Lasica

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Malopre sam pored svoje kuće našao 2 mala mladunčeta lasice, potpuno bespomoćna, u koritu kanalisane reke. Jedna odrasla lasica je protrčala tuda u blizini, ali van dometa ovih mladunaca, jer je dubina korita 2,5 metara, a zid je betonski, veritalan. Kako da im pomognem? Mogu li lasice sa čovekom?

sdc11570f.jpg

sdc11571j.jpg

sdc11572d.jpg

Idi kod veterinara, i pitaj šta da uradiš, čim pre! On ipak najbolje zna šta treba činiti u ovakvim situacijama.
Nadajmo se da će sve ispasti ok. :)

Kune. Ovi mi deluju da vec mogu da jedu a kao ljubimci se (ako imas takvih sklonosti, mada ne znam je li legalno) ponasaju slicno kao feretke. Mladunci svih vrsta imaju talenat da upadnu u... slicne situacije :lol: pa ne bi bilo zgoreg da malce (iskljucivo sa DEBELIM rukavicama na rukama) izvadis iz kanala, sklonis u hlad i ponudis im vodu i ako imas, granule za macice ili mleveno meso. Ako im je majka u blizini, ako nemaju tvoj miris na sebi, verovatno ce ih odvesti. Ako ne, znam sigurno da bi Virginija uzela makar jedno, sigurno bi se i za drugo nasao udomitelj posto tesko da bi bez pomoci opstali u divljini. I da znas, grizu, grebu i smrde!

Ni lasice ni kune vec mrki evropski tvor, predak feretki. Bilo bi lepo ako bi mogao da napravis neku vrstu mostica preko kanala da mama moze da dodje po njih (majke su izuzetne i nece ih ostaviti tek tako, siurno je non stop u blizini) a ako ne onda bi bilo lepo da ih preneses nekako sa druge strane, a sto mismis mom kaze da ne ostavljas svoj miris na njima pa i ako si jako pazio utrljaj ih zemljom i travom da sakrjes svoj miris. Zasticena su vrsta samo u odredjeno doba godine, kada mladi dolaze na svet i za njihovo drzanje ne bi trebalo da je potrebna neka posebna dozvola, ali znam da je ilegalno razmnozavati ih u zarobljenistvu.

Ostavi da ih pokupi majka.

Ne diraj ih.

to se na kraju i desilo! Majka je sišla do njih, uzela oba mladunca u usta i dugo pokušavala da se uspuza uz neku travu koja visi niz zid kanala od dva i po metra! Nebrojeno puta je pokušavala i padala, ali ni jednom ih nije ispustila, i na kraju se popela i odnela ih negde. Toliku požrtvovanost nisam nikada pre video, kao u emisijama o prirodi, bilo je neverovatno za gledanje

Kune. Ovi mi deluju da vec mogu da jedu a kao ljubimci se (ako imas takvih sklonosti, mada ne znam je li legalno) ponasaju slicno kao feretke. Mladunci svih vrsta imaju talenat da upadnu u... slicne situacije :lol: pa ne bi bilo zgoreg da malce (iskljucivo sa DEBELIM rukavicama na rukama) izvadis iz kanala, sklonis u hlad i ponudis im vodu i ako imas, granule za macice ili mleveno meso. Ako im je majka u blizini, ako nemaju tvoj miris na sebi, verovatno ce ih odvesti. Ako ne, znam sigurno da bi Virginija uzela makar jedno, sigurno bi se i za drugo nasao udomitelj posto tesko da bi bez pomoci opstali u divljini. I da znas, grizu, grebu i smrde!

Pre nego što ih je majka izvukla ja sam pokušao da ih sklonim, ali toliko su se drali i bežali na svako moje približavanje da sam morao da odustanem

to se na kraju i desilo! Majka je sišla do njih, uzela oba mladunca u usta i dugo pokušavala da se uspuza uz neku travu koja visi niz zid kanala od dva i po metra! Nebrojeno puta je pokušavala i padala, ali ni jednom ih nije ispustila, i na kraju se popela i odnela ih negde. Toliku požrtvovanost nisam nikada pre video, kao u emisijama o prirodi, bilo je neverovatno za gledanje

:ok:

Hteo si da pomogneš. To je plemenito.

Dobio si demonstraciju snage ljubavi.

:D

Ni lasice ni kune vec mrki evropski tvor, predak feretki. Bilo bi lepo ako bi mogao da napravis neku vrstu mostica preko kanala da mama moze da dodje po njih (majke su izuzetne i nece ih ostaviti tek tako, siurno je non stop u blizini) a ako ne onda bi bilo lepo da ih preneses nekako sa druge strane, a sto mismis mom kaze da ne ostavljas svoj miris na njima pa i ako si jako pazio utrljaj ih zemljom i travom da sakrjes svoj miris. Zasticena su vrsta samo u odredjeno doba godine, kada mladi dolaze na svet i za njihovo drzanje ne bi trebalo da je potrebna neka posebna dozvola, ali znam da je ilegalno razmnozavati ih u zarobljenistvu.

ne bih rekao da je mrki tvor, sad sam izguglao kako izgleda, a majka koja je došla po one mladunce je dosta vitkija, rep je čupaviji, a njuška više špicasta

Volim srecan kraj. :D

Ipak je mrki tvor. Lasica je mnogo manja, duga oko 15 cm. Slike koje se mogu videti na mreži se poklapaju sa vašim slikama. Možda vam nije bitno, dajem vam reputaciju za brigu oko divljih životinja.

ne bih rekao da je mrki tvor, sad sam izguglao kako izgleda, a majka koja je došla po one mladunce je dosta vitkija, rep je čupaviji, a njuška više špicasta

Ipak je mrki tvor. Lasica je mnogo manja, duga oko 15 cm. Slike koje se mogu videti na mreži se poklapaju sa vašim slikama. Možda vam nije bitno, dajem vam reputaciju za brigu oko divljih životinja.

E dobro onda, tvor je :) ja stvarno ne razlikujem lasicu, kunu, a sada evo i mrkog tvora, sve mi to na prvi pogled deluje fizički isto :)

Samo, ovi malci mi bas ne lice na one Miloseve divljake, oni se od pitomih razlikuju samo po intenzivnije obojenim maskicama i jacim zubima, ovo ipak nije tvor. I jos jednom, svaka cast kolegi na dobroj volji da im pomogne. :)

Milosevi malci su upareni sa domacim tvorovima i zato se razlikuju. prvenstveno se razlika izmedju divljih i domacih tvorova vidi u obliku glave, zatim divlji imaju spicastije ushi i manji razmak izmedju ociju. Sto se tice boje, o njoj se kod beba ne moze nista govoriti jer kako menjaju boju dok rastu tako je menjaju i u zavisnosti od godisnjeg doba. Maska moze biti i preko cele glave i samo oko ociju, mogu i da nemaju masku. Razlika u boji postoji i u nijansama braon boje...nije obavezno da svi divlji tvorovi budu apsolutno iste nijanse boje.

a da razlikujemo vrste ovo je tvor: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Ilder.jpg

lasica: http://upload.wikimedia.org/wikiped...ustela_nivalis_-British_Wildlife_Centre-4.jpg

kuna: http://www.adrijanaputovanja.hr/userFiles/upload/images/PETRA/kuna__SOP.jpg

sareni tvor: http://biologijazaosnovce.files.wordpress.com/2012/04/marbled_polecat.jpg

I jedan domaci tvor koji mi je upravo prdnuo u krilu :) http://www.pethealthinfo.org.uk/resources/ist2_1955850_ferret.jpg

Ovo su tvorovi,lepo kaze Luv, kune ni belica ni zlatica nemaju nista belo na njusci i potpuno su drugacije kad su male,o odraslim da i ne pricam. U svakom slucaju zelim da pohvalim Rechke pozrtvovanost oko brige za sudbinu beba,skidam kapu uradio si pravu stvar :)

I jos jedno da spomenem:u ovom uzrastu i tvorovi i kune vec mogu da jedu,nisu sposobni da love i prezive sami,ali bez problema jedu meso koje im mama donese

Mimi's mom,moram da osporim to sto kazes da se kune ponasaju slicno kao feretke,ponasaju se slicno kao majmuni pre nego kao fertetke :) uz to daleko jace grizu,nemaju osecaj za jacinu stiska kao feretke,mnogo su brze okretnije i skacu daleko vise od feretki,nisu previse mazne,i nemoguce ih je socijalizovati koliko se to moze sa feretkama,ipak su one divlje zivotinje za razliku od feretkica

Back