Quantcast

Laptop-problemi sa optikom

JAGGE®™

Zainteresovan član
Poruka
272
Kao sto se da videti iz samog naziva ove teme, radi se o problemu sa optikom na laptopu.
Moram napomenuti da je
laptop je kupljen kao polovan i da u njemu optike nije bilo, tako da sam i nju kupio, ali isto kao polovnu.

Naime, na laptopu marke Acer Aaspire 5720G, sistem ne vidi optiku.
Isto tako nema je ni u biosu. Prvo sam pomislio da je otisao controller, sto obicno biva logicno, onda sam se setio da promenim DVD i dogodilo mi se da ga su ga i bios i sistem videli. Naravno, nije to bio neki novi DVD, vec sam skinuo sa nekog starijeg laptopa. No, da stvar bude cudnija, vec posle par dana, DVD je "nestao". Ponovo ga nije bilo ni u biosu a ni u sistemu.
Ponovo sam vratio onaj prvobitni, no njega vidi na momente prilikom ubacivanja u sami laptop i to ne svaki put, dok sa ovim drugim koji je zaista star i koji nista ne moze da procita, to pojavljivanje traje dosta duze. Nekada i do par dana dok se verovatno od pomeranja laptopa ne rastrese kontakt.
i da ne duzim pricu. Moje misljenje je da nije u pitanju controller, vec da neki od pinova nemaju dobar spoj sa pinovima na ploci.
S obzirom da sam po ovom pitanju apsolutni laik, nadam se da postoji neko ko i bez vizuelnog kontakta sa pomenutim laptom, zna sta je po sredi i na koji nacin se moze takav kvar odkloniti, ukoliko uopste i moze.

Ah, da, umalo da zaboravim.
Hteo bih jos da Vas pitam da li controller ukoliko crkne, ume ponekad da se "povampiri", ili ostaje zauvek neprimetan i neupotrebljiv?
Unapred Vam hvala.

snejks

Elita
Poruka
17.437
Mislim da odgovor na svoje pitanje teško da ćeš dobiti igde na svetu.
Jako je mali broj ovlašćenih servisa a još manje ih ima u Srbiji , tj nema ih , a i kada uzmu laptop na popravku obično su u pitanju banalnosti.
Zašto je to tako ?
Jer svi na laptopove gledaju kao na jednu celinu , pa tako te skupe stvarčice postaju predmeti koji se posle nekoga kvara ne popravljaju a i jako je mali i ograničen broj rezervnih delova za njih po servisima.
Istina je da pola servisera ne zna ni da otvori laptop.
U tvom slučaju problem je sa optikom ili sa kablom (unutar laptopa) koji vodi do džeka gde se uklapa ta optika , na novijim laptopovima ti džekovi su fixni i nalemljeni na matičnu ploču.
Bilo bi dobro ako bi negde našao garantovano ispravnu optiku i probao da je ubodeš u laptop , i da sa njom radiš par dana čisto da rasteraš sumnju u ispravnost sadašnje optike.
Za tebe imam samo uputsvo koje se nalazi na netu za taj laptop na adresi http://support.acer.com/acerpanam/manuals/acer/0000/userguides/AS_5720G_5720_Eng_OLM.pdf

JAGGE®™

Zainteresovan član
Poruka
272
Imam dva O.S. Win 7 i Vistu. mislim da nema veze sa o.s, jer ga ni na jednom ne vidi.Kao sto neko gore rece i 98.-ici bi bilo isto. nije u pitanju o.s, vec nesto od hardvera u samom laptopu.
Nisam ga otvarao, ali znam da postoje dve vrste dzeka za optiku. Sa flt kablom i bez njega, odnosno sa direktnim zekom koji je zalemljen na samom rubu maticne. U ovom laptopu mislim da se radi o dzeku bez flat kabla. Od njega do controllera vode magistale umesto flat kabla.
Evo danas sam bas proveo dan testiraju ci ga. Vadio sam mu i stavljao optiku sve dok je nije uocio.
posle toga sve je bilo sasvim normalno dok ga nisam okrenuo naopacke i malkice protresao. Po mom misljenju, neki od pinova na optici gube spoj sa pinovima na maticnoj.
laptop konstantno dobija struju, znaci moze da se otvori i zatvori, cak i prilikom restarta, ukljuci se lampica koja pokazuje da laptop ocitava disk, sto se jasno i cuje, no ipak ga nema kako u biosu, tako i u o.s.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.