odluku,jer je licno protiv i sprovodi svoju volju, Moze li se izbeci taj nacin,overom izjava saglasnosti sa stanarima u sudu ili i na neki drugi nacin??
Zanima me i potrebna dokumentacija za rekonstruisan deo,za ostatak zgrade je kompletan.
Hvala na pomoci ,razumevanju i vremenu :))

rdeki

Elita
Poruka
17.948
Da bih legalizovao nelegalni deo stana moram da podnesem dokaz da sam vlasnik onog legalnog dela. Kada, ne lezi vraže, čak ispade da ne postoji parcela na kojoj moja zgrada leži već decenijama, i nema me (ni mene ni drugih stanara) u tim njihovim knjigama.
Ne znam samo na osnovu čega mi (i meni i drugima) obračunavaju porez koji im redovno plaćamo...

I nravno, gde god odeš moraš da platiš neku taksu.
Ovo su zaista lepo smislili da bi nastavili sa otimanjem novca.

LJILJA MMM

Zaslužan član
Poruka
104.701
Prvo se u katastru uknjižava ceo objekat (zgrada) na osnovu papira, dozvola i projekta investitora gde sve piše...koliko je stanova ili lokala, spratnost, površina.....znači uknjižavaju se i ucrtavaju svi delovi zgrade.
Kada to bude gotovo onda svaki vlasnik stana ili lokala podnosi za sebe dokumentaciju za legalizaciju a na osnovu kupoprodajnog ugovora koji je sklopio sa investitorom, dokaza da je platio porez na prenos apsolutnih prava....moguće je da će tražiti i dokaz od investitora da ste kao kupac izvršili kompletno plaćanje (neki vid potvrde).
Znači, ako zgrada ne postoji, treba prvo nju uknjižiti pa onda pojedinačne stanove.
To je nekako i izvodljivo kada je novija gradnja i kada investitor nije pobegao negde ili nestao bez traga (ja lično uknjižila ceo tržni centar od 360 lokala jer nisam mogla svoj lokal a trebao nam je dokaz o vlasništvu kao hipoteka za kredit......pa kad sam se zainatila jer je ona kokoška bila jako bezobrazna, rekla mi je da je to što se nje tiče livada i da tamo ne postoji nikakav tržni centar....došla sam do investitora koji je uredno sve predao katastru na uknjižbu ali su oni malo zagubili kutije sa papirima...pa do direktora katastra koji je samo okrenuo telefon i izdao naredjenje da se nadju papiri).
E, sad, kako će oni kojima decenijama postoje zgrade a tih firmi više nema......ne znam....ali mora da postoji način. Krenula bih od katastra jer su oni prvi koji moraju da ucrtaju parcelu i ugradu. Možda i postoji parcela, ali u zemljišnim knjigama a ne u katastarskim.....to je valjda bilo svih ovih godina rastavljeno.
Treba imati u vidu i sledeće a to je da predmet legalizacije nije zemljište nego objekti....nama su bar tako objasnili geometri i gradjevinci koji su radili tehničku dokumentaciju za dolegalizaciju naše kuće (jedan deo je legala a nadogradnja nije) a objašnjeno nam je zato što imamo nekih malih neslaganja u ucrtanim parcelama sa komšijom od koga smo kupili i plac i kuću.
Nemam pojma da li sam nekom ovim pomogla bar malo......ali ja ispisah.

legalizacija NS

Početnik
Poruka
20
"Agenicije" najverovatnije organizuju izradu, a neke bolje i pribavljanje potrebne dokumentacije.
Za legalizaciju su potrebni dokumenti koje izradjuju javne institucije tipa katastar, odnosno nadlezni sekretarijati i dokumenti koje izradjuju Geodetski i Arhitektonski biroi.

Ja sam, igrom slucaja vlasnik jednog arhitektonskog projektnog biroa koji se (pored projektovanja) bavi davanjem usluga resavanja kompletne dokumentacije i izrade nekih delova iste.

U svakom slucaju jedna takva agencija, ako je dobra i prava (pazite se prevaranta!) bi trebala da prikupi svu potrebnu dokumentaciju za klijenta (usput da stoje u redovima za vas po javnim institucijama, plate sve potrebne takse...) i klijentu samo ispostavi broj pod kojim je predmet predat nadleznom sekretarijatu (i jedan primerak dokumentacije za klijenta)...

gost 114527

Veoma poznat
Poruka
14.556
Citam malopre novine i nije mi svejedno bilo kada sam procitao da je ostalo jos 33 dana do predavanja papira za legalizaciju...
Ja se sa svojom porodicom nalazim u krajnje cudnom polozaju i ne znam sta da ocekujem..zivimo u relativno maloj kuci, od nekih ni 50 celih kvadrata..lepo nam je..napravili smo pravi mali raj..imamo divno veliko dvoriste..Ono sto je interesantno je to sto plac nije moj, vec strica moje majke koji zivi u inostranstvu i sa njim niko nije u kontaktu..ova kucica je naravno bespravno sagradjena..i meni su sada ruke potpuno vezane za ceo ovaj proces legalizacije jer ne mogu da predam papire jer nemam famozni papir da sam vlasnik parcele na kojoj je objekat... I tako, sada zivim u strahu. Novine kazu da, ko ne podnese zahtev za legalizaciju do 11. marta, objekti ce se RUSITI.. Sta mislite, koliko je to tacno da ce tek tako krenuti bageri po Beogradu i rusiti ljudima kuce? Ja ovde pricam o kucici od 50 kvadrata, sto je manje od necije dnevne sobe ili kupatila u mnooogo vecim bespravno sagradjenim kucama...sta mislite, kako ce to sve izgledati posle 11. marta?
Znači, nekome treba da sruše nelegalizovanu kuću samo zato što je velika, a tvojih pedeset kvadrata treba da ostave zato što je u pitanju tako mala kvadratura... zakon tako ne dela...
Kakvo rušenje... to pričaju već deseti put... hoće, ali još ne dugi niz godina.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.