Laptopovi (i desktop računari uopšte) sa pre-instaliranim originalnim Windows-om...

cvele2

Ističe se
Poruka
2.133
Kakve garancije nude proizvođači računara koji se prodaju sa već instaliranim OS (specifično - MS Windows)? Npr. ako se desi da mi padne sistem i da mora da se reinstalira, da li je to obaveza servisa ili ne? Naravno, podrazumeva se da je OS legalan, kao i da je računar još u garanciji.

Pitam ovo jer znam da se za Win kupuju licence samo za jednu instalaciju (naravno, na jednom računaru samo) i ako se desi kvar da mora da se reinstalira Win, onda mora valjda ili da se poruči nova licenca ili da se obnovi stara... ne znam baš kako ide procedura.
 
Kakve garancije nude proizvođači računara koji se prodaju sa već instaliranim OS (specifično - MS Windows)? Npr. ako se desi da mi padne sistem i da mora da se reinstalira, da li je to obaveza servisa ili ne? Naravno, podrazumeva se da je OS legalan, kao i da je računar još u garanciji.

Pitam ovo jer znam da se za Win kupuju licence samo za jednu instalaciju (naravno, na jednom računaru samo) i ako se desi kvar da mora da se reinstalira Win, onda mora valjda ili da se poruči nova licenca ili da se obnovi stara... ne znam baš kako ide procedura.

Завиди од фирме неке дају гаранцију за софтвер 24, 48 сати или 7 дана...мада морам ти рећи да у последње време видим да ситним словима пише само "не одговарамо за софтверске проблеме и сл."

Што се тиче оригиналног мајкрософтовог оперативног система ако имаш проблема са инсталацијом зовеш њихов кориснички сервис кажеш серијски број и они ти помогуну да решиш проблем наравно ако је серијски валидан...
 
Kakve garancije nude proizvođači računara koji se prodaju sa već instaliranim OS (specifično - MS Windows)? Npr. ako se desi da mi padne sistem i da mora da se reinstalira, da li je to obaveza servisa ili ne? Naravno, podrazumeva se da je OS legalan, kao i da je računar još u garanciji.

Pitam ovo jer znam da se za Win kupuju licence samo za jednu instalaciju (naravno, na jednom računaru samo) i ako se desi kvar da mora da se reinstalira Win, onda mora valjda ili da se poruči nova licenca ili da se obnovi stara... ne znam baš kako ide procedura.

Ako si platio licencu dobićeš originalni Windows CD sa originalnim ključem. Sve ostalo je piraterija....Zna se koliko košta operativni sistem, ako si ga platio dobio si za njega i račun....Na operativni sistem nema garancije, neko će sa tri klika srušiti sistem....i da, garancija je samo na hardver...
 
Poslednja izmena:
Kakve garancije nude proizvođači računara koji se prodaju sa već instaliranim OS (specifično - MS Windows)? Npr. ako se desi da mi padne sistem i da mora da se reinstalira, da li je to obaveza servisa ili ne? Naravno, podrazumeva se da je OS legalan, kao i da je računar još u garanciji.

Pitam ovo jer znam da se za Win kupuju licence samo za jednu instalaciju (naravno, na jednom računaru samo) i ako se desi kvar da mora da se reinstalira Win, onda mora valjda ili da se poruči nova licenca ili da se obnovi stara... ne znam baš kako ide procedura.


Postoje 4 vrste preinstaliranog windows-a.
1) instaliraju ti windows u prodavnici i dobijes disk (sa jedinstvenim cd kljucem). Klasicna reinstalacija sistema.
2) dobijes prazan PC i recovery dvd disk (ali ne i cd kljuc). Na tebi je da sam instaliras sistem. U slucaju pada sistema, dovoljno je samo da ubacis ponovo recovery disk i sve se odradi pomocu par klika. Ne treba da se unosi cd kljuc
3)Dobijes PC sa sistemom, ali cim ukljucis komp, sistem od tebe trazi da ubacis disk(usb) kako bi se napravila rezervna kopija sistema. Pa ako treba da se reinstalira sistem, onda je isti postupak kao u prethodnoj grupi.
4)Recovery disk se nalazi na maloj particiji (na hdd-u) i ako treba da se uradi reinstalacija, dovoljno je da se pritisne odgovarajuca kombinacija tastera u prvih par sekundi prilikom podiznaja racunara.

U slucaju ako treba da se uradi reinstalacija sistema, a nemas cd kljuc a ni recovery disk, postoje dvaoo resenja:
1) odes u prodavnicu gde si kupio racunar i pitas da ti obnove sistem (stim sto napravis odmah rezervnu kopiju sistema kada se vratis kuci). Ovo je skuplja varijanta
2) ako je sistem funkcionalan, pozoves Microsoftov call centar za Srbiju, izdiktiras Windows Product ID (nalazi se u okviru prozora Properties koji se dobije kada se klikne dva puta na My Computer).

Ja bih ti preporucio da pitas u prodavnici da ti rese problem i koliko bi kostalo, a onda da pozves i MS predstavnistvo i vidis sta je jeftinije.

P.S: Ovo drugo resenje nisam probao, ali sam cuo da moze tako da se resi problem.
 
Poslednja izmena:
Od one 4 nabrojane vrste, mislim da je kod mene ova četvrta - recovery disk se nalazi na maloj particiji. Inače, nisam uz laptop dobio nikakav cd, iako sam pitao još u prodavnici da li dobijam cd ili ne (rekli su NE). Sa druge strane, imam onaj sticker na poleđini laptopa na kome piše instalacioni ključ za moju instalaciju Windowsa, tako da je, izgleda, na meni da sam vršim oporavak sistema, ako dođe do toga. Samo da nabavim drugu instalaciju Windows-a i da iskoristim ovaj pomenuti ključ.
 
Od one 4 nabrojane vrste, mislim da je kod mene ova četvrta - recovery disk se nalazi na maloj particiji. Inače, nisam uz laptop dobio nikakav cd, iako sam pitao još u prodavnici da li dobijam cd ili ne (rekli su NE). Sa druge strane, imam onaj sticker na poleđini laptopa na kome piše instalacioni ključ za moju instalaciju Windowsa, tako da je, izgleda, na meni da sam vršim oporavak sistema, ako dođe do toga. Samo da nabavim drugu instalaciju Windows-a i da iskoristim ovaj pomenuti ključ.

Ako je ova 4-ta vrsta, obrati paznju na sve kombinacije tastera koje se pojavljuju prilikom podizanja sistema. Pojavice se negde tekst tipa: ''U slucaju ako zelite da reinstalirate ili oporavite sistem pritisnite te i te tastere". Secam se da sam pre jedno 2-3 godine pomagao drugu prilikom reinstalacije sistema. Dovoljno je samo da pritines tu kombinaciju i pratis uputstvo.
P.S: Verovatno znas, ali ajde da te podsetim. ;) Pre nego sto to uradis, skloni sve podatke sa particije na kojoj ti je sistem.
 

Back
Top